Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Ważne wydarzenia biblijne dla chrześcijan i żydów. Niewola egipska, narodziny i śmierć Jezusa, zmartwychwstanie, itp
ODPOWIEDZ
konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: konserwa » 2022-02-23, 21:06

No i wszystko sie zgadza.
ewolucjonizm to pochodzenie ( tak w duzym skrocie ) gatunku od pierwszego organizmu/pary.
Nie ma zadnych sprzecznosci.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6120
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 468 times
Been thanked: 931 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Albertus » 2022-02-23, 21:11

konserwa pisze: 2022-02-23, 21:06 No i wszystko sie zgadza.
ewolucjonizm to pochodzenie ( tak w duzym skrocie ) gatunku od pierwszego organizmu/pary.
Nie ma zadnych sprzecznosci.
Takie jest chyba jedno z założeń ewolucjonizmu

Ale co się zgadza i z czym?


I co z czym nie ma żadnych sprzeczności?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15124
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4257 times
Been thanked: 2984 times
Kontakt:

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Dezerter » 2022-02-23, 21:21

Obrazek


Marku, gdzie ty na tym oficjalnym i jednym z najnowszych wykresów widzisz powstające pojedyncze rasy?
Człowiek powstał w Afryce, długo w niej żył (ok połowę swego istnienia) i z Afryki w kilku falach wyemigrował na świat przez Bliski Wschód. Wyraźnie na to wskazuje genetyka - zróżnicowanie genetyczne w Afryce jest większe niż pomiędzy ludźmi z poza Afryki
Ostatnio zmieniony 2022-02-23, 21:22 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: konserwa » 2022-02-23, 22:08

Zgadza sie z ( aluzyjno-przenosnym ) opisem w Biblii, ze pochodzimy od jednej pary ludzi.
Choc jak to w przenosniach - alegoriach - porownaniach pominieto szczegoly odnoszce sie do ras ludzkich ( gatunkow czy podgatunkow czlowieka - mongolidalne czy negroidalne ... neandertalskie czy homo.sapiac - to wszystkowywodzi sie od pierwszej pary ludzkiej.
Tak ogromny grupa naukowcow-bbadaczy uwaza.
Ja sie do nich przylaczam.
Ale kto wie - moze cos za tysiac lat sie w teoche innym swietle okaze - jednak jestem przekonany, ze bedzie to zawsze ten sam punkt startowy - pierwsza para dajaca poczatek calej linii czlowieka.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-02-23, 22:12

Dezerter pisze: 2022-02-23, 21:21 Obrazek


Marku, gdzie ty na tym oficjalnym i jednym z najnowszych wykresów widzisz powstające pojedyncze rasy?
Człowiek powstał w Afryce, długo w niej żył (ok połowę swego istnienia) i z Afryki w kilku falach wyemigrował na świat przez Bliski Wschód. Wyraźnie na to wskazuje genetyka - zróżnicowanie genetyczne w Afryce jest większe niż pomiędzy ludźmi z poza Afryki
To jest jedna z teorii poligenicznych - o której też zresztą (wśród innych) pisałem:
Marek_Piotrowski pisze:Na przykład jedna z teorii poligenicznych głosi, że hominidy, które żyły w Afryce, pojawiły się w pierwszym, a lata później wyewoluowani mężczyźni opuścili drugą falę Afryki. Obie grupy ewoulowały odrębnie i potem - już zróżnicowane - krzyżowały się niejako "wtórnie".
Ma ona oczywiście wiele wariantów (na przykład nie jest jasne czy Homo erectus "dołożył się" do naszej puli genetycznej, czy nie).
A rysunek fajny.
Ostatnio zmieniony 2022-02-23, 22:12 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Jozek » 2022-02-23, 22:16

Jak za tysiac lat archeolodzy trafia na dzisiejsze cmentarze, to zmienia te wszystkie teorie. ;)
A wszelkie zlamania i slady chirurgicznych operacji uznaja za przejaw barbarzynstwa i dowody na walki plemienne.
A jak znajda cmentarze malych dzieci to uznaja ze to bylo tak jak w Sparcie, pozbywanie sie chorych i niepelnosprawnych dzieci.
Wyobraznia archeologow nie zna granic. ;)
Wystarczy im kosc piszczelowa, a dorobia do niej cala reszte lacznie ze szczegolowym zyciorysem. =))
Ostatnio zmieniony 2022-02-23, 22:18 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-02-23, 22:19

Urocza jest ten Twój radosny kult ignorancji. Ale niezbyt mądry i niezbyt merytoryczny.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Jozek » 2022-02-23, 22:26

Wytlumacz mi Marku jaki wplyw na czyjekolwiek zycie czy wiare maja te wszystkie wyssane z palca teorie, nawet gdyby byly w 100%potwierdzone?
Niech sie ci naukowcy bawia w swoje nauki, mnie to ani grzeje ani ziebi. W zaden najdrobniejszy sposob nie ma to wplywu na moje zycie.
Mam z tego choc jeden pozytek, poprawiaja mi humor jak czytam te nowinki. =))

Dodano po 3 minutach 42 sekundach:
te nowinki przypominaja mi stary humor ze na syberii archeolodzy wykopali tysiacletni szkielet Wlocha,
Pytanie, skad wiedzieli ze to Wloch?
Ostatnio zmieniony 2022-02-23, 22:39 przez Jozek, łącznie zmieniany 4 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: greg77 » 2022-02-24, 14:47

To może ja dopiszę coś od siebie,może troszkę z innej beczki,ale nie do końca.Zapewne większość z nas zgadza się z twierdzeniem że śmieć i cierpienie spowodował "grzech pierworodny",jednak wyraźnie jest napisane w ST że pierwsi rodzice żyli przed grzechem w raju w którym z logicznego punktu widzenia nie mogło być ani śmierci ani bólu.Patrząc z punktu "dzisiejszego" człowieka jest to wręcz niemożliwe,gdyż brak śmierci i bólu naruszałby podstawowe prawa fizyko-chemiczne.Oczywiście można sobie to wyobrazić,ale to czysta fantastyka (a może i nie). Reasumując skoro w historii ludzkości był okres pełnej symbiozy Bóg-człowiek bez cierpienia i śmierci,to musiały światem rządzić inne prawa fizyki czy biologii.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Andej » 2022-02-24, 14:55

Ciekawy pomysł. Czy możesz podać, gdzie doczytałeś się, że w raju zaplanowane było życie wieczne? Czy możesz podszepnąć, jakie to mogły być inne prawa. fizyczne i biologiczne?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6120
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 468 times
Been thanked: 931 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Albertus » 2022-02-24, 15:59

greg77 pisze: 2022-02-24, 14:47 To może ja dopiszę coś od siebie,może troszkę z innej beczki,ale nie do końca.Zapewne większość z nas zgadza się z twierdzeniem że śmieć i cierpienie spowodował "grzech pierworodny",jednak wyraźnie jest napisane w ST że pierwsi rodzice żyli przed grzechem w raju w którym z logicznego punktu widzenia nie mogło być ani śmierci ani bólu.Patrząc z punktu "dzisiejszego" człowieka jest to wręcz niemożliwe,gdyż brak śmierci i bólu naruszałby podstawowe prawa fizyko-chemiczne.Oczywiście można sobie to wyobrazić,ale to czysta fantastyka (a może i nie). Reasumując skoro w historii ludzkości był okres pełnej symbiozy Bóg-człowiek bez cierpienia i śmierci,to musiały światem rządzić inne prawa fizyki czy biologii.
Nic w Biblii na to nie wskazuje i wcale nie wynika to z logiki.

Jasno z Biblii wynika że nieśmiertelność człowieka nie wynikała z jego natury ale że była warunkowym efektem przystępu do Bożej łaski, bezpośredniej relacji ze Stwórcą i szczególnych warunków panujących w Edenie.
Nigdzie nie jest napisane też że człowiek nie mógł odczuwać bólu jako zjawiska fizycznego. To że nie cierpiał i nie musiał się trudzić wynikało z tego że w Edenie nie było niczego co by człowieka raniło i z tego że wszystko miał zapewnione co potrzebne do szczęścia a nie z tego że że fizycznie nie był w stanie odczuwać bólu ani trudu.
Poza tym przed grzechem ciało człowieka było całkowicie poddane panowaniu jego duszy . To bardzo wiele bo nawet teraz po grzechu są ludzie którzy w jakimś niewielkim stopniu nauczyli się kontrolować swoje ciało, potrafią wyłączać poczucie bólu , głodu , przekłuwać bez bólu swoje ciało i tym podobne rzeczy a co dopiero gdyby człowiek mógł panować całkowicie nad swoim ciałem i zjawiskami fizjologicznymi z nim związanymi.
A tacy byli ludzie w Edenie przed grzechem.
Ostatnio zmieniony 2022-02-24, 16:00 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-02-24, 16:30

Nie sądzę, by był okres, kiedy człowiek był nieśmiertelny. Do 3.rodziału Pismo się w ogóle tym nie zajmuje (a i tam tylko w kontekście odseparowania człowieka od Drzewa Życia, by nie spożył - ale nic nie wiemy, by wcześniej spożywał).
Jesli dodać do tego, ze wg tradycji żydowskiej Adam zgrzeszył tego samego dnia, w którym został stworzony (coś około 16)...

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: greg77 » 2022-02-24, 16:32

Andej pisze: 2022-02-24, 14:55 Ciekawy pomysł. Czy możesz podać, gdzie doczytałeś się, że w raju zaplanowane było życie wieczne? Czy możesz podszepnąć, jakie to mogły być inne prawa. fizyczne i biologiczne?
List do Rzymian NT
Adam i Chrystus

12 Dlatego też jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli...

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Andej » 2022-02-24, 18:14

Pytałem o to gdzie napisano, że :
- zaplanowane było życie wieczne w sensie biologicznym,
- były inne prawa fizyczne i biologiczne.

Śmierć, o której w cytacie, dotyczy śmierci w grzechu. Słowo śmierć jest używane w Biblii w różnych znaczeniach. Nie zawsze dotyczy śmieci biologicznej. Tym bardziej, że człowiek jest istotą wyposażoną w nieśmiertelny czynnik.

Ale zupełnie nie wiem, czy biologiczne życie w raju nie miało się kończyć awansem do nieba. Bez przechodzenia przez śmierć.
Wiem, że Bóg, Istota Doskonała, nie mógł zostać zaskoczony tym, co się stało. Bóg jest ponad czasem. Jednakowo zna przeszłość i przyszłość. Nie sądzę, aby czyn człowieka zmusił Go do zmiany stworzonego świata.

W cytacie brak odniesienia do praw fizycznych i biologicznych.

Jak się to ma do prokreacji? Ludzi i zwierząt?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6120
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 468 times
Been thanked: 931 times

Re: Debata: kreacjonizm vs ewolucja

Post autor: Albertus » 2022-02-24, 18:28

greg77 pisze: 2022-02-24, 16:32
Andej pisze: 2022-02-24, 14:55 Ciekawy pomysł. Czy możesz podać, gdzie doczytałeś się, że w raju zaplanowane było życie wieczne? Czy możesz podszepnąć, jakie to mogły być inne prawa. fizyczne i biologiczne?
List do Rzymian NT
Adam i Chrystus

12 Dlatego też jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli...
No tak, ,mowa jest o tym że śmierć człowieka przyszła śmierć w wyniku grzechu i zerwania bezpośredniej relacji i więzi ze Stwórcą.

Ale gdzie tutaj mowa o jakichś innych prawach fizycznych i biologicznych?

ODPOWIEDZ

Wróć do „Forum biblijne, wydarzenia biblijne”