Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
ODPOWIEDZ
jeden antyk

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: jeden antyk » 2021-08-20, 21:03

Dezerter pisze: 2016-09-26, 23:07 Niektórzy wiedzą, a inni właśnie się dowiedzą - nie jestem "Maryjnym" katolikiem. Moja wiara jest Chrystocentryczna i uważam, że tak właśnie powinno być. Uważam również, że jeśli ktoś uważa się za katolika "Maryjnego", to ma problem ze swoim katolicyzmem/chrześcijaństwem.
Sprawę stawiam dość ostro, by ... wywołać dyskusję i skłonić do zaangażowania :-)
Z tymi słowami bardzo się zgadzam. (Podkreślenie moje)
Dodatkowo nie wierzę np w objawienia Maryjne.
Czy teraz widać jakiś związek?

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 918 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Albertus » 2021-08-20, 21:16

jeden antyk pisze: 2021-08-20, 21:03
Dezerter pisze: 2016-09-26, 23:07 Niektórzy wiedzą, a inni właśnie się dowiedzą - nie jestem "Maryjnym" katolikiem. Moja wiara jest Chrystocentryczna i uważam, że tak właśnie powinno być. Uważam również, że jeśli ktoś uważa się za katolika "Maryjnego", to ma problem ze swoim katolicyzmem/chrześcijaństwem.
Sprawę stawiam dość ostro, by ... wywołać dyskusję i skłonić do zaangażowania :-)
Z tymi słowami bardzo się zgadzam. (Podkreślenie moje)
Dodatkowo nie wierzę np w objawienia Maryjne.
Czy teraz widać jakiś związek?
Nikt nie musi wierzyć w objawienia maryjne. Problem byłby wtedy gdyby ktoś uważał że święci nie mogą się nikomu ukazywać bo byłoby to sprzeczne z Biblią. I gdyby ktoś kwestionował to że w Nowym Przymierzu mamy przystęp do Jeruzalem Niebieskiego
Ostatnio zmieniony 2021-08-20, 21:20 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

jeden antyk

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: jeden antyk » 2021-08-20, 21:26

Albertus pisze: 2021-08-20, 21:16
jeden antyk pisze: 2021-08-20, 21:03
Dezerter pisze: 2016-09-26, 23:07 Niektórzy wiedzą, a inni właśnie się dowiedzą - nie jestem "Maryjnym" katolikiem. Moja wiara jest Chrystocentryczna i uważam, że tak właśnie powinno być. Uważam również, że jeśli ktoś uważa się za katolika "Maryjnego", to ma problem ze swoim katolicyzmem/chrześcijaństwem.
Sprawę stawiam dość ostro, by ... wywołać dyskusję i skłonić do zaangażowania :-)
Z tymi słowami bardzo się zgadzam. (Podkreślenie moje)
Dodatkowo nie wierzę np w objawienia Maryjne.
Czy teraz widać jakiś związek?
Nikt nie musi wierzyć w objawienia maryjne. Problem byłby wtedy gdyby ktoś uważał że święci nie mogą się nikomu ukazywać bo byłoby to sprzeczne z Biblią. I gdyby ktoś kwestionował to że w Nowym Przymierzu mamy przystęp do Jeruzalem Niebieskiego
Owszem nikt nie musi, to po co biega tam gdzie jakieś znaki..., objawienia?
Mógłbyś rozwinąć:"gdyby ktoś uważał że święci nie mogą się nikomu ukazywać bo byłoby to sprzeczne z Biblią. I gdyby ktoś kwestionował to że w Nowym Przymierzu mamy przystęp do Jeruzalem Niebieskiego"

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Dezerter » 2021-08-20, 21:38

jeden antyk pisze: 2021-08-20, 21:03
Dezerter pisze: 2016-09-26, 23:07 Niektórzy wiedzą, a inni właśnie się dowiedzą - nie jestem "Maryjnym" katolikiem. Moja wiara jest Chrystocentryczna i uważam, że tak właśnie powinno być. Uważam również, że jeśli ktoś uważa się za katolika "Maryjnego", to ma problem ze swoim katolicyzmem/chrześcijaństwem.
Sprawę stawiam dość ostro, by ... wywołać dyskusję i skłonić do zaangażowania :-)
Z tymi słowami bardzo się zgadzam. (Podkreślenie moje)
Dodatkowo nie wierzę np w objawienia Maryjne.
Czy teraz widać jakiś związek?
A badałeś te objawienia?, czy odrzuciłeś w całości w ciemno ;)
Ten wątek jest jednak nie o tym, nie o objawieniach - przeczytaj proszę o czym jest ten wątek i jakich wieków/lat dotyczy
Ostatnio zmieniony 2021-08-20, 21:38 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 918 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Albertus » 2021-08-20, 21:40

jeden antyk pisze: 2021-08-20, 21:26
Albertus pisze: 2021-08-20, 21:16
jeden antyk pisze: 2021-08-20, 21:03
Dezerter pisze: 2016-09-26, 23:07 Niektórzy wiedzą, a inni właśnie się dowiedzą - nie jestem "Maryjnym" katolikiem. Moja wiara jest Chrystocentryczna i uważam, że tak właśnie powinno być. Uważam również, że jeśli ktoś uważa się za katolika "Maryjnego", to ma problem ze swoim katolicyzmem/chrześcijaństwem.
Sprawę stawiam dość ostro, by ... wywołać dyskusję i skłonić do zaangażowania :-)
Z tymi słowami bardzo się zgadzam. (Podkreślenie moje)
Dodatkowo nie wierzę np w objawienia Maryjne.
Czy teraz widać jakiś związek?
Nikt nie musi wierzyć w objawienia maryjne. Problem byłby wtedy gdyby ktoś uważał że święci nie mogą się nikomu ukazywać bo byłoby to sprzeczne z Biblią. I gdyby ktoś kwestionował to że w Nowym Przymierzu mamy przystęp do Jeruzalem Niebieskiego
Owszem nikt nie musi, to po co biega tam gdzie jakieś znaki..., objawienia?
Mógłbyś rozwinąć:"gdyby ktoś uważał że święci nie mogą się nikomu ukazywać bo byłoby to sprzeczne z Biblią. I gdyby ktoś kwestionował to że w Nowym Przymierzu mamy przystęp do Jeruzalem Niebieskiego"
Ludzie interesują się objawieniami prywatnymi bo mogą być takie prawdziwe objawienia bo Kościół w niebie i na ziemi jest jednym Kościołem - Ciałem Jezusa Chrystusa w którym poszczególne członki dbają o siebie i wzajemnie sie wspierają.

Biblia nam mówi o tym ze święci w niebie interesują się tym co sie dzieje na ziemi z ich braćmi:

Ap6: A gdy otworzył pieczęć piątą,
ujrzałem pod ołtarzem dusze zabitych dla Słowa Bożego8
i dla świadectwa, jakie mieli.
10 I głosem donośnym tak zawołały:
«Dokądże, Władco święty i prawdziwy,
nie będziesz sądził i wymierzał za krew naszą kary tym, co mieszkają na ziemi?»

11 I dano każdemu z nich białą szatę
i powiedziano im, by jeszcze krótki czas odpoczęli,
aż pełną liczbę osiągną także ich współsłudzy oraz bracia,
którzy, jak i oni, mają być zabici.


O tym że święci mogą sie ukazywać ludziom mówi nam Biblia:

Mt17: 1 Po sześciu dniach Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba i brata jego Jana2 i zaprowadził ich na górę3 wysoką, osobno. 2 Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. 3 A oto im się ukazali Mojżesz i Eliasz4, którzy rozmawiali z Nim. 4 Wtedy Piotr rzekł do Jezusa: «Panie, dobrze, że tu jesteśmy; jeśli chcesz, postawię tu trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza».

Jak wiemy Mojżesz umarł i został pogrzebany

Poza tym to:

Mt27:51 A oto zasłona22 przybytku rozdarła się na dwoje z góry na dół; ziemia zadrżała i skały zaczęły pękać. 52 Groby się otworzyły i wiele ciał Świętych, którzy umarli, powstało. 53 I wyszedłszy z grobów po Jego zmartwychwstaniu, weszli oni do Miasta Świętego i ukazali się wielu.

Skoro sie wtedy ukazali to dlaczego nie mieliby się ukazywać i dzisiaj?


A o tym ze w Nowym Przymierzu mamy przystęp do Jeruzalem Niebieskiego to mówi nam list do Hebrajczyków:

Hbr12:22 Wy natomiast przystąpiliście do góry Syjon, do miasta Boga żyjącego, Jeruzalem niebieskiego, do niezliczonej liczby aniołów, na uroczyste zebranie, 23 do Kościoła pierworodnych, którzy są zapisani w niebiosach, do Boga, który sądzi wszystkich, do duchów sprawiedliwych, które już doszły do celu,
Ostatnio zmieniony 2021-08-20, 21:43 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Dezerter » 2021-08-20, 21:43

Albertus pisze: 2021-08-20, 21:40 Jak wiemy Mojżesz umarł i został pogrzebany
Obawiam się, że nie wiemy Albertusie *-:)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 918 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Albertus » 2021-08-20, 21:48

Dezerter pisze: 2021-08-20, 21:43
Albertus pisze: 2021-08-20, 21:40 Jak wiemy Mojżesz umarł i został pogrzebany
Obawiam się, że nie wiemy Albertusie *-:)
Nie rozumiem o co ci chodzi?

Wiemy.

Pwt34:5 Tam, w krainie Moabu, według postanowienia Pana, umarł Mojżesz, sługa Pański. 6 I pochowano go w dolinie krainy Moabu naprzeciw Bet-Peor, a nikt nie zna jego grobu aż po dziś dzień. 7 W chwili śmierci miał Mojżesz sto dwadzieścia lat, a wzrok jego nie był przyćmiony i siły go nie opuściły.

jeden antyk

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: jeden antyk » 2021-08-20, 21:54

Czyli Albertusie Apostołowie też mogliby się nam objawić? Powiesz, że tak. Prawda? Zapytam więc od razu: po co? Nadmienię, że nie kwestionuję możliwości, a jedynie powód?

Dodano po 1 minucie 55 sekundach:
Dezerter pisze: 2021-08-20, 21:38
jeden antyk pisze: 2021-08-20, 21:03
Dezerter pisze: 2016-09-26, 23:07 Niektórzy wiedzą, a inni właśnie się dowiedzą - nie jestem "Maryjnym" katolikiem. Moja wiara jest Chrystocentryczna i uważam, że tak właśnie powinno być. Uważam również, że jeśli ktoś uważa się za katolika "Maryjnego", to ma problem ze swoim katolicyzmem/chrześcijaństwem.
Sprawę stawiam dość ostro, by ... wywołać dyskusję i skłonić do zaangażowania :-)
Z tymi słowami bardzo się zgadzam. (Podkreślenie moje)
Dodatkowo nie wierzę np w objawienia Maryjne.
Czy teraz widać jakiś związek?
A badałeś te objawienia?, czy odrzuciłeś w całości w ciemno ;)
Ten wątek jest jednak nie o tym, nie o objawieniach - przeczytaj proszę o czym jest ten wątek i jakich wieków/lat dotyczy
Ok. Jednak na czym opiera się tzw Maryjność u katolików

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 918 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Albertus » 2021-08-20, 21:58

jeden antyk pisze: 2021-08-20, 21:52 Czyli Albertusie Apostołowie też mogliby się nam objawić? Powiesz, że tak. Prawda? Zapytam więc od razu: po co? Nadmienię, że nie kwestionuję możliwości, a jedynie powód?
Oczywiście że mogliby jeśli by im Bóg pozwolił.

A po co? To zależy od sytuacji. Trudno powiedzieć. Na pewno w celu umocnienia wiary.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Andej » 2021-08-20, 22:01

jeden antyk pisze: 2021-08-20, 21:54 Jednak na czym opiera się tzw Maryjność u katolików
Sądzę, że na uczuciowym podejściu do wiary. Typowe dla ludyczności.
W maryjności nie ma niczego złego. Wprost przeciwnie, Ona prowadzi śladami Chrystusa. Wielkim przedstawicielem maryjności w Kościele był Stefan kardynał Wyszyński.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Dezerter » 2021-08-20, 22:02

Jeden Antyk - na Biblii i roli jaką w Bożym planie zbawienia ludzkości dostała jedyna, wybrana Miriam, Matka naszego Pana Jezusa Chrystusa.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2628 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-20, 22:06

jeden antyk pisze: 2021-08-20, 21:03
Dezerter pisze: 2016-09-26, 23:07 Niektórzy wiedzą, a inni właśnie się dowiedzą - nie jestem "Maryjnym" katolikiem. Moja wiara jest Chrystocentryczna i uważam, że tak właśnie powinno być. Uważam również, że jeśli ktoś uważa się za katolika "Maryjnego", to ma problem ze swoim katolicyzmem/chrześcijaństwem.
Sprawę stawiam dość ostro, by ... wywołać dyskusję i skłonić do zaangażowania :-)
Z tymi słowami bardzo się zgadzam. (Podkreślenie moje)
Z doświadczenia: Nie ma bardziej chrystocentrycznego środowiska niż mariolodzy.
Dodatkowo nie wierzę np w objawienia Maryjne.
Nie ma obowiązku. Niemniej zupełne ich odrzucenie nie jest zbyt rozsądne.
Chociaż lepsze to, niż ta pogoń za wciąż nowymi objawieniami (i "objawieniami") jaką się aktualnie obserwuje.
Czy teraz widać jakiś związek?
Ze słowami "I gdyby wam wtedy kto powiedział: Oto tu jest Chrystus, oto tam, nie wierzcie;"?
Nie widać.

Dodano po 2 minutach 28 sekundach:
jeden antyk pisze: 2021-08-20, 21:54 Ok. Jednak na czym opiera się tzw Maryjność u katolików
To zalezy u którego katolika :)
W Kościele opiera się na Objawieniu (ale nie na objawieniach prywatnych).

jeden antyk

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: jeden antyk » 2021-08-20, 22:32

Dezerter pisze: 2021-08-20, 22:02 Jeden Antyk - na Biblii i roli jaką w Bożym planie zbawienia ludzkości dostała jedyna, wybrana Miriam, Matka naszego Pana Jezusa Chrystusa.
Owszem, według ciała (ST) błogosławiona między niewiastami.
Albertus pisze: 2021-08-20, 21:58
jeden antyk pisze: 2021-08-20, 21:52 Czyli Albertusie Apostołowie też mogliby się nam objawić? Powiesz, że tak. Prawda? Zapytam więc od razu: po co? Nadmienię, że nie kwestionuję możliwości, a jedynie powód?
Oczywiście że mogliby jeśli by im Bóg pozwolił.

A po co? To zależy od sytuacji. Trudno powiedzieć. Na pewno w celu umocnienia wiary.
To i owszem. Pełna zgoda. Jednak Jezus mówił aby nie biegać tu czy tam. Dlaczego?
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-20, 22:06
jeden antyk pisze: 2021-08-20, 21:03
Czy teraz widać jakiś związek?
Ze słowami "I gdyby wam wtedy kto powiedział: Oto tu jest Chrystus, oto tam, nie wierzcie;"?
Nie widać.
Wierzysz, że możesz wszystko otrzymać wprost od Boga, oczywiście przez wiarę w Syna?
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-20, 22:06 Dodano po 2 minutach 28 sekundach:
jeden antyk pisze: 2021-08-20, 21:54 Ok. Jednak na czym opiera się tzw Maryjność u katolików
To zalezy u którego katolika :)
W Kościele opiera się na Objawieniu (ale nie na objawieniach prywatnych).
Czyli jednak jest opcja że Maryjność ma też związek z objawieniami.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 918 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Albertus » 2021-08-20, 23:02

jeden antyk pisze: 2021-08-20, 22:32
Dezerter pisze: 2021-08-20, 22:02 Jeden Antyk - na Biblii i roli jaką w Bożym planie zbawienia ludzkości dostała jedyna, wybrana Miriam, Matka naszego Pana Jezusa Chrystusa.
Owszem, według ciała (ST) błogosławiona między niewiastami.
Gdzie w Biblii jest napisane że błogosławiona "według ciała"?

Dodano po 1 minucie 22 sekundach:
jeden antyk pisze: 2021-08-20, 22:32
Albertus pisze: 2021-08-20, 21:58
jeden antyk pisze: 2021-08-20, 21:52 Czyli Albertusie Apostołowie też mogliby się nam objawić? Powiesz, że tak. Prawda? Zapytam więc od razu: po co? Nadmienię, że nie kwestionuję możliwości, a jedynie powód?
Oczywiście że mogliby jeśli by im Bóg pozwolił.

A po co? To zależy od sytuacji. Trudno powiedzieć. Na pewno w celu umocnienia wiary.
To i owszem. Pełna zgoda. Jednak Jezus mówił aby nie biegać tu czy tam. Dlaczego?
Pan Jezus powiedział o tym w kontekście Jego powtórnego przyjścia.

Jaki to ma związek z objawieniami świętych?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Dezerter » 2021-08-20, 23:18

A odróżniasz Objawienie jedno jedyne dane chrześcijanom konieczne do wierzenia czyli natchniona Biblia,
od wielu objawień prywatnych niekoniecznych do wierzenia, aczkolwiek wiele pożytecznych i prowadzących do Boga.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ