Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Rozmowa na temat najświeższych informacji ze świata.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5474
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 870 times
Been thanked: 1433 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: abi » 2024-01-21, 21:32

ja uważam że dali chrześcijanom z pogan takie minimum, którego mają przestrzegać
że nie muszą jak judeochrześcijanie być obrzezani itd
wystarczy że będą przestrzegać najważniejszego
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19238
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 4665 times
Kontakt:

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-21, 21:39

"Św. Augustyn, pisząc około roku 397 w polemice z manichejczykami dzieło Contra Faustum, tak oto wyjaśnia cel tego zarządzenia oraz powody, dla których przestało ono obowiązywać: "Apostołowie zarządzili na jakiś czas rzecz, która wydaje mi się łatwa i nieuciążliwa dla tych, którzy ją zachowują, a to ze względu na ów Kamień Węgielny, który buduje na sobie obie części ludzkości (Ef 2,14-22). (...) Obie strony -- jedna pochodząca z obrzezania, druga z nieobrzezania -- chociaż pogodzone w Kamieniu Węgielnym wyróżniały się przecież pewnymi właściwymi sobie cechami. Kiedy jednak zmieniły się czasy i Kościół do tego stopnia składa się z dawnych pogan, że nie ma w nim Izraelitów według ciała, któryż chrześcijanin będzie unikał jedzenia kwiczoła albo mniejszego ptaka, z którego nie wylano krwi? Albo czyż nie będzie jadł królika tylko dlatego, że zabito go uderzeniem dłonią w kark, bez zadania krwawej rany?" (lib.32 cap.l3; PL 42,504)
Dalej powołuje się Augustyn na słowa Pana Jezusa: "Nie to, co wchodzi do ust, czyni człowieka nieczystym, ale co z ust wychodzi" (Mt 15,11).

Podobnie rzecz wyjaśnia św. Tomasz z Akwinu w swojej Sumie teologicznej: "Celem tego zakazu było utrwalenie jedności chrześcijan pochodzących z pogan i z Żydów. (...) Toteż zakaz ten obowiązywał w czasie, w którym miało się dokonać pojednanie pogan i Żydów. Jednakże po upływie tego czasu, kiedy ustała przyczyna, ustało również to, co z niej wynikało. Ujawniła się prawda nauki ewangelicznej, w której Pan poucza, że nic, co wchodzi przez usta, nie czyni człowieka nieczystym; zaś w 1 Tm 4,4 czytamy: Wszystko, co stworzył Bóg, jest dobre, i niczego, co jest spożywane z dziękczynieniem, nie należy odrzucać" (1-2 q.103 a.3 ad 1)."

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15076
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4242 times
Been thanked: 2972 times
Kontakt:

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Dezerter » 2024-01-21, 21:54

abi pisze: 2024-01-21, 21:14
Dezerter pisze: 2024-01-21, 21:08
abi pisze: 2024-01-21, 21:05 "czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie, wszystko na chwałę Bożą czyńcie. Nie bądźcie zgorszeniem ani dla Żydów, ani dla Greków, ani dla Kościoła Bożego" - znaczy mam nie jeść wieprzowiny przy żydach tak?aby ich nie gorszyć?
Dokładnie tak
a np przy mnie żadnych robali i fruti di mare x_x
:-o
to już wiem czemu faraon poszedł stąd
Tylko, że ja pisałem poważnie
Pierwsze zdanie jest odpowiedzią na twoje pytanie
a drugie informuje o tym co dla mnie jest zgorszeniem
(więc na prawdę nie rozumiem twojej reakcji??)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6386
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 887 times
Been thanked: 724 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: CiekawaXO » 2024-01-21, 21:54

Marek_Piotrowski pisze: 2024-01-21, 20:12
CiekawaXO pisze: 2024-01-21, 16:34 A chrześcijanom nic nie zaszkodzi bo żaden szaman i magia nie jest większa od Jezusa.
Nieprawda. Poddawanie się szamańskim obrzędom jest cieżkim grzechem przeciwko I przykazaniu.
A grzech szkodzi każdemu i to dramatycznie. Zasłanianie się mocą Jezusa w tym wypadku jest całkowicie chybione.
CiekawaXO pisze: 2024-01-21, 17:21 Ludzie którzy jeżdżą na misje też pierwsze co,mają szacunek i biorą udzial w ich rytach,zanim zaczną tłumaczyć Biblię. Myślicie że jak to przebiega?Ewangelizacja plemion?
Tak, inaczej. Zdziwiona?
Rozumiem że jak pójdę na ślub Rodzimowiercy,to zdradzę Jezusa i mnie opęta?
Tam jest sporo naszych słowiańskich rytów.
Nie. Ale nie idziesz tam dla rytów, tylko dla znajomego.
No, i dokładnie. Nie idę na forum ekologiczne dla rytów.Nie jest to złamanie przykazania, nic nikomu nie będzie. Nawet jak szamana prezentują, to nie jest tak e bierzesz udział w rycie. Sam sobie odpowiedziałeś. Więc się zgadzamy.
Jeśli ktoś świadomie bawi się magią to wiadomo że wykroczenie przeciwko przykazaniu. Ale ja nie pisałam o takiej formie.

Co do Misji-udowodnię Ci, że się mylisz.
Ostatnio zmieniony 2024-01-21, 21:57 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5474
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 870 times
Been thanked: 1433 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: abi » 2024-03-04, 22:10

ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15076
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4242 times
Been thanked: 2972 times
Kontakt:

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Dezerter » 2024-03-04, 22:44

Nigdy do takich akcji mnie nie ciągnęło, ale ta jest mi jakoś bardzo bliska - dzięki abi
tylko proszę przypomnij za te 12 dni
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Andej » 2024-03-05, 10:01

I tu te ż polityka? I to sam Pan Administrator prosi, aby przypominać tematy polityczne? Jestem zaszokowany.
To bardzo niepoprawne politycznie zajmować się polityka modląc się o Ojczyznę. Toż to czysta polityka.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: konserwa » 2024-03-05, 12:58

Mozna modlic sie o rodzine, a w nastepstwie o najblizsza okolice , w ktorej rodzinie przyszlo zyc, a nastepnie o nalblizszy zarzad/rzad, ktory sprawuje administracyjna piedcze nad najblizsza okolica w ktorej mieszka najblizsza sercu rodzina, za ktora sie modle ... i tak modlac sie o zarzad dojdzie modlitwa za rzad i narod i panstwo, w ktorym miesci sie najblizsza okolica bedaca miejscem zamieszkanie najblizszej rodziny. I niech Bog wyslucha naszych modlitw.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15076
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4242 times
Been thanked: 2972 times
Kontakt:

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Dezerter » 2024-05-04, 21:22

Patriarchat Aleksandrii wznawia starożytny diakonat kobiet
03 maja 2024 | 18:29

Greckoprawosławny patriarchat Aleksandrii wznawia starożytny diakonat kobiet.
2 maja w stolicy Zimbabwe, Harare, odbyły się święcenia diakonisy Angelic Molen.
Ceremonii przewodniczył metropolita Serafin (Kykotis) w parafii misyjnej św. Nektariusza, gdzie nowa diakonisa będzie pełniła swą posługę. Jej diakonat nie jest krokiem otwierającym drogę do święceń kapłańskich.

O odrodzeniu diakonatu kobiet, który zanikł w ciągu dziejów, zdecydował jednogłośnie Święty Synod Patriarchatu w 2016 roku, aby zaspokoić duszpasterskie potrzeby prawosławnych wspólnot w Afryce. Pierwsze święcenia diakonis odbyły się w 2017 roku w Kolwezi, w Demokratycznej Republice Konga. Z rąk patriarchy Teodora II przyjęło je wówczas pięć kobiet.

W pierwszym tysiącleciu obowiązkiem diakonis było asystowanie przy chrztach kobiet, zanoszenie Komunii świętej do domów chorych, nauczanie, praca administracyjna, działalność charytatywna i inne posługi wobec kobiet. Od 1855 roku wielokrotnie wzywano do odbudowy diakonatu kobiet w prawosławiu.
https://www.ekai.pl/patriarchat-aleksan ... at-kobiet/
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19238
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 4665 times
Kontakt:

Re: Ważne wydarzenia, których nie wolno przegapić

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-05-04, 21:41

1
Diakonat kobiet istniał za Zachodzie (do VI wieku) i na Wschodzie (do XI wieku). Mamy o diakonisach wzmianki w Listach Pawła (Rz, 16,1-2; 1 Tm 3,11).

2
Funkcja diakonis nie była jednak tym, co dziś się kojarzy z diakonatem - w żadnym wypadku nie był to też wstęp do kapłaństwa. Jest taki dokument z pierwszej połowy III wieku, który nazywa się "Didaskalia Apostolorum" i który mówi o tym czym diakonisy się zajmowały i jaka była różnica w stosunku do prezbiterów i diakonów mężczyzn: diakonisy nie mogły błogosławić ani wykonywać czynności diakona czy prezbitera. Za to pomagały prezbiterowi przy chrzcie kobiet (np. diakon namaszczał przy chcrzcie olejami tylko głowę chrzczonych kobiet, pozostałe miejsca diakonisy).
Diakonisa stała też przy drzwiach świątyni przeznaczonych dla kobiet (diakon przy drzwiach "męskich").
Diakonisy były też "przyzwoitkami" dla kobiet, przychodząccych do biskupa lub diakona, zajmowały się też chorymi, odwiedzaniem więżniów, katechizacją katechumenów.
Sobór Nicejski i Chalcedoński określiły, że diakonat kobiet nie jest święceniem (jak diakonat męski) tylko "chirotezją" (coś podobnego do święceń, ale nie mające charakteru sakramentalnego - bardziej forma nadania funkcji)

3
Dodam, że to jest właśnie forma posługi diakona, jaka jest obecna w Listach Pawła, który wspomina że wybrano diakonów po to by rozdawali żywność wdowom. (Dz 6,1-6)

ODPOWIEDZ