JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Rozmowa na poszczególne wersety Pisma Świętego.
ODPOWIEDZ
enosz

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: enosz » 2017-04-30, 03:46

david491 pisze:
enosz pisze:Dodajesz sobie kolego. Tytuł Pan nie jest na wyłączność Boga Ojca.
To znaczy że Bóg Ojciec nie jest Panem? No bo jest napisane: (6) dla nas istnieje tylko jeden Bóg, Ojciec, od którego wszystko pochodzi i dla którego my istniejemy, oraz jeden Pan, Jezus Chrystus, przez którego wszystko się stało i dzięki któremu także my jesteśmy.(1 list do Koryntian 8:6)?
? może najpierw pomyśl zanim coś napiszesz

enosz

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: enosz » 2017-04-30, 04:07

Benjamin pisze:Ja Benjamin, Zyd , pytam sie Ciebie ,,enoszu,, w jaki sposob potrafisz wytlumaczyc JHWH , ktore to pojecie nie jest jedynie imieniem: ten zapis oznacza forme, ,MY,, , w znaczeniu ,, Jestesmy Przyczyna,, ... takie jest mniej wiecej zydowskie znaczenie tego zwrotu.
to że jesteś Żyd to ma wzmocnić autorytet twojego wywodu. Żydzi zniszczyli najwspanialszą religię na świecie, wypaczyli spisane słowo Boże [Tore] ludzkimi interpretacjami Talmudu i zamordowali Chrystusa. czujesz się spadkobiercą Żydów? odpowiadając na twoje pytanie.
?On powoduje, że się staje?; kauzatywna, niedokonana forma hebr. czasownika hawáh: ?stawać się?.

enosz

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: enosz » 2017-04-30, 04:16

david491 pisze:
enosz pisze:18?Żaden człowiek nigdy nie widział Boga; jednorodzony bóg, który zajmuje miejsce u piersi Ojca, ten dał co do niego wyjaśnienie.
Rozumowanie twoje jest w tym miejscu niestety bardzo płytkie, bowiem jest ono oparte na bardzo pobieżnym i zawężonym interpretowaniu słowa ?widzieć?, które sprowadza się tylko do widzenia czegoś za pomocą wzroku. Tymczasem nawet w języku polskim słowo ?widzieć? posiada głębsze znaczenie, i nie oznacza tylko oglądania czegoś za pomocą wzroku. Często mówimy przecież: ?A widzisz, nie mówiłem, że mam rację??. Oczywiste jest, że autor tej wypowiedzi używa słowa ?widzieć? w znaczeniu ?rozumieć?. Nie chodzi mu o dosłowne widzenie czegoś. Czy tak samo może być w przypadku powyższego wersu z J 1,18? Czy język grecki również dopuszcza użycie słowa ?widzieć? w znaczeniu innym niż oglądanie czegoś za pomocą wzroku? Najlepszym dowodem na to, że autor Ew. Jana rozumiał słowo widział z J 1,18 w znaczeniu przenośnym, innym niż widzenie czegoś rozumiane jako oglądanie wzrokiem, jest tekst z J 14,9.

Tekst ten jest zarazem kluczem do zrozumienia słowa?widzieć? w J 1,18,?. W Jana 14,9 czytamy bowiem:?Odpowiedział mu Jezus:Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył , zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: Pokaż nam Ojca?Po połączeniu obu tych wersów(J 1,18 i J 14,9), mówiących o ?widzeniu? Boga, widać bardzo wyraźnie, że J 1,18 uczy o tym, że Boga nikt nie widział do czasu przyjścia Jezusa. Kiedy zaś Jezus przyszedł, to wtedy ludzie ?zobaczyli? Boga,tzn. dzięki patrzeniu na Jezusa i jego czyny zrozumieli jaka jest natura Boga(patrz też J 6,45-46, który mówi o ?widzeniu? [heoraken] Boga Ojca, w kontekście właśnie uczenia się i poznawania Jego natury, którą wedle J 6,46?widzi? w pełni tylko Jezus). W tym świetle całkowicie zrozumiałe staje się zdanie z J 1,18, które brzmi: Boga nikt nigdy nie widział, Ten Jednorodzony Bóg,który jest w łonie Ojca, /o Nim/ pouczył.
chcesz sobie wierzyć w takie kłamstwo to sobie wierz. nie zmienia to jednak faktu - abstrahując od tego wersetu -że Boga nikt nigdy nie widział o czym mówi Biblia ;
Wyj 33:. 20?I dodał: ?Nie możesz zobaczyć mego oblicza, gdyż żaden człowiek nie może mnie zobaczyć i pozostać przy życiu?.
Jezusa którego ty uważasz za Boga widziało wielu ludzi. zatem coś tu nie pasuje.

enosz

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: enosz » 2017-04-30, 04:47

David pisze
Takim jak jehowa Pan Jezus bogiem nie jest, bo Bóg prawdziwy jest tylko jeden. Nie ma na świecie ani żadnych bożków, ani żadnego boga, prócz Boga jedynego? (1 Kor 8:4).
Bluźnisz [(...) - jeszcze raz nazwiesz tak kogoś a dostajesz ostrzeżenie- na tym forum wymagamy szacunku dla drugiego człowieka, bo my tu chrześcijanie jesteśmy - dostosuj się albo odejdź - Dezerter ] przeciwko Katechizmowi KrK. Katechizm uczy że Bóg Ojciec to Jahwe.


To ty teraz\ potwierdziłeś to co napisałem wcześniej że świadkowie Jehowy utworzyli dwóch bogów, Ojca Wszechmocnego i Syna potężnego, i jeszcze mnie nazywasz oszczercą. Zobaczmy czy Chrystus nie przypisuje sobie pozycji Ojca.
Jezus używał wobec siebie imienia Bożego. Powiedział na przykład: ?Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, pierwej niż Abraham był, Jam jest? J 8,58. Nie chodziło Mu tylko o to, że istniał przed Abrahamem, gdyż w takim przypadku Jezus powiedziałby ?Byłem? (gr. Ego En). Jezus użył zwrotu Ego Eimi, którego poprawnym tłumaczeniem jest ?Jestem?, a nie ?Byłem?.[1] Co więcej, Jezus użył tu zwrotu ?Jestem? w absolutnym sensie, a mianowicie bez rzeczownika określającego (jak na przykład w porównaniu ?Jestem drzwiami? czy ?Jestem winoroślą?).
To taki rozpaczliwe dorobienie za wszelką cenę interpretowanej treści to słów Jezusa by udowodnić kłamstwo. My wierzymy w Biblię ty wierzysz w interpretację Biblii. Od i cała prawda.
? ?Ja i Ojciec jedno jesteśmy? J 1,3.
Dalej Jezus powiedział jeszcze takie słowa;

17:20??Proszę nie tylko za nimi, lecz także za tymi, którzy dzięki ich słowu uwierzą we mnie; 21?żeby oni wszyscy byli jedno, tak jak ty, Ojcze, jesteś w jedności ze mną, a ja jestem w jedności z tobą, żeby i oni byli w jedności z nami, by świat uwierzył, żeś ty mnie posłał. 22?Ja też dałem im chwałę, którą ty mi dałeś, żeby byli jedno, tak jak my jedno jesteśmy.

Trzymając się twojego rozumowania to uczniowie Jezusa za którymi modlił się Jezus by byli jedno z Jezusem i jego Ojcem Jehową też są Bogami?



? ?Kto mnie widział, widział Ojca? J 14,9.


? ?Jam jest pierwszy i ostatni, i żyjący? Ap 1,17.

? ?Kto Mnie widzi, widzi Tego, który Mnie posłał? J 12,45.
Już pisałem że Jezus jest obrazem Ojca. W innym miejscu pisze że jest odbiciem Ojca. Innymi słowy jako Ojciec taki Syn.

enosz

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: enosz » 2017-04-30, 04:49

david491 pisze:
Marek_Piotrowski pisze:Może lepiej byłoby, byś reagował - jako Moderator - na czas i nie na zasadzie "nie ważne kto zaczął, ma być spokój"?
Popieram cie Marku w 100% jest to wkurzające, jest to głaskanie diabła po ogonie. :evil:
:) o cho! jeszcze troszkę a dezerter dostaniesz bana;) trzymaj się chłopie!

enosz

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: enosz » 2017-04-30, 04:58

Marek_Piotrowski pisze:[
Naprawdę? :-)
?Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi? (Mt 28,18).
To ty nie rozróżniasz wszelkiej władzy od wszechmocy? A nie zastanowiło cię że Jezus dostał tą władzę w niebie i na ziemi? Skoro dostał to od kogoś i przedtem jej nie miał skoro teraz ją dostał. Jak to możliwie skoro jest Bogiem wszechmocnym. Kuku, kuku panie kruku, trzeba myśleć, trzeba myśleć:)

?Oto nadchodzi z obłokami ujrzy Go wszelkie oko i wszyscy, którzy Go przebili. I będą Go opłakiwać wszystkie pokolenia ziemi. Tak: Amen. Ja jestem Alfa i Omega, mówi Pan Bóg, Który jest, Który był i Który przychodzi, Wszechmogący.? (Ap 1,7-8)
Tylko że te słowa odnoszą się nie do Jezusa tylko do Boga Ojca Jehowy



===================================================================
Temat bóstwa Jezusa jest zdublowany z http://zchrystusem.pl/viewtopic.php?f=9&t=306&start=3

enosz

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: enosz » 2017-04-30, 05:15

Marek_Piotrowski pisze:No cóż, co głupie dla Enosza, jak widać dla Boga głupie nie jest.
Ponieważ nikt z ludzi nie jest doskonały, Jezus - Bóg - człowiek (tak mówi Biblia!)
czyli Jezus jednak pośredniczy między ludźmi a sobą samym.? Kiedyś Bóg co odpłaci za to że robisz z niego idiotę tylko dlatego by to pasowało do ideologii twojego wyznania, mam nadzieje.


j
est doskonałym pośrednikiem. Właśnie takiego potrzebowaliśmy.

Co do pytania o modlitwy za pośrednictwem ludzi - jest tego w Biblii całe mnóstwo (mówiłeś że czytasz Biblię i się nie zetknąłeś? :shock: Gdyby jedynie Jezus był wstawiennikiem, wówczas co znaczyłyby wszystkie zalecenia modlitwy za innych:
?Jeśli ktoś spostrzeże, że brat popełnia grzech, który nie sprowadza śmierci, niech się modli, a przywróci mu życie, mam na myśli tych, których grzech nie sprowadza śmierci.? /1 Jana 5,16a/
Albo jak Paweł mógłby namawiać:
?Zalecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi: za królów i za wszystkich sprawujących władze, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością. Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga, który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy? /1 Tm 2,1/
lub
?Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana.? /Jak 5,14/
I do tego zapewniać:
?A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone.? /Jak 5,15/
Jakże Paweł, wiedząc że Jezus jest jedynym orędownikiem, mógłby napisać o sobie samym:
? Bracia, z całego serca pragnę ich zbawienia i modlę się za nimi do Boga.? /Rz 10,1/
(patrz też 2 Kor 13,9, Flp 1,4 ; 1,9; Kol 1,3;1,9; 2 Tm 1,3)
Jak mógłby pokładać nadzieję w modlitwach zwykłych ludzi?
?A zarazem przygotuj mi gościnę: ufam bowiem, że będę wam zwrócony dzięki waszym modlitwom.? /Fil 1,22/
?Wiem bowiem, że to mi wyjdzie na zbawienie dzięki waszej modlitwie i pomocy, udzielanej przez Ducha Jezusa Chrystusa,? /Flp 1,19/
Jak mógłby zalecać:
?proście za wszystkich świętych?/Ef 6,18/?
Katolicy uważają odwołanie do świętych za to samo co prośba do innych chrześcijan o modlitwę. Tym bardziej, że ich modlitwa ma moc w myśl tekstu:
?Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy, módlcie się jeden za drugiego, byście odzyskali zdrowie. Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego.?/Jak 5,16



modlitwo to modlitwa. Odnoszące się do niej słowa hebrajskie i greckie wyrażają m.in. żarliwą, gorącą prośbę, usilne błaganie, upraszanie o łaskę, pytanie o coś i zabieganie o kierownictwo czy wreszcie wysławianie, dziękowanie i błogosławienie.
natomiast pośrednik o którym tu prawimy to Osoba, która pośredniczy między innymi osobami, ułatwiając im kontakt lub porozumienie. W Piśmie Świętym słowo to odnosi się do Mojżesza, pośrednika przymierza Prawa, i do Jezusa ? Pośrednika nowego przymierza (Gal 3:19; 1Tm 2:5).

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4673 times
Kontakt:

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-30, 11:07

enosz pisze:Zawsze podkreślamy że ewentualne daty czegokolwiek, są typowane nie stricte orzekane
To kłamstwo - już tu zresztą udowodnione cytatami i skanami z Waszych Pism. Więc się nie wysilaj.
Nazwanie kogoś z imienia zdrobniale świadczy w naszej kulturze raczej o sympatii nie o lekceważeniu
Kłamiesz. W dyskusji na forum posługujesz się tym środkiem dla wyrażenia lekceważenia adwersarza.
enosz pisze:Nie zauważyłem wcześniej byś się w tej kwestii oświadczał.
Kłamiesz. Nawet odniosłeś się do mojego oświadczenia, iż sobie tego nie życzę.
Katechizm uczy że Bóg Ojciec to Jahwe
Owszem, katechizm uczy tak, jak Biblia - Bóg Ojciec to Jahwe. I Syn Boży to Jahwe. I Duch Świety to Jahwe. I Ojciec, Syn i Duch Święty to Jahwe.
Enosz do Davida pisze:To taki rozpaczliwe dorobienie za wszelką cenę interpretowanej treści to słów Jezusa by udowodnić kłamstwo. My wierzymy w Biblię ty wierzysz w interpretację Biblii. Od i cała prawda.
Kłamiesz. Prawda jest akurat odwrotna. Dawid pisze tak jak jest w Biblii - "Jestem". Ty piszesz tak, jak Ci pasuje do "świadkowych" naciągań, fałszując Pismo i zamieniając na "byłem".
enosz pisze:
Marek_Piotrowski pisze:Naprawdę? :-)
?Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi? (Mt 28,18).
To ty nie rozróżniasz wszelkiej władzy od wszechmocy?
Nie, nie odróżniam. Władza nad wszystkim, jest wszechmocą.
A nie zastanowiło cię że Jezus dostał tą władzę w niebie i na ziemi?
A gdzie jeszcze miał dostać? :lol:
Skoro dostał to od kogoś i przedtem jej nie miał skoro teraz ją dostał. Jak to możliwie skoro jest Bogiem wszechmocnym.
Owszem, możliwe - bowiem dla nas, czasowo, sam złożył swoją wszechmoc, by stać się do nas podobnym we wszystkim, z wyjątkiem grzechu (Hbr 4:15).

"On to, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, (7) lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stając się podobnym do ludzi. A w zewnętrznej postaci uznany za człowieka, (8) uniżył samego siebie, stając się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej."/Flp 2:6-8/

Jest to dokładnie tak, jak z życiem Jezusa "Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je znów odzyskać. Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja sam z siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. "/J 10,17-18a/
Kuku, kuku panie kruku, trzeba myśleć, trzeba myśleć:)
Dobrze, że już to wiesz. Teraz spróbuj zastosować się do własnej rady - bez jehowickich broszurek. I daruj sobie te wisty rodem z piaskownicy (albo z repertuaru Świadków Jehowy).
?Oto nadchodzi z obłokami ujrzy Go wszelkie oko i wszyscy, którzy Go przebili. I będą Go opłakiwać wszystkie pokolenia ziemi. Tak: Amen. Ja jestem Alfa i Omega, mówi Pan Bóg, Który jest, Który był i Który przychodzi, Wszechmogący.? (Ap 1,7-8)
Tylko że te słowa odnoszą się nie do Jezusa tylko do Boga Ojca Jehowy
Czyżby ludzie przebili Boga Ojca? I to Bóg Ojciec nadejdzie na obłokach? :-D :-D :-D
czyli Jezus jednak pośredniczy między ludźmi a sobą samym.?
Nie. Wcielony Jezus, jako Bóg i Cżłowiek, pośredniczy pomiędzy Bogiem i Człowiekiem.
Robisz znany błąd (albo - jeśli jesteś inteligentniejszy - znaną manipulację) mieszając pojęcie Boga i Osoby Boskiej.
Kiedyś Bóg co odpłaci za to że robisz z niego idiotę tylko dlatego by to pasowało do ideologii twojego wyznania, mam nadzieje.
Pozwól że zaryzykuję.
I daruj sobie podobne - nie wnoszące niczego do merytoryki, ale bardzo charakterystyczne dla Świadków Jehowy - chamskie wstawki.
modlitwo to modlitwa. Odnoszące się do niej słowa hebrajskie i greckie wyrażają m.in. żarliwą, gorącą prośbę, usilne błaganie, upraszanie o łaskę, pytanie o coś i zabieganie o kierownictwo czy wreszcie wysławianie, dziękowanie i błogosławienie.
No właśnie. I Jezus NIE jest Jedynym Wstawiennikiem, gdyż jedyność Jego Pośrednictwa dotyczy Przymierza (zbawienia). Czemu przed chwilą zaprzeczałeś
natomiast pośrednik o którym tu prawimy to Osoba, która pośredniczy między innymi osobami, ułatwiając im kontakt lub porozumienie. W Piśmie Świętym słowo to odnosi się do Mojżesza, pośrednika przymierza Prawa, i do Jezusa ? Pośrednika nowego przymierza (Gal 3:19; 1Tm 2:5).
To właśnie my tak twierdzimy. Ty napisałeś coś odwrotnego, cytuję:
Enosz pisze:Ja twierdzę że Jezus jest pośrednikiem we wszystkim nie tylko w zbawieniu.
I znowu Enosz - zamiast odnieść się porządnie i biblijnie do argumentów, poszedł w chamstwo, kłamstwa i zaprzeczanie faktom.
Zresztą to normalne - w końcu tak właśnie działają Świadkowie Jehowy, przypominam ich naukę w tej sprawie:
"Okłamywanie wrogów Boga nie jest w rzeczywistości kłamstwem, lecz strategią wojenną" (Strażnica 1 czerwiec 1960, s. 351, wyd ang

Nie ma chyba sensu po raz kolejny udowadniać mu kłamstwa - wiadomo, że odniesie się tylko do części, po drodze ją przekręcając, kłamiąc i matacząc.
A wszystko to robi - jak sam się wygadał - po to by "wyhaczyć" na priva kogoś, kogo będzie mógł dalej "obrabiać", żeby zwerbować do swojej sekty.
A pomyśleć, ze jak napisałem w wątku wstępnym o tym, że przyszedł "polować", to zarzucił mi że go "pomawiam" ;) ;) ;)

Jak myślicie, czy dyskusja z Enoszem ma jeszcze sens?
Czy też lepiej po prostu odesłać do http://www.piotrandryszczak.pl/ albo https://watchtower.org.pl/bednarski.php i olać polemikę z kłamstwami Enosza?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Andej » 2017-04-30, 11:20

Ci, którzy podtrzymują z nim dyskusję świadczą czynem, że ma to sens. Milczący natomiast nie widzą w tym sensu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4673 times
Kontakt:

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-30, 12:25

wygodne :)

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: david491 » 2017-04-30, 13:00

Marek_Piotrowski pisze:Jak myślicie, czy dyskusja z Enoszem ma jeszcze sens?
Czy też lepiej po prostu odesłać do http://www.piotrandryszczak.pl/ albo https://watchtower.org.pl/bednarski.php i olać polemikę z kłamstwami Enosza?
Ma sens, i w żadnym wypadku, nie wolno na tym forum olewać wypowiedzi Enosza, ponieważ jest to forum publiczne, i czytają tu wypowiedzi różni ludzie, małej wiary też. Wiec twoje wypowiedzi Marku, na pewno uratowały juz nie jedna dusze która nie dała się złapać w te sidła szatańskie, jestem tego pewien.

Pozdrawiam.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: david491 » 2017-04-30, 15:15

enosz pisze:chcesz sobie wierzyć w takie kłamstwo to sobie wierz. nie zmienia to jednak faktu - abstrahując od tego wersetu -że Boga nikt nigdy nie widział o czym mówi Biblia ;
Wyj 33:. 20?I dodał: ?Nie możesz zobaczyć mego oblicza, gdyż żaden człowiek nie może mnie zobaczyć i pozostać przy życiu?.
Jezusa którego ty uważasz za Boga widziało wielu ludzi. zatem coś tu nie pasuje.
(7) Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową. (8) Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! (9) Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam kto głosił Ewangelię różną od tej, którą /od nas/ otrzymaliście - niech będzie przeklęty! (List do Galatów 1:7-9) Apostoł Paweł napisał o Chrystusie: ?Ten jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki? Rz 9,5, a także: ?...oczekując błogosławionej nadziei i objawienia się chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Jezusa Chrystusa, który wydał samego siebie za nas? Tt 2,11-14.
W tym ostatnim bez wątpienia ?Wielki Bóg, Zbawiciel nasz? to Jezus. W języku greckim istniała bowiem reguła, według której ilekroć występują dwa rzeczowniki w tym samym przypadku połączone słowem ?i? (gr. kai), a tylko pierwszy z nich jest poprzedzony rodzajnikiem, wówczas obydwa odnosiły się zawsze do tej samej osoby.[5] Podobnego zwrotu użył apostoł Piotr, pisząc: ?do tych, którzy dzięki sprawiedliwości Boga naszego i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa...? 2P 1,1. Wspomniana struktura gramatyczna dowodzi, że Piotr uważał Jezusa za ?Boga naszego i Zbawiciela?. Jan stwierdził, że Jezus Chrystus jest prawdziwym Bogiem: My jesteśmy w tym, który jest prawdziwy, w Synu jego, Jezusie Chrystusie. On jest tym prawdziwym Bogiem i życiem wiecznym? 1J 5,2.  W Nowym Testamencie czytamy: ?Oto panna pocznie i porodzi syna, i nadadzą mu imię Immanuel, co się wykłada: Bóg z nami? Mt 1,23.

Bóg Ojciec powiedział do Syna: ?Tron twój, o Boże, na wieki wieków, Berłem sprawiedliwym berło Królestwa twego? Hbr 1,8. Izajasz prorokował o Chrystusie: ?Albowiem dziecię narodziło się nam, syn jest nam dany i spocznie władza na jego ramieniu, i nazwą go: Cudowny Doradca, Bóg Mocny...?Iz 9,5

(5) Gdy on jeszcze mówił, oto obłok świetlany osłonił ich, a z obłoku odezwał się głos: To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie, Jego słuchajcie! (Ew. Mateusza 17:2-5)

O tym że Pan Jezus gdy przebywał na ziemi był Bogiem świadczą jego czyny. Po pierwsze, pokazał, że ma moc nad siłami natury, jaką może dysponować tylko Bóg - który je stworzył. Po drugie, wykazał, że posiada moc Stwórcy nad chorobą i ułomnością. Sprawiał, że chromi zaczynali chodzić, niemi mówić, a ślepi widzieć. Niektóre z tych uzdrowień dotyczyły ułomności wrodzonych, które nie były podatne na oddziaływanie psychosomatyczne. Najbardziej zadziwiający jest przypadek człowieka niewidomego, opisany w Ewangelii Jana w rozdziale 9. Choć człowiek ten nie był w stanie udzielić stosownego wyjaśnienia przesłuchującym go przywódcom, jego doświadczenie było dla niego samego wystarczającym argumentem. ?Jedno wiem: byłem niewidomy, a teraz widzę?. Dziwił się, że jego przyjaciele nie rozpoznali w owym Uzdrowicielu Syna Bożego. ?Od wieków nie słyszano, aby ktoś otworzył oczy niewidomemu od urodzenia? - stwierdził (Ewangelia Jana 9:25.32). Dla niego było to oczywistym dowodem. Po trzecie, ostatecznym dowodem prawdziwości roszczenia Jezusa do boskości jest Jego powstanie z martwych. Pięć razy za swego życia przepowiedział, że umrze. Przewidział także, jak umrze i że trzy dni później powstanie z martwych i ukaże się swoim uczniom. Rzeczywiście był to ostateczny sprawdzian. Paweł, wielki apostoł, napisał: ?A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara? (1 List do Koryntian 15:14).

No ale cóż wspaniali świadkowie Jehowy którzy powstali XX wieków po Chrystusie wiedzą lepiej wiedzą lepiej, jak sam Bóg Ojciec, jak sam Bóg Chrystus, jak sami apostołowie, że Chrystus nie jest Bogiem. Wiedza lepiej niż sam Chrystus, i apostołowie, że Chrystus nie zmartwychwstał, tylko został wskrzeszony przez Ojca.

Dlatego świadkowie nie mogą być zbawieni?
Ponieważ nie spełniają min. trzech warunków:
1. Nie wierzą w Jezusa
2. Nie są ochrzczeni w imię Jezusa
3. Nie są posłuszni Bogu Ojcu, który NAKAZUJE słuchać Jezusa
PS. Wszystkie punkty oparte są na żywym Słowie Bożym, a nie na pełnej jadu śmiertelnego strażnicy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Andej » 2017-05-01, 10:31

Rdz 16.13 13 Hagar nazwała Pana przemawiającego do niej "Tyś Bóg widzialny", bo mówiła: ?Wszak tu widziałam Widzącego mnie, a jestem żywa?.
[ 1Mo 16: 13 Hagar nazwała Jahwe przemawiającego do niej: ?Tyś Bóg widzialny?, bo mówiła: ?Wszak tu widziałam widzącego mnie, a jestem żywa.? ]
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: david491 » 2017-05-01, 21:10

enosz pisze:Bluźnisz [(...) - ostatnie ostrzeżenie - Dezerter ]przeciwko Katechizmowi KrK. Katechizm uczy że Bóg Ojciec to Jahwe.
To ty bluźnisz [(...) - ostatnie ostrzeżenie - Dezerter - nie daj się prowokować - zgłoś post to dostanie ostrzeżenie albo bana ] Między Jahwe, a Jehową, jest zasadnicza różnica. Słowo Jehowa jest słowotwórczym dziwolągiem, powstałym w wyniku pomyłki!Alfabet hebrajski składa się wyłącznie ze spółgłosek. W Biblii Hebrajskiej imię Boże zapisywane jest czterema spółgłoskami JHWH, (tzw. tetragram), ale Żydzi przez szacunek i ze strachu przed niegodnym wymawianiem imienia Bożego, czytając tekst biblijny, zastępczo używali innych określeń Boga, takich jak Adonaj czy Elohim.W średniowieczu żydowscy masoreci wymyślili system oznaczania także samogłosek i dopisali do tetragramu znaki samogłoskowe wzięte z imion Adonaj i Elohim, aby w ten sposób zaznaczyć, że właśnie te słowa powinno się wymówić zastępczo. Ludzie niedouczeni odczytali tetragram jako ?Jehowah?. To mniej więcej tak, jakbyśmy pod spółgłoski słowa ?Łódź? podłożyli samogłoski słowa ?miasto?, wyjdzie nam wtedy jakieś ?Łidaźo?

A jak jest naprawdę z imieniem Bożym? Biblii ujawnia, że wyrażenie ?imię Boże? posiada w Biblii dwa zasadnicze znaczenia:

Znaczenie 1:Synonim Boga Imię Boga jest w Biblii utożsamiane z samym Bogiem. Tak, jak Jahweh jest święty, tak święte jest Jego imię. Imię jest jakby powtórzeniem ISTOTY BOGA. Tam, gdzie jest mowa o działaniu imienia Bożego, jest mowa o działaniu samego Jahweh:

?Oto imię Pana przychodzi z daleka, płonie Jego gniew i obciąża Jego ramię; Jego wargi są pełne wzburzenia, a Jego język jak ogień pożerający.? (Iz.30:27) W Starym Testamencie Bóg wybrał sobie miejsce, aby złożyć tam swoje imię, czyli tam PRZEBYWAĆ (Deut.12:5). Imię w teologii Starego Testamentu zajmuje miejsce, które w innych kulturach przysługuje wizerunkowi bóstwa.

Znaczenie 2: Tytuł Boga.Imię Boga w Biblii też jest utożsamiane z przymiotami, atrybutami Boga. Bóg objawiając człowiekowi swoje imię nie objawia mu tego ?jak się nazywa?, lecz jaki jest Jego charakter, jaka jest jego  natura. Imię Boga jest więc tytułem, przez który Bóg objawia się człowiekowi. Dowodzi tego np. następujący fragment, z którego też wynika, że imię Jahwe jest jednym z Jego tytułów:?Nie będziesz oddawał pokłonu obcemu bogu, bo Jahwe ma na imię ?Zazdrosny?: Jest Bogiem zazdrosnym.? (Ex.34:14 BT2)W tym świetle staje się jasnym, dlaczego Bóg objawił się człowiekowi poprzez NIE JEDNO (jak utrzymują ŚJ), lecz KILKA IMION:?Tyś Jahwe, naszym Ojcem, ?ODKUPICIEL nasz? -  to Twoje IMIĘ ODWIECZNE? (Iz.63:16b BT2)?Bo tak mówi Ten, który jest Wysoki i Wyniosły,który króluje wiecznie, a którego IMIĘ jest ?ŚWIĘTY?(Iz.57:15)
?I myślałem, że będziecie na mnie wołać: ?MÓJ OJCZE?!  I nie odwrócicie się ode mnie.? (Jer.3:19b)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: JEDEN JEST BÓG, I JEDEN POŚREDNIK.

Post autor: Andej » 2017-05-01, 22:40

Jeśli zmieniamy sens tego wątku, to jeno powiem (napiszę), że samo słowo na określenie Boga nie jest czymś najważniejszym. Ważna jest treść.
Gdy syn mówi do mnie po imieniu lub mówi tato wzgl. tatku to nie ma dla mnie znaczenia. Bo w każdym z tych określeń, jest dokładnie ten sam sens.
Udowadniając, że Bóg zareaguje wyłącznie na imię Jehowa, Jahwe, Bóg, Stworzyciel i wiele innych jest małostkowe. Nie jestem w stanie przyjąć do rozumu, że Bóg odrzuca zwracanie się do niego imieniem tym, albo innym.
Takie rozumowanie można odnieść do psa, który reaguje na swoje imię, a na inne nie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ