Która Matka Boska jest Wam najbliższa?

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14813
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Która Matka Boska jest Wam najbliższa?

Post autor: Dezerter » 2021-06-27, 23:18

A tak bardziej przyziemnie, to dla mnie Matka tak jak jej Syn jest jedna i nazwy geograficzno-jakieśtam nie mają żadnego znaczenia.
Mam swoje Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw
Jak ma się u siebie w parafii Królową Miłości i Pokoju to sami rozumiecie, że nie ma po co jechać do Częstochowy, Lichenia itp. - przyjeżdżajcie do Markowic!
Po lewej stronie jest ołtarz wniebowziętego Eliasza, a po prawej Walentego, całą wiosnę, lato i ciepłą jesień są Eucharystię o 11.00 na świeżym powietrzu w parku, na ołtarzu polowym - gdzie cała przyroda (ptaki, lekki powiew wiatru, słońce i cień) wielbi z ludźmi Stwórcę :)
zapraszam - a po Eucharystii zaproszenie na obiad i kawę ~o) (wcześniejsze zgłoszenie :!: ) do Dezertera :ymhug:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5201
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1378 times

Re: Która Matka Boska jest Wam najbliższa?

Post autor: abi » 2021-06-28, 10:37

dez, zgodz sie ze w jakims ujeciu, fragmencie pisma, w jakims obrazie czy sanktuarium ona najbardziej ujmuje za serce
chyba (?) nikt nie sadzi ze to rozne maryje... znaczy nie wiem andej tak nas nawraca jak kaczka swoje młode do stawu
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Która Matka Boska jest Wam najbliższa?

Post autor: Zebra » 2021-06-29, 21:48

abi pisze: 2021-06-28, 10:37 dez, zgodz sie ze w jakims ujeciu, fragmencie pisma, w jakims obrazie czy sanktuarium ona najbardziej ujmuje za serce
chyba (?) nikt nie sadzi ze to rozne maryje... znaczy nie wiem andej tak nas nawraca jak kaczka swoje młode do stawu
Tak dokładnie, mi też po prostu chodzi o wizerunek, miejsce i tak dalej

Matka jest tylko jedna!
Ostatnio zmieniony 2021-06-29, 21:51 przez Zebra, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Бarbаra
Początkujący
Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 12 lut 2021
Has thanked: 58 times
Been thanked: 11 times

Re: Która Matka Boska jest Wam najbliższa?

Post autor: Бarbаra » 2021-07-17, 17:35

Andej pisze: 2020-09-07, 10:52 Jest pośredniczka. Kult Matki Boskiej nie jest oddzielnym kultem. Jest wyrazem wiary w Boga, do którego Ona nas przybliża.
"Albowiem jeden jest Bog, jeden tez posrednik między Bogiem a ludzmi, człowiek, Chrystus Jezus” (1 Tymoteusza 2:5)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Która Matka Boska jest Wam najbliższa?

Post autor: Andej » 2021-07-17, 18:10

Tak, jako Bóg-Człowiek. Ale wszyscy zbawienie też pośredniczą. Pośredniczyć mogą. A Maryja spełnia wyjątkową rolę.
Jeśli Maryja, choćby za pośrednictwem kultu, którym Ją darzymy, zbliża nas do Boga, to pośredniczką jest.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Która Matka Boska jest Wam najbliższa?

Post autor: Zebra » 2021-07-17, 20:24

Бarbаra pisze: 2021-07-17, 17:35
Andej pisze: 2020-09-07, 10:52 Jest pośredniczka. Kult Matki Boskiej nie jest oddzielnym kultem. Jest wyrazem wiary w Boga, do którego Ona nas przybliża.
"Albowiem jeden jest Bog, jeden tez posrednik między Bogiem a ludzmi, człowiek, Chrystus Jezus” (1 Tymoteusza 2:5)
Możesz poczytać o tym w wątku jeden pośrednik na forum
Zebra pisze: 2021-06-22, 16:19
A skąd to bierze sie ze Maryja jest pośredniczka?Czy jest to nauka poparta przez Słowo Boże?Czy Biblia nas tak naucza
Możliwe, że ktoś już Ci na to odpowiedział a ja tego nie zauważyłem ale napisze.
Wiemy, że Maryja jest naszą pośredniczą z dwóch powodów.
Otóż 1:
A kiedy zabrakło wina, Matka Jezusa mówi do Niego: «Nie mają już wina». Jezus Jej odpowiedział: «Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto?Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?» J 2 3-4
Widać tu, że Maryja zwraca uwagę na nasze problemy i zanosi je do swojego Syna.
Otóż 2:
Maryja jest Święta. Mam na myśli to, że jest w niebie i tak jak pozostałe osoby, które są zbwione są w niebie i są Święte tak i Maryja jest Święta.
Oczywiście nie można powiedzieć, że Maryja to zwykła Święta, bo ona była niezwykłym człowiekiem i jest niezwykłą Święta. Ale jednak jest Świętą.
Skoro jest Święta to tym samym jest kapłanem Boga. Błogosławiony i święty, kto ma udział w pierwszym zmartwychwstaniu:
nad tymi nie ma władzy śmierć druga,
lecz będą kapłanami Boga i Chrystusa
i będą z Nim królować tysiąc lat.
Ap 20, 6
A kapłani w Bibli to osoby, które modlą się za lud, składają ofiary itd Tym samym Maryja modli się za nas ale też tak w Kanie wstawia się za nami.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Бarbаra
Początkujący
Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 12 lut 2021
Has thanked: 58 times
Been thanked: 11 times

Re: Która Matka Boska jest Wam najbliższa?

Post autor: Бarbаra » 2021-07-17, 20:55

Бarbаra pisze: 2021-07-17, 17:35
Andej pisze: 2020-09-07, 10:52 Jest pośredniczka. Kult Matki Boskiej nie jest oddzielnym kultem. Jest wyrazem wiary w Boga, do którego Ona nas przybliża.
"Albowiem jeden jest Bog, jeden tez posrednik między Bogiem a ludzmi, człowiek, Chrystus Jezus” (1 Tymoteusza 2:5)
Zebra pisze: 2021-07-17, 20:24 Możesz poczytać o tym w wątku jeden pośrednik na forum
Nie, dzieki, nie bede. Jesli chcesz zaprzeczac slowom Biblii, to twoja rzecz. Ja nie chce i nie bede.

Deze

Re: Która Matka Boska jest Wam najbliższa?

Post autor: Deze » 2021-07-17, 21:09

A kto mówi o zaprzeczaniu - nie wystarczy cytować Biblię i ją czytać, trzeba jeszcze rozumieć co się czyta i co cytuje.
Jezus jest jedynym pośrednikiem w zbawieniu. Jego Matka nie jest, każdy katolik to wie, teraz ty też :)

ps
tak to ja sprawdzam nowe ustawienia forum :ymalien:

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5201
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1378 times

Re: Która Matka Boska jest Wam najbliższa?

Post autor: abi » 2021-07-17, 21:10

Deze pisze: 2021-07-17, 21:09 A kto mówi o zaprzeczaniu - nie wystarczy cytować Biblię i ją czytać, trzeba jeszcze rozumieć co się czyta i co cytuje.
Jezus jest jedynym pośrednikiem w zbawieniu. Jego Matka nie jest, każdy katolik to wie, teraz ty też :)

ps
tak to ja sprawdzam nowe ustawienia forum :ymalien:
koncowke ci zjadlo :-? [tak samo jak Tobie :p Dez]
Ostatnio zmieniony 2021-07-17, 21:13 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Która Matka Boska jest Wam najbliższa?

Post autor: Zebra » 2021-07-17, 22:04

Бarbаra pisze: 2021-07-17, 20:55
Бarbаra pisze: 2021-07-17, 17:35
Andej pisze: 2020-09-07, 10:52 Jest pośredniczka. Kult Matki Boskiej nie jest oddzielnym kultem. Jest wyrazem wiary w Boga, do którego Ona nas przybliża.
"Albowiem jeden jest Bog, jeden tez posrednik między Bogiem a ludzmi, człowiek, Chrystus Jezus” (1 Tymoteusza 2:5)
Zebra pisze: 2021-07-17, 20:24 Możesz poczytać o tym w wątku jeden pośrednik na forum
Nie, dzieki, nie bede. Jesli chcesz zaprzeczac slowom Biblii, to twoja rzecz. Ja nie chce i nie bede.
Okej. Możesz myśleć tak jak uważasz.
Zgadzam się z tobą, że pośrednik w zbawieniu jest tylko jeden. Ale każdy z nas kiedy modli się jeden za drugiego już wstawia się do Boga za kogoś.

Możesz jeszcze to poczytać
https://prasa.wiara.pl/doc/455979.Jeden ... osrednikow
Ostatnio zmieniony 2021-07-17, 22:07 przez Zebra, łącznie zmieniany 2 razy.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Która Matka Boska jest Wam najbliższa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-07-17, 22:17

Бarbаra pisze: 2021-07-17, 17:35
Andej pisze: 2020-09-07, 10:52 Jest pośredniczka. Kult Matki Boskiej nie jest oddzielnym kultem. Jest wyrazem wiary w Boga, do którego Ona nas przybliża.
"Albowiem jeden jest Bog, jeden tez posrednik między Bogiem a ludzmi, człowiek, Chrystus Jezus” (1 Tymoteusza 2:5)
To prawda. Jest o tym także w Drugim Liście do Tymoteusza:
„Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus, który wydał siebie samego na okup za wszystkich jako świadectwo we właściwym czasie.”/1 Tm 2,5-6 /

Zwróć jednak uwagę, o pośrednictwie W CZYM mówi ten fragment. Innymi słowy: "Czego Jedynym Pośrednikiem jest Jezus?"
Uzyto tu słowa mesiteuo, oznaczającego pośrednika w konflikcie lub kontrakcie, rozjemcę, kogoś kto poręcza umowę.

Przytoczmy werset w kontekście:
„(1) Zalecam więc przede wszystkim, by prośby, modlitwy, wspólne błagania, dziękczynienia odprawiane były za wszystkich ludzi:
(2) za królów i za wszystkich sprawujących władze, abyśmy mogli prowadzić życie ciche i spokojne z całą pobożnością i godnością.
(3) Jest to bowiem rzecz dobra i miła w oczach Zbawiciela naszego, Boga,
(4) który pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy.
(5) Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus,
(6) który wydał siebie samego na okup za wszystkich
jako świadectwo we właściwym czasie.
(7) Ze względu na nie, ja zostałem ustanowiony głosicielem i apostołem - mówię prawdę, nie kłamię - nauczycielem pogan we wierze i prawdzie.
(8) Chcę więc, by mężczyźni modlili się na każdym miejscu, podnosząc ręce czyste, bez gniewu i sporu.”
/ 1 Tm 2,1-8/
Nie ma wątpliwości: tekst biblijny mówi o pośrednictwo w zbawieniu poprzez Ofiarę Krzyżową (W kontekście szukania odpowiedzi na pytanie „czego pośrednikiem jest Jezus?” bardzo pouczający jest fragment Hbr 7,25: „Przeto i zbawiać na wieki może całkowicie tych, którzy przez Niego zbliżają się do Boga, bo zawsze żyje, aby się wstawiać za nimi.”).
Jak widać wiersz 5 (o którym mówimy) jest w kontekście Zbawienia - zarówno poprzedzające go wiersze 3 i 4 jak i następny (6) wyraźnie do tego nawiązują.
Z drugiej strony wiersze wcześniejsze i późniejsze nawiązują do pośrednictwa ludzi - 1-2-8 do pośrednictwa wstawienniczego, zaś 7 do pośrednictwa w głoszeniu Ewangelii (ale o tym w następnym podrozdziale).
Omawiany fragment nawiązuje do tego, iż Jezus jest pośrednikiem Nowego Przymierza tak, jak Mojżesz był pośrednikiem Starego (Paweł w Liście do Rzymian 5,14 wyrazi to mówiąc o Mojżeszu „On to jest typem Tego, który miał przyjść”).
Do tej sprawy zresztą nawiązuje sam Jezus w przypowieści o dzierżawcach (Łk 20,9-15), do tego nawiąże też w swoim ostatnim kazaniu Szczepan (Dz 7,52-53)
Tak więc cytat mówi o znanej Prawdzie chrześcijańskiej, że nie ma innej możliwości pojednania człowieka – jakiegokolwiek człowieka – z Bogiem niż Jezus, który złożył za to Ofiarę Krzyżową.
Prawdę tę znajdujemy także np. w Dziejach Apostolskich, gdzie Piotr mówi o Jezusie:
„I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni.”/ Dz 4,12/
Czytamy o tym też w Liście do Hebrajczyków – i kontekst jest identyczny:
„Teraz zaś otrzymał w udziale o tyle wznioślejszą służbę, o ile stał się pośrednikiem lepszego przymierza, które oparte zostało na lepszych obietnicach.”/Hbr 8,6/
i dalej:
„Jeśli bowiem krew kozłów i cielców oraz popiół z krowy, którymi skrapia się zanieczyszczonych, sprawiają oczyszczenie ciała, to o ile bardziej krew Chrystusa, który przez Ducha wiecznego złożył Bogu samego siebie jako nieskalaną ofiarę, oczyści wasze sumienia z martwych uczynków, abyście służyć mogli Bogu żywemu. I dlatego jest pośrednikiem Nowego Przymierza, ażeby przez śmierć, poniesioną dla odkupienia przestępstw, popełnionych za pierwszego przymierza, ci, którzy są wezwani do wiecznego dziedzictwa, dostąpili spełnienia obietnicy.”/Hbr 9,13-15/
Jest to oczywiście zupełnie co innego , niż pośrednictwo, jakie odnosimy do Maryi, a którego zakres ogranicza sobór następująco: „poprzez wielorakie swoje wstawiennictwo ustawicznie zjednuje nam dary zbawienia wiecznego”.
W tej sytuacji nie dziwi że opisując pojęcie pośrednictwa maryjnego ( „Rozumie się to jednak w taki sposób, że niczego nie ujmuje ani nie przydaje godności i skuteczności działania Chrystusa, jedynego Pośrednika”) Sobór Watykański II przytacza właśnie 1 Tm 2,5-6!
Gdybyśmy przyjęli proponowane przez niektórych protestantów znaczenie omawianego fragmentu pozbawione kontekstu znaczeniowego musielibyśmy zanegować nie tylko pośrednictwo św. Maryi, ale także wszelką możliwość wzajemnego wstawiennictwa pomiędzy chrześcijanami (jak też możliwość ewangelizowania kogokolwiek).

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Która Matka Boska jest Wam najbliższa?

Post autor: Albertus » 2021-07-17, 22:23

Бarbаra pisze: 2021-07-17, 17:35
Andej pisze: 2020-09-07, 10:52 Jest pośredniczka. Kult Matki Boskiej nie jest oddzielnym kultem. Jest wyrazem wiary w Boga, do którego Ona nas przybliża.
"Albowiem jeden jest Bog, jeden tez posrednik między Bogiem a ludzmi, człowiek, Chrystus Jezus” (1 Tymoteusza 2:5)
Czy z tego że Jezus Chrystus jako człowiek jest jedynym Pośrednikiem miedzy Bogiem a ludźmi wynika ze nie wolno nikogo prosić o modlitwę za nami do Boga?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Która Matka Boska jest Wam najbliższa?

Post autor: Andej » 2021-07-17, 23:15

Zamiast komentarza:
Magnolia pisze: 2020-09-07, 10:30 Matka Boska jest jedna. To próbuje CI wyjaśnić ToTylkoJA.
Andej pisze: 2020-09-07, 10:52 Matka Boska jest jedna. A jeśli tak, to nie ma bliższej i dalszej.
Andej pisze: 2021-06-27, 21:36 Ile Matek miał Jezus? Wydawało mi się, że jest jedna. Jedyna.
Przynajmniej jest tak w mojej religii.
abi pisze: 2021-06-27, 21:42 pisales juz to, powtarzasz sie
daj nam wyrazac swoje zdanie i nie psuj
Dezerter pisze: 2021-06-27, 21:59 Miriam z Nowego Przymierza,
Dezerter pisze: 2021-06-27, 23:18 A tak bardziej przyziemnie, to dla mnie Matka tak jak jej Syn jest jedna i nazwy geograficzno-jakieśtam nie mają żadnego znaczenia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Бarbаra
Początkujący
Początkujący
Posty: 46
Rejestracja: 12 lut 2021
Has thanked: 58 times
Been thanked: 11 times

Re: Która Matka Boska jest Wam najbliższa?

Post autor: Бarbаra » 2021-07-18, 02:31

Marek_Piotrowski pisze: 2021-07-17, 22:17
Jest to oczywiście zupełnie co innego , niż pośrednictwo, jakie odnosimy do Maryi, a którego zakres ogranicza sobór następująco: „poprzez wielorakie swoje wstawiennictwo ustawicznie zjednuje nam dary zbawienia wiecznego”.
To nie jest wszak cytat biblijny, a Biblia ma dla mnie pierwszenstwo przez soborami. W Biblii o Marii jest w ogole bardzo niewiele, wszystkiego pare wersetow, a o jakimkolwiek posrednictwie nie ma zgola nic.

Ciekawostka: Kiedys, juz dawno, rozmawialam na ten temat z pewnym ojcem dominikaninem z Krakowa. I potwierdzil to, w czym zostalam wychowana i jak sama czuje i wierze. Powiedzial mi otoz, ze modlitwa do Boga bezposrednio lub przez Jezusa jest w swietle Biblii jedyna sluszna. I ze niektorym wiernym latwiej jest prosic o wstawiennictwo Marie, co tez z przyzwolenia Kosciola i czynia.

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5930
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 446 times
Been thanked: 904 times

Re: Która Matka Boska jest Wam najbliższa?

Post autor: Albertus » 2021-07-18, 08:47

Бarbаra pisze: 2021-07-18, 02:31
Marek_Piotrowski pisze: 2021-07-17, 22:17
Jest to oczywiście zupełnie co innego , niż pośrednictwo, jakie odnosimy do Maryi, a którego zakres ogranicza sobór następująco: „poprzez wielorakie swoje wstawiennictwo ustawicznie zjednuje nam dary zbawienia wiecznego”.
To nie jest wszak cytat biblijny, a Biblia ma dla mnie pierwszenstwo przez soborami. W Biblii o Marii jest w ogole bardzo niewiele, wszystkiego pare wersetow, a o jakimkolwiek posrednictwie nie ma zgola nic.

Ciekawostka: Kiedys, juz dawno, rozmawialam na ten temat z pewnym ojcem dominikaninem z Krakowa. I potwierdzil to, w czym zostalam wychowana i jak sama czuje i wierze. Powiedzial mi otoz, ze modlitwa do Boga bezposrednio lub przez Jezusa jest w swietle Biblii jedyna sluszna. I ze niektorym wiernym latwiej jest prosic o wstawiennictwo Marie, co tez z przyzwolenia Kosciola i czynia.
W Biblii jest mnóstwo cytatów i w ST i w NT które mówią że rzeczą dobrą i potrzebną jest proszenie innych ludzi o modlitwę za nami do Boga i że takie wstawiennictwo bywa skuteczne.

Jeśli ich nie znasz to mogę podać.

A jeśli rzeczą dobrą i potrzebną jest aby prosić innych o modlitwę za nami do Boga to dlaczego nie mielibyśmy prosić o taką modlitwę za nami Maryi?

ODPOWIEDZ