Czy szkaplerz michalicki ma taką samą moc jak karmelitański?

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Czy szkaplerz michalicki ma taką samą moc jak karmelitański?

Post autor: Piootr » 2020-09-22, 13:49

Witam
Tak się składa, że 29 września będzie w mojej parafii Odpust św. Michała Archanioła. Będzie wtedy możliwość przyjęcia szkaplerza michalickiego. Moje pytanie brzmi: czy ma on taką samą moc jak karmelitański i w chwili śmierci ochroni mnie od ognia piekielnego?
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18971
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Czy szkaplerz michalicki ma taką samą moc jak karmelitański?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-09-22, 14:26

Szkaplerze - żaden - nie ma żadnej mocy. Natomiast można skorzystać ze związanej z nim obietnicy uzyskania Łaski od Boga.
Jak w przypadku każdego sakramentalium, "działanie" (nawias konieczny) zależy od wiary.

apostata

Re: Czy szkaplerz michalicki ma taką samą moc jak karmelitański?

Post autor: apostata » 2020-09-22, 17:54

grubas pisze: 2020-09-22, 13:49 Witam
Tak się składa, że 29 września będzie w mojej parafii Odpust św. Michała Archanioła. Będzie wtedy możliwość przyjęcia szkaplerza michalickiego. Moje pytanie brzmi: czy ma on taką samą moc jak karmelitański i w chwili śmierci ochroni mnie od ognia piekielnego?
Pozdrawiam.
Jak to przeczytałem to myślałem że to ateista troluje.
Serio jeszcze wierzycie w takie rzeczy?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy szkaplerz michalicki ma taką samą moc jak karmelitański?

Post autor: Andej » 2020-09-22, 18:15

apostata pisze: 2020-09-22, 17:54 Serio jeszcze wierzycie w takie rzeczy?
Przeczytaj odpowiedź Marka. Tam jest odpowiedź.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

apostata

Re: Czy szkaplerz michalicki ma taką samą moc jak karmelitański?

Post autor: apostata » 2020-09-22, 18:19

Andej pisze: 2020-09-22, 18:15
apostata pisze: 2020-09-22, 17:54 Serio jeszcze wierzycie w takie rzeczy?
Przeczytaj odpowiedź Marka. Tam jest odpowiedź.
Co to jest ta łaska i kto ja obiecał? Na jakiej to zasadzie działa?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy szkaplerz michalicki ma taką samą moc jak karmelitański?

Post autor: Andej » 2020-09-22, 18:24

Łaska jest jednym ze sposobów oddziaływanie Boga na człowieka. Jest daniem (zwiększeniem) szans. Ale trudno wyjaśnić komuś, kto wiarę odrzuca. Sądzę, że najpierw trzeba uwierzyć, aby mieć świadomość tegoż. Choć nie jest to warunkiem sine qua non.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

apis

Re: Czy szkaplerz michalicki ma taką samą moc jak karmelitański?

Post autor: apis » 2020-09-22, 19:12

Są to dwa różne szkaplerze, a zatem każdy z nich wyraża trochę coś innego. Noszenie każdego z nich z wiarą pomaga jednak osiągnąć zbawienie. Zerknij na poniższy link, tam masz wszystko wyjaśnione.
https://kjb24.pl/szkaplerz-w-pytaniach- ... edziach-1/

Dla porównania informacje o szkaplerzu karmelitańskim.
https://www.karmel.pl/szkaplerz-karmelitanski/

Przyjęcie szkaplerza powinno być przemyślaną i świadomą decyzją.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14938
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4185 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Czy szkaplerz michalicki ma taką samą moc jak karmelitański?

Post autor: Dezerter » 2020-09-22, 22:39

grubas pisze: 2020-09-22, 13:49 Witam
Tak się składa, że 29 września będzie w mojej parafii Odpust św. Michała Archanioła. Będzie wtedy możliwość przyjęcia szkaplerza michalickiego. Moje pytanie brzmi: czy ma on taką samą moc jak karmelitański i w chwili śmierci ochroni mnie od ognia piekielnego?
Pozdrawiam.
Chciałbym spytać i mieć nadzieję, że żartujesz, ale wiem niestety, że nie :(
"Moc" to mają rycerze YEDI, ci z gwiezdnych wojen
Od ognia piekielnego to uchroni cię życie w łasce uświęcającej, regularna spowiedź, życie blisko Boga i osobista relacja z Jezusem, życie w bliskości z Duchem Świętym
ale
przede wszystkim czynienie w życiu uczynków miłości
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

kundelek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 332
Rejestracja: 15 sie 2020
Has thanked: 3036 times
Been thanked: 50 times

Re: Czy szkaplerz michalicki ma taką samą moc jak karmelitański?

Post autor: kundelek » 2020-09-22, 22:43

Lecz po to sa pewne znaki, ktore pomagaja, wzmacniaja i przypominaja.
Szkaplerz jest takim ... nie prowadzi do zbawienia sam z siebie, ale wspomaga nie zapomniec o kierunku.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy szkaplerz michalicki ma taką samą moc jak karmelitański?

Post autor: Andej » 2020-09-22, 23:05

kundelek pisze: 2020-09-22, 22:43Szkaplerz jest takim ... nie prowadzi do zbawienia sam z siebie, ale wspomaga nie zapomniec o kierunku.
Słusznie. Szkaplerz (nie tylko szkaplerz) przypomina, pomaga, a także zobowiązuje.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

apis

Re: Czy szkaplerz michalicki ma taką samą moc jak karmelitański?

Post autor: apis » 2020-09-23, 08:32

Kościół zatwierdził sakramentalia po to, by pomagały nam na drodze do zbawienia. Podobnie jest też z różnymi nabożeństwami np. dziewięciu pierwszych piątków miesiąca. Nie chodzi o „zaliczenie” czegoś, ale o to, by poprzez sakramentalia czy praktyki zbliżyć się do Boga, który jest w sakramentach (bo one zapewniają trwanie w łasce Bożej). To wielki dar miłosiernego Boga, ale zarazem zobowiązanie. Czytałam o sytuacji, kiedy ktoś żyjący latami daleko od Boga, tuż przed śmiercią przyjął sakramenty, bo w dzieciństwie odprawił praktykę dziewięciu pierwszych piątków miesiąca. Jednak nie chodzi o to, by liczyć na cudowne nawrócenie w ostatniej chwili życia, ale o to, by żyjąc, być coraz bliżej Boga. I w tym pomagają sakramentalia i nabożeństwa.

Autorze wątku – warto dobrze przemyśleć decyzję przyjęcia szkaplerza. Jeśli nie przyjmiesz tym razem, to będą jeszcze inne okazje. Też kiedyś myślałam o szkaplerzu michalickim, ale ostatecznie przyjęłam karmelitański i nie żałuję, bo Maryja jest ze mną i naturalne było dla mnie oddanie się pod Jej opiekę.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18971
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Czy szkaplerz michalicki ma taką samą moc jak karmelitański?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-09-23, 08:39

Bóg robi co może, by przyprowadzić nas do zbawienia. Szkaplerz jest taką "promocją" od Pana Boga :)

apostata

Re: Czy szkaplerz michalicki ma taką samą moc jak karmelitański?

Post autor: apostata » 2020-09-23, 13:06

Marek_Piotrowski pisze: 2020-09-23, 08:39 Bóg robi co może, by przyprowadzić nas do zbawienia. Szkaplerz jest taką "promocją" od Pana Boga :)
Skąd wiadomo że ta promocja działa? Że to nie tylko chwyt marketingowy tych którzy to sprzedają?
Na pewno nie z Biblii.
Ostatnio zmieniony 2020-09-23, 13:07 przez apostata, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18971
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Czy szkaplerz michalicki ma taką samą moc jak karmelitański?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-09-23, 13:09

apostata pisze: 2020-09-23, 13:06 Skąd wiadomo że ta promocja działa? Że to nie tylko chwyt marketingowy tych którzy to sprzedają?
Na pewno nie z Biblii.
A dlaczego miałoby być "tylko z Biblii"? Skąd ten (niebiblijny zresztą) pomysł?
Bóg nie umarł po spisaniu Biblii.

Nawiasem mówiąc - nie wcinaj się w każdy wątek (zwłaszcza taki, które Cię - jako niewierzacego - nie dotyczy) bo to nie ma sensu. Są wątki, gdzie rozmawiamy o tym czy Bóg istnieje - rozmowa z niewierzącym o szkaplerzu sensu nie ma.
Wygląda to tak, jakbyś koniecznie chciał w każdym wątku zaznaczyć, że nie wierzysz - dość to dziecinne, wiemy już o tym, napisałeś nam :)
Ostatnio zmieniony 2020-09-23, 13:11 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

apostata

Re: Czy szkaplerz michalicki ma taką samą moc jak karmelitański?

Post autor: apostata » 2020-09-23, 13:21

Po prostu pytam skąd wiecie że to działa. Na potrzeby tego wątku mogę założyć że Bóg istnieje. Ale narady przy tym założeniu działanie takich artefaktów wydaje mi się dziwne.

ODPOWIEDZ