Pytania do Świadków Jehowy

ODPOWIEDZ
enosz

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: enosz » 2019-02-02, 10:38

Dezerter pisze: 2019-01-28, 22:57 Ja się nie podejmuje tego poprawić - więc faktycznie napisz jeszcze raz a ja usuną poprzedni post
:) dobrze.

Dodano po 9 minutach 4 sekundach:
inquisitio pisze: ↑
2018-12-23, 11:19
Enoszu,kto jest ,,właścicielem" Pisma Świętego? W jakim środowisku powstało ?
Właścicielem? Nie wiem do czego zmierzasz. Z różnych punktów widzenia można dać różne odpowiedzi.Musiałbyś sprecyzować pytanie. Ważne jest- moim zdaniem- kto jest autorem Pisma Świętego. I tu jest odpowiedź jednoznaczna Bóg Ojciec Jehowa

Marek napisał
Ściemniania ciąg dalszy, Udowodniłem na podstawie Pisma że Jezus jest Bogiem - tyle jest w tej sprawie do powiedzenia. 
Twoja rozpaczliwa próba rozmycia zagadnienia ("w kontekście dogmatów itd") nieprzypadkowo nie odwołuje się do tych fragmentów - nie dyskutujesz z nimi, nie usiłujesz ich omówić, ponieważ robisz wszystko, by o nich zapomniano lub je zlekceważono.
Jeśli chcesz je zanegować - proszę, ale KONKRETNIE, omawiając te fragmenty, a nie przez wypowiedzi nie mające nic wspólnego z Pismem.

Dyskutuj z tym fragmentami, albo nie. Ale nie ściemniaj.
Marku, Marku! Uwłaczasz swojej godności udając że nie rozumiesz iż twoje dowody są wyinterpretowane z wyrwanych z kontekstu zdań które przy dobrej woli można uznać za sugestię na poparcie tezy iż Jezus Jest Bogiem. Ale to nie są dowody. Dowody to fakty, a faktów na to iż Jezusa jest Bogiem najwyższym w nauczaniu Jezusa i apostołów nie ma. To co prezentujesz to sugestie z których trzeba sobie wyinterpretować taką naukę. Chyba że nie rozumiesz definicji "nauczania". To co ty zaprezentowałeś owszem można uznać za nauczanie ale tylko ludzi, duchowieństwa tego chrześcijaństwa. Każdy ma prawo do własnej interpretacji i głoszenia że tak właśnie w to wierzę. Ale twierdzenia że w Biblii jest taka nauka to już manipulacja i nadużycie. A jeśli chcesz żebym się odniósł do twoich argumentów to proszę bardzo pod jednym warunkiem gdy przyznasz że argumenty te dowodzą nauki twojego kościoła w to że Pan Jezus jest Bogiem najwyższym, a nie że tak naucza Biblia. i Wówczas możemy dyskutować o zasadności lub jej braku w nauczaniu KrK
ps może jesteś tak mocny że mnie twoja augmentacja powali mnie na kolana.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19178
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2639 times
Been thanked: 4651 times
Kontakt:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-02, 21:02

Przykro mi, ale Twoje oceny dowodów - w konfrontacji z tekstami Pisma, które podałem - nie robią na mnie wrażenia.
Mniej propagandy, więcej Biblii, Enoszu ;)

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: ToTylkoJa » 2019-02-02, 23:24

A mi to się wydaje... Głupie.
To działa tak:
jeśli przesłanka 1 brzmi: Biblia jest prawdziwa, to teza:

1. Bóg i Jezus są ze sobą (w jakiś dziwny sposób) połączeni*,
a nawet
2. Bóg, Jezus i Duch stanowią jedność**.
*"Ja i Ojciec jedno jesteśmy" (J 10,30)
**"Bóg jest Duchem, potrzeba więc, by czciciele Jego oddawali mu cześć w Duchu i w prawdzie" (J 4,24),

Jest prawdziwa.

Odrzucając tezę jako nieprawdziwą, musiałbyś również odrzucić tezę "Biblia jest prawdziwa [a więc zawarte w niej prawdy są prawdziwe]", ponieważ są one wzajemnie powiązane.
Uznając, że te (i inne, których nie chciało mi się szukać) wersety mówią fałsz, musiałbyś uznać, że Biblia zawiera nieprawdę. A skoro Biblia zawiera nieprawdę została ona:
A) zaklamana- a więc nic nie można uznać za słowo boże, ponieważ nie wiemy, co rzeczywiście zostało zachowane
B) zawsze zawierała nieprawdę- a więc nie możesz powiedzieć, które wersety są zakłamane, a które nie. Wtedy rozsądnym wyjściem jest użycie takiej książki, jako podkładki pod stół.




-Nadal jestem niewierząca, więc jak coś jest nie tak: poprawcie mnie
-jestem pewna, że po drodze popełniłam jakiś błąd
-właściwie to nie jestem pewna przedmiotu dyskusji, przeczytałam 3 posty

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Viridiana » 2019-02-03, 22:55

@ToTylkoJa Dany werset Biblii zawiera prawdę, ale inną niż nam się po pierwszym przeczytaniu wydaje. Po głębszej analizie można dojść do sensu danych wersetów.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Pod prąd

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Pod prąd » 2019-02-06, 10:40

Ciekawe jest, że Jezus Chrystus w ustalonym czasie przekaże władzę. Gdyby był Bogiem nie musiałby nikomu jej przekazywać

konik

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: konik » 2019-02-06, 14:01

Wlasnie przeslanka jest, iz jedynie wladca moze wladze przekazywac ( czyli przelozony nad kims).
Ciekawe jest, ze tak prosta sprawe mozna tak opacznie zrozumiec.

Pod prąd

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Pod prąd » 2019-02-09, 09:02

Do Marka Piotrowskiego

Słaby argument, może ewentualnie ,,powalić " na kolana tylko laika

W Biblii „bogami” są nazywani także aniołowie, ludzie, fałszywi bogowie oraz Szatan.

Określenie występujące w Księdze Izajasza 9:5 (BT) ukazuje wyraźną różnicę między Ojcem a Synem. Syn bowiem jest tam nazwany „Bogiem Mocnym”, ʼEl Gib·borʹ, a nie „Bogiem Wszechmocnym”. To ostatnie wyrażenie, brzmiące po hebrajsku ʼEl Szad·dajʹ, odnosi się w Biblii wyłącznie do Jehowy Boga.

Dodano po 25 minutach 49 sekundach:
Właśnie to wskazuje na różnicę między Bogiem a Jezusem. W księdze Objawienia 3,14 czytamy że Jezus miał początek, natomiast w Psalmie 90 a 2 wersecie czytamy że Bóg istniał od zawsze.
Ostatnio zmieniony 2019-02-09, 08:37 przez Pod prąd, łącznie zmieniany 1 raz.

konik

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: konik » 2019-02-09, 09:50

Ale wykazalem np. w innym watku , ze nie potrafisz czytac tekstu biblijnego. Dlatego wyciagasze z tekstu falszywe przeslanki.
Manipulujesz po prostu Biblia ... wycinajac niewygodna czesc, ktora zaprzecza twoim dywagacjom.
Ostatnio zmieniony 2019-02-09, 09:50 przez konik, łącznie zmieniany 1 raz.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: ToTylkoJa » 2019-02-09, 10:00

@Pod prąd
Jeśli kierujesz wypowiedź do konkretnej osoby, możesz napisać znak "@" i zacząć wpisywać jego nick, następnie wybierasz nick z listy. W ten sposób możesz taką osobę oznaczyć, np. @ Pod prąd (ale bez spacji)
Taki tylko ProTip ode mnie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4219 times

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Andej » 2019-02-09, 10:36

Pod prąd pisze: 2019-02-09, 09:02 ... Właśnie to wskazuje na różnicę między Bogiem a Jezusem. W księdze Objawienia 3,14 czytamy że Jezus miał początek, natomiast w Psalmie 90 a 2 wersecie czytamy że Bóg istniał od zawsze.
To ciekawe. Bo kim jestem, skoro Bóg stworzył mnie stwarzając świat, moją świadomość i materialność osadził gdzieś na osi czasu, abym po zakończeniu (czasu) był zawsze.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19178
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2639 times
Been thanked: 4651 times
Kontakt:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-09, 12:41

Pod prąd pisze: 2019-02-09, 09:02 Do Marka Piotrowskiego

Słaby argument, może ewentualnie ,,powalić " na kolana tylko laika

W Biblii „bogami” są nazywani także aniołowie, ludzie, fałszywi bogowie oraz Szatan.
Super "metoda". Najpierw jest "pokaż w Biblii, gdzie czytamy że Jezus jest Bogiem". A gdy się pokaże, to piszesz że to wcale nie oznacza że jest Bogiem.
Tym sposobem możesz zaprzeczać bóstwu Chrystusa, zupełnie niezależnie od tego, co jest napisane w Biblii.
Określenie występujące w Księdze Izajasza 9:5 (BT) ukazuje wyraźną różnicę między Ojcem a Synem. Syn bowiem jest tam nazwany „Bogiem Mocnym”, ʼEl Gib·borʹ, a nie „Bogiem Wszechmocnym”. To ostatnie wyrażenie, brzmiące po hebrajsku ʼEl Szad·dajʹ, odnosi się w Biblii wyłącznie do Jehowy Boga.
Wymyśliłeś sobie post factum "kryterium" ni z gruchy ni z pietruchy. A to, że Jezus i Ojciec nazywani są ALfa i Omega, Jahwe, i wieloma innymi określeniami zupełnie tak samo, to jakoś przemilczasz ;)

Właśnie to wskazuje na różnicę między Bogiem a Jezusem. W księdze Objawienia 3,14 czytamy że Jezus miał początek
Niczego takiego tam nie "czytamy" ;), przeciwnie - czytamy że Jezus jest POCZĄTKIEM stworzenia (wszystko od Niego pochodzi i przez Niego zostało stworzone Kol 1:16, przez Niego istniejemy 1 Kor 8,6). "On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie"/Kol 1,17/


Szkoda że nie doczytałeś Apokalipsy do 21 rozdziału: wiedziałbyś wówczas, że tam o Ojcu napisano:
Ap 21:6 "I rzekł mi: Stało się. Jam Alfa i Omega, Początek i Koniec"
Czy teraz napiszesz, że świadczy to o tym, że Bóg Ojciec "miał początek"? :-o
(patrz też Ap 1,8).
(...) natomiast w Psalmie 90 a 2 wersecie czytamy że Bóg istniał od zawsze.
...i to samo czytamy o Jezusie w Iz 9,5 (gdzie określany jest słowem "Odwieczny").
Ostatnio zmieniony 2019-02-09, 12:41 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: ToTylkoJa » 2019-02-09, 12:58

Czy Bóg miał kiedyś początek, ale przed wszystkim innym (istnieje od jakiegoś konkretnego punktu na osi czasu, ale to On jest początkiem wszystkiego)
Czy istniał od zawsze ( istnieje od minus nieskończoności)?
Takie mnie pytanie naszło.

Pod prąd

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Pod prąd » 2019-02-09, 14:32

W Objawieniu 3,14 czytamy ,,(...) ,,Początek stworzenia Bożego ". BT
Kto jest tym świadkiem wiernym i prawdomównym, który jest Początkiem stwożenia Bożego ?

Dodano po 4 minutach 8 sekundach:
To mówi Ten, który jest Amen, świadek wierny i prawdziwy, początek [gr. arché] stworzenia Bożego” (podobnie w BT, Bp, NŚ i wielu innych przekładach). Czy to tłumaczenie jest poprawne? Zdaniem niektórych chodzi tu o to, iż Syn jest „tym, który zapoczątkował stworzenie Boże”, to znaczy jest jego „praprzyczyną [źródłem]”. Niemniej opracowany przez Liddella i Scotta Greek-English Lexicon (Oksford 1968, s. 252) jako pierwsze znaczenie słowa arché podaje „początek”. Nasuwa się więc logiczny wniosek, że ten, o którym czytamy w Objawieniu 3:14, jest stworzeniem, pierwszym stworzeniem Bożym, i że miał początek. Porównaj to z Księgą Przysłów 8:22, gdzie — jak przyznaje wielu komentatorów Biblii — jest mowa o Synu jako o uosobionej mądrości. Według Bw, BWP, BT i Bp ten, który tam się wypowiada, został „stworzony”.

Prowadzenie rozmów na podstawie Pism

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: ToTylkoJa » 2019-02-09, 14:38

Przepraszam, że się nie wypowiem, ale zajmę się dalej nieumieraniem. Dziękuję za [tak szybką w dodatku] odpowiedź, wrócę do niej, jak będę w stanie formować myśli, przeceniłam swoje możliwości na ten moment.
Nie ogarniam.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19178
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2639 times
Been thanked: 4651 times
Kontakt:

Re: Pytania do Świadków Jehowy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-02-09, 18:10

Pod prąd pisze: 2019-02-09, 14:32 W Objawieniu 3,14 czytamy ,,(...) ,,Początek stworzenia Bożego ". BT
Wyjaśniłem w swoim poście. Czytałeś, czy tylko przepisujesz?
Kto jest tym świadkiem wiernym i prawdomównym, który jest Początkiem stwożenia Bożego ?
Pisałem już: Początkiem stworzenia jest Bóg, który owo stworzenie stworzył.
Dlatego właśnie czytamy o Nim:
"On jest przed wszystkim i wszystko w Nim ma istnienie"/Kol 1,17/
Ap 21:6 "I rzekł mi: Stało się. Jam Alfa i Omega, Początek i Koniec"


Dodano po 4 minutach 8 sekundach:
To mówi Ten, który jest Amen, świadek wierny i prawdziwy, początek [gr. arché] stworzenia Bożego” (podobnie w BT, Bp, NŚ i wielu innych przekładach). Czy to tłumaczenie jest poprawne? Zdaniem niektórych chodzi tu o to, iż Syn jest „tym, który zapoczątkował stworzenie Boże”, to znaczy jest jego „praprzyczyną [źródłem]”. Niemniej opracowany przez Liddella i Scotta Greek-English Lexicon (Oksford 1968, s. 252) jako pierwsze znaczenie słowa arché podaje „początek”. Nasuwa się więc logiczny wniosek, że ten, o którym czytamy w Objawieniu 3:14, jest stworzeniem, pierwszym stworzeniem Bożym, i że miał początek. Porównaj to z Księgą Przysłów 8:22, gdzie — jak przyznaje wielu komentatorów Biblii — jest mowa o Synu jako o uosobionej mądrości. Według Bw, BWP, BT i Bp ten, który tam się wypowiada, został „stworzony”.

Prowadzenie rozmów na podstawie Pism
Może po prostu przekopiuj tu tę całą propagandową książeczkę Strażnicy, zamiast nam tu ją wciskać na raty? ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”