Regulamin Forum
§ 1
Zasadniczym celem Forum jest rozwój osobisty w wierze katolickiej. Wątki przeciwne temu celowi mogą być automatycznie usuwane.
§ 2
Dyskusja na tematy związane z religią katolicką i wiarą, oraz tematami, które są ważne dla katolików. W szczególności także na tematy związane z innymi wyznaniami i religiami. Tematy polityczne są dopuszczalne jeśli dotyczą wpływu polityki na naszą rzeczywistość, zwłaszcza w kontekście wiary i swobód i postaw religijnych oraz patriotyzmu.
§ 3
Forum jest otwarte dla osób wierzących i niewierzących. Prawo do wypowiedzi posiadają wyłącznie osoby zarejestrowane. Używany login nie może obrażać niczyich uczuć.
§ 4
Każdy uczestnik ma prawo do wyrażania swoich poglądów. Ale nikt nie ma prawa do...
Czasami mamy ochotę pogadać trochę poważniej niż na czacie, ale tak o wszystkim, o czymś co się wydarzyło ostatnio itp
Można założyć jakiś swój wątek lub zacząć dyskusję tutaj na luzie, bez marudzenia moderacji, że nie na temat
Właśnie, skąd wiecie o tym forum, jak tutaj trafiliście? Od znajomych, na fejsie gdzieś kliknęliście, a może z jakiś stron?
Ja tutaj trafiłem, w taki oto sposób. Pytam się Czernina, to jaki adres forum dajemy, bo od kilku dni myśleliśmy o własnym forum, więc trzeba działać, odpisał że zchrystusem.pl, więc kupiłem taką domenę, wrzuciłem pliki forum i tak tu trafiłem ;-)
aaa, jeszcze to nie koniec historii, to forum jest kontynuacją forum Czernina w zasadzie, pierw na jego forum trafiłem :-)
Niby prawo kościelne pozwala brać komunię na rękę, ale Maria Simma bardzo surowo się wypowiadała na ten temat i mówiła o jakimś biskupie, który nie mógł wyjść z czyśćca, dopóki w jego miejscu, gdzie pełnił funkcję nie zostanie całkowicie zakazana komunia na rękę.
Moją ulubioną Świętą jest Joanna D'arc, lubię ją za postawę, za to że potrafiła do końca ufać swojej wierze i swoim wartościom. A wy macie swoich ulubionych świętych?
Dodam jeszcze że sam chciałbym mieć taką wiarę i siłę zaparcia
Edyta Stein urodziła się w święto Jom Kippur w wielodzietnej, ale zamożnej rodzinie żydowskiej na wrocławskim Przedmieściu Odrzańskim w nieistniejącym już domu przy Kohlenstraße 13 . Była najmłodszym z jedenaściorga dzieci handlarza drewnem Zygfryda Steina (z Gliwic) i Augusty Stein z domu Courant (z Lublińca) .
W połowie XIX w. na terenie ówczesnego powiatu lublinieckiego oraz samego miasta dominowała ludność polska. Topograficzny opis Górnego Śląska z 1865 r. notuje (...) der Sprachverschiedenheit nach 4510 deutsch sprechende in 887 Famillien, 39,418 polnisch sprechende in 7934 Familien und mahrisch sprechende in einer Familie czyli w tłumaczeniu na język polski (...) różnorodność...
Chyba jeszcze nie mamy takiego wątku na forum, a to w sumie ciekawe pytanie.
Myślę tu o takich postaciach, z którymi w jakiś sposób się identyfikujecie.
Dużo się mówi o św. Tomaszu z Akwinu a bł. Duns Szkot jest dość mało znany, przynajmniej przeze mnie.
Właśnie na Katoflix oglądam teraz film: Bł. Jan Duns Szkot (Przepiękna opowieść o jednym z najważniejszych teologów średniowiecza)
Polecam!
Maria Bernadetta przyszła na świat 7.01.1844 roku w Lourdes jako najstarsza z rodzeństwa.
Chrzest św., otrzymała w dwa dni po urodzeniu. Mając 11 lat, pojechała do krewnej u której pasała owce,
jednak po trzech latach wróciła do Lourdes by przygotować się do I Komunii Świętej.
Wtedy 11.02.1858 roku pierwszy raz objawiła się jej Matka Boża nad rzeką Gave, w pobliżu groty Massabielle
i wezwała do pokuty oraz do odmawiania różańca. W ciągu pół roku Matka Boża objawiła się Bernadecie 18 razy.
Wizje te dały początek słynnemu sanktuarium w Lourdes. W roku 1862 biskup diecezji Tarbes, Laurence,
do której należało Lourdes, ogłosił dekret o prawdziwości objawień.
W tym samym roku Bernadetta zachorowała na obustronne zapalenie płuc, gdy...
Helena Kowalska urodziła się 25 sierpnia 1905 roku, jako trzecie z dziesięciorga dzieci Marianny i Stanisława Kowalskich, rolników ze wsi Głogowiec. Dwa dni później została ochrzczona w parafii świętego Kazimierza w Świnicach Warckich.
W roku 1912, w wieku siedmiu lat, po raz pierwszy odczuła powołanie do życia zakonnego. W roku 1914 przyjęła I Komunię Świętą. We wrześniu 1917 roku rozpoczęła naukę w szkole podstawowej. Nie skończyła nawet trzech klas szkoły powszechnej. W 1921 rozpoczęła pracę u zamożnych rodzin w Aleksandrowie Łódzkim i Łodzi.
Po roku pracy Helena Kowalska wyjawiła rodzicom zamiar wstąpienia do zakonu. Dwukrotnie spotkała się ze stanowczą odmową. W lipcu 1924 roku, bez ich zgody, udała się jednak do Warszawy, by tam...
Polecam posłuchać o tym błogosławionym (jeszcze nie świętym) ale to mu nie ujmuje zasług.
Nawet Pan Bóg posłużył się nim i wskrzesił do życia nie żyjącego już kilka dni chłopca.
Błogosławiony Ksiądz Michał Rapacz przyszedł na świat 16 września 1904 roku we wsi Tenczyn, parafia Lubień k. Myślenic w religijnej rodzinie chłopskiej jako czwarte dziecko Jana i Marianny Rapaczów. Rodzice przyszłego kandydata na ołtarze prowadzali gospodarstwo i uprawiali ziemię. Do szkoły elementarnej uczęszczał w rodzinnej miejscowości, a następnie do gimnazjum w Myślenicach. W 1926 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, stając się studentem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. 1 lutego 1931 roku w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny w Krakowie przyjął święcenia kapłańskie z rąk z rąk księcia kard. Adama Stefana Sapiehy .Jego pierwszą placówką duszpasterską była parafia...
Ostatnimi czasy zbliżyłem się do tego świętego. Modliliśmy się do niego o zdrowie ciężko chorej córki znajomej i można by powiedzieć, że sytuacja się ustabilizowała. Wierząc zatem w prawdziwe wstawiennictwo chciałem dowiedzieć się coś więcej o nim i trafiłem na orędzia przekazywane w sposób cudowny libańskiemu inżynierowi Raymondowi Naderowi ( ciekawa historia w której prawdziwość pochodzenia tych orędzi poparta jest uporczywym i widzialnym cudem ).
Wiele zdań w nich wypowiedzianych bardzo do mnie trafiło i rozwiązało kilka ważnych wątpliwości na temat własnego życia więc pozwólcie, że będę je tu wrzucał gdyby ktoś miał ochotę poczytać lub skomentować.
Chciałam się podzielić ciekawym artykułem o świętym Szarbelu... (Charbelu).
Prowadził pustelnicze życie, w chwili śmierci ważył jedynie 50 kg przy wzroście ok. 170 cm.
13 kwietnia 1899 roku, a więc ponad trzy miesiące później nad klasztorem rozpętała się wielka burza. Grób Szarbela, który najpierw znajdował się przy wejściu do klasztoru, otworzył się. Widać było jego ciało, a szaty były zniszczone. Lekarz, który zobaczył ciało, zapytał: „Kiedy on zmarł, dzień czy dwa dni temu?”. Odpowiedziano mu, że trzy miesiące wcześniej. Kiedy ciało się rozkłada, wydziela nieprzyjemny zapach. Św. Szarbel pachniał różami. Jego ciało było nadal giętkie i ciepłe. Kiedy chciano obmyć jego ciało, odkryto, że miejsce, w którym został złożony jest pełne...
Paula Montal Fornés , przyszła na świat 11.10.1799 roku, niedaleko Barcelony w Hiszpanii.
Otrzymała staranne i głębokie wychowanie religijne. Gdy miała 10 lat, zmarł jej ojciec, wtedy aby pomóc rodzinie
zaczęła pracować jako hafciarka. Również pomagała w swojej parafii w katechizacji dzieci i młodzieży.
Dzięki temu doświadczeniu zobaczyła, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie intelektualne i zawodowe młodych kobiet.
W 1829 r., pokonując rozliczne trudności, udała się do Figueras i założyła tam pierwszą szkołę dla dziewcząt. Dbała w niej o formację
chrześcijańską i ogólnoludzką. Wkrótce zaczęły powstawać kolejne szkoły. W 1847 r. założyła Zgromadzenie Córek Maryi Sióstr Szkół
Pobożnych (pijarki).
Dominik , przyszedł na świat 20.09.1770 roku w Laurii na południu Włoch.
Był ostatnim z pięciorga dzieci w ubogiej, pobożnej rodzinie. Od 14. roku życia uczył się w niższym seminarium w Policastro.
Kiedy jego ojciec Makary dowiedział się, że syn pragnie wstąpić do seminarium, nie sprzeciwił się. Jednak wiedział
że nie będzie go stać na naukę dla syna.
Postanowił więc zastawić swój dom, by Dominik mógł wstąpić do seminarium i opłacić jego naukę.
Dominik później sam spłacił długi. Ku radości ojca w 1793 r. w Mormanno Dominik został wyświęcony na diakona, a 8.06.1794 roku
otrzymał święcenia kapłańskie w katedrze w Marsico Nuovo. Był potem do końca życia proboszczem w swojej parafii w Laurii.
Głosił też kazania w okolicznych miastach....
Etelbert I , już jako ośmioletnie dziecko rozpoczął panowanie po śmierci ojca. (w 560 roku).
Początkowo wspierała go w tym rada królewska. Długoletnie, bo trwające przez 50 lat rządy Etelberta, były dla Anglii
wprost opatrznościowe. Przyczynił się do zjednoczenia prawie wszystkich królestw Anglii, które dotąd były skłócone
i które były w stanie nieustannej wojny.
Udało mu się utworzyć coś w rodzaju konfederacji, unii królów angielskich.
Przez pierwsze 36 lat życia Etelbert był poganinem. Około 588 udał się do Paryża, gdzie za małżonkę pojął Bertę - córkę króla
Merowingów frankońskich, Chariberta. Postawiono wszak warunek, że Etelbert zostawi całkowitą swobodę Bercie i jej kapelanowi,
Letardowi, biskupowi z Senlis. Pobożna królowa tak...
Rita , przyszła na świat w około 1380 roku, rodzinie ubogich górali w Rocca Porena, niedaleko Cascii (Umbria).
Była ich jedynym, wymodlonym bardzo wyczekanym dzieckiem. Na chrzcie otrzymała imię Małgorzata (Rita jest jego zdrobnieniem).
Na życzenie rodziców wyszła za mąż, jednak te związek był nieudany, ponieważ mąż Rity, był bardzo brutalny, porywczy.
Mimo to Rita, znosiła to cierpliwie. Jej mąż zginął na skutek zwaśnionych rodów.
Była matką dwóch synów z którymi miała wychowawcze problemy, prosiła Boga, aby raczej zabrał ich ze świata niż mieliby
stać się zabójcami. Bóg wysłuchał tej prośby. Obaj młodzieńcy, którzy planowali pomścić ojca, zmarli podczas epidemii.
Jako trzydziestokilkuletnia wdowa, Rita wstąpiła do zakonu augustianek...
Joanna (nazywana także Joanną Francuską, Joanną de Berry, przyszła na świat 23.04.1464 roku, Nogent-le-Roi.
Była była córką Ludwika XI, króla Francji, i Szarlotty Sabaudzkiej. Urodziła się kaleką, a jej ojciec spodziewał się
że urodzi się syn, więc gdy Joanna była 26-dniowym niemowlęciem, odesłał ją do krewnych.
Była od urodzenia nie lubiana i pogardzana a jednak cierpliwie znosiła to co ją spotyka.
Wyróżniała się szczególnym nabożeństwem do Matki Bożej, którą obrała sobie za Opiekunkę i Matkę.
Gdy miała 12 lat, wydano ją za mąż za Ludwika, księcia Orleanu. Decyzja ta była podyktowana względami dynastycznymi i politycznymi.
Joanna żyła z mężem 22 lata, znosząc jego kaprysy i jawną niechęć. Pogardzana, za złe traktowanie odpłacała...
Wiktoria , pochodziła z Sabiny pod Rzymem. Miała siostrę Anatolię, i obie były zaręczone;
Wiktoria z Eugeniuszem, Anatolia z Aureliuszem. Obie ślubowały czystość. Pewnego dnia zobaczyły
anioła który powiedział:
Jest miejsce na dziewictwo, czystość i małżeństwo, z tym że dziewictwo to złoto, czystość (niewinność) - srebro, małżeństwo - brąz .
Wiktoria i Anatolia wybrały dziewictwo czyli złoto , co niestety wzburzyło ich narzeczonych, a nawet wzbudziło agresję.
Wydali siostry władzom. Wiktoria zginęła śmiercią męczeńską 18.12.253 r - została przebita mieczem, jej ciało złożono
w sarkofagu 23 grudnia. W tym dniu obchodzone było jej liturgiczne wspomnienie.
Jej najstarszy wizerunek widnieje na jednej z mozaik w Rawennie, w kościele św....
Edyta Stein przyszła na świat 12.10.1891 roku, we Wrocławiu, jako jedenaste dziecko głęboko wierzących Żydów: Zygmunta
i Augusty z domu Courant. Tuż po urodzeniu Edyty, zmarł jej ojciec więc rodzinny interes przejęła matka zmieniając go
w dobrze prosperującą i uznaną firmę.
Edyta mając 6 lat, rozpoczęła naukę w szkole gdzie osiągała bardzo dobre wyniki.
Mając 14 lat wyjechała do starszej siostry a tam w ciągu 8 miesięcznego pobytu, jej życie duchowe uległo znacznemu pogorszeniu.
Później wróciła do domu i rozpoczęła naukę w gimnazjum. Gdy miała 20 lat, uważała się za ateistkę, mimo że jej rodzina była religijna.
W 1911 r. z doskonałymi wynikami zdała egzamin dojrzałości i podjęła studia filozoficzne we Wrocławiu. Dwa lata później...
Rajmund Kolbe , przyszedł na świat 8.01.1894 roku w Zduńskiej Woli.
Jego rodzice zajmowali się chałupniczym tkactwem. W ich domu była zaledwie jedna izba;
w jej kącie stał piec kuchenny, z drugiej strony cztery warsztaty tkackie a za przepierzeniem
była sypialnia. We wnęce stał Matka Boża na stoliku przy której rodzina rozpoczynała i kończyła modlitwą każdy dzień.
Rodzice byli bardzo wierzący mimo że ubodzy, nleżeli do Trzeciego Zakonu św. Franciszka. Ojciec Rajmunda bardzo czynnie
udzielał się w parafii, czytał swoim synom patriotyczne książki, należał do konspiracji.
Ponieważ nie było polskich szkól a rodzice nie chcieli Rajmunda posyłać do rosyjskiej szkoły, pobierał więc
pierwsze nauki w domu od rodziców. Rodzice go uczyli czytania,...
Była egipską kurtyzaną lecz na swojej drodze spotkała św. Pafnucego i wtedy się nawróciła.
Był on jednym z ojców pustyni, to dzięki jego słowom, zapragnęła zmienić życie i pokutować.
Porzuciła prostytucję ale była zamożną kobietą. Pustynia była miejscem, gdzie według wierzeń zbiegł i zamieszkał szatan,
tak więc Taida oddała mu wszystko, co od niego otrzymała. Przybrała bardzo ubogie szaty i udała się do pobliskiego klasztoru,
aby pokutować, gdy spaliła na pustyni cały swój dobytek. Mieszkała w komórce przy klasztorze.
Początkowo mówiono jej by nie liczyła na to, że zostaną jej odpuszczone tak ciężkie grzechy ,
lecz później dostała wiadomość od posłańca prawdopodobnie św. Pafnucego ze zostały jej...
Maria Antonia de Paz y Figueroa , przyszła na świat w 1730 roku w wiosce Silipica koło Santiago del Estero na północy Argentyny.
Jej ojcem był Francisco, matka miała na imię Andrea. Maria w wieku 15 lat złożyła prywatny ślub czystości dodając do swych imion imię
św. Józefa jako swego duchowego opiekuna. Odwiedziła kościół jezuitów w którym rozpoczęła współpracę w przygotowaniu rekolekcji.
W wieku 15 lat przyjęła czarną szatę jako odzież i imię María Antonia de San José,
To pod wpływem jezuitów i ich duchowości św. Ignacego Loyoli, złożyła wyżej wspomniany ślub czystości.
Nosiła ciemny habit i zamieszkała z innymi kobietami które były dziewicami oraz wdowami w tak zwanym beaterium ,
czyli w domu w którym mogły nie tylko mieszkać ale...
Serafina de Montefeltro (Sforza), urodziła się w Urbino w 1434 r., w możnej rodzinie, spokrewnionej ze starymi rodami włoskimi.
Jej kuzynem był papież Marcin V. Wychowywali ją krewni gdyż wcześnie została osierocona.
Gdy miała 14 lat, wbrew jej woli, wydano ją za mąż za starszego od niej o blisko 30 lat Aleksandra Sforzę, który rządził wówczas w Pesaro.
To małżeństwo, przysporzyło Serafinie dużo cierpienia, jej mąż niedojrzały emocjonalnie nastawał na jej życie, podejrzewając
o wyimaginowane zdrady. W końcu, po kilku latach małżeństwa, zmusił ją do przebywania w klasztorze klarysek.
Została tam przyjęta gdyż otrzymała papieską dyspensę, lecz spotykało ją tam wiele przykrości. Serafina przyjmowała je
cierpliwie, wiodła surowe życie wiele...
January , przyszedł na świat około roku 270.
Gdy wybuchło prześladowanie chrześcijan, za cesarza Dioklecjana, został aresztowany jego diakon Sozjusz.
January udał się do więzienia aby go pocieszyć. Towarzyszyli mu diakoni: św. Festus i św. Dezyderiusz.
Wszystkich aresztowano. Ponieważ nie chcieli złożyć ofiary bożkom, Drakoncjusz który był namiestnikiem,
rzucił ich na pożarcie przez dzikie niedźwiedzie w amfiteatrze.
Gdy powleczono ich do miasta Puteoli, zaprotestowali św. Prokul, diakon, i dwie osoby świeckie - św. Eutyches i św. Akucjusz -
lecz wszyscy zostali skazani na śmierć.
Nie mogli zginąć jak January, ponieważ byli obywatelami rzymskimi, więc zostali wprowadzeni na rynek i tam ich ścięto.
Bardzo dawne dokumenty liturgiczne...
Nie możesz tworzyć nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników