protestanckie bledy o Maryi

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
konik

protestanckie bledy o Maryi

Post autor: konik » 2016-02-13, 01:55

Watek ten rozpoczalem w odpowiedzi na nzarzuty Jaabesa umieszczone w temacie o Medjugoriu.

Zarzut 1)
Jaabes pisze:" Skoro wedlug Ciebie szatan nie ma wladzy and Maryja to prosze wytlumacz mi cel i sens Jej slow - Wtedy Maryja rzekla: wielbi dusza moja Pana i raduje sie duch moj w Bogu, moim Zbawcy" - Lk 1,46-47

Zarzut 2)
Jaabes pisze:" Pytanie do zwolennikow rzekomego posrednictwa Maryi do Boga. Czy nalezy uznac te slowa sw.Pawla za nieprawdziwe? - Albowiem jesden jest Bog, jeden tez posrednik miedzy Bogiem a ludzmi, czlowiek, Chrystus Jezus" - 1Tm 2,5
Czy rodzicielka Jezusa jest wszechobecna?

Zarzut 3)
Gdzie znajduja sie wszyscy swieci ustanowieni przez Kosciol Rzymsko-Katolicki w kontekscie fragmentu: " Jesli bowiem wierzymy, ze Jezus istotnie umarl i zmartwyachwstal, to rowniez tych, ktorzy umarli w Jezusie, Bog wyprowadzi wraz z Nim. To bowiem glosimy Wam jako Slowo Panskie, ze my zywi, pozostaqwieni na przyjscie Pana, nie wyprzdzimy tych, ktorzy pomarli. Sam Bowiem Pan zstapi z nieba na haslo i na glos archaniola i na dzwiek traby Bozej, a zmarli w Chrystusie powstana pierwsi. Potem my zywi i pozostawieni, wraz z nimi bedziemy porwani w powietrze, na obloki naprzeciw Pana, i w ten sposob zawsze bedziemy z Panem." - 1Tes 4.14-17

Utworzylem nowy watek, aby nie mieszac w watku o Medjugorie.

To na razie tyle na wstepie, bede mial chwile czasu to przejde do omowien io wykazania bledu w wywodzie Jaabesa ... bledu, opartego na pseudo-biblijnosci.

pozdrawiam serdecznie i ziewajaco , bo noc pogania.

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2016-02-13, 16:40

Wlacze swoje co nieco do tego tematu. W punkcie 1 nawet szerokie dosyc grono protestantyzmu interpretuje ten fragment Ewangelii podobnie do katolikow - czzyli ze zbawienie przez Chrystusa dotyczy wszystkich, aby sie wypelnilo Prawo ( i nie ma z pod tego Prawa wylaczenia Maryja, a Jezus rowniez poddaje sioe Prawu przez obrzezanie, choc On jest Bogiem w ciele, i nie podlega Prawu )
Tajka zasada dotyczy Maryi, ktora przez narodzenie Chrystusa stala sie Swiatynia Boga, a Swiatynia nie podlega Prawu, gdyz sama jest Prawem. W tym aspekcie nalezy rozumiec ten werset.

konik

od konika

Post autor: konik » 2016-02-13, 17:11

Witajcie .
Benjaminie - masz racje.
Nawiazujac do MT 11,7-11, a szczegolnie do samego wersetu 11-ego, widzimy wyraznie, ze sam Pan Jezus postawil Matke Boza, swoja Matke, Maryje ponad innymi kobietami. Jaki na to dowod?
"Zaprawde powiadam wam: miedzy narodzonymi z niewiast nie powstal wiekszy od Jana Chrzciciela."
Jak to - moznaby spytac. Przeciez sam Jan zaswiadcza, ze jezus jest od n iego wiekszy.
A to wlasnie dlatego, ze jan narodzil sie z kobiety, bedacej jego matka, tak jak kazda inna matka.
Ale Ten, ktory jest wiekszy od najwiekszego, jaki narodzil sie z kobiety, Jezus Chrystus narodzil sie z jedynej Matki Bozuej. I tym faktem jest Ona wyniesiona ponad wszystkie kobiety.
I dlatego Ta, ktora stala sie Swiatynia Boga ( poprzez Boze Macierzynstwo ) nie tylko, ze nie oczekuje zbawienia, ale sama jest wspoluczestniczka w dziele Zbawienia.
To jest bardzo proste ... ale wymaga pewnwj wiedzy i wyzbycia sie jakioejkolwiek antykatolickiej fobii.
A my katolicy trzymajmy sie slow samego Pana, zamiast blakac sie po bezdrozach protestnackich bledow.
Dzieki Benjaminie za pomoc ... w ten oto prosty sposob punkt 1-szy zostzal omowiony. Co bylo do okazania :->

Aron

Re: od konika

Post autor: Aron » 2016-02-13, 19:44

konik pisze: Nawiazujac do MT 11,7-11, a szczegolnie do samego wersetu 11-ego, widzimy wyraznie, ze sam Pan Jezus postawil Matke Boza, swoja Matke, Maryje ponad innymi kobietami.
" Gdy jeszcze przemawiał do tłumów, oto Jego Matka i bracia stanęli na dworze i chcieli z Nim mówić. (47) Ktoś rzekł do Niego: Oto Twoja Matka i Twoi bracia stoją na dworze i chcą mówić z Tobą. (48) Lecz On odpowiedział temu, który Mu to oznajmił: Któż jest moją matką i którzy są moimi braćmi? (49) I wyciągnąwszy rękę ku swoim uczniom, rzekł: Oto moja matka i moi bracia. (50) Bo kto pełni wolę Ojca mojego, który jest w niebie, ten Mi jest bratem, siostrą i matką" (Mt. 12:46-50).

konik

od konika

Post autor: konik » 2016-02-13, 20:49

Aronie drogi - o braciach Jezusa juz jest wytlumaczone przeze mnie tu na forum. Poza tym zmieniasz temat watku ... zajrzyj do innych watkowa i tam pisz w temacie. Dlatego tutaj nie odpowiem ... trzymajmy sie tego, co jest w tytule.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: od konika

Post autor: Dezerter » 2016-02-13, 23:25

konik pisze:Aronie drogi - o braciach Jezusa juz jest wytlumaczone przeze mnie tu na forum. Poza tym zmieniasz temat watku ... zajrzyj do innych watkowa i tam pisz w temacie. Dlatego tutaj nie odpowiem ... trzymajmy sie tego, co jest w tytule.
Moim zdaniem - trzyma się, podał ci cytat , że wcale nie stawia .... wręcz przeciwnie :-?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konik

od konika

Post autor: konik » 2016-02-14, 09:55

Wobec tego zaparaszam was obu do watku o braciach Jezusa - "Dzieci Maryi - dziewictwo Maryi" ... w ktorym min. jest jasno i wyraznie napisane, jak ten cytat jest blednie przez protestantow rouzumiany ( w swietle tekstu calego Pisma , a nie tylko wyrwanych fragmentow z kontekstu dziela )

Pozdrowienia z niedzielnej stajni :->

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2016-02-14, 11:25

Musze poprzec konika ... calosc Pisma, a nie tylko jakis czesto tendencyjnie dobrany cytat swiadczy o wybraniu Maryi. I to, co konik przytoczyl i jeszcze kilka innych miejsc czytanych w calosci Pisma i z Pismem zaswiadcza wyraznie o wybranstwie tej jednej, jedynej Niewiasty, a Maryja Nia jest.
Musze to stwierdzic, choc protestantem ci ja jestem ... ale staram sie nie byc slepy. 8-)

Jaabes
Bywalec
Bywalec
Posty: 186
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: pomorskie
Been thanked: 1 time

Re: protestanckie bledy o Maryi

Post autor: Jaabes » 2016-02-23, 12:50

konik pisze:
To na razie tyle na wstepie, bede mial chwile czasu to przejde do omowien io wykazania bledu w wywodzie Jaabesa ... bledu, opartego na pseudo-biblijnosci.
Na wstępie powiadasz, ? W czym upatrujesz moje błędy ?
Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus
[1 Tym 2;5 BT]

Angeli

Post autor: Angeli » 2016-02-23, 13:38

A może spróbujmy dialogu. Nie prowadzi się go na zasadzie wytykania błędów (naszym zdaniem coś jest błędem, innych zdaniem nie i może od samego początku doprowadzić tą dyskusję do katastrofy).

konik

od konika

Post autor: konik » 2016-03-07, 20:32

Drogi Jabeesie - dlugo mnie tu nie bylo, dlatego dzisiaj podam wypowiedzi Twe, na temat ktorych sie pozniej wypowiem i uzasadnie bledne tezy w nich nzawarte.
Sa to wypowiedzi z watku "Objawinie Mryjne w Medjugorie" - utworzylem nowy watek, aby tamtego nie zasmiecac.

A teraz te wypowiedzi:
1) skoro szatan nie ma wladzy nad maryja, to prosze wytlumaczyc tekst z Lk 1, 16-47

2) pytanie do zwolennikow rzekomego posrednictwa do Maryi: jak rozumiec 1Tm 2,5

3) czy rodzicielka Jezusa Chrystusa jest wszechobecna?

4) gdzie znajduja sie swieci ustanowieni przez KRKw kontekscie 1Tes 4, 14-17

Jesli nie dopadnie mnie nawal zajec, to zajme sie tym, choc juz w kilku miejscach w wiekszosci na te pytania udzielilem odpowiedzi ( oczywiscie w kontekscie innych tematow - ale to dla uwaznych czytelnikow konskiej tworczosci).
Jesli braknie mi czasu, to prosze o cierpliwosc.
Pozdrawiam.

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2016-03-10, 19:20

Czekam konik na ciekawe spostrzezenia. :mrgreen:

konik

od konika

Post autor: konik » 2016-03-10, 20:09

Witajac wszystkich serdecznie, ponaglany monitem Benjamina ;-) przystepuje do omowienia pytan od Jabeesa.

Tak prawde mowiac to nawiazywanie do pojedynczych wersetow wyjetych z calosci, z kontekstu mija sie z prawda o tresci przekazywanej przez Boga i zawartej w danych wersetach.

Rowniez aby nie przerodzilo sie to w tasiemca, przejde do omowienia w kontekscie calego tla dotyczacego Niewiasty - Matki Mesjasza.
Historia zbawienia zaczyna sie juz w Raju. Opis Raju przedstawia nam dwoje ludzi stworzonych jako istoty bez grzechu. W Raju wystepuje rowniez istota duchowa, najdoskonalsza i najpiekniejsza i najpotezniejsza sposrod wszystkich stworzen - szatan (Lucyfer) - ktory zgrzeszyl pycha przeciw Bogu i do grzechu naklonil ludzi. Owi ludzie stracili swoj idealny bezgrzeszny stan. Ale juz w Raju Bog mowi o Niewiescie - jest to wielki paradygmat wiary ( w mojzeszowej wierze oznaczajaca niewyjawione , ale juz zaistniale stworzenie istoty bezgrzesznej). Dlaczego paradygmat - dlatego, gdyz zamierzenie dokonane przez Boga w Raju o Niewiesci dityczy jedynie bezgrzesznej i niepokalanej istost. Nic , co Bog w Raju ustanowil, nie jest nieczyste.
Wiemy, ze ta istota jest Niewiasta, ktora urodzi bezgrzesznego Mesjasza.
Mamy juz wiec pierwszy dowod o wyniesieniu Niewiasty ponad zwykla ludzka przypadlosc.

Tak po krotce to prorok Izajasz potwierdza to ( aby ta prawda nie zaginela ) w swoim proroctwie, ze ta Niewiasta pozostaje nieskalana, gdyz jest Panna, ktora porodzi Syna.
I w tym nastepuje kolejne potwierdzenie dowodu z Raju o obietnicy Bozej.
Przejdzmy od razu do wypelnionych proroctw - archaniol Gabriel zwiastuje Maryi ( Niewiescie i Pannie), ze urodzi syna Moca Ducha Swietego.
Nazywa ja blogoslawiona miedzy niewiastami - stad mamy realny, konkretny i namacalny dowod na niepokalanosc Maryi, ktora jest przyrzeczona jako stworzenie i jako stworzeniu w Raju, potwierdzone proroctwem Izajasza i zrealizowane w poselstwie Archaniola Gabriela.

Maryja nawiedza swa krewna Elzbiete - Elzbieta wydaje ostateczne swiadectwo, ze Maryja jest Niewiasta , ta, ktora nosi w sobie Mesjasza; co wiecej - nosi Tego, ktory jest Panem, a Pan jest Jahwe.
Elzbieta wykazuje to w slowach: Matka Pana mego.
Na czym polega znaczenie tych slow: Elzbieta jest zona kaplana Zachariasza. Zachariasz oddaje chwale Jahwe. Jahwe jest Panem Elzbiety. Maryja nosi Jezusa ( i Go narodzi pozniej w Betlejem). Maryja jest Matka Jezusa - Jezus jest synem Maryi. Jezus jest Panem ( Elzbiety). Panem Elzbiety jest Jahwe. Tak wiec Jezus jest Jahwe ( wcielony, jako Syn Bozy, Osoba Boga, Jahwe ), a Maryja jest Matka Jahwe ( w ciele ) czyli Matka Boza.

A u Boga nic nie jest i nic nie moze byc skalane skalane. Jest to kolejny dowod na niepokalanosc Maryi.
W tej scenie naznaczony mamy rowniez Magnificat - czyli piesn Maryi: wielbi dusza moja Pana - Bog wejrzal na Jej unizenie, wszystkie narody odtad beda blogoslawic Maryje ( czyli oddawac Jej czesc - porownac to mozna do blogoslawienstw swiatynnych oddawanych Bogu Jahwe, ktore sa oddawaniem Bogu Jahwe czci ) ... w dalszej czesci Maryja wykazuje, jak to przez Jej posluszenstwo wzgledem zamiarow Boga zapoczatkowanych juz w Raju splywa blogoslawienstwo na wiernych Bogu.
Tu jest wspanialy, wzniosly dowod na wyniesienie Maryi ponad zwykle Niewiasty.

Nie wnikajac w dalsze uwarunkowania tych wszystkich obietnic wypowiedzianych przez Boga w Raju, a ucielesnionych w Maryi i jej Boskim Macierzynstwie warto zasygnalizowac slowa Jezusa na Krzyzu skierowane do Maryi i Jana ( odniesienie bezposrednie do Niewiasty ), a takze opisy wizji sw.Jana Apostola zawarte w jego Apokalipsie i nakierunkowane na Niewiaste, jej szczegolna role, jako obraz, figura i prototyp wszelkiego wyniesienia ponad zwykle przymioty ludzkie. ( np, jako obraz Kosciola )
To co napisalem jest ogromnym skrotem, ale wynikaja z tego nastepujace prawdy:
1) tak jak Jezus narodzil sie z Niewiasty, tak i Jan Chrzciciel narodzil sie z niewiasty
2) Jezus mowi wyraznie, ze Jan Chrzciciel jest najwiekszym, ktory narodzil sie z niewiasty
3) wiemy, ze najwiekszym, ktory narodzil sie z niewiasty ( Niewiasty ) jest Jezus
4) tym samym Jezus wyraznie oddzielil Maryje od wszystkich innych niewiast, poniewaz
5) tylko Maryja jest Niewiasta, ktora urodzila Najwiekszego ( Jezusa ), wiekszego od najwiekszego narodzonego z niewiasty ... co znaczy, ze
6) Jej status nie podlega zwyklym ludzkim konsekwencjom grzechu,
7) a to jest zgodne z obietnica Boga o Niewiescie w Raju.

Taki jest prawidlowy przekaz Biblii ... czytanej w calosci, bez wyrywania z kontekstu, bez proby manipulacji czastkowymi cytatami. Mozna dodac, iz jest to bardzo proste, logiczen i zgodne z cala Biblia, i przeciwne czastkowemu, zmanipulowanemu i nierzetelnemu czytaniu Pisma swietego.

Tak wiec na ten raz omowilem punkty 1-szy i 2-gi z tych , ktore Jabees zadal jako pytania.

Przy nastepnej okazji przejde do rozpatrzenia punktu 3-go i 4-ego

Serdecznie pozdrawiam.

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2016-03-10, 20:29

Piekny i doprawdy choc nawet wyszedl troche dlugi, to bardzo dobry tekst.
Zreszta moge zrozumiec, ze krocej sie nie dalo. Jest za to bardzo tresciwy.
Dzieki koniku. :mrgreen:
Czekam na ciag dalszy w odpowiedzi na kolejne zagadnienia.

konik

Re: protestanckie bledy o Maryi

Post autor: konik » 2016-09-27, 21:19

Po dlugiej przerwie spowodowanej przyczynami takimi i owakimi postaram sie dac odpowiedz na pytanie nastepujace: albowiem jeden jest Bog, jeden tez posrednik miedzy Bogiem, a ludzmi, czlowiek, Chrystus Jezus ( 1Tm 2,5) - jak ten tekst rozumiec?

Bardzo prosto - aby moglo nastapic wykonanie sie obietnicy Boga danej w Raju, Bog swoja wlasna wola zapowiedzial Niewiaste, za posrednictwem ktorej przyjdzie potomek ( potomstwo). Ten potomek zmiazdzy glowe weza (szatana).
I to wypelnilo sie w Maryji, ktora wydala potomka, Jezusa ... ktory na Krzyzu odkupil ludzkosc ( zmiazdzyl glowe weza - szatana).
Bog posluzyl sie Maryja, aby przez Jej wstawiennictwo przyjac nature ludzka - stal sie czlowiekiem, nie przestajac byc Bogiem ... dlatego to Maryja bedac w ciazy i odwiedzajac Elzbiete wyspiewuje z radoscia te slowa ( w oczekiwaniu na narodzenie dziecka): raduje sie duch moj w Bogu Zbawcy Moim ( Lk 1, 47). Spiewa o Tym, ktory ma sie z Niej narodzic.
Zas Elzbieta przy tym spotkaniu jako wierzaca w Boga Jahwe, ktory jest jej Panem, wypowiada znamienne proroctwo dotyczace Jezusa: a skadze mi to, ze Matka mojego Pana przychodzi do mnie (Lk 1, 43)

Z tych jasnych i jednoznacznych slow wynika jednoznacznie, ze Jezus to Jahwe ( wcielony), a wcielenie moca Jahwe dokonuje sie za posrednictwem Maryji - stad Jej tytul: Matka Boza ( Theotokos)

Taka jest tresc Pisma Swietego i taka jest nauka Kosciola Katolickiego ( oparta mocno i pewnie na Pismie rozumianym w mocy Ducha Swietego).

Serdecznie pozdrawiam.

ODPOWIEDZ