Regulamin Forum
§ 1
Zasadniczym celem Forum jest rozwój osobisty w wierze katolickiej. Wątki przeciwne temu celowi mogą być automatycznie usuwane.
§ 2
Dyskusja na tematy związane z religią katolicką i wiarą, oraz tematami, które są ważne dla katolików. W szczególności także na tematy związane z innymi wyznaniami i religiami. Tematy polityczne są dopuszczalne jeśli dotyczą wpływu polityki na naszą rzeczywistość, zwłaszcza w kontekście wiary i swobód i postaw religijnych oraz patriotyzmu.
§ 3
Forum jest otwarte dla osób wierzących i niewierzących. Prawo do wypowiedzi posiadają wyłącznie osoby zarejestrowane. Używany login nie może obrażać niczyich uczuć.
§ 4
Każdy uczestnik ma prawo do wyrażania swoich poglądów. Ale nikt nie ma prawa do...
Czasami mamy ochotę pogadać trochę poważniej niż na czacie, ale tak o wszystkim, o czymś co się wydarzyło ostatnio itp
Można założyć jakiś swój wątek lub zacząć dyskusję tutaj na luzie, bez marudzenia moderacji, że nie na temat
Właśnie, skąd wiecie o tym forum, jak tutaj trafiliście? Od znajomych, na fejsie gdzieś kliknęliście, a może z jakiś stron?
Ja tutaj trafiłem, w taki oto sposób. Pytam się Czernina, to jaki adres forum dajemy, bo od kilku dni myśleliśmy o własnym forum, więc trzeba działać, odpisał że zchrystusem.pl, więc kupiłem taką domenę, wrzuciłem pliki forum i tak tu trafiłem ;-)
aaa, jeszcze to nie koniec historii, to forum jest kontynuacją forum Czernina w zasadzie, pierw na jego forum trafiłem :-)
Bądźmy w nowym roku bardziej komunikatywni, świadomi tego jak mówimy i piszemy, bądźmy lepszymi ludźmi nie tylko duchowo, ale też i psychicznie.
zainspirował mnie do założenia tematu niejaki F - jego tekst poniżej, ale wiem, że wy potraficie dodać o wiele więcej i wymienić się doświadczeniem - zapraszam.
Jeżeli chcesz zyskać nową jakość z ludźmi w 2019 roku, pokażę Ci istotną ciekawostkę dotyczącą rozmawiania z ludźmi, mówienia im różnych rzeczy.
Wybierzmy taką sytuację, w której jesteś zły, bo nie rozumiesz o co lasce chodzi i jej niezrozumiałe zachowanie Cię wkurza.
Wkurzasz mnie takim zachowaniem .
(Język TY)
Ciebie nie da się zrozumieć o co Ci chodzi .
(Język TY)
Ciągle coś Ci przeszkadza, weź się w końcu za siebie, dlaczego...
Dlaczego odczuwamy do kogoś niechęć ,a inni nadają na tych samych falach ??
Może mi ktoś wyjaśnić ??
Ja np odczuwam niechęć i wiem ,ze nie nadajemy na tych samych falach ale nie umiem wyjaśnić, a druga osoba twardo ze mną się kontaktuje. A ja mimo wszystko jakoś mam niechęc do tej osoby.
Natomiast rozumiem ,ze nie wszystkimi się musze lubić to jest chyba normalne..
Peterson opowiada o Królu Lwie, wspominając o Jungu:
a tutaj praca doktorska:
w której dość niedobre rzeczy pisze o Jungu:
Jung niezbyt dobrze zrozumiał księgę Hioba, tak na poziomie jak ja pierwszy raz ją czytałem ;-) czyli że Bóg jest zły .
Poza tym mamy pewien niepokojący rys: mówi o Bogu Czwórcy, gdzie czwartym jest ..szatan
Już nie można oglądać na TVP Kultura, bo zakończyli emisję ale jest VOD
W poszczególnych odcinkach twórcy podejmują tematy takie jak: rasizm, suwerenność, problematyka imigracyjna, transplantologia, narodowe eschatologie, wojna pokoleń, erotyzm czy dziedzictwo Polski Ludowej. Autorem i gospodarzem programu Kronos jest profesor Piotr Nowak.
Oprócz prowadzącego sa zaproszenie goście ciekawi, ważni, elokwentni, mający coś do powiedzenia i nie bojący się to zrobić publicznie.
Dla mnie przygoda intelektualna - zapraszam
A jeśli ktoś po obejrzeniu jakiegoś odcinka będzie chciał podyskutować, to wystarczy wrzucić film i ...
Dzień dobry! Jestem studentką V roku psychologii. Piszę pracę magisterską na temat światopoglądu i przekonań wśród Katolików. Będę bardzo wdzięczna za wypełnienie ankiety, której wyniki posłużą mi do celów naukowych. Badanie jest anonimowe, a wyniki są rozpatrywane statystycznie (ankiety nie są rozpatrywane pojedynczo). Wypełnienie formularza zajmuje około 25 minut. Z góry dziękuję za poświęcony czas.
Piszę w dziale psychologii, ponieważ to co nas prawdopodobnie czeka będzie miało bardzo silny wpływ na naszą psychikę i zmieni postrzeganie świata. Poprzez upadek zaufania do informacji audiowizualnej wrócimy do czasów zaufania do rzetelności informacji z przed ery wymyślenia i rozpowszechnienia radia.
Najnowsze technologie oprócz wspaniałych wrażeń filmowych przyniosły za sobą bardzo duże zagrożenie. Obecnie komputer pozwala na podmianę twarzy na żywo, techniki są coraz doskonalsze, to samo dzieje się z głosem, modulacją i jego akcentowanie. Za niedługo nie będziemy mieć żadnej pewności, że to co widzimy i słyszymy w mediach jest prawdziwe (nie chodzi mi o manipulację w wybiórczości informacji i propagandę)
Dlaczego Pan Bóg tak to stworzył, że mężczyźni są tak różni od kobiet? Jak tu się dogadać.? Jak tu wspólnie żyć?
Wiem, że nie wszyscy są tacy sami ale dlaczego co niektórym powiedzenie kocham Cię jest wręcz niemożliwe. Kwestia, że nigdy nie widzieli tego na przykładzie rodziców?
To jak w tym żarcie, żona do męża:
-nigdy nie powiesz, że mnie kochasz
-przeciez raz Ci powiedzialem, jak coś się zmieni to dam znać.
Jest to dla mnie niepojęte, bo ja jako wrazliwa osoba potrzebuje duzo emocji, a mój mąż to totalne przeciwieństwo. I nie wiem na ile mogę prosić go aby się zmienił w tej kwestii nie ingerując w jego wolnośc?
Czy gdy człowiek na tyle opanuje genetykę, że będzie w stanie sprawnie manipulować kodem genetycznym, mimo tak głębokiej ingerencji w człowieka, możliwa będzie istotowa zmiana płci, albo przynajmniej tak by pierwotna płeć była nie do poznania?
Słucham właśnie Klubu mojej kochanej TRÓJKI i jest zestaw gości specjalistów, którzy rozważają współczesna wiedze na temat podobieństw zwierząt do nas
- świadomość
- kultura
- uczucia, emocje np poczucie winy
- narzędzia
- język
Bardzo ciekawa audycja, pokazująca stan wiedzy na dziś, zachęcam do odsłuchania i chętnie podyskutuję na ten temat.
Mózg szympansa jest bardzo, bardzo podobny w korze czołowej odpowiedzialnej za mowę.
Goryle dostrzegają smutek innego goryla i odpowiedni do tego się zachowują
Małpy mają prawdopodobnie lepsza niż my pamięć roboczą
De Wal - czy jesteśmy dość bystrzy, by dostrzec bystrość zwierząt.
Zwierzęta to nie są przedmioty, one niektóre mają samoświadomość, czują i mają emocje.
to na zachętę.
Nie wiem...
Tak mnie ostatnio naszła taka filozoficzna myśl, może trochę oczywista, ale oczywistości łatwo uciekają. ;)
W żaden sposób nie zasłużyliśmy na życie w chwili narodzin. Istnieję dlatego, że ktoś chciał, abym żyła, a nie dlatego, że na to zasłużyłam.
Wobec czego można powiedzieć, że rodzimy się tak jakby z debetem. ;) I dopiero w trakcie życia ten debet możemy spłacić. Wobec czego - jeżeli świat nam coś dał, my powinniśmy coś dać światu - czyli być absolutnie pełnym miłosierdzia, aby sobą naprawiać serca, być moralnym, aby świata nie niszczyć, uczyć się i pracować etc. A po śmierci Sąd jest rozliczeniem z tego, ile dałeś światu i ile z niego wziąłeś.
Takie krótkie filozoficzne przemyślenia. :)
Jaki jest stosunek Kościoła do rozwoju sztucznej inteligencji i dlaczego np.
abp. Jędraszewski mówi o transhumanizmie jako o nowym marksizmie. Nick Bostrom,
filozof z Oxfordu i jeden z czołowych zwolenników transhumanizmu argumentuje,
że jeśli kiedykolwiek udałoby się ludzkości stworzyć Ogólną Sztuczną Inteligencję,
dużo silniejszą niż ludzka, to jaki mamy wybór?: Albo staniemy się podgatunkiem,
i możemy zostać przez tą inteligencję potraktowani jak my traktujemy np. komary,
albo musimy się zacząć usprawniać, androidyzować, czyli ulepszać w sposób
elektroniczny bądź genetyczny. Akurat o funkcjach ludzkich genów wiemy wciąż
niedużo, ale z czego wiem już około 10 lat temu udało się elektronicznie znacznie
powiększyć pamięć krótkotrwałą...
Według naszej katolickiej chrzescijanskiej filozofi I antropologi, miłość jest darem od Boga Przykazanie miłości jest najważniejsze. Co jednak zatem z ludźmi z natury pozbawionymi miłości, przebaczenia? Są pozbawieni miłości. Nie posiadają empatii ( psychopaci, socjopaci, narcyzi) z natury... Można by powiedzieć że nie odtrzymali tego daru od Boga. Taka mają naturę która jest nie zmienna..... Czy możemy ich ocenić jako ludzi złych? I Ich czyny złe? Nie! Taką mają nature... Nie możemy winić lwa, że rozszarpuje sarenkę biedna I nie jest wegetarianinem. Dlaczego? Właśnie dlatego że jest lwem...
Tak pomyślałem, że wszyscy są często smutni w dzisiejszych czasach a przecież pomimo powszechnej opinii, że dobre wiadomości by się nie przebiły w mediach to osobiście uważam inaczej i dlatego tworzę ten mały kącik w którym będzie można podzielić się każdą choćby nawet bardzo małą radością dnia codziennego ... taką o której się gdzieś usłyszy, przeczyta lub samemu doświadczy. Fajne dobre rzeczy też występują na tym świecie i uważam, że warto się nimi dzielić z innymi aby pozytywnie nastrajać się wzajemnie i dodawać drugiemu nadziei. Na przykre i trudne chwile nie mamy zazwyczaj niestety wpływu, ale te dobre możemy próbować tworzyć sami. Zapraszam wszystkich :) i wpisze się jako pierwszy ze swoją radością z codziennego życia ...
Tak się zastanawiam jak widzą życie zwykli, normalni, przeciętni ludzie z tzw. udanym zyciem . Jak postrzegają życie? Jak coś pełnego dobrych niespodzianek czy może przeciwnie?
Psycholog kliniczny Jordan B Peterson twierdzi, że życie jest cierpieniem, ale trzeba żyć tak by nie było TYLKO cierpieniem.
Ale nie do końca warto go słuchać. Sam choruje na depresje od lat. Pamiętam jak pouczał żeby nie naprawiać świata zanim nie zacznie się od siebie. Żeby skupić się najpierw na czubku własnego nosa i może to być np. psychiczne uniesienie ciężaru śmierci kogoś bliskiego, po czym jak pojawiła się bodajże choroba nowotworowa w jego rodzinie to zaćpał się benzo i trafił na odwyk.
Pamiętam ,że przed nawróceniem miałem ogromne problemy...
Viktor Frankl był wiedeńskim psychiatrą żydowskiego pochodzenia. Miał szansę zrobić karierę naukową w Stanach, ale w obliczu zagrożenia II wojną światową zdecydował się pozostać ze swoimi rodzicami. Uważał to za swój obowiązek, a poza tym doświadczył znaku od Boga, aby tak postąpić, ponieważ w czasie, kiedy zastanawiał się, jaką decyzję podjąć, „przypadkiem” zobaczył pochodzący ze spalonej przez nazistów synagogi kawałek marmuru z hebrajską literą z czwartym przykazaniem.
Frankl przebywał w kilku obozach koncentracyjnych, gdzie zobaczył, do czego zdolny jest człowiek, aby walczyć o swoje przetrwanie (wyzbywając się niejako cech ludzkich), ale też jak łatwo można się poddać. Uświadomił sobie, że można znieść każde, nawet najgorsze warunki,...
Kolejny bardzo inspirujący test określający typ osobowości
A tu moje wyniki:
Osobowość “Działacz”
Nie interesuje mnie jak zarabiasz na życie. Chcę wiedzieć, za czym tęsknisz i o czym ośmielasz się marzyć, wychodząc na spotkanie tęsknocie swego serca. Nie interesuje mnie, ile masz lat. Chcę wiedzieć, czy dla miłości, dla marzenia, dla przygody życia zaryzykujesz, że wezmą cię za głupca.
Oriah Mountain Dreamer
Ludzie o osobowości Działacza to prawdziwe wolne duchy. Często są duszami towarzystwa, bardziej jednak niż zwykła ekscytacja i przyjemność chwili pociągają ich więzi społeczne i emocjonalne, które nawiązują z innymi. Obecność tych czarujących, niezależnych, energicznych i empatycznych osób, które stanowią 7% społeczeństwa,...
Ciekawi mnie co o tym myślicie?
W realu dyskusja ma zazwyczaj niższą temperaturę. W wirtualu tak, jakby puściły hamulce.
Czy jest to związane z jakimś mechanizmem psychologicznym?
Czy ma ktoś może podobnie? Jeśli chodzi o zajęcia intelektualne, zazwyczaj nie potrafię zaangażować się na kilka godzin w jedno zagadnienie. Ciągle przerzucam się na coś innego: pisanie pracy, czytanie książki (co gorsza nawet na jednej książce się nie mogę skoncentrować, czytam kilka jednocześnie. I raz po polsku, a raz w innym języku, bo nawet język mi się nudzi i muszę zmieniać), oglądanie czegoś, słuchanie, uczenie się. Ale jest to problem, bo muszę skończyć pisać pracę, a nie umiem skoncentrować się tylko na tym nawet przez godzinę. Potrzebuję różnych bodźców i często muszę nie tylko zmieniać zajęcie, ale też podejmować dwa jednocześnie: np. oglądam coś i jednocześnie się uczę na jakiś przedmiot. Mam tak od dzieciństwa. Najgorzej jak...
Do założenia tego tematu zainspirował mnie m. in. ostatnio wrzucony przez Reżysera Życia film na temat nastoletniej depresji:
Mówi się, że depresja jest chorobą cywilizacyjną.
Wobec czego, w ramach zwiększania świadomości na ten temat podyskutujmy:
Czym jest depresja?
Gdzie szukać pomocy?
I inne pytania, na które warto znać odpowiedź.
Witajcie,
Z racji tego, że okazało się, że Janek ma autyzm bardzo mocno zainteresowałam się tematem. Okazuje się, że osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu lub Zespołem Aspergera jest bardzo dużo wbrew temu co mi się kiedyś wydawało. Okazuje się, że teraz już 1:30 dzieci rodzi sie z tym zaburzeniem. Jeszcze kilka lat temu było 1:60. Stąd tez moje pytanie. Jestem bardzo ciekawa jak funkcjonujecie na codzień. Co mogloby Wam w tym pomóc? Co przeszkadza? Jak reagują ludzie? Czy doświadczanie przykrości? Wszystkie spostrzeżenia i opinie będą dla mnie na wagę złota. Może macie kogoś z ZA w rodzinie, w szkole, w pracy?
Jezeli ktoś nie chce pisać publicznie proszę o wiadomość prywatną. Z góry dziękuję!
Jakiś czas temu szukałam w internecie informacji, gdzie mogłabym sprzedać książki. Nie mam ich wiele, a tych, które chciałabym oddać bądź sprzedać, jest jeszcze mniej, więc nie uważałam tego za jakiś problem, tym bardziej że ktoś mógłby na tym skorzystać. Podobnie szukałam też tekstów o tym, jak ludzie ograniczają używanie technologii np. usuwając konta na portalach społecznościowych.
W ten sposób trafiłam na blogi o tematyce minimalizmu. Okazało się, że coraz więcej osób traktuje minimalizm jako sposób na życie. Dziwię się ludziom, którzy zamiast korzystać z bibliotek, kupują dużo papierowych książek, a potem się ich pozbywają, po prostu dlatego, że przeczytali i więcej do nich nie wrócą. Papierowa książka to zwykle wydatek ok. 30zł lub...
Nie możesz tworzyć nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz dodawać załączników