Regulamin Forum
§ 1
Zasadniczym celem Forum jest rozwój osobisty w wierze katolickiej. Wątki przeciwne temu celowi mogą być automatycznie usuwane.
§ 2
Dyskusja na tematy związane z religią katolicką i wiarą, oraz tematami, które są ważne dla katolików. W szczególności także na tematy związane z innymi wyznaniami i religiami. Tematy polityczne są dopuszczalne jeśli dotyczą wpływu polityki na naszą rzeczywistość, zwłaszcza w kontekście wiary i swobód i postaw religijnych oraz patriotyzmu.
§ 3
Forum jest otwarte dla osób wierzących i niewierzących. Prawo do wypowiedzi posiadają wyłącznie osoby zarejestrowane. Używany login nie może obrażać niczyich uczuć.
§ 4
Każdy uczestnik ma prawo do wyrażania swoich poglądów. Ale nikt nie ma prawa do...
Czasami mamy ochotę pogadać trochę poważniej niż na czacie, ale tak o wszystkim, o czymś co się wydarzyło ostatnio itp
Można założyć jakiś swój wątek lub zacząć dyskusję tutaj na luzie, bez marudzenia moderacji, że nie na temat
Właśnie, skąd wiecie o tym forum, jak tutaj trafiliście? Od znajomych, na fejsie gdzieś kliknęliście, a może z jakiś stron?
Ja tutaj trafiłem, w taki oto sposób. Pytam się Czernina, to jaki adres forum dajemy, bo od kilku dni myśleliśmy o własnym forum, więc trzeba działać, odpisał że zchrystusem.pl, więc kupiłem taką domenę, wrzuciłem pliki forum i tak tu trafiłem ;-)
aaa, jeszcze to nie koniec historii, to forum jest kontynuacją forum Czernina w zasadzie, pierw na jego forum trafiłem :-)
Artykuł ten zawiera mój szybki research odnośnie Imienia Pana w wersecie Listu do Rzymian (Rz 10,13). Fragment ten brzmi następująco w różnych tłumaczeniach:
„Każdy bowiem, kto wezwie imienia Pana, dostąpi zbawienia” (Biblia Poznańska)
„Albowiem każdy, kto wezwie imienia Pańskiego, będzie zbawiony” (Biblia Jerozolimska)
„Każdy bowiem, kto by wzywał imienia Pańskiego, zbawiony będzie.” (Biblia Gdańska)
„Każdy bowiem, kto wzywa imienia Pańskiego, zbawiony będzie.” (Biblia Warszawska)
„Każdy bowiem, ktoby wzywał imienia Pańskiego, zbawiony będzie” (wydanie Londyn 1867, tłumaczenie z greki)
„Albowiem każdy, ktokolwiek będzie wzywał imienia Pańskiego, zbawion będzie” (Biblia 1561?)
„Albowiem wszelki którybykolwiek wzywał będzie imienia...
Jest Wielka Środa. W czasie Paschy za kilka dni uczestnicząc w Liturgii Paschalnej w Kościele będziemy słuchać dziewięciu czytań, które przybliżą nam Historię Zbawienia – począwszy od 1 rozdziału Księgi Rodzaju, opisującej stworzenie świata. I jest to okazja, by się chwilę nad tym zatrzymać. Szczególnie, że ostatnio również tutaj dyskutowaliśmy na ten temat. Księga Rodzaju jest wyjątkowo trudna, bardzo starożytna, tajemnicza, niejednoznaczna. Ale jednocześnie fascynująca, dająca odpowiedzi i pięknie współgra z odkryciami kosmologii.
Ks. prof. Michał Heller w swoim wykładzie na platformie Copernicus College przytacza ciekawą informację. Otóż okazuje się, że środowiska lewicowe (szczególnie bolszewicy) w 20-leciu międzywojennym uważali za...
W czytaniu z Ewangelii 3. niedzieli Wielkiego Postu czytamy o spotkaniu Jezusa z Samarytanką przy studni Jakuba. W tym tekście postaram się krótko opisać kontekt tego zdarzenia i sprawdzić, czy studnia nadal istnieje.
Jezus przybył do miasta samarytańskiego zwanego Sychar, w pobliżu pola, które dał Jakub synowi swemu, Józefowi. Było tam źródło Jakuba. Jezus zmęczony drogą siedział sobie przy źródle. Było to około szóstej godziny. (J 4, 5…)
Miasto Sychar (Sychem) istniało już w czasach Abrahama (dziś w tym rejonie położone jest największe miasto samarytańskie i stolica Samarii – Nablus). Jest to obszar Autonomii Palestyńskiej. Również w czasach Chrystusa tereny te były niejako wyłączone z państwa żydowskiego, zamieszkiwał je lud wrogi...
Już na kartach Biblii widzimy, że była ona wyjaśniana. W Księdze Nehemiasza (8,8) czytamy: „Czytano więc z tej księgi, księgi Prawa Bożego, dobitnie, z dodaniem objaśnienia, tak że lud rozumiał czytanie.” – zatem lud nie otrzymywał suchego tekstu, ale już wówczas wymagał on pewnych wyjaśnień, by lud nie zbłądził, nie zrozumiał opacznie jego treści.
Wiemy, że zarówno żydzi jak i muzułmanie nie tolerują przekładów świętych ksiąg. Tłumaczony Koran nie jest dla muzułmanów świętą księgą. Dla żydów zaś jedynym miarodajnym tekstem Prawa jest oryginał.
Tłumaczenie można w zasadzie uznać za interpretację. Mimo to chrześcijanie także przetłumaczone – a więc powtórnie zinterpretowane słowa Pisma Świętego – uznają za Świętą Księgę.
Zasada antropiczna jest zasadą wg której astrofizycy starają się powiązać sens istnienia kosmosu z istnieniem w nim człowieka. Krótko mówiąc: mimo że obecność człowieka wydaje się marginalna, nie ma to znaczenia, bo właśnie obecność człowieka nadaje sens istnieniu Wszechświata. Bóg tak stworzył Wszechświat, by był kolebką dla istnienia człowieka i wskazuje na to wiele konkretnych dowodów. Ta teoria nie jest ścisła z naukowego punktu widzenia, ma raczej sens heurystyczny.
Świetny krótki przegląd tej koncepcji robi ks. prof. Michał Heller w artykule Zasada antropiczna zamieszczonym w książce pt. Dylematy ewolucji, wyd. przez Copernicus Center Press (będące częścią Copernicus Center, placówki naukowej założonej w Krakowie przez ks.Michała...
Mała ściągawka dla nauki i obrony przeciw zaczepkom protestanckim.
Łk: 1 28 Anioł wszedł do Niej i rzekł: «Bądź pozdrowiona*, pełna łaski, Pan z Tobą, »
Anioł pozdrawia ją ze czcią, jak żadnego innego człowieka w Biblii, bo człowiek stoi niżej niż anioł, ale Maryja nie. Nazywa ją “pełna łaski”, używając słowa Κεχαριτωμένη by zaznaczyć, że jest ona zawsze i na wieczność pełna łaski.
J 2:4 Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?» - to znaczy, “to nie twoja sprawa”, albo “czemu mnie prosisz”, zanim nadeszła Moja godzina tzn. Męka Pańska. To znaczy po pasji Chrystusa Maryja otrzyma szczególną władzę wstawienniczą. (w Kanie Jezus także zgadza się spełnić jej życzenie, mimo...
Dziś usłyszałem dwie myśli.
1. Syr 15.15 Jeżeli zechcesz, zachowasz przykazania, ...
2. Mt 5.19 Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim.
Nie chcę tłumaczyć powyższych tekstów. Nie mam wystarczającej wiedzy, aby to czynić. Chcę, natomiast, powiedzieć, co przychodzi mi na myśl.
ad. 1. Czy chcę zachowywać przykazania? Każdy odpowie, że tak. Ale każdy inaczej. Bóg dał każdemu z nas wolna wolę. Mogę przestrzegać przykazań, mogę je na swój sposób interpretować, mogę je lekceważyć. To zależy od mojej woli. Obawiam się, że zwykle interpretuję je po swojemu. Czasem je zawężam, czasem rozszerzam. Ale zawsze staram się dociec sensu. Tego najgłębszego...
Doszedłem do wniosku, że być może dobrze będzie zaprezentować pewne fakty, gdyż temat ten jest wyjątkowo zakłamany w przestrzeni publicznej. Nie przypadkowo - jest to wynikiem gigantycznej operacji propagandowej, przeprowadzonej z inicjatywy Kremla w latach 60-tych*1.
Niesamowite, ale bezpośrednią przyczyną tego była... sztuka niemieckiego dramaturga Rolfa Hochhutha . Podkreślić należy, iż była to sztuka fabularna, nie historyczna i jej treść – choć sugestywnie podana – była całkowicie fikcyjna.
Hierarchowie Kurii Rzymskiej zostali w niej przedstawieni w niekorzystnym świetle, w sposób sugerujący, że próbowali dopasować się najpierw do faszystów, a następnie do aliantów (krótko mówiąc – do zwycięzców). „Namiestnik (taki...
Zacznijmy od malenkiego mitu. Paremia : chcącemu nie dzieje się krzywda.
Często przez różnych reformatorów raptusów interpretowana i rozgłaszana jako : chcącemu wolno. Kto bogatemu zabroni. Itd.
Bujda. Sens jest inny : chcący nie może dochodzić prawnie szkód, które poniósł, realizując swoje chcenie. I tylko tyle.
Drugi mit : gruba kreska . Prawica głosi, że to była zgoda na wybaczenie czerwonemu.
Bzdura . Grubą kreską Mazowiecki, mówiąc w sejmie chciał pewną cezurą oddzielić błędy swojego rządu w początkach działalności.
Trzeci mit : podli Polacy odebrali Czechom od Hitlera oprymowanym Zaolzie. Znany mit czerwonego, by zohydzić ludności sanację.
Bujda. Znaczy nie bujda, ale inaczej. To wpierw Czesi nam Zaolzie odebrali zaraz po...
Jest duża różnica opinii w porównaniu do tego, co Kościół Katolicki przyjmuje za dowód na istnienie Boga (np. w Dei Filius i filozofii tomistycznej), i co przyjmują anglosascy protestanci, głoszący tzw. Inteligentny Projekt. Do głoszenia takich argumentów protestanci są zmuszeni, ze względu na pozycje filozoficzne, jakie musieli przyjąć od czasu założenia protestantyzmu w XVI w. i istotne, kluczowe luki w nich.
Inteligentny Projekt głosi, że różnorodne, złożone organizmy biologiczne nie mogłyby powstać inaczej, niż z planu inteligentnego Stwórcy. Argument może wydaje się prawdopodobny w świetle zdrowego rozsądku, i wspomagany pobożnym uczuciem co do posiadania jakichś argumentów za wiarą. Jednak dostateczna dociekliwość zdradza poważne...
Kończę właśnie pisać książkę Uniwersalny Priorytet Filozofii Przyczyn Celowych . Mogę przesłac PDF na priv jak ktoś chce spojrzeć (nie będę na razie wrzucał na publicznie indeksowany internet).
Jest to wyłożenie najważniejszej (i często atakowanej przez ateistów i modernistów) gałęzi filozofii europejskiej i metody nauk, która od Sokratesa i Św. Tomasza do Cauchy'ego, Ampere i Einsteina jest fundamentem spuścizny intelektualnej zachodniego świata i którą każdy uczony człowiek powinien należycie znać, wraz z refutacją różnych filozofów współczesnych w temacie nauki, języka i innych.
Jest to też filozofia, w której jest głęboko osadzona katolicka teologia fundamentalna. Wskazując np. etykę cnót jako dóbr i celów rozumnej natury...
Chciałbym tutaj streścić książkę, którą napisał Reginald Garrigou-Lagrange OP na temat życia wewnętrznego. Jest ona streszczeniem kursu ascetyki i mistyki, który prowadził na Angelicum w Rzymie. Została napisana w 1938 roku, lecz wg mnie jest niezwykle aktualna i cenna. Do dzieła!
***
Wstęp.
Gdy tylko człowiek przestanie rozmawiać z innymi ludźmi, zaczyna rozmawiać wewnętrznie ze sobą samym o tym, co go najbardziej zajmuje. Gdy zaczyna poważnie szukać prawdy i dobra, ta rozmowa wewnętrza ze sobą samym przekształca się w rozmowę z Bogiem i powoli człowiek zamiast szukać we wszystkim siebie, dąży do szukania we wszystkim Boga. Egoizm zastępowany jest miłością do Boga i poprzez Niego – do innych ludzi. To o tym mówił Jezus (Łk 10,42) do...
Czym jest Świątynia Jerozolimska? Jakie ma ona znaczenie dla nas, chrześcijan XXI wieku? A szczególnie katolików? Czy Świątynia będzie kiedykolwiek odbudowana? Chciałbym napisać na ten temat parę słów.
Pierwowzorem Świątyni była Arka Przymierza, którą zbudował Mojżesz według wzoru, jaki objawił mu Bóg. Podczas wędrówki po pustyni w Arce Przymierza umieszczono kamienne tablice z Bożymi Przykazaniami, laskę Aarona i mannę. Na tej podstawie, tak nawiasem mówiąc, od pierwszych wieków chrześcijaństwa Maryję nazywano Arką Przymierza. Ona bowiem także zawierała w sobie Słowo, które stało się Ciałem, prawdziwego Najwyższego Kapłana, którego w Arce symbolizowała laska Aarona i prawdziwy Chleb Życia, o którym mówił Jezus:
Udostępniłem artykuł o Cauchym i rachunku różniczkowym. Cauchy, twórca nowoczesnej analizy matematycznej był głęboko wierzacym katolikiem i jego projekt okazuje się inspirowany chrześcijańską filozofią:
Co więcej, wrzuciłem też znacznie rozszerzoną, angielską wersję książki o początku fizyki w teologii scholastycznej (dokładając w szczególności odniesienia do Oświecenia, XIX wieku i części fizyki nowoczesnej).
Edward Blyth - pionier ewolucji przez dobór naturalny i innowator teologii naturalnej
W latach 30. XIX wieku Blyth opracował nowoczesne koncepcje dziś przypisywane Darwinowi, szczególnie koncept doboru naturalnego - był pod tym względem pod pewnymi względami bardziej wyrafinowany niż Darwin, antycypując problemy tez, którą można znaleźć w “Origin of Species”. Blyth dostarczył także interesujących obserwacji o związku ewolucji biologicznej z teologią naturalną, konkretnie argumentem teleologicznym na istnienie Boga.
Teza Duhema o początkach fizyki w teologii scholastycznej.
(streszczenie książki “Porządek i Przygodność” - link w stopce i )
Dwie używane współcześnie teorie grawitacji to teoria Newtona i Ogólna Teoria Względności. Niech posłużą nam za przykład. Teoria Newtona opisuje wzajemne przyciąganie wszelkich ciał masywnych. Uczy się jej w szkole, ale uznaje się ją za nieaktualną. Obowiązującą teorią jest Ogólna teoria względności, w której grawitację interpretuje się na gruncie zakrzywionej czasoprzestrzeni.
Klasyczny newtonowski sposób rozumienia grawitacji został zastąpiony ponad 100 lat temu.
Ale wyjaśnienia Ogólnej Teorii Względności też mogą być zastąpione. Fizycy liczą, że będzie kiedyś kolejna teoria, która opisze zarówno grawitację,...
Nie trzeba chyba przedstawiać postaci takich jak Andre Ampere i Augustine Louis Cauchy. Mniej jednak znana jest ich wzajemna relacja. Prowadząc ten sam przedmiot na uczelni Ampere popierał Cauchy'ego w wielkim projekcie przebudowy analizy matematycznej. Projekt ten, początkowo wysoce kontrowersyjny odmienił nie do poznania świat fizyki i matematyki. Jakie znaczenie miały osobiste poglądy uczonych, a szczególnie ich głęboka religijność?
Filozofia nauki Einsteina-Duhema-Poincare
Einstein napisał w 1949 esej Reply to Criticism o swoich poglądach na uprawianie fizyki, w odpowiedzi na krytykę pod swoim adresem. Ubocznym efektem jest elegancki system filozofii nauki, zbliżony do wczesniejszych prac Duhema i Poincare.
Ponieważ esej zajmuje się głównie fizyką I połowy XX wieku i może być mało przystępny napisałem krótkie, intuicyjne wprowadzenie:
A po co mi to? Główne tezy tego systemu pochodzą z teologii scholastyków i doprowadziły do stworzenia fizyki, o czym jest książka Porządek i przygodność (dostępna tutaj: kzaw.pl)
Tym wpisem chciałem rozpocząć publikowanie swoich przemyśleń na każdą Niedzielę. Zachęcam do przeczytania i skomentowania. Proszę o łagodną ocenę, gdyż dopiero stawiam pierwsze kroki w tworzeniu takich tekstów. Oto pierwszy z nich:
W życiu należy być przede wszystkim skromnym. Skromność zawsze popłaca, albowiem już w Piśmie powiedziane było „Każdy bowiem, kto się wywyższa , będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony”. Nie jest to wcale czcze gadanie, nie są to puste słowa. Pan nasz Jezus Chrystus mówił głośno o unikaniu pobożności i dobroci na pokaz. Twierdził, że ci którzy robią wszystko co dobre w swoim życiu tylko i wyłącznie przed ludźmi otrzymują od nich zapłatę w postaci podziwu, zdumienia, tudzież...
Ciąg dalszy książeczki 10 Powodów Św. Edmunda Campion:
Drugi powód - znaczenie Pisma Św.
Kolejna rzecz która mnie ciągnie do debaty i która uwłacza w moich
oczach nędznym siłom wroga, jest ten nawyk myślenia, który ciągle
oni przedstawiają w ich wyjaśnianiu Pisma Świętego,
pełen oszustwa, a wyprany z mądrości. Jako filozofowie,
natychmiast to dostrzeżecie, więc proszę was byście posłuchali.
Załóżmy na przykład, że zapytamy naszych przeciwników na jakiej podstawie
uknuli tą nową sekciarską opinię, która przegania Chrystusa
z Mistycznej Wieczerzy. Jeśli odwołują się do Ewangelii,
to muszę z nimi porozmawiać jak najprędzej. Po naszej bowiem
stronie są słowa To jest ciało moje, to jest krew .
Ten język dla samego Lutra był tak dobitny,...
Nie możesz tworzyć nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników