Regulamin Forum
§ 1
Zasadniczym celem Forum jest rozwój osobisty w wierze katolickiej. Wątki przeciwne temu celowi mogą być automatycznie usuwane.
§ 2
Dyskusja na tematy związane z religią katolicką i wiarą, oraz tematami, które są ważne dla katolików. W szczególności także na tematy związane z innymi wyznaniami i religiami. Tematy polityczne są dopuszczalne jeśli dotyczą wpływu polityki na naszą rzeczywistość, zwłaszcza w kontekście wiary i swobód i postaw religijnych oraz patriotyzmu.
§ 3
Forum jest otwarte dla osób wierzących i niewierzących. Prawo do wypowiedzi posiadają wyłącznie osoby zarejestrowane. Używany login nie może obrażać niczyich uczuć.
§ 4
Każdy uczestnik ma prawo do wyrażania swoich poglądów. Ale nikt nie ma prawa do...
Czasami mamy ochotę pogadać trochę poważniej niż na czacie, ale tak o wszystkim, o czymś co się wydarzyło ostatnio itp
Można założyć jakiś swój wątek lub zacząć dyskusję tutaj na luzie, bez marudzenia moderacji, że nie na temat
Właśnie, skąd wiecie o tym forum, jak tutaj trafiliście? Od znajomych, na fejsie gdzieś kliknęliście, a może z jakiś stron?
Ja tutaj trafiłem, w taki oto sposób. Pytam się Czernina, to jaki adres forum dajemy, bo od kilku dni myśleliśmy o własnym forum, więc trzeba działać, odpisał że zchrystusem.pl, więc kupiłem taką domenę, wrzuciłem pliki forum i tak tu trafiłem ;-)
aaa, jeszcze to nie koniec historii, to forum jest kontynuacją forum Czernina w zasadzie, pierw na jego forum trafiłem :-)
czytam kolejny raz Eucharystię Pierwszych Chrześcijan - ks. Marek Starowiejski, a więc wybitny specjalista
Opisuje przejście z w Rzymie z języka greckiego liturgicznego na łacinę, które dokonało się pod koniec IV wieku, doszło do rozdzielenia i zróżnicowania Eucharystii na Wschodzi i Zachodzie chrześcijaństwa. Opisując jakie wówczas były etapy napisał zdanie, które mnie zaskoczyło bardzo:
nie było jeszcze wówczas aktu pokuty
czyli tzw spowiedzi powszechnej, tej głośnej , która odmawiamy wspólnie na początku Eucharystii
Tu dodam i zachęcam, by przed tym publicznym aktem, w duchu przeprosić ze skruchą Boga za swoje grzechy i żałować przez sekundę chociaż
Nie było wówczas jeszcze znanej nam spowiedzi usznej , bo to 7-10 wiek
Co zatem...
Dez poruszył ciekawy temat. Od kilku dni nurtuje mnie to.
ilu z nas nadal zadaje pytania na forum a czy wolno to? , a czy nie wolno tego?, czy mogę tam patrzeć? czy musze to robić?
Może cofniemy się 2000lat i zrobimy formowa listę zakazów i nakazów religijnych - myślę, że 613 się uzbiera ...
Jakie przykazania obowiązują katolika? Albo dwa (przykazania miłości), albo 10 (Dekalog), albo multum.
Ale najpierw dlaczego jest tak wiele zasad, nakazów i zakazów? Skąd się to bierze?
Uważam, że spowodowane jest to Instytucjonalizacją Kościoła. Każda idea, każdy ruch jest najpierw spontaniczny. Nie ma zasad, szczegółowych przykazań, jest idea. Taka ideę przekazał nam Jezus artykułując dwa przykazania miłości.
Mt 22.37-40 On mu odpowiedział:...
Myślę, Że przynajmniej część z was miała możliwość słyszeć jakieś informacje na temat Drogi Neokatechumenalnej.
Niektórzy mogą narzekać na te wspólnoty nazywając ich sektą, inni mogą chwalić. Jak jest prawda na temat sekciarskiego wymiaru tej wspólnoty? Czy rzeczywiście jest to sekta? Kto nie był ten zapewne nie zna życia tych wspólnot. Łatwo jest oceniać nie wiedząc nic o tym lub nie rozumiejąc znaczenia czy też zasad, przepisów które obowiązują w Neokatechumenacie. Ten kto był a wyszedł z tych wspólnot bo nie zrozumiał lub nie odkrył tego czego chciał może tez narzekać. Nawet niektórzy księża i biskupi krytykują Drogę, ale czy to oznacza, że Droga jest zła i głosi herezje? Wyobraźmy sobie więc biskupa, który krytykuje Drogę twierdząc, że...
Poznałem współczesnego Templariusza, twierdzi, że są jedynym prawowitym Zakonem Templariuszy i mają na to papiery
warto dodać, że w Polsce są od 15 lat
a tak się prezentują byście ich nie przeoczyli na uroczystościach
Czy ja wierzę w Boga Abrahama, Boga Izaaka i Boga Jakuba? To pytanie dziś przyszło mi do rozmyślań. Czy mój (nasz) Bóg ma poglądy? Czy ten Bóg sprzed tysiąca lat jest inny niż dziś?
Chcę tutaj nawiązać to ważnego tematu zniekształcenia obrazu Boga wg subiektywnych naszych poglądów. Na ile zdołaliśmy puścić wodze fantazji, a ile jest w nas prawdziwego obrazu Boga. Mówiąc obrazu nie mam na myśli portretu tylko takiego, który przybliża nam Kościół Katolicki.
Często nasze poglądy mogą być sprzeczne z Miłością jaką daje nam Bóg. Myślimy i mówimy, że tak się nam wydaje, a nawet zapierały się nogami i rękami, bo ja tak uważam i już. Samo podejście z założenia jest już błędem, bo nikt nie zna wśród ludzi całej Prawdy. Tak poszukujemy jej,...
W nowatorski sposób, ale bardzo profesjonalny wyłożona historia nowożytnej Odnowy w Duch Świętym w Kościele, w KRK ale przede wszystkim w polskim Kościele.
tylko 26 minut.
Polecam bardzo, by wiedzieć co się naszym Kościele dzieje
Ordalia (zwane także niekiedy „sądami bożymi”) były metodami sądowymi stosowanymi we wczesnym średniowieczu. Polegały na poddaniu oskarżonego (a niekiedy także skarżącego) swoistej próbie. Nie miały nic wspólnego z Kościołem (a nawet przeciwnie: niezgoda na ordalia była jednym z powodów powstania Inkwizycji). Stosowano trzy rodzaje ordaliów:
próba ognia – polegała na chwyceniu ręką rozżarzonego węgla. Jeśli rany szybko i bez problemów się zagoiły, uznawano, że poddany próbie, mówi prawdę
próba wody – wrzucano związanego podsądnego do wody. Co ciekawe, za dowód prawdy uznawano tonięcie, zaś utrzymujący się na powierzchni był uznawany za kłamcę
próba miecza – polegała na odbyciu...
120 r. - Pierwsze wzmianki o używaniu wody święconej do wypędzania duchów nieczystych.
156 (lub 167) r. - Po męczeńskiej śmierci biskupa Polikarpa i jedenastu wiernych z kościoła w Smyrnie (Turcja) zainicjowano praktykę czczenia zmarłych świętych i ich relikwii.
II w. - Święty Klemens z Aleksandrii pisał: Każda kobieta powinna być przepełniona wstydem przez samo tylko myślenie, że jest kobietą .
II w. - Pod koniec II wieku wyznawcy chrystianizmu zaczynają głosić nauki o dziewictwie Maryi. Wcześniej nikt tego nie twierdził.
200 r. - Ustanowiono stan duchowny przez wprowadzenie ordynacji. Chrześcijanie zostali podzieleni na duchownych i laików - przedtem wszyscy byli na...
Witam jaki jest wasz stosunek zarówno Katolików jak też Protestantów do obrzędowości oraz struktury kościołów celtyckich, dodajmy że w jakimś stopniu część z ich pobożności została zaadoptowana przez kontynentalny rzymski katolicyzm, oraz wpłynęła na odmienność Kościoła Katolickiego zarówno w Irlandii jak też Brytanii, pośrednio więc także na Kościół Anglikański.
Też ciekawe dosyć pytanie odnośnie symboli, tęcza, swastyka, krzyż celtycki w XX wieku zostały przyjęte do użycia przez różne grupy (krzyż celtycki oraz swastyka) czyli celtycki symbol chrześcijański oraz hinduski/buddyjski przez ruchy neonazistowskie, tęcza symbol chrześcijański przez ruchy LGBT, dodajmy że wszystkie z tych trzech symboli przed ich użyciem przez powyższe grupy...
Wpływ Cesarza Konstantyna na chrześcijaństwo - prawdy i legendy.
Legend jest co nie miara więc czas się z nimi rozprawić tak by można nasze forum cytować jako źródło pewnej wiedzy - zapraszam znających fakty i legendy też do porządnej dyskusji, bez kłótni i pyskówek - trzymamy poziom w tym wątku.
Ciekawi mnie taka kwestia jak nauczanie w K ościele poapostolskim (I-II wiek). Z ówczesnego czasu mamy niewiele zachowanych tekstów. Czytałem, że osoby umiejętność pisania była wówczas niezbyt powszechna. Tylko znikoma część ludzi umiała pisać a tych, którzy umieli pisać na wysokim poziomie było jeszcze mniej. Rekrutowali się oni głównie z warstw bogatszych.
I teraz ciekawią mnie reprezentanci K ościoła, po których przetrwały do nas teksty. Ignacy z Antiochii, Ireneusz z Lyonu, Justyn Męczennik, Tertulian.
Ciekawi mnie na ile są oni reprezentatywni dla K ościoła tamtych czasów? Przyjmuje się ich teksty za wiarę ówczesnego K ościoła, ale czy na jakiejś mocnej podstawie? Na ile są oni wiernymi przekazicielami Ewangelii a na ile dodawali od...
Żeby nie zaśmiecać wątku o obrazie Jezusa Miłosiernego objawionego s.Faustynie Kowalskiej chcę wkleić tutaj ciekawy tekst dotyczący stosunku Kościoła wczesnochrześcijańskiego do kultu obrazów.
Z tekstu wynika, że kult chrześcijański był dla niechrześcijan bardzo tajemniczy. Z powodu właśnie braku tych oficjalnych obrazów, świątyń, ołtarzy itd itp. Wynika z tego tekstu, że kult ten jest czymś bardziej wewnętrznym niż zewnętrznym .
Jako przykład: jeden z Apologetów wczesnego Kościoła (ok IV wieku n.e.) Minucjusz Feliks w dialogu z niechrześcijaninem zatytułowanym Oktawiusz wkłada takie słowa w usta niechrześcijanina z którym polemizuje.:
10. Celowo pomijam wiele rzeczy, gdyż te, które wymieniłem, są już zbyt liczne; a że wszystkie one,...
Mam w sumie kilka pytań i wkleję je w jednym wątku:
- Chodzi mi o nazwę Kościół rzymskokatolicki . Czy jest to oficjalna nazwa Kościoła Katolickiego?
- Jeśli tak, to kiedy ta nazwa powstała i od kiedy jest to oficjalna nazwa?
- Jeśli nie, to jaka jest oficjalna nazwa Kościoła Katolickiego?
- Jaka jest relacja pomiędzy kościołami sui iuris a Kościołem rzymskokatolickim?
- Czy są one równorzędne czy jest między nimi jakaś hierarchia?
To nie jest pytanie żart, ani prowokacja - takie pytanie padło przy moim stole wigilijnym.
Kto był pierwszym chrześcijaninem? - Jezus! padła najoczywistsza z odpowiedzi.
Ale czy Jezus był chrześcijaninem/, po głębszym zastanowieniu - ja zaprzeczyłem, bo moim zdaniem Jezusa nie można nazwać Chrześcijaninem - nie spełnia podstawowych warunków jakie stawiamy dzisiaj takiej osobie:
Chrześcijaninem nazywamy
osobę, która przez wiarę w pełni
zawierzyła Jezusowi Chrystusowi,
jako osobistemu Zbawicielowi
chrześcijanin
osoba wyznająca chrześcijaństwo (SJP)
Jezus był wyznawcą judaizmu tego z I wieku, przemawiał w synagogach, obchodził żydowskie Święta, spełniał ofiary nakazane w Świątyni Jerozolimskiej. Chrześcijaństwo narodziło się po jego...
Czy Apostołowie głosowali za kandydatami tak jak robią to współcześnie kardynałowie? Czy któryś z ewentualnych innych kandydatów mógł być jednym z Apostołów? Czy jakoś to sobie wyobrażacie? :?:
Szczęść Boże
Jak wiadomo dogmaty koło Biblii są jednym z fundamentów Kościoła. Chciałbym się dowiedzieć gdzie mogę znaleźć, pełną listę dogmatów albo chociaż większą jej część i po prostu je przeczytać?
Znalazłem coś takiego (można się zarejestrować i przeczytać za darmo). Ten ksiądz twierdzi że zmartwychwstanie nie miało miejsca a jedynie jest to jakaś idea. Ze Ewangelie przekazują to co wydawało się ich autorom. A jedynym faktem (historycznie bezsprzecznym) to to że Jezusa ukrzyżowano i coś się stało i jego uczniowie uwierzyli że żyje. Co o tym sądzić?
W innym watku na forum trwa dyskusja na temat Mszy trydenckiej.
Tutaj pragne zastanowic sie, dlaczego trwa akurat dosyc znaczny ( znamienny ) chaos doktrynalny w Kosciele.
Otoz wydaje sie wyraznie, ze sama instytucja Kosciola przechodzi obecnie powazny kryzys doktrynalny. Trwa on co najmniej od chwili zakonczenia II Soboru Watykanskiego.
Wyglada na to, iz Kosciol sam nie wie, czego ma nauczac: bezposrednio i posrednio.
W samych tylko tekstach nauczycielskich panuje olbrzymie zamieszanie i chaos, dotycza one samych fundamentalnych ocen chocby dotyczacych zagadnien stanowiacych tozsamosc Kosciola.
Jakie to zagadnienia?
Chocby kwestie moralnosci seksualnej. Ale i te nie wydaja sie najwazniejsza osnowa problemu.
Wazniejsze jest samo podejscie...
Takie pytanie zadał nam na corocznej konferencji o. Wojciech, który do nas przyjeżdża na wakacje z Watykanu/Rymu, dr biblistyki, misjonarz, pedagog opiekujący się uczelnią kształcącą wybranych z całego świata kleryków. Ma więc wieści z całego świata i Kościoła i dzieli się swoimi najświeższymi przemyśleniami i spostrzeżeniami z moją wspólnotą ODŚw. My wspieramy go w zamian modlitwą.
Czy żyjemy w czasach post-chrześcijańskich?
odpowiedź dał Tak i Nie
czemu Nie - to wy mi napiszcie jako chrześcijanie :)
Ja opisze dlaczego niestety TAK :(
Skupił się na UE i USA, a więc na Zachodzie, a tam coraz widoczniejsze są następujące symptomy:
- postępująca laicyzacja państw i społeczeństw
- postępująca zmiana antychrześcijańska w obrazie...
Chciałbym poruszyć temat Biblijnych Odkryć Archeologicznych.
Jedną z postaci , która mnie zafascynowała jest amerykański pielęgniarz anestezjologiczny, członek Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego,
który prowadził badania i prace archeologiczne prywatnie, którego odkrycia wpędziły uwczesny świat w nie małe kłopoty?
Jego imię to Ron Wyatt niestety z niezrozumiałych dala mnie powodów, odkrycia Pana Wyatta zostały odrzucone jako fałszerstwa przez środowiska naukowe i religijne, w tym przez wielu członków jego własnego kościoła. Ich autentyczność uznają jednak niektóre środowiska fundamentalistycznych protestantów? (żródło wikipedia)
Ciekawi mnie jak Kościół Katolicki odnosi się do tych jego odkryć?
Rozpoczęliście fundamentalną dyskusję o powstaniu Kościoła - dlatego wydzieliłem wasze posty do nowego tematu - zapraszam wszystkich do dyskusji o Kościele i jego powstaniu - Dezerter
Witam wszystkich. Czesc i czolem waszmosciom i wacpannom.
Wybrana - ewidentnie zle dobrane do dyskusji wersety podalas, i z tychze tekstow definitywnie wyciagnelas falszywe wnioski.
Otoz w tych fragmentach mowa jest o tym , aby nie sprzeciwiac sie i nie zwalczac Jezusa ani Jego Kosciola.
A Ty podalas je jako argument na obrone tych - ktorzy wlasnie zwalczaja Kosciol albo samozwanczo wynosza swoje mniemania o Jezusie i jego Kosciele ponad Prawde Boza.
Tak to bywa, gdy za bardzo chce sie naciagnac Biblie pod siebie .
Natrafiłem na stronę Charlesa Sullivana, który jest protestanckim badaczem tekstów starożytnych.
Jest wartościowa, zbiera po angielsku i analizuje wspomnienia o charyzmacie języków u Ojców Kościoła i innych starożytnych. Nie przeczytałem do tej pory zbyt wiele, ale chyba analiza jest mocno na niekorzyść bleblania .
1. Wydaje się, że Ojcowie sa zdania, że ten charyzmat miał związek z cudowną znajomością języków obcych. Niektórzy mówią o odwróceniu pomieszania na wiezy Babel. Niektórzy przypisują go słyszeniu obcego języka jako własnego (Grzegorz z Nazjanu). Np w Dziejach jak każdy słyszy swój język , gdyby znaczyło, że każdy apostoł gada w jednym języku, z kilkunastu narodów wymienionych, byłby pewnie wielki gwar. Mogło być więc tak, że...
Pisalem o tym w temacie o Zielińskim, ale to raczej oddzielna sprawa.
Znalazłem w Historia Ecclesiastica uznanego kościelnego historyka Euzebiusza (III-IVw) który przypisuje zjawiska podobne do tzw daru języków , czy też bleblania sekcie niejakiego Montanusa, zaznaczając, że rozmija się to znacznie z ortodoksją i może być przypisane diabłu. (Tłumaczyłem sam, źródło angielskie
Warto by apologeci tychże języków się wypowiedzieli.
Mówiło się o pewnej wsi Ardabau w części Myzji, która graniczy z Frygią. Tam najpierw, mówią, gdy Gratus był prokonsulem Azji, niedawny konwertyta Montanus, przez niepowstrzymaną rządzę przywództwa dał wrogowi
okazję przeciwko niemu. I on (nie jestem pewien w tym miejscu- k.z.) wyszedł z siebie , i wpadł...
Nie możesz tworzyć nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników