Komentarz aktualny

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3548
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 382 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-02-24, 22:22

kazik95 pisze: 2024-02-24, 13:32
CiekawaXO pisze: 2024-02-24, 12:30 Nie musisz w nic wchodzić i nazywać nikogo braćmi.
Jeśli się chce być Uczniem Jezusa....

ale jeśli nie, to oczywiście nikt nikogo nie zmusza
Moim zadaniem jest pomóc.CO ZROBILEM . NIE RAZ I NIE DWA.nie całować pod ogon.

Wybaczenie jest czym innym niż rekoncyliacja.Ukrainiec jest mi bratem w człowieczeństwie jak Rosjanin. Ale lubić mogę kogoś innego.

Dodano po 28 minutach 48 sekundach:
kazik95 pisze: 2024-02-24, 13:48
CiekawaXO pisze: 2024-02-24, 13:41 Generalnie nie uważam, aby to świadczyło o byciu uczniem Jezusa.
A ja nim na pewno nie jestem. W sensie, nie podaje siebie za przykład.
Uczniem jest ten, kto słucha nauk swojego nauczyciela i chce je realizować.
W tym przypadku tym nauczycielem jest Jezus.

A Jezus mówił o tym aby przebaczać.
A nawet nie tyle mówił, co uzależnił nasze przebaczenie od przebaczenia przez Boga nam.

Dodano po 3 minutach 16 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-24, 13:44 Jak widzisz, Twój "szantaż emocjonalny" wobec @Gzresznik Upadający niezbyt jest uzasadniony.
Zbyt często przedstawiasz swoje wyobrażenia (będące raczej bliżej cukierkowego, utopijnego prseudohumanizmu) jako kryteria chrześcijaństwa.
Już się przyzwyczaiłem, że Ty zazwyczaj obok argumentów merytorycznych nie umiesz powstrzymać się od takich "wistów" jak to sam nazywasz.

A o naukę o przebaczaniu miej pretensję do Jezusa Chrystusa.
W realu to mógłbyś w twarz za takie ocenianie.
Przebaczenie to akt woli.Za którymi idą czyny. Za moimi poszły i idą.
Wymiernie. To że nie zamierzam jak głupia papuga powtarzać za mediami bracia bracia nie oznacza że nie postępuje wobec nich jak człowiek życzliwy.
Po prostu nie wycieram sobie gęby Chrystusem publicznie kiedy moje odczucia są zranione.
Wyrastalem w pamięci oblężonej wsi jako twierdzy.Zniszczonej ojczyzny swoich dziadkow w domu po ludziach którzy też zostali wypędzeni. W poczuciu utraty tego co było. Poczuciu zdrady sąsiadów którzy chodzili tylko do cerkwi nie do kościoła. W traumie opowieści o zdradzie i mordzie w rodzinie z przyczyn narodowościowych . Żona ślubowała mężowi i zdradziła.Nie z innym .tylko z jakąś ideą... Silniejsza niż miłość między małżonkami. W traumie wsi która była atakowana trzy razy w celu wyrzniecia do nogi. W traumie opowieści o trzymiesięcznych niemowlętach poduszonych sznurkami tylko dlatego że były Lackie. O ludziach którzy wychodząc po drewno do lasu nie wracali nigdy. I nie wiadomo w której jamie sa zagrzebani.

Żywiłem nadzieję że się zmieni, że pomoc odczaruje te demony .Widząc ich na Centralnym w Wawie widziałem tych z mojej rodziny co uciekali przed rzezią jak oni.
Niestety obudzenie się z marzeń i snów kiedy ich wódz oskarżył że my z ruskimi przeciw nim kombinujemy było jak zimny prysznic. To tak jakby pijaczek po nakarmieniu go napluł ci w twarz.
Możesz po prostu się po wszystkim odsunąć.

Kiedy u nas pojawi się ich nowa fala , znowu się pomoże . A że się pojawi to już prawie pewne.
Bo ci którzy mogli pomóc na takim poziomie jak my wtedy gdy miało to sens to nie pomogli.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: kazik95 » 2024-02-24, 22:55

Gzresznik Upadający pisze: 2024-02-24, 22:51
kazik95 pisze: 2024-02-24, 13:32
CiekawaXO pisze: 2024-02-24, 12:30 Nie musisz w nic wchodzić i nazywać nikogo braćmi.
Jeśli się chce być Uczniem Jezusa....

ale jeśli nie, to oczywiście nikt nikogo nie zmusza
Moim zadaniem jest pomóc.CO ZROBILEM . NIE RAZ I NIE DWA.nie całować pod ogon.

Wybaczenie jest czym innym niż rekoncyliacja.Ukrainiec jest mi bratem w człowieczeństwie jak Rosjanin. Ale lubić mogę kogoś innego.

Dodano po 28 minutach 48 sekundach:
kazik95 pisze: 2024-02-24, 13:48
CiekawaXO pisze: 2024-02-24, 13:41 Generalnie nie uważam, aby to świadczyło o byciu uczniem Jezusa.
A ja nim na pewno nie jestem. W sensie, nie podaje siebie za przykład.
Uczniem jest ten, kto słucha nauk swojego nauczyciela i chce je realizować.
W tym przypadku tym nauczycielem jest Jezus.

A Jezus mówił o tym aby przebaczać.
A nawet nie tyle mówił, co uzależnił nasze przebaczenie od przebaczenia przez Boga nam.

Dodano po 3 minutach 16 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-24, 13:44 Jak widzisz, Twój "szantaż emocjonalny" wobec @Gzresznik Upadający niezbyt jest uzasadniony.
Zbyt często przedstawiasz swoje wyobrażenia (będące raczej bliżej cukierkowego, utopijnego prseudohumanizmu) jako kryteria chrześcijaństwa.
Już się przyzwyczaiłem, że Ty zazwyczaj obok argumentów merytorycznych nie umiesz powstrzymać się od takich "wistów" jak to sam nazywasz.

A o naukę o przebaczaniu miej pretensję do Jezusa Chrystusa.
W realu to mógłbyś w twarz za takie ocenianie.
Przebaczenie to akt woli.Za którymi idą czyny. Za moimi poszły i idą.
Wymiernie. To że nie zamierzam jak głupia papuga powtarzać za mediami bracia bracia nie oznacza że nie postępuje wobec nich jak człowiek życzliwy.
Po prostu nie wycieram sobie gęby Chrystusem publicznie kiedy moje odczucia są zranione.
Wyrastalem w pamięci oblężonej wsi jako twierdzy.Zniszczonej ojczyzny swoich dziadkow w domu po ludziach którzy też zostali wypędzeni. W poczuciu utraty tego co było. Poczuciu zdrady sąsiadów którzy chodzili tylko do cerkwi nie do kościoła. W traumie opowieści o zdradzie i mordzie w rodzinie z przyczyn narodowościowych . Żona ślubowała mężowi i zdradziła.Nie z innym .tylko z jakąś ideą... Silniejsza niż miłość między małżonkami. W traumie wsi która była atakowana trzy razy w celu wyrzniecia do nogi. W traumie opowieści o trzymiesięcznych niemowlętach poduszonych sznurkami tylko dlatego że były Lackie. O ludziach którzy wychodząc po drewno do lasu nie wracali nigdy. I nie wiadomo w której jamie sa zagrzebani.

Żywiłem nadzieję że się zmieni, że pomoc odczaruje te demony .Widząc ich na Centralnym w Wawie widziałem tych z mojej rodziny co uciekali przed rzezią jak oni.
Niestety obudzenie się z marzeń i snów kiedy ich wódz oskarżył że my z ruskimi przeciw nim kombinujemy było jak zimny prysznic. To tak jakby pijaczek po nakarmieniu go napluł ci w twarz.
Możesz po prostu się po wszystkim odsunąć.

Kiedy u nas pojawi się ich nowa fala , znowu się pomoże . A że się pojawi to już prawie pewne.
Bo ci którzy mogli pomóc na takim poziomie jak my wtedy gdy miało to sens to nie pomogli.
Czy mógłbyś rozwinąć i skonkretyzować co masz na myśli pisząc to zdanie, które zaznaczyłem? I dlaczego i od kogo miałbym dostać w twarz?
Ostatnio zmieniony 2024-02-24, 22:58 przez kazik95, łącznie zmieniany 2 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13931
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2041 times
Been thanked: 2229 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: sądzony » 2024-02-24, 23:12

Jaka miła i chrześcijańska rozmowa tu się toczy tylko dlatego bo ktoś nazwał kogoś "bratem".
Smutne :(
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: kazik95 » 2024-02-24, 23:18

CiekawaXO pisze: 2024-02-24, 13:41 Generalnie nie uważam, aby to świadczyło o byciu uczniem Jezusa.
A ja nim na pewno nie jestem. W sensie, nie podaje siebie za przykład.
Bycie uczniem to nie podawanie siebie za przykład.
To po prostu bycie uczniem.
Uczeń słucha, wykonuje ćwiczenia, rozwija się, staje się dojrzalszy itd

Każdy Katolik jest (a przynajmniej powinien być) uczniem Jezusa.
Taki jest przecież sens bycia Katolikiem i chrześcijaninem.
Nie zostaje się chrześcijaninem bez żadnego celu, bez żadnej misji.
Jedną z takich misji jest kochanie (sic!) sąsiada, bliźniego.
Jedną z takich misji jest to, że wszyscy chrześcijanie są nawzajem swoimi braćmi i siostrami.

Czy miało być łatwo? Czy jest łatwo?
Nie!
Ale po to jest się uczniem aby rozwiązywać również trudne zadania, aby próbować. Jeśli nie wyjdzie za pierwszym razem to próbować drugi raz. Aż do skutku. Albo końca szkoły.

Żeby też być dobrze zrozumianym.
Ja nie każe stawać twarzą w twarz z oprawcą i od razu rzucać mu się na szyję. Byłoby pięknie, ale nie jest to takie proste.

Ale minęło przecież prawie 100 lat.
Zapewne prawie żaden z żyjacych dziś Ukraińców nie brał udziału w mordach na Polakach.
Był potem stalinizm. Holodomor. Breżniew itd

Zyjact dziś Ukraińcy To są ludzie z tragiczną przeszłością i teraźniejszością
Każda wojna jest tragedią.
Znam Ukraińców, różnych Ukraińców.
Też chcieliby normalnie żyć.
Tak jak my chcieliśmy w latach 80-tych, 90-tych.
Też byli zdemoralizowani przez społeczne realia komunizmu a potem postkomuny.
My mamy dziś to szczęście, że nie sasiadujemy ze zbrodniczym reżimem Putina.
Oni tego szczęścia nie mają.

Oczywiście nie są idealnym społeczeństwem. Tak jak my nie jesteśmy idealnym społeczeństwem ani żaden kraj na świecie nie jest idealnym społeczeństwem.

Na wspólne upamiętnienie ofiar Wołynia przyjdzie jeszcze czas. Na ekshumacje również.
A najlepszą rzeczą jaką możemy zrobić dzisiaj będzie wyciągnięcie do Ukraińców braterskiej ręki.
Nazwanie ich braćmi. I traktowanie jak braci.
Bo jesteśmy braćmi.

Piszecie, że Zelensky powiedział coś niefortunnego o nas?
Naprawdę chcecie rozliczać człowieka, który codziennie jest w stanie wojny, w stanie zagrożenia życia, z wypowiedzianych słów?

A co mówią o Ukraińcach nasi politycy?
Też zawsze im słodzą?
No nie.


‭‭Ewangelia według św. Mateusza 23:8 BW1975‬‬

[8] Ale wy nie pozwalajcie się nazywać Rabbi, bo jeden tylko jest — Nauczyciel wasz, Chrystus, a wy wszyscy jesteście braćmi.

https://bible.com/bible/3490/mat.23.8.BW1975

‭‭List do Hebrajczyków 13:1 BW1975‬‬

[1] Miłość braterska niechaj trwa.

https://bible.com/bible/3490/heb.13.1.BW1975
Ostatnio zmieniony 2024-02-24, 23:56 przez kazik95, łącznie zmieniany 8 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3548
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 382 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-02-24, 23:23

sądzony pisze: 2024-02-24, 23:12 Jaka miła i chrześcijańska rozmowa tu się toczy tylko dlatego bo ktoś nazwał kogoś "bratem".
Smutne :(
Bazą tej rozmowy jest próbą oceniania postawy innych przez pryzmat swoich wyobrażeń o realiach.

Dodano po 1 minucie 36 sekundach:
Se @kazik95 Sam uzupełnij co przez to chcesz zrozumieć

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6538
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 895 times
Been thanked: 735 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-25, 07:07

Nie nazywam bratem nawet Polaka rozumiesz to?I nie czuję braterstwa z Polakami to i z Ukraińcami.
Kazik,a Rosjanie to twoi bracia?Nazywasz ich braćmi?

Dodano po 19 minutach 5 sekundach:
kazik95 pisze: 2024-02-24, 23:18
CiekawaXO pisze: 2024-02-24, 13:41 Generalnie nie uważam, aby to świadczyło o byciu uczniem Jezusa.
A ja nim na pewno nie jestem. W sensie, nie podaje siebie za przykład.
Bycie uczniem to nie podawanie siebie za przykład.
To po prostu bycie uczniem.
Uczeń słucha, wykonuje ćwiczenia, rozwija się, staje się dojrzalszy itd

Każdy Katolik jest (a przynajmniej powinien być) uczniem Jezusa.
Taki jest przecież sens bycia Katolikiem i chrześcijaninem.
Nie zostaje się chrześcijaninem bez żadnego celu, bez żadnej misji.
Jedną z takich misji jest kochanie (sic!) sąsiada, bliźniego.
Jedną z takich misji jest to, że wszyscy chrześcijanie są nawzajem swoimi braćmi i siostrami.

Czy miało być łatwo? Czy jest łatwo?
Nie!
Ale po to jest się uczniem aby rozwiązywać również trudne zadania, aby próbować. Jeśli nie wyjdzie za pierwszym razem to próbować drugi raz. Aż do skutku. Albo końca szkoły.

Żeby też być dobrze zrozumianym.
Ja nie każe stawać twarzą w twarz z oprawcą i od razu rzucać mu się na szyję. Byłoby pięknie, ale nie jest to takie proste.

Ale minęło przecież prawie 100 lat.
Zapewne prawie żaden z żyjacych dziś Ukraińców nie brał udziału w mordach na Polakach.
Był potem stalinizm. Holodomor. Breżniew itd

Zyjact dziś Ukraińcy To są ludzie z tragiczną przeszłością i teraźniejszością
Każda wojna jest tragedią.
Znam Ukraińców, różnych Ukraińców.
Też chcieliby normalnie żyć.
Tak jak my chcieliśmy w latach 80-tych, 90-tych.
Też byli zdemoralizowani przez społeczne realia komunizmu a potem postkomuny.
My mamy dziś to szczęście, że nie sasiadujemy ze zbrodniczym reżimem Putina.
Oni tego szczęścia nie mają.

Oczywiście nie są idealnym społeczeństwem. Tak jak my nie jesteśmy idealnym społeczeństwem ani żaden kraj na świecie nie jest idealnym społeczeństwem.

Na wspólne upamiętnienie ofiar Wołynia przyjdzie jeszcze czas. Na ekshumacje również.
A najlepszą rzeczą jaką możemy zrobić dzisiaj będzie wyciągnięcie do Ukraińców braterskiej ręki.
Nazwanie ich braćmi. I traktowanie jak braci.
Bo jesteśmy braćmi.

Piszecie, że Zelensky powiedział coś niefortunnego o nas?
Naprawdę chcecie rozliczać człowieka, który codziennie jest w stanie wojny, w stanie zagrożenia życia, z wypowiedzianych słów?

A co mówią o Ukraińcach nasi politycy?
Też zawsze im słodzą?
No nie.


‭‭Ewangelia według św. Mateusza 23:8 BW1975‬‬

[8] Ale wy nie pozwalajcie się nazywać Rabbi, bo jeden tylko jest — Nauczyciel wasz, Chrystus, a wy wszyscy jesteście braćmi.

https://bible.com/bible/3490/mat.23.8.BW1975

‭‭List do Hebrajczyków 13:1 BW1975‬‬

[1] Miłość braterska niechaj trwa.

https://bible.com/bible/3490/heb.13.1.BW1975
Wybaczyłeś już ojcu że pił i że zamienił twoje życie w piekło? Bo przychodzisz tutaj i moralizujesz innych jak to powinno się być uczniem Jezusa, przebaczać kochać i w ogóle a sam tego nie robisz, co dałeś przykład w rozmowie z grzesznikiem o twoim ojcu kiedy jeszcze miałeś Nicka Pablito. Ciskałeś się że nie że nie będziesz przebaczał że nie jesteś gotowy żeby dać ci spokój.
I ty chcesz uczyć kogoś jak być uczniem Jezusa? Daj spokój.
Ostatnio zmieniony 2024-02-25, 11:22 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3548
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 382 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-02-25, 07:42

Nienazywanie braćmi a niewybaczenie to dwie sprawy .Do nazwania bratem winna jeszcze zaistnieć rekoncyliacja.To wymaga uczciwego podejścia do tego co zaszło obu stron.
Bratem może być mi Oksana . Wladek itp. Ale mam uogólniać to na każdego? Nawet tego co twierdzi ze akcja zburzenia cerkwi wymagala slusznej zemsty w postaci wywidłowania 100 tysięcy luda bo " byli obcym elementem " na ukraińskiej ziemi? Bo z takim twierdzeniem sie spotkałem do 48 godzin temu? Dopóki tak myśli nie chce się bratać. I sczerze po takim czymś moje współczucia chęć pomocy osiągają poziom bliski zeru. Skąd mam miec pewność ze za kilka lat nie uzna ze " Peremyszl ce Ukraina" i ze trzeba tam tez Lachów wywidlowac? Wystarczy ze o wsi rodzinnej mojej babki ich wikipedia nawet nie zająknęła sie ze tam Lachy mieszkali.Wsi gdzie na 400 gospodarstw bylo tylko 30 ukraińskich

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6538
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 895 times
Been thanked: 735 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-25, 07:55

Grzesznik, póki to nie rodzi w tobie nienawiści, to wydaje mi się okej.
Fakt, Jezus nauczał o czymś więcej, ale ty jako że dotyka cie to osobiście, mnie nie, to nie mamy prawa ci brzęczeć nad uchem, że masz wybaczać. Sam to wiesz, ale to już twoja osobista sprawa jak się z tym uporać.
A jak pomagasz Ukraińcom, to to jest ważne, a nie jak ich nazywasz.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3548
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 382 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-02-25, 09:35

To bardziej rozżalenie na obecna sytuację ze potraktowali nas jak dojną krowę.
Po prostu jak to stwierdził człowiek z duyplomacji. W dyplomacji sa mentalnymi sowietami .Czyli jak ktos podchodzi na zasadzie daje bo kiedys ty mi sie odwdzieczysz to uznają ze jesteś slaby i można zadac więcej

Wyobraź sobie ze rodzina Kuleby przesiedziala pierwszy kres wojny na utrzymaniu tzn w domu u ministra Raua.
Taka byla poufałość.A oni to wzięli za słabość.
Żeleński chlapnął? Okazuje się ze to nasz ośrodek prezydencki wymuszal na Amerykanach zgodę na dostawę czołgów tak wcześnie.
W zamian zostal publicznie upokorzony. Z będzie to miało wpływ na rozstrzygniecia wyborcze w Polsce? Nawet jak Ukraińcy kalkulowali ze na nowej zmianie zyskają więcej to się przeliczyli.
Bo pokazali kim sa i widzi to świat. I od tego czasu zaczely sie kłopoty . Zwłaszcza u głównego donatora. Bo byl.to jeden z argumentów przeciw pomocy. Jak widać skuteczny.
A zyski z zaangażowani sie w polskie wybory są żadne. Bo Berlin i tak wybierze Moskwę ( bo ta kontroluje zasoby Ukrainy ) żywność za free juz mają a niewolnicy do roboty sami przyjeżdżają a i ofensywa ruska wygoni więcej.
Zdrada kosztuje

Co do ekshumacji. Właśnie teraz udzielając zgody preszloby to niezauważenie.
Tyle ze oni obawiają sie pijarowo .Bo Będą tez szkieleciki dzieci ze śladami urazów zadawanych zwyklymi narzędziami... I będzie ich dużo. I nie będą się mogli pokazywać jako ci sprawiedliwi ,skrzywdzeni.TEGO SIE BOJĄ. Jakby nam sie po Jedwabnym stala krzywda.
Tyle ze Wolyn to kaliber Ruandy z 1994 .
A jednym z głównych powodów pijarowych nie przyjęcia Turcji do UE to kombinowanie z zagładą Ormian..

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6538
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 895 times
Been thanked: 735 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-25, 10:00

Dziwna jest definicja ludobójstwa 'tylko jeśli chce się unicestwić jakiś naród - wtedy jest to ludobójstwo, więc teoretycznie Wołyń ludobojstwem nie był, ale wg mnie był, bo zginęło dużo ludzi, więc jak inaczej niż nie ludobójstwo?
Co do pomagania i historycznych problemów - ja to jeśli już, to oskarżam polityków, a nie zwykłych obywateli. To robi różnicę.
Ostatnio zmieniony 2024-02-25, 10:00 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22637
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Andej » 2024-02-25, 10:21

Gzresznik Upadający pisze: 2024-02-25, 09:35 Po prostu jak to stwierdził człowiek z duyplomacji. W dyplomacji sa mentalnymi sowietami .Czyli jak ktos podchodzi na zasadzie daje bo kiedys ty mi sie odwdzieczysz to uznają ze jesteś slaby i można zadac więcej
Nieprawda. Nie w dyplomacji. Oni mają tę mentalność. Pod względem mentalności nie różnią się od Rosjan. Co prawda następuje przemiana mentalności, ale to proces bardzo powolny. Wymaga pokoleń. O ile w dużych miastach zachodniej Ukrainy da się zauważyć ten proces, o tyle na wsiach, szczególnie wschodnich, nawet nie zakiełkował. Relikt mongolskiego systemu władzy jest mocno zakorzeniony. [/quote]


Gzresznik Upadający pisze: 2024-02-25, 09:35 Okazuje się ze to nasz ośrodek prezydencki wymuszal na Amerykanach zgodę na dostawę czołgów tak wcześnie.
Działanie na rzecz powstrzymania Rosji jest akurat naszą racją stanu.
Ale cholernie niepewną. Bo, niestety, każde rozwiązanie jest dla nas złe.
Wygrana Rosji, tj. wasalizacja Ukrainy względem Rosji jest zwiększeniem zagrożenia. Rosja wykorzystałaby do wywierania większej presji na nas.
Wygrana Ukrainy, to silne, zaprawione w boju państwo sterowane z Berlina. Resentymenty zostały. To nie jest tak, że wielu z nas rozpamiętuje krzywdę wołyńską, a Ukraińcy sławią Banderę. Oni mają też wielkie pretensje wobec Polski. Pretensje terytorialne. Pretensje o zbrodnie LWP. I podobnie jak Rosjanie równocześnie gardzą nami i nam zazdroszczą.
Tak, czy siak, potencjalne zagrożenie.

To co teraz napiszę, jest okrutne i straszne. Ale to wykrwawianie Rosji i Ukrainy jest doskonałym interesem dla zbyt wielu krajów. Dla wielu koncernów. Potentatów zbrojeniowych.
Na początku wojny naiwnie wydawało mi się, że udzielenie natychmiastowego i bardzo silnego wsparcia Ukrainy zakończyłoby szybko wojnę. Jeden solidny cios, błyskawiczne zniszczenie agresorów. Jestem przekonany, że z podobną naiwnością i w dobrej wierze działał nasz rząd wywierając presję na świat, aby stanął w obronie Ukrainy. A tymczasem świat postępuje pragmatycznie. Daje kroplówkę. Podtrzymuje stan istniejący. Bo ma w tym interes. Gospodarczy i polityczny.
Ukraina, to powtórka z Wietnamu i Afganistanu.
Kraczę (czynię to od samego początku konfliktu): Świat dojrzewa do nowej Jałty. Pakt Ribbentrop-Mołotow, Pakt Stalin-Churchill-Roosevelt, ... Co dalej? Pakt Trump-Putin-Xii? Może plus Modi.
Gzresznik Upadający pisze: 2024-02-25, 09:35 Bo Berlin i tak wybierze Moskwę
Od wielu wieków tak sie dzieje. Nie sądzę, aby cos się mogło zmienić.
Gzresznik Upadający pisze: 2024-02-25, 09:35 Co do ekshumacji. Właśnie teraz udzielając zgody preszloby to niezauważenie.
Tyle ze oni obawiają sie pijarowo .Bo Będą tez szkieleciki dzieci ze śladami urazów zadawanych zwyklymi narzędziami... I będzie ich dużo. I nie będą się mogli pokazywać jako ci sprawiedliwi ,skrzywdzeni.TEGO SIE BOJĄ.
Nie sądzę, aby piarowo. Uważam, że są pragmatyczni. Widząc jak naszej stronie na tym zależy, mogą ostro grać. Wymuszać ustępstwa. To jest tak, jak na targu. Gdy sprzedawca widzie, że komuś a czymś bardzo zależy, to wyciska go jak cytrynę.
Przecież dla nich zbrodnia Wołyńska jest nic nie znaczącym epizodem. W świadomości narodowej jest tak zakorzeniona, jak w naszej świadomości wymordowanie Cyganów przez Niemców. Zbrodnia Wółyńska w takim samym stopniu obciąża zbiorowe sumienie Ukrainy, jak sumienie Rosji obciąża Zbrodnia Katyńska albo Hołodomor.
Gzresznik Upadający pisze: 2024-02-25, 09:35 A jednym z głównych powodów pijarowych nie przyjęcia Turcji do UE to kombinowanie z zagładą Ormian.
Ale trzeba wziąć od uwagę, że jest to piar skierowany do wewnątrz. Budowanie etosu narodowego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13931
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2041 times
Been thanked: 2229 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: sądzony » 2024-02-25, 10:50

Gzresznik Upadający pisze: 2024-02-24, 23:24 Bazą tej rozmowy jest próbą oceniania postawy innych przez pryzmat swoich wyobrażeń o realiach.
Wyobrażeń, doświadczeń, traum, przeżyć, niewybaczeń, uczuć ... czasem warto wyjść poza siebie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3548
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 382 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-02-25, 11:44

Nie. Naszym nie zależy na samych ekshumacjach.
Nasi widzieli to jako próbnik intencji władz Ukrainy. Gdyby chcieli to mieliby 1500 lewarów by to uzyskać.
Jeszcze poprzednia władza widziała Międzymorze i widziała miejsce dla Ukrainy w konfiguracji.
Ale kozakom wyszlo ze pora zrobić woltę i spróbować dominacji na obszarze bo udalo im sie pokonać w pierwszym etapie najeźdźców.Pokonać dzieki dostawom , nie bohaterstwie. To Javeliny NLAWy Pioruny i Stingery wygraly obronę. To polskie zapasy umozliwily kontrofensywę razem z Himarsami Krabami M777 i M109 T72 .Bo swoje sprzedali albo zgromadzili w jednym miejscu by Ruscy mieli łatwiej.Grzyb nad Winnica miał 4 kilometry czyli walnęlo okolo 30 tys ton amunicji.
To GPS radary polskie i natowskie dawaly im przewagę na zachodzie Ukrainy to natowski ELINT COMINT satelity dawaly przewagę sytuacyjną.
Ja się nie boję Ukraińców. Ich żołnierzy i weteranów. Bo oni wiedza co kto jak i kiedy pomogl. Boje sie głupoty banderowskej elity politycznej. Zresztą mam takie dziwne wrażenie ze oni robią wszystko by ruski wariant na Dnieprze plus Ukraina poza Zachodem sie ziścił.
W 1991 Ukraina miała 52 mln ludzi W chwili obecnej 30 z kawałkiem. Ludzi którzy sa pariasami ekonomicznymi Europy.
Sadowy wczoraj przyznal sie ze w samym Lwowie pochowali ponad 600 bohaterów.
Czyli można przyjąć okolo 50 tysięcy zabitych .Przyznali sie ze 15 tysięcy jest zaginionych. .Na jednego zabitego trzeba przyjąć 2 trwale wyeliminowanych z walki. Kalek ludzi z PTSD. To 20 procent wywalonego z użycia materilu ludzkiego . Żołnierze nie sa rotowani . Armia francuska podczas pierwszej wojny światowej po ponad dwóch latach wojny, nierotowana, przeszla fale buntów. Ale Francuzi mieli komfort w postaci sojusznika i Niemców zajętych wschodem Balkanami i Wlochami..Wiec przetrwali. Ukraina komfortu takowego nie ma.
Po prostu dziwie sie elitom Ukrainy ze wywala w kosmos wszystkie swoje atuty.
Ich wybór.

Dodano po 9 minutach 49 sekundach:
sądzony pisze: 2024-02-25, 10:50
Gzresznik Upadający pisze: 2024-02-24, 23:24 Bazą tej rozmowy jest próbą oceniania postawy innych przez pryzmat swoich wyobrażeń o realiach.
Wyobrażeń, doświadczeń, traum, przeżyć, niewybaczeń, uczuć ... czasem warto wyjść poza siebie.
No właśnie moje marzenia ze juz będzie między naszymi narodami ok to zostały starte w proch.
Jak letko sie pisze tym którzy sa poza prawda? Wiec trochę sie zdystansuję, przestanę lukrowac w swoich oczach " braci" bo jak się okazuje raczej im nie zależy.
Więc jesli trzeba będzie pomoc okazać pomogę, ale jak przyjdą po moje bez mojej zgody to pozwolisz ze będę się bronił? Bo bracia sie nawzajem nie dutkają ...

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Komentarz aktualny

Post autor: kazik95 » 2024-02-25, 15:41

CiekawaXO pisze: 2024-02-25, 07:26 Nie nazywam bratem nawet Polaka rozumiesz to?I nie czuję braterstwa z Polakami to i z Ukraińcami.
Kazik,a Rosjanie to twoi bracia?Nazywasz ich braćmi?
Tak, Rosjanie to też moi bracia.
Niemcy, Czesi, Słowacy, Ukraińcy, Białorusini, Litwini, Rosjanie, Szwedzi
Chrześcijanie z wszystkich narodów są moimi braćmi.
A szczególnie bliscy mi są moi bracia - sąsiedzi.

A bliźnimi są wszyscy ludzie, niezależnie od narodowości czy wyznawanej religii.

Tak naucza mój Kościół. Tak naucza też Biblia.
Ostatnio zmieniony 2024-02-25, 15:43 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Komentarz aktualny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-25, 15:59

Jakoś tego Twojego braterstwa nie widać na forum... może jest bezobjawowe? ;)

@Gzresznik Upadający nie chwali się, jak to "wszyscy Ukraińcy i w ogóle ludzie to Jego Bracia", ale im realnie pomaga.
Jk 2,15-16 "Jeśli na przykład brat lub siostra nie mają odzienia lub brak im codziennego chleba, (16) a ktoś z was powie im: Idźcie w pokoju, ogrzejcie się i najedzcie do syta! - a nie dacie im tego, czego koniecznie potrzebują dla ciała - to na co się to przyda?"

Nie wiem jak jest z Tobą - przypuszczam, że też jakoś wspomagasz Ukraińców - ale to gadanie o Braciach mam za takie... tanie. Do niczego nie zobowiązuje. Jedyne czym może skutkować takie gadanie, to podniesienie gadającego w oczach innych "ooo, patrzcie, dla Niego wszyscy są braćmi!".
Oczywiście, mówię o innych, którzy wyrabiają sobie zdanie o człowieku na podstawie jego deklaracji... :)

ODPOWIEDZ