Barbara Pfister
Urodzona 1.09.1867 w Wetteinhem, od początku dzieciństwa była wyjątkowo religijna. Podczas Mszy Św., w Najświętszym Sakramencie widywała Pana Jezusa.
Widzenia ustąpiły ale wróciły kilka lat później gdy Barbara wstąpiła do Zakonu Dominikanek,dodatkowo doznawała w czasie modlitwy ekstaz przez które musiała klasztor opuścić.
Opiekowała się więc chorym ojcem i pracowała jako służąca.
W 1980 roku podczas uroczystości Najświętszego Serca, otworzyła się rana w jej boku, potem pijawiły się stygmaty w rękach, stopach i głowie.
O stygmatach dowiedział się proboszcz a następnie biskup ale nakazał zachować dyskrecję lecz mimo to sprawa sie i tak rozniosła po okolicy i do jej domu przychodziło mnostwo ludzi.
Robiono jej zdjęcia a...
W ostatnich latach zastanawiałem się nad tą relacją naszej ojczyzny z Unią Europejską. Finalnie ile ta zależność może przynieść dobrego, a ile złego w zależności czym się kierowała w momencie powstania, a tego co dziś reprezentuje.
W coraz większym stopniu dostrzegam jej negatywny związek na politykę i zmieniające się społeczeństwo. A może jest w tym sens, trzeba stracić coś, aby dostrzec to co jest zabierane i na nowo docenić i odbudować fundament ojczyzny.
Jak uważacie, czy dziś jest możliwe obycie się Polski bez Unii? Czy to już proces nieodwracalny, a co za tym idzie braku odwagi w powiedzeniu - nie. Czy myślenie, że musimy gdzieś przynależeć, aby trwać na mapie czyjegoś poglądu i to jest wystarczające?
Nie trzeba chyba przedstawiać postaci takich jak Andre Ampere i Augustine Louis Cauchy. Mniej jednak znana jest ich wzajemna relacja. Prowadząc ten sam przedmiot na uczelni Ampere popierał Cauchy'ego w wielkim projekcie przebudowy analizy matematycznej. Projekt ten, początkowo wysoce kontrowersyjny odmienił nie do poznania świat fizyki i matematyki. Jakie znaczenie miały osobiste poglądy uczonych, a szczególnie ich głęboka religijność?
Na czym polegał grzech budujących wieżę Babel? | Niezwykłe gawędy biblijne | ks. dr Edward Szymanek
ks. dr Edward Szymanek tu świetnie tłumaczy.
Także tłumaczy sprawę Pięćdziesiątnicy, gdzie przeważnie mówi się , to Apostołowie używali różnych języków, choć w Piśmie mamy że to słuchacze rozumieli ich mowę.
Tak mi się nasuwa - jedność dana z Góry (jak w dniu Pięćdziesiątnicy) jest dobra, a kradziona jedność budowana od dołu jest zła.
I czy my nie powtarzamy Wieży Babel, gdy rozwój techniki stał się bożkiem?
Filozofia nauki Einsteina-Duhema-Poincare
Einstein napisał w 1949 esej Reply to Criticism o swoich poglądach na uprawianie fizyki, w odpowiedzi na krytykę pod swoim adresem. Ubocznym efektem jest elegancki system filozofii nauki, zbliżony do wczesniejszych prac Duhema i Poincare.
Ponieważ esej zajmuje się głównie fizyką I połowy XX wieku i może być mało przystępny napisałem krótkie, intuicyjne wprowadzenie:
A po co mi to? Główne tezy tego systemu pochodzą z teologii scholastyków i doprowadziły do stworzenia fizyki, o czym jest książka Porządek i przygodność (dostępna tutaj: kzaw.pl)
Zakładam taki temat bo jak widzę w Offtopic nic się nie dowiem i to zniknie w morzu innych postów. Będzie tak że nic z tego nie wyjdzie.
Temat jaki mnie interesuje głównie dotyczy procesu legislacyjnego chodzi mnie o jedną konkretną ustawe.
Na razie jest to tylko projekt który jest pomału rozpatrywany. Nie wiem czy jednak prace nie utknęły w toku i będzie to nadal szło do przodu.
Dlaczego tak myślę bo wiadomo wybory nowy rząd być może zmiana w ministerstwie inni będą rządzić.
Mnie chodziło o projekt ustawy o aktywizacji zawodowej który miał obowiązywać wstępnie od 1 stycznia 2024 roku.
Dotyczy on głównie pracy funkcji powiatowych urzędów pracy. Nie wiem czy prace nad tym projektem będą nadal trwały ale pisałem do Ministerstwa w tej...
Jeżeli jesteś nowym użytkownikiem forum, to bardzo miło nam (forumowiczom), że tu przyszedłeś/aś, a żeby Twój pobyt tutaj był łatwiejszy, zostawiam parę wskazówek i linków:
1. Jeżeli chcesz się przywitać czy przegadać jakąś sprawę dotyczącą funkcjonowania forum, to zajrzyj do działu Informacje administracyjne . Szczególnie warto zwrócić uwagę na te miejsca:
Dział Przywitaj się :
Poradniki:
Regulamin:
2. Jeżeli masz problem z cytowaniem czy oznaczaniem innych użytkowników, pisanie postów możesz przetestować tutaj:
3. Warto skorzystać z Biblioteczki wiedzy, którą mamy tutaj:
4. Wyszukiwarkę biblijną mamy tutaj:
5. Zanim założysz nowy temat, warto sprawdzić, czy nie pojawił się już kiedyś na forum....
O świadectwie św. Daniela Comboniego (1831-1881), misjonarza w Afryce, wzywającego Kościół do troski o ubogich i wskazującego w niej źródło pasji ewangelizacyjnej mówił papież Franciszek podczas audiencji ogólnej w Watykanie.
Oto tekst papieskiej katechezy:
Drodzy bracia i siostry, dzień dobry!
W cyklu katechez na temat pasji ewangelizacyjnej czyli gorliwości apostolskiej zastanawiamy się dzisiaj nad świadectwem św. Daniela Comboniego. Był on apostołem pełnym gorliwości wobec Afryki. Pisał o tych ludach: „zawładnęły moim sercem, które żyje tylko dla nich” (Scritti, 941), „umrę z Afryką na ustach” (Scritti, 1441) - jakie to piękne! A zwracał się do nich w następująco: „najszczęśliwszym z moich dni będzie ten, gdy będę mógł oddać za was...
W Dniach 28-30 września 2023 r. odbędzie się w Warszawie VII Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej na który warto przyjść i posłuchać ciekawych wykładów
„Wasza Madonna wczoraj i dzisiaj dokonała wielkiego cudu i nie pozwoliła zbombardować Swojej siedziby w Częstochowie. Wczoraj wysłano eskadrę samolotów celem zbombardowania Jej Kościoła. Piloci wrócili i mówili, że otrzymali złe szkice, ponieważ w miejscu celu było wielkie jezioro i tam bomby rzucili. Dowództwo orzekło, że jest to sabotaż, pilotów oddano pod sąd polowy. Po południu tego dnia wysłano drugą eskadrę, i ci zawiedli, ponieważ w miejscu celu widzieli wielki bór leśny. I chociaż rzucili tam bomby, podzielili los swoich poprzednich kolegów. W dniu 2 IX 1939 r. rano wysłano trzecią eskadrę, ale z załogą składającą się z samych oficerów SS, a do tego ochotników. Nikt z tej eskadry do bazy nie wrócił. Co się z nimi stało – na razie...
Obecnie, kontynuując cykl katechez na temat gorliwości apostolskiej i pasji głoszenia Ewangelii przyglądamy się dziś św. Kateri Tekakwitha, pierwszej kanonizowanej rdzennej kobiecie pochodzącej z Ameryki Północnej. Urodzona około 1656 roku w wiosce w północnej części stanu Nowy Jork, była córką nieochrzczonego wodza Mohawków i chrześcijańskiej matki pochodzącej z plemienia Algonkinów, która nauczyła Kateri modlić się i śpiewać hymny dla Boga. Również wielu z nas zostało po raz pierwszy przedstawionych Panu w rodzinie, zwłaszcza przez nasze matki i babcie. W ten sposób zaczyna się ewangelizacja, i pamiętajmy, że wiara jest zawsze przekazywana w mowie matek i babć. Wiara jest przekazywana w dialekcie a...
Papież Eucharystii, papież dzieci, pionier odnowy liturgicznej – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. Pius X (1835-1914) wprowadził uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej (26 sierpnia), ofiarował złote korony dla Obrazu Jasnogórskiego. Jest patronem dzieci przystępujących do pierwszej komunii świętej i kilku diecezji w Ameryce. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzimy 21 sierpnia.
Ks. Arkadiusz Nocoń - Watykan
Przyszły papież Pius X był drugim z dziesięciorga dzieci Jana i Małgorzaty Sarto. Na chrzcie otrzymał imię Józef Melchior. Rodzice nie należeli do zamożnych (ojciec był listonoszem, a matka krawcową), mogli więc zapewnić Józefowi jedynie podstawowe...
Znalazłem ciekawą książkę apologetyczną o religii katolickiej z XIXw.
The faith of Catholics : confirmed by Scripture, and attested by the Fathers of the five first centureis of the Church
Zawiera dużo świadectw Ojców Kościoła pogrupowanych tematycznie razem z fragmentami Pisma Świętego na poparcie różnych wierzeń katolickich. Jest darmowa (prawa autorskie wygasły) w języku angielskim, które młodsze pokolenie zna często jako główny język obcy,
Czy znacie jakieś godne polecenia? Czytam fragmentarycznie drugi tom Smoka w herbie Haliny Auderskiej i na razie jestem pod wrażeniem jej stylu literackiego.
Jestem z Krakowa gdzie mieści się 1 z 2 eremów kamedulskich w Polsce. Dowiedziałem się że można odbyć u nich tzw rekolekcje czyli ustalić kilkudniowy termin pobytu i żyć wg rytmu dnia wspólnoty. Czy był ktoś z was lub może znacie kogoś kto był? Sam się zastanawiam ale mam wątpliwości czy ogarnę wszystko na miejscu, miałbym zamiar oczywiście wziąć tylko to co konieczne, rzecz jasna bez telefonu i obawiam się czy bym nie zaspał bez budzika bo wstają około 3:30..
Ponieważ film zgromadził niemałą liczbę wyświetleń, to można pokusić się o jego skomentowanie. Wyczekując na jego premierę zakładałem, że film okaże się produkcją, która zasadniczo będzie tylko utwierdzała przekonanych - czyli głównymi odbiorcami będą ludzie z tej samej bańki. Jednak produkcja wydaje się próbować dotrzeć do ludzi z poza niej. Kompilacje różnych wypowiedzi i świadectw mają na celu pobudzić do myślenia, wprowadzić w temat starego rytu i zachęcić do jego zgłębienia. Oczywiście nie ma co oczekiwać, że wszystkie zagadnienia tematu zostaną szczegółowo omówione w takim filmie, ale jednak można było oczekiwać zdecydowanie więcej po autorach filmu.
Ja oczekiwałem więcej merytorki, a w produkcji bardziej postawiono na osobiste...