Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Jozek » 2021-05-29, 11:18

Kiedys zdarzylo mi sie widziec wlasnie taka Maryjnosc gdy podczas Swiat Wielkiej Nocy przybyl do kosciola obraz pielgrzymujacy NMP.
Dluga kolejka wiernych do obrazu, podczas gdy przed grobem Jezusa choc byly kleczniki, nikogo nie bylo.
Wtedy tez widzialem cos innego, co wtedy sie dzialo, obok grobu Jezusa, ale nie bede opowiadal.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-05-29, 11:30

Dezerter pisze: 2021-05-28, 23:47 Wielu katolików zachowuje się tak jak by wierzyło w Czwórce a nie w Trójce, dla wielu z nich to Maryja jest na pierwszym miejscu w ich modlitwach :(
wraz z popularyzacją Biblii i Nowej Ewangelizacji rośnie liczba księży i wiernych bardziej Jezusowych i Duchowych, a mniej Maryjnych (piszę w dużym skrócie i uproszczeniu, więc łapcie sens mojej wypowiedzi a nie łapcie za słówka)
Jest dużo prawdy w tym co napisałeś, jednak... wydaje się, że mamy problem z wahadłem, które odchyla się zbyt daleko w drugą stronę.
Odrzucaniu zbyt daleko idącego skierowania na Maryję z pominięciem Chrystusa często towarzyszy spłycenie, zubożenie, a niekiedy wręcz praktyczne zaniechanie pobożności maryjnej.
Ani jeden, ani drugi margines nie jest dobry.
Jozek pisze: 2021-05-29, 11:18 Kiedys zdarzylo mi sie widziec wlasnie taka Maryjnosc gdy podczas Swiat Wielkiej Nocy przybyl do kosciola obraz pielgrzymujacy NMP.
Dluga kolejka wiernych do obrazu, podczas gdy przed grobem Jezusa choc byly kleczniki, nikogo nie bylo.
Wtedy tez widzialem cos innego, co wtedy sie dzialo, obok grobu Jezusa, ale nie bede opowiadal.
Jesli tak było, to był błąd proboszcza tej parafii.
Choć, prawdę mówiąc, grób to również element raczej pobożności ludowej.

Mnie prawdę mówiąc drażni to, co się dzieje w Wielki Czwartek - w końcu to już Triduum, ważne rzeczy sie dzieją, a akcent często postawiony jest na księży. Powinni mieć swój dzień, ale taki, który nie przesłaniałby Triduuum.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Zebra » 2021-05-29, 11:51

Jozek pisze: 2021-05-29, 11:18 Kiedys zdarzylo mi sie widziec wlasnie taka Maryjnosc gdy podczas Swiat Wielkiej Nocy przybyl do kosciola obraz pielgrzymujacy NMP.
Dluga kolejka wiernych do obrazu, podczas gdy przed grobem Jezusa choc byly kleczniki, nikogo nie bylo.
Wtedy tez widzialem cos innego, co wtedy sie dzialo, obok grobu Jezusa, ale nie bede opowiadal.
Ale trzeba też przyznać, że jak przyjechał obraz to każdy chciał się chwilę pomodlić. U mnie w parafii też kiedyś była figura Michała Archanioła lub w innej parafii figura Matki Bożej objeżdzająca cała Polskę a może i świat. To naturalne, że w takich przypadkach skupienie idzie w inna stronę.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Jozek » 2021-05-29, 13:21

To chyba tak jak Marek pisze, blad proboszcza, ale ogolnie rzecz biorac, to nie powinny byc mieszane rozne elementy w jednym czasie i uwazam ze Obraz NMP nie powinien byc przenoszony z jednej parafii do drugiej w trakcie innych wazniejszych Swiat.
Takie wlasnie bledy przyczyniaja sie do jeszcze wiekszych bledow parafian w rozumieniu wiary i rozwijania poboznosci ludowej.

Grob raczej nie jest elementem poboznosci ludowej, chocby z tego wzgledu ze w tym czasie wiele stalych rzeczy sie zmienia na ten czas, do Zmartwychwstania.

Co do ksiezy to bardzo czesto ma sie wrazenie jakby codziennie mieli swoje swieto.
Ostatnio zmieniony 2021-05-29, 13:40 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Albertus » 2021-05-29, 15:17

Jozek pisze: 2021-05-29, 13:21 Grob raczej nie jest elementem poboznosci ludowej, chocby z tego wzgledu ze w tym czasie wiele stalych rzeczy sie zmienia na ten czas, do Zmartwychwstania.
Jest to element pobożności ludowej bo nie wymaga tego liturgia Kościoła ale jest to oddolna inicjatywa wiernych która stała sie elementem lokalnej tradycji

Dodano po 11 minutach 10 sekundach:
Zebra pisze: 2021-05-29, 10:15
wraz z popularyzacją Biblii i Nowej Ewangelizacji rośnie liczba księży i wiernych bardziej Jezusowych i Duchowych, a mniej Maryjnych

To ja...
Ja głównie modlę się do Boga, Jezusa, Ducha Świętego ale do Maryi to mi jakoś nie po drodze. Oczywiście nie mam nic przeciwko kultowi Maryi ale wiem, że niektórzy mają "dobre relacje z Maryją" jest dla nich naprawdę Matka a u mnie to nie wychodzi.
Prosimy naszych braci na ziemi o modlitwę za nami do Pana podobnie możemy prosić o modlitwę za nami naszych braci którzy są już w Domu Ojca a tym bardziej Maryję.

Kiedyś miałem wątpliwości, pod wpływem dyskusji z protestantami czy można zwracać się do Maryi. Wątpliwości minęły gdy uświadomiłem sobie to co napisałem powyżej. Kościół na ziemi stanowi duchową jedność z Kościołem w niebie. Warto korzystać z modlitwy naszych braci i sióstr w niebie byle tylko pamiętać że końcowym adresatem naszych wspólnych modlitw jest Bóg a nie święci w niebie.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Zebra » 2021-05-29, 15:21

Prosimy naszych braci na ziemi o modlitwę za nami do Pana podobnie możemy prosić o modlitwę za nami naszych braci którzy są już w Domu Ojca a tym bardziej Maryję.

Kiedyś miałem wątpliwości, pod wpływem dyskusji z protestantami czy można zwracać się do Maryi.
Też miałam dużo wątpliwości. Ale znalazłam fajne opracowanie co do moditwy wstawienniczej
http://apologetyka.org/czy-modlitwa-do- ... -biblijne/
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: adampiotr » 2021-06-12, 19:07

Hej nie zakładałem wątku nowego. Ja też mam kilka pytań. Chodzi o to czy Maryja jako człowiek która została wzięta do nieba to czy jest w ogóle bezpieczne ?? Dlaczego taka Maryja weszła jako człowiek a inni muszą jako dusze ??

No w sensie bezpieczne no bo jedyna jako człowiek. Jesli dobrze rozumiem


Jakby co pisze poważnie sory za głupie pytania.
Ostatnio zmieniony 2021-06-12, 19:14 przez adampiotr, łącznie zmieniany 3 razy.

CMK

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: CMK » 2021-06-12, 19:23

Poczekaj do wieku emerytalnego. A jak juz umrzesz, to sie dowiesz. To jest tajemnica i nam nie zostalo to w pelni objawione. Pozostaje jedynie domniemywac ...
A pelna wiedza - po zmartwychwstaniu z trumny. Czyli z grobu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Andej » 2021-06-12, 19:46

adampiotr pisze: 2021-06-12, 19:07 Chodzi o to czy Maryja jako człowiek która została wzięta do nieba to czy jest w ogóle bezpieczne ??
Wątpisz w działanie Boga? Nie ufasz, że to co robi jest dobre?
adampiotr pisze: 2021-06-12, 19:07Dlaczego taka Maryja weszła jako człowiek a inni muszą jako dusze ??
Dlatego, że przeszła przez życie w sposób idealny. Czy wątpisz w to, że zasłużyła na szczególne potraktowanie?

Skąd wiesz, że inni ludzie jako dusze? Nie wierzysz w zmartwychwstanie ciała?
adampiotr pisze: 2021-06-12, 19:07No w sensie bezpieczne no bo jedyna jako człowiek.
Nie jedyna. Wygooglaj, kto jeszcze.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: adampiotr » 2021-06-13, 20:08

W sumie to nie wiem.

Wierzę zmartwychwstanie ciał ale mam jakieś czasem wątpliwości.

jeden antyk

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: jeden antyk » 2021-08-20, 19:33

Dezerter pisze: 2016-09-26, 23:07 Niektórzy wiedzą, a inni właśnie się dowiedzą - nie jestem "Maryjnym" katolikiem. Moja wiara jest Chrystocentryczna i uważam, że tak właśnie powinno być. Uważam również, że jeśli ktoś uważa się za katolika "Maryjnego", to ma problem ze swoim katolicyzmem/chrześcijaństwem.
Sprawę stawiam dość ostro, by ... wywołać dyskusję i skłonić do zaangażowania :-)
Jak widzicie nic nie ukrywam - staję w prawdzie i do tego samego zapraszam was.
A prawda historyczna jest taka (stawiam tezę i będę jej bronił)
Przez pierwsze 300 lat od śmierci Chrystusa o matce Jego nic nowego w Kościele nie napisano niż w NT ? więc żadnego wniebowzięcia, wiecznego dziewictwa, bezgrzeszności, czy zrodzenia bez grzechu pierworodnego ? nic

Ps. Co mnie natchnęło do napisania tego wątku:
na spotkaniu formacyjnym z proboszczem lektorów i kantorów ( czyli w naszej parafii elity wierzących - pod względem żarliwości, ale i świadomości, wiedzy religijnej - tak oceniam) wyszła kontrowersyjna dla mnie (ale to na inny wątek) sprawa kłaniania się do ołtarza a nie tabernakulum podczas podchodzenia do "stołu Słowa Bożego"/lektorium/mównicy z mikrofonem ;-) po lewej stronie. Jedna z pań powiedział z rozbrajająca szczerością, że ona kłania się w kierunku figurki Maryi (jest to kościół maryjny/sanktuarium). Reakcja proboszcza była bardzo delikatna właściwie żadna.
Maryjnych katolików znam bardzo wielu :-( Jezusowych zbyt mało
czas to zmienić i pokazać, że w starożytnym, apostolskim chrześcijaństwie tak nie było :idea:
A kiedy się czyta że Aniołowie chcą wniknąć w sprawy zbawienia, to łatwo zrozumieć słowa Ap Pawła: "(8) Ale choćbyśmy nawet my albo anioł z nieba zwiastował wam ewangelię odmienną od tej, którą myśmy wam zwiastowali, niech będzie przeklęty! "
to czy warto szukać tam czy jednak inaczej: W Duchu i Prawdzie.
Ostatnio zmieniony 2021-08-20, 19:34 przez jeden antyk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Dezerter » 2021-08-20, 20:27

Przepraszam, ale nie rozumiem.
"szukać tam" - czyli gdzie?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

jeden antyk

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: jeden antyk » 2021-08-20, 20:48

Dezerter pisze: 2021-08-20, 20:27 Przepraszam, ale nie rozumiem.
"szukać tam" - czyli gdzie?
Nawiązałem do słów Jezusa np: 21) I gdyby wam wtedy kto powiedział: Oto tu jest Chrystus, oto tam, nie wierzcie;

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Dezerter » 2021-08-20, 20:55

A co to ma do tematu wątku?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Albertus » 2021-08-20, 20:55

jeden antyk pisze: 2021-08-20, 20:48
Dezerter pisze: 2021-08-20, 20:27 Przepraszam, ale nie rozumiem.
"szukać tam" - czyli gdzie?
Nawiązałem do słów Jezusa np: 21) I gdyby wam wtedy kto powiedział: Oto tu jest Chrystus, oto tam, nie wierzcie;
A co to ma do rzeczy?

ODPOWIEDZ