Arka przymierza figura Maryi

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
konik

Arka przymierza figura Maryi

Post autor: konik » 2016-01-26, 22:37

Czy dzielo Maryi polegalo tylko na urodzeniui Jezusa?
I czy na tym zakonczylo sie ono?

Warto uswiadomic sobie, ze Pismo Swiete zawiera wiele tresci o Maryi.
1) Maryja jest blogoslawiona przez wszystkie pokolenia - Lk 1,48
Jest to swiadectwo, ktore Ona sama z natchnienia Boga podaje o sobie.
Bog chce, zeby Maryja o tym mowila :!:

2) Poprzez poslanca anielskiego sam Bog Ojciec blogoslawi Maryji - Lk 1,28: "...pelna laski, Pan z Toba, blogoslawiona jestes miedzy niewiastami"

3) Jezus Chrystus, Jej Syn mowi: "Blogoslawieni ci, ktorzy sluchaja Slowa Bozego i zachowuja je2 - Lk 11,28 ...
zas w Lk 2,51 czytamy, ze: " A Matka Jego chowala wiernie wszystkie te wspomnienia ( zachowywala slowa te - ed. ks Dabrowski) w sercu swoim."

4) Duch Swiety "napelnil Elzbiete. Wydala ona okrzyk i powiedziala: blogoslawiona jestes miedzy niewiastami" - Lk 1,41n

5) Te blogoslawienstwa nadane przez wszystkie osoby Trojcy Swietej sa uznane zarowno przez ludzi - Lk 1,42 , jak i przez aniolow - Lk 1,28

6) Maryja jest jedyna wybranka Boga na zrodzenie Syna Bozego. Jej wybranie i waznosc dziela uznaje sw.Elzbieta w slowach: "A skadze mi to, ze Matka mojego Pana przychodzi do mnie" - Lk 1,43

7) Sw. Elzbieta wydaje swiadectwo o Maryji i sama jest matka tego, ktory ma wydac swiadectwo o Chrystusie, Synu Maryi.

Na tym teraz koncze, ciag dalszy nastapi - pozno juz ( a poza tym to jest serial :-P )

Serdecznie pozdrawiam.

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2016-01-27, 06:53

Dobry trop. Wlasnie takimi srodkami Pan poslugiwac sie moze, aby doprowadzic do siebie. I nie tylko moze, ale to czyni.
Mnie akurat chwycil na ten haczyk ... :-D

Angeli

Post autor: Angeli » 2016-01-27, 11:41

"Tylko" to słowo za małe. Wydanie na świat, danie ciała Królowi królów, Mesjaszowi no to nie są tylko jakieś tam zwykłe narodziny.

konik

od konika

Post autor: konik » 2016-01-28, 19:51

Witam w kolejnej czesci o Maryje i Arce Przymierza.
Do tej pory wyszczegolnilem kilka motywow zaczerpnietych z Biblii, ktore to rozpatrywane sa przez Tradycje Kosciola jako premaryjne ( czyli sa odniesieniem do Maryi i jej szczegolnego powolania).

8) Slowa blogoslawienstwa wypowiedziane przez sw.Elzbiete nad Maryja sw.Lukasz ewngelista stawia na rowni z blogoslawienstwem Syna Matki Bozej: "blogoslawiona jestes miedzy niewiastami i blogoslawiony jest owoc Twojego lona" - Lk 1,42

9) Maryja przez swego Syna, jak i Jej Syn ( Jezus ) pelni sa Laski Bozej - Lk 1,28 ; J 1,14

10) Chrystus wypowiada znamienne slowa: "miedzy narodzonymi z niewiast nie powstal wiekszy od Jana Chrzciciela" - Mt 11,11
Ale - Jezus przeciez jest zrodzony z niewiasty - Ga 4,4
Jesli przeczytama te slowa o zrodzeniu Jana Chrzciciela z niewiasty na sposob fundamentalistyczny ( tak jak jest to formalnie napisane ) wowczas zaprzeczymy, ze Jezus jest wiekszy od Jana Chrzciciela. O co wiec chodzi w tym tekscie?
Te slowa wypowiedziane przez samego Zbawiciela i rozumiane w kontekscie calego nauczania Biblii sa niesamowitym swiadectwem Syna o swojej Matce: poniewaz Jezus jest zrodzony z niewiasty o imieniu Maryja to w ten dobitny sposob pokazuje, ze ta Niewiasta, ta Jego Matka w sposob szczegolny zostala wyrozniona i wyniesiona jako jedyna ponad wszystkie inne niewiasty - a wiec wyroznil On Maryje i samego Siebie.
Mozna dodac, ze rowniez Dz 1,14 odrozniaja Maryje od innych niewiast.

11) Maryja bedac Matka Chrystusa, jest rowniez Matka Kosciola, z ktorym Chrystus sie utozsamia, a ktory jest "Jego Cialem" - Kol 1,24 ; 1Kor 12,27.
Tak wiec jest Ona Matka wierzacych jak Ewa matka zyjacych - Rdz 3,20

Ciag dalszy nastapi :-P

Ps: Angeli - jak najbardziej.
Dlategto wlasnie rozpoczalem nten watek, i dlatego wlasnie takim stwierdzeniem chcialem zwrocic uwage na nauczanie zawarte w Biblii.

Trzymajcie sie ... i nie spijcie, czytajac konia teksty ... bo kon bedzie kopal ;-) ( a jako elektryk - to podwojnie z moca pradu :mrgreen: )

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2016-01-30, 19:18

Koniku, ja nie spie i czekam na ciag dalszy.
Sa to dla mnie wartosciowe mysli.
Trzymaj sie - i do roboty :-D

konik

od konika

Post autor: konik » 2016-01-30, 20:50

No juz dobrze, dobrze - biore sie do roboty ... nawet siana filozoficznie nie mozna poprzezuwac ;-)

12) Chrystus przekazuje nas Maryi - poprzez "przedstawiciela", czyli sw.Jana w slowach: "Niewiasto, oto Syn Twoj - J 19,26

13) Jezus wskazuje nam Maryje za matke, matek nowego stworzenia wslowach: "oto matka twoja" - J 19,27

14) to Ona nam wyznawcom Chrystusa ( w synostwie wiary ) na przykladzei slug wskazuje swego Syna i doprowadza do pelnienia jego woli: "powiedziala do slug: zrobcie wszystko, cokolwiek wam powie" - J 2,5

15) Ona wypelnia obok Syna swego wyznaczona dla niej poprzez poselstwo od Boga misje; misje czyli dzielo, za ktore odbiera utrapienia: " a Twoja dusze miecz przeniknie, aby na jaw wyszly zamysly serc wielu" - Lk 2,35 ; J 19,25

16) Maryja pochodzi z krolewskiego rodu Dawida. Stad przynaleza sie jej szczegolne przywileje z racji tego, iz jest Matka Krola krolow - Rz 1,3 ; Mt 2,2 ... tak wiec:
- Ona pelni zaszczytna role w " dniu Jego zaslubin, w dniu radosci Jego serca2 - Pnp 3,11 ( typ/figura Maryi i Chrystusa )
- Ona zasiada na tronie obok Syna: " A wtedy postawiono tron dla Matki Krola, aby zasiadla po Jego prawej rece - 1Krl 2,19 ... dla porownania - Ap 3,21
- Jej zyczenia spelnia Syn - 1Krl 2,2o: " Pros Matko moja, bo Tobie nie bede odmawial " ... dla porownania - J 2,1-5
- Ona odbiera chwale i cierpienia wraz z Synem - Jr 13,18 ... dla porownania - Lk 2,34n ; J 19,25
- Ona tak jak w opisie 2Krl 10,13 nazwana jest krolowa matka ... dla porownania - Lk 1,43 ; 1Krl 15,13

No, na tym dzis wystarczy. Zapraszam do kolejnego odcinak, ktory nastapi ... no, nastapi ;-)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-01-30, 21:47

konik pisze:- Ona zasiada na tronie obok Syna: " A wtedy postawiono tron dla Matki Krola, aby zasiadla po Jego prawej rece - 1Krl 2,19
zajrzałem co to za rewelacje konik odkrył i przeraziłeś mnie bracie - jeśli to ma być 'figura Maryji" czy jak ci tam, to ja dziękuję!
w życiu o nic Maryi nie poproszę :!: - bo sami zobaczcie jak się to dla proszącego kończy:
12 Zasiadł więc Salomon na tronie Dawida, swego ojca, a jego władza królewska została utwierdzona. 13 Lecz Adoniasz, syn Chaggity, przyszedł do Batszeby, matki Salomona. Ta zaś spytała: ?Czy w dobrych zamiarach przychodzisz?? A on odrzekł: ?W dobrych?. 14 Następnie rzekł: ?Chciałbym pomówić z tobą?. Ona zaś mu powiedziała: ?Mów!? 15 Wtedy rzekł: ?Ty wiesz, że dla mnie była władza królewska i cały Izrael oczekiwał na to, żebym panował. Ale na kogo innego przeszła władza królewska i dostała się memu bratu, gdyż z woli Pana mu przypadła. 16 Teraz więc zwracam się do ciebie z jedną prośbą. Nie odmawiaj mi!? Ona zaś mu odrzekła: ?Mów!? 17 Wówczas rzekł: ?Powiedz, proszę cię, królowi Salomonowi, bo on niczego tobie nie odmówi, aby mi dał za żonę Abiszag Szunemitkę?. 18 Na to odpowiedziała Batszeba: ?Dobrze, ja powiem o tobie królowi!?. 19 Batszeba więc weszła do króla Salomona, aby przemówić do niego w sprawie Adoniasza. Wtedy król wstał na jej spotkanie, oddał jej pokłon, a potem usiadł na swym tronie. A wtedy postawiono tron dla matki króla, aby usiadła po jego prawej ręce. 20 Ona wtedy powiedziała mu: ?Mam do ciebie jedną małą prośbę. Nie odmawiaj mi!? A król jej odrzekł: ?Proś, moja matko, bo tobie nie będę odmawiał?. 21 Wtedy przemówiła: ?Niech Abiszag Szunemitka będzie dana za żonę twemu bratu Adoniaszowi!?
22 Odpowiadając na to, król Salomon rzekł swojej matce: ?A dlaczego prosisz dla Adoniasza o Abiszag Szunemitkę? Proś raczej dla niego o władzę królewską8, bo on jest moim starszym bratem i ma za sobą kapłana Abiatara i Joaba, syna Serui!? 23 Następnie król Salomon przysiągł na Pana, mówiąc: ?Niech mi Bóg to uczyni i tamto dorzuci9, jeśli Adoniasz nie na swą zgubę poruszył tę sprawę. 24 Teraz więc, na życie Pana, który mnie ustanowił i osadził na tronie Dawida, mego ojca, i który, jak zapowiedział10, zbuduje mi dom, na pewno dziś Adoniasz zostanie zabity!? 25 Wtedy król Salomon przekazał to synowi Jojady, Benajaszowi, który zadał tamtemu cios, tak że umarł.
Czy ty aby koniku nie obrażasz matki mojego Pana - pisząc, że Batszeba jest symbolem Maryi?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2016-01-30, 23:10

Dezerterze - konik ma racje, poniewaz choc sie nie deklaruje, jako judaizujacy, to wlasnie on czuje ducha mozaizmu, a Ty widzisz jedynie suchy, formalny tekst.
Zagleb sie w szerszy kontekst, wciagnij w atmosfere opisanego zdarzenia, zauwaz osoby i pozycje ich oraz wzdzwiek danego postepowania ...
No coz, nie masz racji Dezerterze ... ale clou znaczeniowe mozna odnalezc i zrozumiec w calosci tekstu. Tak po zydowsku, to krol Salomon chroni urzad przed zamachem stanu ( po dzisiejszemu nazwawszy ) ... ale to juz sa analogie.

Koniku / chyba rozumiem to wprowadzenie - Arka w tym swietle i Maryja w tym swietle to swego rodzaju urzad majestatu.
I chyba nie pomyle sie, gdy naiazesz do Psalmu 132 i do Ewangelii Lukasza 1,42-48
Tak sadze, ye Arka wykonana reka ludzka doznaje kultu przynaleznego Bogu - Maryja , czlowiek, stworzenie Boze - doznaje chwaly przynaleznej Mesjaszowi.
Jest to zrozumiale - na polecenie Boze Arka jest zbudowana, na polecenie Boze Maryja staje sie "Arka" dla Chrystusa.
Logiczne ... i bardzo zydowskie.

konik

od konika

Post autor: konik » 2016-01-31, 19:32

Ho, drogi Benjaminie - juz zaraz przerobisz konia ( hrabia konik von Pferde of horse ;-) ) na konia rabbi ben kon ;-)

drogi Dezerterze - kon nie taki glupi ( choc jak to kon klapki kopnskie na oczach ma wcisniete 8-) ) i wpadl na pomysl, zeby nie meczac sie za bardzo podpatrzec, co tez inni napisali na temat wprowdzenia odniesien ze Starego Testamentu jako analogii do Maryi, Niewiasty przepowiedzianej przez Boga w Raju - tej, do ktorej poslanca tworca Najwyzszy poslal i ktora w Mocy Ducha Swietego wywyzszyl na Swiatynie Pana Naszego ( poprzez wcielenie z Maryi wlasnie ).
Tak wiec moge rzec, ze : ja tylko wykonywalem "plagiaty" i zrzynalem ( no troche inwencji konskiej tez jest, aby to strescic i wypunktowac )od takich to osob: sw.Albert Wielki, sw.Tomasz z Akwinu, sw.Ludwik Maria de Grignon, sw.Maksymilian Maria Kolbe ... a takze, jeszcze nie swieci, ale byc moze juz uswieceni jak: ks.Karl Stehlin czy ks. prymas kardynal Sapieha ...

Pozatym - sa to analogie ( swego rodzaju ilustracje, pretypy ) dla podbudowy konkluzji, ktora teraz dopiero napisze.
Dla dopowiedzenia - w rodowodzie Jezusa ( do wgladu w Ewangelii ) mamy podanego jako w linii mesjanskiej zleceniodawce zabojstwa i cudzoloznika. Potomek poczety z cudzoloznego aktu to Salomon, najmedrszy madrosccia wyproszona u Boga, ktory zycie zakonczyl jako niemadry oddajac kult bozkom. A wlasnie i Dawid ( zlecil zabojstwo Uriasza, aby moc zalegalizowac cudzolozny zwiazek z Batszeba), i Salomon sa gwarantami prawdziwej linii Mesjasza, rodu z ktorego narodzil sie Jezus Chrystus.

I tak to wyglada ... czyny ludzi nawet podle, Bog bierze i wyprostowuje, aby plan Zbawienia mogl sie dokonac.
A cala chwala Maryi - jest chwala Chrystusa i od Chrystusa i z powodu Chrystusa. To jest wlasnie prawdziwa nauka katolicka i apostolska.

I nikt tu nikomu nie bluzni ... wystarczy tylko czuc bluesa, czytajac Biblie ... a nie wystarczy jedynie formalne zlepianie odczytywanych na papierze biblijnym literek w suche slowa, bez zycia i ducha :->

Serdecznie pozdrawiam.

Ps: hmm ... Benjamin jednak czuje bluesa :->
Ps 2: dzis mi sie juz nie bardzo chce, dlatego podsumowanie napisze nastepnym razem. Benjaminie - tak, wlasnie do tych tekstow, ktore podales, nawiazac pragne ( ale beda i inne ) ... no mowie, ze bluesa czujesz, a moze ty prorok jaki :-D

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2016-01-31, 20:24

Dzieki koniku / czytelnie to wyjasniles.
A mozna z bluesa przejsc na jazz? ;-)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-01-31, 22:41

Benjamin pisze:Dzieki koniku / czytelnie to wyjasniles.
A mozna z bluesa przejsc na jazz? ;-)
Panowie - dla mnie to co piszecie to już jest free jazz ;-)
Koniku za długo Dezerter żyje na tym świecie i na zbyt wielu autorytetach się zawiódł by samemu nie sprawdzać!
Sprawdziłem przeczytałem 2 razy, przeczytałem w szerszym kontekście , przeczytałem przypisy - ja tam Maryi nie widzę nawet cienia - a jak jest to taki jak napisałem - negatywny!
wielu mówi, że Słowacki wielkim poetą był i że jego poezja zachwyca - ale jak zachwyca jak mnie nie zachwyca ;-)
ale to tylko moja opinia i nie ma imprimatur - nawet na forum ;-)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

od konika

Post autor: konik » 2016-02-01, 21:07

Ojejejej ...
Drogi Deterterze - nie ma rady na uprzedzenia - chyba ze sie zmieni punkt siedzenia. ;-)
Ale w tym calym aspekcie dostrzegam nieporozumienie - otoz Magisterium Kosciola glosi od poczatku, teraz i zawsze , iz pierwsza przyczyna i ostatecznym celem jest Chrystus.
Stad nic co mozemy o Maryi odkryc, nic dzieki czemu mozemy jej wyrazc czesc nie dzieje sie bez przyczyny Chrystusa -to znaczy, ze wszystko co w Maryi otrymalismy, otrzymalismy ze wzgledu na Chrystusa - dlatego czcimy Chrystusa i oddajemy Mu chwale , a cokolwiek mozemy oddac Maryi to oddajemy Chrystusowi. Rozdzielanie tych rzeczy jest herezja ( praktykowana w protestantyzmie ). Ale sama sciezka Maryjna wiary Kosciola nie jest konieczna do zbawienia.
Tak samo wszystko co mamy otrzymane w Kosciele i za sprawa Kosciola - otrzymujemy ze wzgledu na Ducha Swietego - stad wszystko, co jest w nauczaniu Kosciola ( Magisterium )jest nauczaniem w mocy i prowadzeniou Ducha Swietego. Rozdzielanie tych rzeczy jest herezja.
Ale znajac , ze Duch Swiety jest Bogiem ( jako jedna z osob Trojcy Swietej ) stad czesc i chwala i nauka Kosciola jest czcia i chwala i nauka Ducha Swietego, czyli Boga.
A kult Maryjny w Kosciele jest kultem z powodu Ducha Swietego - kazda chwala splywajaca na Maryje ( w praktykach realizowanych na drodze mariologii) w Kosciele jest chwala oddana i okazana Duchowi Swietemu.
A kazda chwala Ducha Swietego jest chwala Chrystusa , z powodu Chrystusa i dla Chrystusa.
A kazda chwala Chrystusa jest chwala Boga - gdyz sam Bog jest przyczyna i poczatkiem - a takze droga i ostatecznym celem wierzacego. Taka jest rowniez droga Matki Bozej - nic wobec Matki Bozej nie dzieje sie poza Bogiem - Kreatorem, Chrystusem i Pocieszycielem ( Duchem Swietym).
Taka jest katolicka nauka.
To nie tylko jazz - to jest cala, najwieksza i najwspanialsza symfonia.

No, i gdzei Dezerterze widzisz problem? Ja go widze w Twoim niedoinformowaniu, co do przyczyny, drogi, celu i skutku wiary Kosciola Katolickiego.
Co nie znaczy, ze kon wie wszystko - dlatego ogon podwija i splywa ne rzysko ... tam gdzie miejsce konia :oops:

Serdecznie pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-02-01, 23:19

Taka jest katolicka nauka.
To nie tylko jazz - to jest cala, najwieksza i najwspanialsza symfonia.

No, i gdzei Dezerterze widzisz problem? Ja go widze w Twoim niedoinformowaniu, co do przyczyny, drogi, celu i skutku wiary Kosciola Katolickiego.
:-D oj co najmniej symfonia i to na orkiestrę w pełnym składzie
- jeszcze te werble, a może to kocioł? mi po głowie stuka
koniku "twoja" katolicka teologia urzekła mnie :-D i czuję się "doinformowany"
a tobie ukłony niskie składam za braterskie pouczenie
w takim ujęciu sprawy i tematu Maryi - "problemu nie widzę"
Ale koniku drogi powiedz jaki % katolików zna tą "konika " teologię i ją tak po katolicku rozumie :roll:

Ps
Proszę autora wątku - bardzo proszę :-D - o danie w moim imieniu "pomógł" konikowi za ten wkład w światową teologię Maryjną
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

od konika

Post autor: konik » 2016-02-03, 20:18

Szczesc Boze.
No i widzisz Dezerterze drogi, jakie to proste :-D
Nie mnie oceniac, kto i jak wierzy ... ale mozemy byc zdziwoeni, gdy sie okaze, ze niedoceniani przez nas katoliocy wiecej zrozumieli o wierze w Boga niz my osobiscie mozemy o sobie pomyslec.

A teraz przystepuje do zakonczenia tematu:

Figura Maryi jest w Starym Przymierzu Arka Przymierza:

Arka Przymierza - Dawid jest zaszczycony Jej obecnoscia - 2Sm 6,9
Maryja - Elzbieta zaszczycona obecnoscia Maryi - Lk 1,43

Arka Przymierza - otaczana jest kultem Ps 132,8
Maryja - ozaczana kultem Lk 1,48 i 42

Arka Przymierza - przebywa 3 miesiace w domu Obeda - 2Sm 6,11
Maryja - przebywa 3 miesiace w domu Elzbiety - Lk 1,56

Arka Przymierza - przynosi blogoslawienstwo domowi Obeda - 2Sm 6,11
Maryja - przynosi blogoslawienstwo domowi Elzbiety - Lk 1,43

Arka Przymierza - Dawid podskakuje z radosci przed Arka - 2Sm 6,14
Maryja - dziecko podskoczylo w lonie Elzbiety na glos Maryi - Lk 1,44 (BG)

Arka Przymierza - zawiera w sobie Tablice Prawa, manne i laske kaplanska Aarona - Hbr 9,4
Maryja - nosi w sobie Dawce Prawa, Chleb Zycia i Arcykaplana - Ga 6,2 ; J 6,35 ; Hbr 3,1

Arka Przymierza - na Nia spoczela Chwala Pana i oblok - Wj 40,35
Maryja - zstapil na Nia Duch Swiety i oslania Ja Moc Najwyzszego - Lk 1,35

Arka Przymierza - znak obecnosci Boga wsrod Izraela - Ps 132,8
Maryja - znak obecnosci Boga wsrod ludu - Lk 1,43

Arka Przymierza - miejscem jej jest swiatynia Niebieska - Ap 11,19
Maryja - zostaje wniebowzieta - Ap 12,1 i 4

I na tym koniec koncow zakonczyl kon w koncu :-D

Serdecznie pozdrawiam. Chwala Jezusowi i Maryi!

Ps: nma Twoje zyczenie ( jako autor watku tego ) udzielilem sobie dzisiaj w jadlospisie pochwale : Smacznego :-P

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2016-02-06, 10:29

Koniku - to jest bardzo biblijnie usytuowane, poniewaz nad statusem Arki Przymierza, jako wykonanego reka ludzka przedmiotu , ktoremu oddawano czesc zastrzezona tylko dla Boga Jahwe zastanawiaja sie sami Zydzi - w tym kontekscie oddawanie czci Matce Bozej, Arce Boga Chrystusa jest tak samo rownowazne, a nawet wyzsze, jak Are Przymierza.
Protestanci sie myla odrzycajac cyesc Matki Bozej, i myla sie ci wszyscz katolicy, ktorzy ida za protestanckim bledem.

ODPOWIEDZ