Naród wybrany

Rozmowy na temat wyznawców Judaizmu, dlaczego nie uwierzyli Jezusowi, itp.
ODPOWIEDZ
Edom

Re: Naród wybrany

Post autor: Edom » 2023-06-12, 12:58

Andej pisze: 2023-06-11, 21:16 Chrześcijaństwo wywodzi się ze wszystkich przymierzy, które Bóg zawierał z ludźmi.
Ja raczej widzę Andej Przymierze z Abrahamem jako to ostatnie, do dziś aktualne Przymierze.
Ale według mnie istnieje problem z interpretacją nie tyle Przymierza jak Przymierzy zawieranych z Abrahamem.

Czy zauważyłeś że z Abrahamem założone było nie jedno, ale dwa Przymierza ?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Naród wybrany

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-12, 13:01

Edom pisze: 2023-06-12, 12:58
Andej pisze: 2023-06-11, 21:16 Chrześcijaństwo wywodzi się ze wszystkich przymierzy, które Bóg zawierał z ludźmi.
Ja raczej widzę Andej Przymierze z Abrahamem jako to ostatnie, do dziś aktualne Przymierze.
Zatem nie masz nic wspólnego z chrześcijaństwem.

Edom

Re: Naród wybrany

Post autor: Edom » 2023-06-12, 13:07

Marek_Piotrowski pisze: 2023-06-12, 12:56 A jakie znaczenie - prócz zapowiedzi tego, co dziś - ma błogosławieństwo Ezawa (którego zresztą Ezaw nie dostał)?
Kol 2:17 "Są to tylko cienie spraw przyszłych, a rzeczywistość należy do Chrystusa."
Patrząc na Prorocznie Abdiasza Marku, tą której fragment Św. Augustyn umieścił w swej księdze życia - 'Państwo Boga', to Błogosławieństwo Ezawa może mieć decydujące znaczenie czy my wylądujemy w Państwie Boga - Królestwie Chrystusa, czy w Królestwie Szatana.
Tak to ja osobiście widzę.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Naród wybrany

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-12, 13:14

Edom pisze: 2023-06-12, 13:07 Tak to ja osobiście widzę.
A my, chrześcijanie, widzimy to inaczej. Może dlatego, że nie kombinujemy.

Edom

Re: Naród wybrany

Post autor: Edom » 2023-06-12, 13:15

Marek_Piotrowski pisze: 2023-06-12, 13:01
Edom pisze: 2023-06-12, 12:58
Andej pisze: 2023-06-11, 21:16 Chrześcijaństwo wywodzi się ze wszystkich przymierzy, które Bóg zawierał z ludźmi.
Ja raczej widzę Andej Przymierze z Abrahamem jako to ostatnie, do dziś aktualne Przymierze.
Zatem nie masz nic wspólnego z chrześcijaństwem.
O czym więc pisał Łukasz w swojej Ewangelii Marku ?

Ewangelia wg św. Łukasza 16, 22 →

I stało się, że umarł on żebrak, i odniesiony był od Aniołów na łono Abrahamowe.

Pozdrawiam

Dodano po 6 minutach 38 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2023-06-12, 13:14
Edom pisze: 2023-06-12, 13:07 Tak to ja osobiście widzę.
A my, chrześcijanie, widzimy to inaczej. Może dlatego, że nie kombinujemy.
Święty Augustyn jest jednym z czterech największych twórców teologii Kościoła Rzymsko Katolickiego. Miał on dostęp do Chrześcijańskiej Biblii opartej na Septuagincie, którą to Cesarz Konstantyn - Pontus Maximus, zamówił u Euzebiusza, i z tej Biblii cytował on Prorocznie Abdiasza. Moje poszukiwanie Prawdy jest więc Chrześcijańskim Marku.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Naród wybrany

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-12, 13:31

Nikt nie neguje ani Abrahama, ani Świętego Augustyna. Twoje wnioski nie mają z tym najmniejszego związku - są zwykłym poszukiwaniem dziwactw, i to w kierunku judaizowania.
"Udowadnianie" ich tym, że Łukasz wspomniał o Abrahamie albo tym, że św.Augustyn umieścił ten czy inny tekst w swojej książce jest wręcz groteskowe i nie ma nic wspólnego z logiką.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15124
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4257 times
Been thanked: 2984 times
Kontakt:

Re: Naród wybrany

Post autor: Dezerter » 2023-06-12, 16:21

Edom pisze: 2023-06-12, 12:49
Dezerter pisze: 2015-08-30, 22:12ej.

... to wybraństwo - pochodzi od Abrahama -

to jest nasz

i żydów ojciec założyciel - to on pierwszy otrzymał nie tylko przymierze jak Noe wcześniej, ale i Boże błogosławieństwo, które z ojca na syna przez Izaaka doszło do Jakuba czyli Izraela protoplastę narodu żydowskiego. To samo błogosławieństwo my otrzymujemy na koniec Mszy Św.
Błogosławieństwo jest bardzo istotne dla naszej Chrześcijańskiej wiary Dezerterze, jest bardzo istotne dla zachowania w naszej Chrześcijańskiej wierze nasze Chrześcijańskie dzieci które dziś masowo odchodzą o Kościoła i Boga.
Nie udawaj proszę chrześcijanina, bo ktoś kto Izrael uważa za naród zwiedziony i upadły, bo zwiedziony przez ich Boga, którego nazywa Zwodzicielem wiedząc, że to z tego ludu zrodził się Mesjasz zapowiedziany przez proroków Izraela, proroków Boga JHWH , a ten mesjasz lew z plemienia Judy powołał 12 Apostołów żydów, którzy stworzyli Kościół - ktoś taki nie może nazywać się chrześcijaninem. Odrzucając połowę NT dyskwalifikujesz się dodatkowo
Czy możemy się tu dokładniej przyjrzeć temu Błogosławieństwu które Jakub / Izrael podobno wykradł od jego brata - pierworodnego i umiłowanego syna Izaaka - Ezawa / Edoma?
NIE, bo to nie watek o błogosławieństwie a o Narodzie Wybranym Izraelu, wybranym przez Boga do przyjęcia i zachowania Tory i zrodzenia Mesjasza, który zawrze Nowe przymierze z duchowym Izraelem chrześcijanami
Z tego co ja czytam w Biblii, w Księdze która była i jest uznawana przez wielu ojców Kościoła i biblistów jako najstarsza Księga Biblii - Księdze Hioba, to właśnie potomkowie Ezawa, jego pierworodny Elifaz, czy prawnuk Hiob przenosili w antycznych czasach naukę o Bogu Abrahama.
Już raz cię skorygowałem, że to nie jest księga uważana przez biblistów za najstarszą, podałem ci starsze
albo nie czytasz, albo trollujesz
nie wiem co gorsze
Ostatnio zmieniony 2023-06-12, 16:22 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Edom

Re: Naród wybrany

Post autor: Edom » 2023-06-12, 18:13

Dezerter pisze: 2023-06-12, 16:21
Edom pisze: 2023-06-12, 12:49
Dezerter pisze: 2015-08-30, 22:12ej.

... to wybraństwo - pochodzi od Abrahama -

to jest nasz

i żydów ojciec założyciel - to on pierwszy otrzymał nie tylko przymierze jak Noe wcześniej, ale i Boże błogosławieństwo, które z ojca na syna przez Izaaka doszło do Jakuba czyli Izraela protoplastę narodu żydowskiego. To samo błogosławieństwo my otrzymujemy na koniec Mszy Św.
Błogosławieństwo jest bardzo istotne dla naszej Chrześcijańskiej wiary Dezerterze, jest bardzo istotne dla zachowania w naszej Chrześcijańskiej wierze nasze Chrześcijańskie dzieci które dziś masowo odchodzą o Kościoła i Boga.
Nie udawaj proszę chrześcijanina, bo ktoś kto

Izrael uważa za naród zwiedziony i upadły,

bo zwiedziony przez ich Boga, którego nazywa Zwodzicielem wiedząc, że to z tego ludu zrodził się Mesjasz zapowiedziany przez proroków Izraela, proroków Boga JHWH , a ten mesjasz lew z plemienia Judy powołał 12 Apostołów żydów, którzy stworzyli Kościół - ktoś taki nie może nazywać się chrześcijaninem. Odrzucając połowę NT dyskwalifikujesz się dodatkowo
Czy możemy się tu dokładniej przyjrzeć temu Błogosławieństwu które Jakub / Izrael podobno wykradł od jego brata - pierworodnego i umiłowanego syna Izaaka - Ezawa / Edoma?
NIE, bo to nie watek o błogosławieństwie a o Narodzie Wybranym Izraelu, wybranym przez Boga do przyjęcia i zachowania Tory i zrodzenia Mesjasza, który zawrze Nowe przymierze z duchowym Izraelem chrześcijanami
Z tego co ja czytam w Biblii, w Księdze która była i jest uznawana przez wielu ojców Kościoła i biblistów jako najstarsza Księga Biblii - Księdze Hioba, to właśnie potomkowie Ezawa, jego pierworodny Elifaz, czy prawnuk Hiob przenosili w antycznych czasach naukę o Bogu Abrahama.
Już raz cię skorygowałem, że to nie jest księga uważana przez biblistów za najstarszą, podałem ci starsze
albo nie czytasz, albo trollujesz
nie wiem co gorsze
Nie uważam Dezerterze Izraela za naród zwiedziony, ale za naród który zwiódł cały Świat.
Jak to jest to napisane w Błogosławieństwie / Przekleństwie - Proroczni Izaaka (Rodzaju 27), jest to naród który zrzucił jarzmo ze swej szyi, i zapanował teraz nad całym obecnym światem.

Jeśli chodzi o Księgę Hioba, to zdania biblistów są podzielone, ale większość z nich, w oparciu o badania tej księgi uważa ją za najstarszą księgę Biblii, napisaną innym dialektem Hebrajskim niż inne księgi Starego Testamentu.

Masz rację że piszemy w temacie Judaizm, zerknijmy więc może do Biblii aby dowiedzieć się w jaki sposób Izrael stał się rzekomym Narodem Wybranym.

Dlaczego religia Izraela nazywa się Judaizmem, gdzie i kiedy był jej początek.
Ostatnio zmieniony 2023-06-12, 18:16 przez Edom, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Naród wybrany

Post autor: Andej » 2023-06-12, 18:18

Edom pisze: 2023-06-12, 12:58 ostatnie, do dziś aktualne Przymierze.
To przymierze szczególne. Przymierze Krwi i Zmartwychwstania. Przymierze Miłości sformułowane przykazaniami i uświęcone Ofiarą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Naród wybrany

Post autor: faraon » 2023-06-12, 18:21

Ja bym raczej tu podal fragment Nauki Jezusa o gosciach weselnych, ktorzy nie chcieli przyjsc.

Edom

Re: Naród wybrany

Post autor: Edom » 2023-06-12, 19:18

Twierdzenie że Izraelici sa narodem wybranym nie ma podstaw

NARÓD WYBRANY to
Szczególny związek Boga z Narodem który wywodzi się od człowieka - ojca narodów, z którym Bóg cztery tysiące lat temu zawarł Przymierze.


Według trzech największych religii: Chrześcijaństwa, Islamu, i Judaizmu, 3/4 światowej populacji, związek ten odnosi się to do Przymierza jakie Bóg zawarł z ABRAHAMRM - Ojcem WIELU Narodów,

a NIE z jednym z jego wielu wnuków - Jakubem / Izraelem.

„Wybranie oznacza powołanie do służenia ludziom i do dbania o całe Boże stworzenie w duchu prawdy i miłości do Tego, który darmo dał nam Ziemię, ...”


Wróćmy jeszcze raz do tematu z kim FAKTYCZNIE Bóg zawarł PRZYMIERZE ?

W Biblii mamy opis wielu zawartych przymierzy. Miały one ogromną wagę, a złamanie przymierza niosło za sobą ogromne konsekwencje. Przymierze między Bogiem a człowiekiem zawsze było warunkowe. Polegało na obustronnych zobowiązaniach.

Tak, Bóg godził się błogosławić i opiekować się np. narodem, ale tylko i wyłącznie wtedy, kiedy ten trzymał się Jego praw i był Mu wierny. Kiedy dopuszczali się np. bałwochwalstwa przymierze to zostawało natychmiast zerwane.

Księga Rodzaju 17
1 A gdy Abram miał dziewięćdziesiąt dziewięć lat, ukazał mu się Pan i rzekł do niego: «Jam jest Bóg Wszechmogący. Służ Mi i bądź nieskazitelny,

2 chcę bowiem zawrzeć moje przymierze pomiędzy Mną a tobą i dać ci niezmiernie liczne potomstwo».
Bóg jednak postawił warunek!

9 Potem Bóg rzekł do Abrahama: «Ty zaś, a po tobie twoje potomstwo przez wszystkie pokolenia, zachowujcie przymierze ze Mną ».

Bóg zawarł PRZYMIERZE z Abrahamem, i o ile Abraham i niektórzy z jego potomków starali się dochować wierności Bogu, to historia jednego z jego wnuków - Jakuba / Izraela i jego potomków, wskazuje na pasmo niewierności, odstępstw i łamania podstaw Przymierza zawartego pomiędzy Bogiem i Abrahamem.


Pozostaje pytanie:

- Poprzez którego wnuka ABRAHAMA to PRZYMIERZE / BŁOGOSŁAWIEŃSTWO zostało przeniesione na narody ziemi


Odpowiedź na to pytanie można z łatwością zauważyć czytając Księgę Rodzaju; i napewno NIE był to Jakub / Izrael, i jego naród - Izraelici, w tym Żydzi - potomkowie Judy, którzy od wieków tak zgodnie uzurpują sobie prawo do nazywania siebie - NARODEM WYBRANYM.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO BOŻE, i związany z nim tytuł Narodu Wybranego przechodziło z ojca na syna pierworodnego, począwszy od IZAAKA, który był synem Abrahama obiecanym przez Boga; Izaak był Synem Przymierza.

Według Biblii, Naród Wybrany ma ogromne znaczenie ponieważ w Biblii czytamy że 'każdy, kto będzie MU złorzeczył, będzie przeklęty.

Każdy, kto będzie mu błogosławił, będzie błogosławionym
!"

IZAAK był Pierworodnym / Obiecanym synem Abrahama; A kto był PIERWORODNYM i umiłowanym SYNEM IZAAKA ???

Według Biblii to EZAW / Edom, a NIE JAKUB / Izrael, był Pierworodnym Synem Izaaka, przenosicielem na narody Błogosławieństwa Bożego, był on ojcem Narodu Wybranego.

Aby być godnym PRZYMIERZA z Bogiem, jak i Narodem Wybranym, trzeba spełniać dwa podstawowe warunki: Służyć Bogu, i być nieskazitelnym.


Tych podstawowych cech Jakubowi / Izraelowi, jak i jego potomkom ZAWSZE, od początku ich narodzin, brakowało.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO które przechodziło przez SYNA PIERWORODNEGO, z wymogiem bycia NIESKAZITELNYM, nie daje Izraelowi / Żydom ŻADNYCH szans do prawa określania siebie NARODEM WYBRANYM.

Pozostaje teraz poszukać nam w Biblii i historii PRAWDZIWIE WYBRANEGO NARODU, aby mu BŁOGOSŁAWIĆ i być przez niego BŁOGOSŁAWIONYM.


W Biblii, Bóg Najwyższy mówi nam: „Dałem też Izaakowi Jakuba i Ezawa, a podałem Ezawowi górę Seir”. Joz.24:4

„Woła na mnie ktoś z Seiru: Strażniku! Jaka to pora nocna? Strażniku! Jaka to pora nocna?
Strażnik odpowiedział: Nadszedł poranek, lecz także noc. Jeżeli musicie pytać, to przyjdźcie znowu i pytajcie!”. Księga Izajasza

Góra Seir figuruje Królestwo Boże. Kraina Seir figuruje proroctwa mówiące o Królestwie Bożym. Natomiast Seir jako dziedzictwo Ezawa, figuruje proroctwa o Prorokach – o ich wzbudzeniu, obwieszczeniu i panowaniu przez okres 1000-lecia.


Ale co się dalej działo z faktycznie Wybranym Narodem, potomkami Pierworodnego, Błogosławionego Syna Izaaka ???

W Rozdziale 36 Księgi Rodzaju czytamy że wraz całą prawdziwie Błogosławioną rodziną zamieszkał on - EZAW w krainie SEIR.

Trzy razy powtarza Biblia w tym rozdziale, że EZAW to EDOM.
Ostatnio zmieniony 2023-06-12, 19:46 przez Edom, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Naród wybrany

Post autor: Andej » 2023-06-12, 21:10

Edom pisze: 2023-06-12, 19:18 Twierdzenie że Izraelici sa narodem wybranym nie ma podstaw
No tak, bo to my jesteśmy narodem wybranym. Co dziwniejsze, to to, że całkowicie niezależnie od przynależności narodowej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15124
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4257 times
Been thanked: 2984 times
Kontakt:

Re: Naród wybrany

Post autor: Dezerter » 2023-06-12, 22:27

Ponieważ masz temat dobrze zbadany, więc nie napisze mylisz się , ale wprost, że kłamiesz i wprowadzasz , już któryś raz forumowiczów w błąd naciągając fakty do swoich naciąganych teorii -* zaniechaj tej niegodnej metody zwodziciela :!:
Edom pisze: 2023-06-12, 21:10 BŁOGOSŁAWIEŃSTWO BOŻE, i związany z nim tytuł Narodu Wybranego przechodziło z ojca na syna pierworodnego, począwszy od IZAAKA, który był synem Abrahama obiecanym przez Boga; Izaak był Synem Przymierza.
(...)
IZAAK był Pierworodnym / Obiecanym synem Abrahama; A kto był PIERWORODNYM i umiłowanym SYNEM IZAAKA ???

Według Biblii to EZAW / Edom, a NIE JAKUB / Izrael, był Pierworodnym Synem Izaaka, przenosicielem na narody Błogosławieństwa Bożego, był on ojcem Narodu Wybranego.
Dlaczego napisałem, że kłamiesz?, bo Izaak i Jakub byli drugimi a nie pierwszymi, pierworodnymi synami swoich ojców
widocznie spodobało sie Bogu JHWH, Bogu Izraela, by tak przekazać błogosławieństwo
Ismael był starszym bratem Izaaka, a Edom był starszym bratem Jakuba/Izraela

Zapytam cię - Kto stworzył i przechował Stary Testament?, bo chyb nikt przy zdrowych zmysłach nie ma wątpliwości, że Naród wybrany czyli Izrael

Jak wytłumaczysz, że twój niby naród wybrany Edomici zniknęli z historii i połączyli się, bo zostali podbici i przyjęli religię mojżeszową swoich wrogów - no super błogosławieństwo =))
Ostatnio zmieniony 2023-06-12, 22:32 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Edom

Re: Naród wybrany

Post autor: Edom » 2023-06-13, 04:32

TESTAMENT HIOBA

“ (3) Albowiem ja jestem Job / Hiob, wasz ojciec.

(4) Wiedzcie więc, moje dzieci, że jesteście pokoleniem wybranego i uważajcie na swoje szlachetne narodziny.

(5) Albowiem jestem z synów Ezawa.


https://basileia785.wordpress.com/2018/ ... ent-hioba/

 ”Testament Hioba (TestHi, łac. Testamentum Iobi) – Idumejska księga apokryficzna, będąca midraszem do kanonicznej Księgi Hioba. Utwór powstał prawdopodobnie w I wieku 

Oryginalnym językiem księgi jest najprawdopodobniej Konia grecki, co przemawia za tym oparcie tekstu na Septuagincie.

Niektórzy naukowcy postulowali istnienie wcześniejszego oryginału semickiego (hebrajskiego lub aramejskiego), jednak brak jest śladów tłumaczenia, trudno też doszukiwać się w tekście semityzmów.

Nie są znane żadne wersje tekstu ani jego fragmenty w żadnym z języków semickich.

 Dokument bardzo mocno nawiązuje do Septuaginty, musiał więc powstać po jej sporządzeniu (tę część Septuaginty datuje się na 150 rok p.n.e.).

Najstarszy istniejący rękopis pochodzi z V wieku, więc tekst musiał być już wtedy dość dobrze znany, skoro zadano sobie trud sporządzenia jego koptyjskiego tłumaczenia.

Zakładając powstanie tekstu w diasporze aleksandryjskiej, należy przyjąć datę jej faktycznej likwidacji (115 – 117 rok p.n.e.) jako graniczny termin powstania księgi[7].

Prawdopodobne nawiązanie do najazdu Partów na Palestynę (rok 40 p.n.e.) pozwala datować księgę na koniec I wieku p.n.e., lecz zwykle przenosi się czas redakcji na I wiek n.e.[8], gdyż wydaje się on być najbardziej prawdopodobny[7].

Wikipedia
——————

Tekst źródłowy:
Testament of Job the blameless, the sacrifice, the conqueror in many contests. Book of Job, called Jobab, his life and the transcript of his Testament. Translated by M. R. James (Apocrypha anecdota 2. Texts and Studies 5/1. Cambridge: University Press, 1897)

———————-

Komentarz:

Nie czytałem jeszcze tego dzieła, słyszałem o nim dawno lecz odrzucało mnie ze względu na wyjaśnienie że jest to midrasz i tak dalej.
Pobieżnie czytając można uznać tekst za parafrazę Biblijnej Księgi Hioba/Joba.

Okazuje się jednak że Hiob, Job czyli Jobab jest z pochodzenia Edomitą, czyli Idumejczykiem z rodu Ezawa. Wcześniej zakładałem że Hiob jest z pochodzenia Issacharytą.

1 Księga Mojżeszowa 36:

(31) A oto królowie, którzy panowali w ziemi edomskiej, zanim nad synami Izraela zapanował król.
(32) W Edomie był królem Bela, syn Beora, a gród jego nazywał się Dinhaba.
(33) Gdy Bela umarł, panował po nim Jobab, syn Zara z Bosorrhy.
(34) Gdy zaś umarł Jobab, po nim był królem Asom, z kraju Temanitów.”

——————————-

Testament Hioba
(określana też jako „Księga Jobaba”)
 

Testament pracy nienaganne, poświęcenie, zdobywca wielu konkursów.

Księga Hioba, zwana Jobab , jego życie i zapis jego Testamentu. 

Przetłumaczone przez: MR James (Apocrypha anecdota 2. Texts and Studies 5/1, Cambridge: University Press, 1897)

Rozdział 1 (Hb 1)
(1) W dniu, w którym zachorował i (wiedział), że będzie musiał opuścić swoją cielesną siedzibę, wezwał siedmiu synów i trzy córki i powiedział do nich w następujący sposób:
(2) „Utwórzcie koło mnie, dzieci, i słuchajcie, a opowiem wam, co Pan uczynił dla mnie i wszystko, co mi się przydarzyło.

(3) Albowiem ja jestem Job, wasz ojciec.

(4) Wiedzcie więc, move dzieci, że jesteście pokoleniem wybranego i uważajcie na swoje szlachetne narodziny.

(5) Albowiem jestem z synów Ezawa.

Mój brat to Nahor, a twoja matka to Dina. Przez nią stałem się twoim ojcem.
(6) Moja pierwsza żona umarła wraz z pozostałymi dziesięcioma dziećmi w gorzkiej śmierci.
(7) Słuchajcie teraz, dzieci, a objawię wam, co mi się przydarzyło. ...”
Ostatnio zmieniony 2023-06-13, 04:34 przez Edom, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Naród wybrany

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-13, 09:46

Testament Hioba – żydowska księga apokryficzna. I wszystko w temacie.
Andej pisze: 2023-06-12, 21:10
Edom pisze: 2023-06-12, 19:18 Twierdzenie że Izraelici sa narodem wybranym nie ma podstaw
No tak, bo to my jesteśmy narodem wybranym. Co dziwniejsze, to to, że całkowicie niezależnie od przynależności narodowej.
Jesteśmy, ale właśnie dlatego, że dołączyliśmy do Żydów, jesteśmy duchowymi Żydami.

ODPOWIEDZ