Dzieci Maryi - dziewictwo

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
inquisitio
Bywalec
Bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 24 wrz 2016
Has thanked: 14 times
Been thanked: 58 times

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: inquisitio » 2018-03-20, 18:27

Dezerterze czy wierzysz w wieczne dziewictwo Maryi?
Serviam

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Dezerter » 2018-03-20, 19:26

inquisitio pisze: 2018-03-20, 18:27 Dezerterze czy wierzysz w wieczne dziewictwo Maryi?
Dezerter pisze: 2018-03-16, 22:01
Czyli specjalista mówi to, potwierdza to, do czego ja sam dawno temu doszedłem badając ten temat. Biblia nie podaje jednoznacznie i jasno jak wyglądało małżeństwo Józefa i Marii i czy Jezus miał braci i siostry rodzone, przybrane, czy kuzynów.
Moja wiara w dziewictwo Marii po urodzeniu Jezusa nie opiera się więc na Biblii, a na moich przemyśleniach:
- wczułem się w role Józefa, czy ja kochając moją żonę, która jednak została zaślubioną Bogu, która w biblijnym sensie, w jakiś sposób "poznała Boga jak męża" i zrodziła Syna Bożego. Bóg wybrał ją szczególnie jako kobietę i uświęcił w sposób szczególny i intymny - ja jako bogobojny żyd nie odważył bym się współżyć z nią.
- gdyby Jezus miał rodzeństwo tak liczne - 4 braci i kilka sióstr - to po jego zmartwychwstaniu i wniebowstąpieniu utworzyli by klan monarszy, byliby idolami, pisali by pamiętniki i spijali śmietankę po bracie Bogu :!: Po takiej rodzinie musiałby pozostać ślad w historii chrześcijaństwa - czego brak , badałem i dlatego uważam, że Jezus nie miał rodzeństwa rodzonego z Marii - niech będzie błogosławiona.
Czytaj wątek jak chcesz w nim dyskutować :-s
czekam panowie na odpowiedź ...
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Andej » 2018-03-21, 09:24

A może lepiej zacząć od nowa? Zamiast trwać przy swoim. Zgubiłem się. Nie wiem, kto i do czego chce kogoś przekonać. I po co.

Jeśli każdy będzie teraz egzekwować odpowiedzi na swoje pytania, a wiele z nich czeka na odpowiedź, to będzie to ino biciem piany. A nie o to chodzi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-21, 09:40

Inaczej: czy w tej sprawie jest jeszcze coś do wyjasnienia?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Andej » 2022-04-24, 17:58

Dezerter pisze: 2022-04-24, 16:08 Ale są inne wyjaśnienia też możliwe, ale dyskusję szczegółowa kontynuujmy w wskazanym wątku.
Nie wiem, czy możliwe. Albowiem jeśteś przekonany o swoja=ej racji, a ja nie mam podstaw, aby zmienić swoje rozumienie.
-------------------
Zatem odrzucasz semickie pojęcie brata? Jak też fragmenty Biblii, w których Jezus sam określa, kto jest go bratem wzgl. siostrą.
=====================
Wkleiłem tam, gdzie był jeden z podanych przez Ciebie linków. Jednak nie wiem, czy o ten wątek Ci chodziło. Szkoda, że sam nie przeniosłeś tego do właściwego, zamiast odpowiadać w niewłaściwym.

Zerknąłem też na dwa poprzednie posty w obecnym wątku (już powstaniu, a przed niniejszym dopiskiem) i zrobiło mi się głupio. Bo, okazuje się, że to bicie piany. Nie warto ponownie. Efekt będzie taki sam.

Zatem kończę.
Ostatnio zmieniony 2022-04-24, 18:03 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Dezerter » 2022-04-24, 18:42

Andej pisze: 2022-04-24, 17:58
Dezerter pisze: 2022-04-24, 16:08 Ale są inne wyjaśnienia też możliwe, ale dyskusję szczegółowa kontynuujmy w wskazanym wątku.
Nie wiem, czy możliwe. Albowiem jeśteś przekonany o swoja=ej racji, a ja nie mam podstaw, aby zmienić swoje rozumienie.
-------------------
Zatem odrzucasz semickie pojęcie brata? Jak też fragmenty Biblii, w których Jezus sam określa, kto jest go bratem wzgl. siostrą.
=====================
Wkleiłem tam, gdzie był jeden z podanych przez Ciebie linków. Jednak nie wiem, czy o ten wątek Ci chodziło. Szkoda, że sam nie przeniosłeś tego do właściwego, zamiast odpowiadać w niewłaściwym.

Zerknąłem też na dwa poprzednie posty w obecnym wątku (już powstaniu, a przed niniejszym dopiskiem) i zrobiło mi się głupio. Bo, okazuje się, że to bicie piany. Nie warto ponownie. Efekt będzie taki sam.

Zatem kończę.
Zatem odrzucasz semickie pojęcie brata? Jak też fragmenty Biblii, w których Jezus sam określa, kto jest go bratem wzgl. siostrą.
skąd pomysł, że odrzucam?- nigdzie tak nie napisałem, wręcz przeciwnie
Ale z kilku wersji dla mnie najbardziej prawdopodobne jest rodzeństwo przyrodnie.
Jezus określa nie swoich krewnych a braci i siostry duchowe, więc nie na temat.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Andej » 2022-04-24, 18:50

Mk 3.31-35 stwierdza jeno, że ci którzy przyszli z Maryją wypełniają wolę Bożą. Zatem braćmi są rzeczywistymi.

Natomiast nikt nie wspomina o więzach krwi. Ani bliskości tychże.

--------------
Ping, pong. Bicie piany.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Dezerter » 2022-04-24, 21:58

Andej pisze: 2022-04-24, 18:50 Mk 3.31-35 stwierdza jeno, że ci którzy przyszli z Maryją wypełniają wolę Bożą. Zatem braćmi są rzeczywistymi.

Natomiast nikt nie wspomina o więzach krwi. Ani bliskości tychże.
No chyba żartujesz teraz , albo nie umiesz czytać ze zrozumieniem, więc jeszcze raz
Jezus uzdrawia i czyni cuda w swoich rodzinnych stronach, jego rodzinie ktoś donosi, że postradał zmysły, zaniepokojona rodzina (Matka i bracia) idzie sprawdzić co się dzieje z Jezusem, który siedzi z uczniami i naucza. Matka i bracia wołają go, ktoś idzie i mówi Jezusowi, że Matka i bracia czekają na dworze i go wołają, Jezus nie wychodzi, tylko stwierdza, że siedzący wokół uczniowie są jego matką, braćmi i siostrami.
a Biblia jasno wmówi o dzieciach Józefa i to słowami jego ziomków, którzy go dobrze znali
„Czy nie jest to cieśla syn Maryi, a brat Jakuba, Józefa, Judy i Szymona? Czyż nie żyją tu u nas także Jego siostry?” (Mk 6,3).
albo
Mk 3
20 Potem przyszedł do domu, a tłum znów się zbierał, tak, że nawet posilić się nie mogli. 21 Gdy to posłyszeli Jego bliscy6, wybrali się, żeby Go powstrzymać. Mówiono bowiem: «Odszedł od zmysłów». (...)
Prawdziwi krewni Jezusa9

31 Tymczasem nadeszła Jego Matka i bracia i stojąc na dworze, posłali po Niego, aby Go przywołać. 32 Właśnie tłum ludzi siedział wokół Niego, gdy Mu powiedzieli: «Oto Twoja Matka i bracia na dworze pytają się o Ciebie». 33 Odpowiedział im: «Któż jest moją matką i [którzy] są braćmi?» 34 I spoglądając na siedzących dokoła Niego rzekł: «Oto moja matka i moi bracia. 35 Bo kto pełni wolę Bożą, ten Mi jest bratem, siostrą i matką»
.
Moja wiara jest prosta - skoro nie są to dzieci Marii, to są Józefa.
Ale są inne wyjaśnienia też możliwe, ale dyskusję szczegółowa kontynuujmy w wskazanym wątku.
Ostatnio zmieniony 2022-04-24, 22:08 przez Dezerter, łącznie zmieniany 3 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-04-24, 22:03

Ale wiesz, że to wcale nie oznacza braci rodzonych i jest raczej bliższe naszemu "krewny"?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Dezerter » 2022-04-24, 22:07

No i co to zmienia w dyskusji z Andejem- czytasz wątek?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-04-24, 22:18

Po prostu precyzuję - by nie było nieporozumień.
Wersja z dziećmi Józefa jest dopuszczalna, ale mało prawdopodobna.
Napisałeś:
Moja wiara jest prosta - skoro nie są to dzieci Marii, to są Józefa.
Odwołujesz się tu nie do tego "co jest napisane", ale co czytasz w polskim tłumaczeniu, które nie oddaje właściwie słów oryginału.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Andej » 2022-04-24, 23:06

Dezerter pisze: 2022-04-24, 22:07 No i co to zmienia w dyskusji z Andejem- czytasz wątek?
Nie zmienia, albowiem już zadawałem pytanie, czy znasz semickie znaczenie słowa brat.

Było ono wyjaśnione w przeszłości w którymś z wątków. Myślałem, że skoro cos wyszukałeś z przeszłości, to uczciwie się w nie wczytałeś.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Dezerter » 2022-04-25, 16:29

Oczywiście, że znam czemu pytasz Andeju?
Marku - znaczenie jest co najwyżej dwuznaczne, więc 50%/50% brat/kuzyn, siostra/kuzynka
więc dla mnie tak samo prawdopodobne
Ostatnio zmieniony 2022-04-25, 16:37 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Jozek » 2022-04-25, 16:59

Nie wiem czy ktos sie zastanawial nad tym ze takie doswiadczeniie dzialania Boga, jakiego doznala Miriam, nie moglo nie wywrzec takiego wplywu ze po prostu nie bylo ono dla Niej czyms jakby ostatecznym, ze po prostu nie widziala innego zycia, jak zycie w czystosci, nawet w mallzenstwie.
Zreszta, jest o tym mowa w innych fragmentach Pism, o tym ze maz bioorac za zone dziewice, moze pozostawic ja dziewica.
Nie pamietam w tej chwili dokladnych slow i ktore to numeracje w Pismie.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-04-25, 17:35

Dezerter pisze: 2022-04-25, 16:29 Oczywiście, że znam czemu pytasz Andeju?
Marku - znaczenie jest co najwyżej dwuznaczne, więc 50%/50% brat/kuzyn, siostra/kuzynka
więc dla mnie tak samo prawdopodobne
Gdybyś był wyznającym sprzeczną z Biblią zasadę sola scriptura protestantem, ale w ustach katolika to dziwne stwierdzenie.

ODPOWIEDZ