Objawienie Maryjne w Medjugorie

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
drJanek
Bywalec
Bywalec
Posty: 151
Rejestracja: 22 mar 2020
Lokalizacja: Polska
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 53 times

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: drJanek » 2021-03-21, 14:13

W temacie Garandabal mnie zadziwiła pozytywna ocena, by nie rzec entuzjazm śp. Ks. Gabriela Amortha.

Co do Garabandal, podobnie jak w temacie Medjugorie, biskupi miejsca negatywnie ocenili zjawisko a Stolica Apostolska nie wydała oficjalnej oceny.
„Ufaj Bogu tak, jakby całe powodzenie spraw zależało wyłącznie od Niego;
tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał wszystko zdziałać, a Bóg nic zgoła.”
Św. Ignacy Loyola

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-21, 14:50

drJanek pisze: 2021-03-21, 14:13 W temacie Garandabal mnie zadziwiła pozytywna ocena, by nie rzec entuzjazm śp. Ks. Gabriela Amortha.

Co do Garabandal, podobnie jak w temacie Medjugorie, biskupi miejsca negatywnie ocenili zjawisko a Stolica Apostolska nie wydała oficjalnej oceny.
Ks.Amorth, bardzo popularny z powodu swoich książek, był również postacią niezwykle kontrowersyjną.

Awatar użytkownika
drJanek
Bywalec
Bywalec
Posty: 151
Rejestracja: 22 mar 2020
Lokalizacja: Polska
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 53 times

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: drJanek » 2021-03-21, 15:44

Marek_Piotrowski pisze: 2021-03-21, 14:50 Ks.Amorth, bardzo popularny z powodu swoich książek, był również postacią niezwykle kontrowersyjną.
I tak człowiek po latach dowiaduje się różnych ciekawostek.
A gdzieś mozna jakieś konkrety poczytac w tym temacie?
Mam sporo książek ks. Amortha.
„Ufaj Bogu tak, jakby całe powodzenie spraw zależało wyłącznie od Niego;
tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał wszystko zdziałać, a Bóg nic zgoła.”
Św. Ignacy Loyola

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-21, 21:20

Samo wydanie tych książek było kontrowersyjne (Kościół bardzo niechętnie ujawnia przebieg egzorcyzmów). Nadto ks.Amorth stawiał sporo konkretnych szczegółowych tez, które były... no właśnie, kontrowersyjne.
Nadto egzorcysta nie jest od tego by, podpierając się autorytetem przeznaczonym do czego innego, wypowiadac podobne oceny i nauki.
Musiałbym pogooglować, ale to równie dobrze możesz sam zrobić. Nie interesowałem się tym aż tak głęboko, by zbierać dane, więc nie mam nic pod ręką. SPotykałem się z tymi kontrowersjami przy innych tematach.

W ogóle mamy obecnie w Kościele spory problem z egzorcystami. Dobrze, że jest ich więcej niż było (zagrożenia są realne), jednak wielu z nich ma skłonności do... powiedzmy, zbyt częstego wypowiadania się i lansowania swoich tez.
Co więcej, bywają one sprzeczne pomiędzy poszczególnymi egzorcystami, co prowadzi do spadku ich autorytetu w sprawach, dla których ta posługa jest przewidziana.
No, i często mają skłonność (z powodu tego, przy czym "pracują") do zdemonizowanego oglądu świata. DObrym przykładem tych problemow jest ks.Guz.
Ostatnio zmieniony 2021-03-21, 21:24 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
drJanek
Bywalec
Bywalec
Posty: 151
Rejestracja: 22 mar 2020
Lokalizacja: Polska
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 138 times
Been thanked: 53 times

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: drJanek » 2021-03-21, 22:13

Ok, dzięki, jak nie masz pod ręką to... sam mogę to zrobić, racja. Z książek ks. Amortha, jak również o. Posackiego, ks. Zwolińskiego korzystałem do uporządkowania pewnych spraw, bardziej z tych dwóch kolejnych. Jest to temat zamknięty więc nie rozgrzebuję. Teraz jest taka mieszanka religii, duchowości wschodu itp. że nie jest łatwo rozbroić niektóre tematy.

Ale rzeczywiście niektóre rzeczy wracają jak objawienia w Garabandal... Ciekawa sprawa, że książki ks. Amortha mają imprimatur, ale ... i książki wielu innych ludzi, których tezy potem okazuję się niezgodne z nauczaniem KK albo przegięte. Przyznam się, że niełatwo odnaleźć się w takiej sytuacji, w której imprimatur nie jest wyznacznikiem jakości...
„Ufaj Bogu tak, jakby całe powodzenie spraw zależało wyłącznie od Niego;
tak jednak dokładaj wszelkich starań, jakbyś ty sam miał wszystko zdziałać, a Bóg nic zgoła.”
Św. Ignacy Loyola

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-21, 22:54

Imprimatur nie oznacza, że wszystko co tam napisane jest stwierdzoną prawdą. Oznacza tyle, że nie jest to sprzeczne z nauczaniem Koscioła (nie jest herezją).

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: Logan » 2021-03-24, 18:31

Dziękuję @Marek_Piotrowski za zwrócenie uwagi w kwestii nadmiernego entuzjazmu odnośnie objawień prywatnych(w tym wypadku Medjugorie). Stwierdzam, że masz rację odnośnie niezdrowego podejścia do tematu. Tym bardziej, że istnieje spora ilość objawień maryjnych przez Kościół uznanych, a jakoś mało o nich się mówi. Choćby Knock, w którym to Maryja podczas objawienia w 1879 roku, nie powiedziała absolutnie ani jednego słowa. Wspomniał o tym papież Franciszek, ogłaszając zamiar podniesienia bazyliki w Knock Shrine do rangi międzynarodowego sanktuarium Szczególnej Pobożności Eucharystycznej i Maryjnej.
Obrazek
Mam nadzieję, że się nie pogniewałeś. W końcu niejednego upartego zwolennika niezdrowych teorii na forach już prostowałeś ;) Doceniam to, nie sądziłem, że będziesz musiał mnie w czymś ważnym pouczyć. Pozdrawiam.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-03-25, 00:44

Bardzo ciekawe to, o czym piszesz. Wiesz może coś więcej o tym "cichym" objawieniu?

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-03-26, 15:29

Posty niemające żadnego związku z Medjugorie przeniosłam tutaj: viewtopic.php?f=48&t=400&start=2715
Ostatnio zmieniony 2021-03-26, 15:33 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-06-03, 16:49

https://www.niewolnikmaryi.com/2020/06/ ... trzezenie/
https://twojradom.pl/artykul/medjugorje ... ce/1295326

Sam zacząłem robić research co się tam wyprawiało i to co znalazłem przeszło znacznie moje oczekiwania
W kwietniu 1995 r. biskup został zaatakowany przez tłum w swojej kancelarii; został wówczas pobity, a potem zmuszono go, aby wsiadł do samochodu. Następnie zawieziono go do nielegalnej kaplicy prowadzonej przez franciszkanów z Medjugorje. Był tam przetrzymywany przez 10 godzin, jako zakładnik. Został zwolniony dopiero wtedy, gdy pojawił się tam burmistrz Mostaru z oddziałami ONZ.
Powiedziałem mu o sprawie byłego ojca franciszkanina Ivicy Vego. Z powodu swego nieposłuszeństwa, na polecenie Ojca Świętego, [JPII] został on wyrzucony ze swego franciszkańskiego zakonu OFM przez swego Generała, zwolniony ze ślubów i zawieszony „a divinis”. Nie przestrzegał tego nakazu i nadal odprawiał Mszę św., udzielał sakramentów i żył ze swoją kochanką.
Pisanie o tym jest nieprzyjemne, ale konieczne, aby zobaczyć, o kim mówi Matka Boża. Według pamiętnika Vicki i oświadczeń „widzących” Matka Boża wspominała 13 razy, że jest niewinny i że biskup się myli. Kiedy jego kochanka, siostra Leopolda, zakonnica, zaszła w ciążę, oboje opuścili Medjugorje i życie zakonne, i zamieszkali razem w pobliżu Medziugorja, gdzie urodziło się ich dziecko. Teraz mają dwoje dzieci. Jego modlitewnik jest nadal sprzedawany w Medjugorie i poza nim w setkach tysięcy egzemplarzy.
Biskup ostrzegał wszystkich, ale „maszyneria” postępowała naprzód. Wspomniano o 50 cudownych uzdrowieniach, a następnie 150, 200, 300 i tak dalej. Laurentin wybrał 56 dossier i wysłał je do „Bureau Medical de Lourdes”. Dr Mangiapan odpowiedział w Biuletynie z kwietnia 1986 r., że akta te nie mają żadnej wartości praktycznej i nie mogą być używane ani uważane za poważne dowody objawień w Medziugorju.
Ostatnio zmieniony 2022-06-03, 16:51 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 1 raz.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Konwalia

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: Konwalia » 2022-08-04, 14:47

Ciekawa rozmowa ukazująca problem Medjugorie.
https://wiadomosci.onet.pl/religia/opin ... cs&utm_v=2

Rak

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: Rak » 2022-08-04, 15:54

A mnie się wydaje, że ludzie za bardzo pragną sensacji, cudów, aby "coś się działo". Każde objawienie, nawet takie którego Kościół nie uznał, wywołuje ogromne poruszenie, skrajne emocje, gorące dyskusje, a nawet kłótnie pomiędzy zwolennikami a przeciwnikami objawienia. A przecież wiara w objawienia prywatne nie jest nam do zbawienia potrzebna. Poza tym, o co prosi Maryja w objawieniach uznanych przez Kościół? o modlitwę, o pokutę, o pokorę, o miłość do Boga i drugiego człowieka. I tyle. Trzymajmy się Słowa Bożego i to cała sensacja. Takie jest moje zdanie, ale ja mam dużo wątpliwości do wszelkich "objawień" nie uznanych przez Kościół, a nawet do Świętej Faustyny, więc nie musicie się ze mną zgadzać. Mój spowiednik ze mną w tej kwestii się zgadza :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: Dezerter » 2022-08-04, 19:56

Ja z biegiem czasu widzę coraz większą akceptację środowiska Kościoła dla Medjugorię
chociażby
Niedziela relacjonuje
„Uczcie się ode Mnie, a znajdziecie pokój”: 33. Festiwal Młodych w Medjugorie

W Medjugorie trwa 33. Festiwal Młodych. W tym roku odbywa się on pod hasłem „Uczcie się ode Mnie, a znajdziecie pokój”. Pielgrzymom z całego świata codziennie towarzyszy Msza, modlitwa różańcowa oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. W programie jest także słuchanie świadectw.
w tym świadectw biskupów
na Mszy inauguracyjnej było 8 biskupów i arcybiskupów, a przesłanie do uczestników przesłał papież Franciszek ...
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: Nenderen » 2022-08-05, 07:45

Wspomniałem już w innym wątku że ekstazy z objawień w Medziugorie to karykatura ekstaz prawdziwych mistyków. Kiedyś gdy vicka z Medziugorie miała kolejną rzekomą wizję jeden ze sceptyków przyłożył jej przed oczy rozstawione palce swojej dłoni w geście zwycięstwa "v". Vicka odskoczyła a potem próbowała się wytłumaczyć mętną wymówką jakoby wcale nie widziała palców testera ale widziała Maryję wyglądającą jakby miała upuścić Dzieciątko Jezus. To absurdalne by wogóle dopuszczać do siebie myśl o objawieniu z Dzieciątkiem zagrożonym upuszczeniem przez Maryję. To dowód na fałszywość ekstaz w trakcie rzekomych objawień w tym miejscu.
Ostatnio zmieniony 2022-08-05, 07:45 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3050
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Objawienie Maryjne w Medjugorie

Post autor: konserwa » 2022-08-05, 22:22

Wypowiedzi w sprawie ( nie tylko tej ) bywaja niewywazone, i dlatego chyba to wszystko wyglada metnie.
Np: Nenderren uzyl sformulowania "metna wymowka" - po co taki deprecjonujacy przymiotnik? Nie wystarczaloby po prostu - wymowka?
W taki sposob nawet najbardziej prawdziwe ( cokolwiek ) zostaje na samym wstepie zideologizowane pod jakas przyjeta z gory teze.
Co czyni dyskusje malo obiektywna.

Ps: wszyscy mamy z tym trudnosci - z braku lepszych argumentow nasze racje probujemy udowadniac umniejszajac/wysmiewajac inne racje, zamiast postawic rzetelny argument naprzeciw rzetelnego argumentu.
Przynajmniej ja osobiscie tak to spostrzegam. I rowniez wstyd mi za to. Ze taki jestem.
Ostatnio zmieniony 2022-08-05, 22:23 przez konserwa, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ