Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
jeden antyk

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: jeden antyk » 2021-08-22, 22:09

Jezus powiedział wyraźnie Nikodemowi, że trzeba narodzić się z wody i Ducha.
Są też słowa, że nikt nie przychodzi do Syna jeśli Ojciec go nie pociągnie.
Lub w Ew Jana, o zrodzonych nie z woli mężczyzny a Boga.
Na to świadectwo masz dom Korneliusza
Czy chrzest pierwszych Duchem ŚWIĘTYM w Jerozolimie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-22, 22:15

@jeden antyk napisz o co Ci chodzi, albo nie pisz. Takie kręcenie i ucieczka w ogólniki to bardzo nieładny wobec współdyskutantów manewr.

jeden antyk

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: jeden antyk » 2021-08-22, 22:30

Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-22, 22:15 @jeden antyk napisz o co Ci chodzi, albo nie pisz. Takie kręcenie i ucieczka w ogólniki to bardzo nieładny wobec współdyskutantów manewr.
Sam tak zacznij odpowiadać bo atakujesz mnie przez niezrozumienie prostych spraw. Co jest dla mnie oczywiste.
Po pierwsze nie jestem twoim nauczycielem mogę jedynie wskazać na Niego. I to robię.
Po drugie zgodne z tematem, każdy kto wchodzi między mnie a Pana naszego jest z ducha zwodniczego.
A teraz mi odpowiedz dlaczego Jezus zwrócił się do Matki swojej niewiasto, zamiast Matko?
(4) Jezus Jej odpowiedział: Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Jozek » 2021-08-22, 22:45

jakimze to prawem uwazasz ze jesli ktos wchodzi miedzy ciebie a Panana naszego jest z ducha zwodniczego?
uwazasz sie za swietego ze kazdy kto jest preciwko tobie jest przeciwko Bogu?
jak nieodpowieszkonkreymieto mojnadtepny wpis bedzie w trybie rozkazujacym,, bez wzgledu na to czy odpiwiesz mi mi cZy Markowi.
Ostatnio zmieniony 2021-08-22, 22:50 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

jeden antyk

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: jeden antyk » 2021-08-22, 23:04

Jozek pisze: 2021-08-22, 22:45 jakimze to prawem uwazasz ze jesli ktos wchodzi miedzy ciebie a Panana naszego jest z ducha zwodniczego?
uwazasz sie za swietego ze kazdy kto jest preciwko tobie jest przeciwko Bogu?
jak nieodpowieszkonkreymieto mojnadtepny wpis bedzie w trybie rozkazujacym,, bez wzgledu na to czy odpiwiesz mi mi cZy Markowi.
To na tryb rozkazujący odpowiem Ci: zostaw to na sąd.
jakimze to prawem uwazasz ze jesli ktos wchodzi miedzy ciebie a Panana naszego jest z ducha zwodniczego?
uwazasz sie za swietego ze kazdy kto jest preciwko tobie jest przeciwko Bogu?
Nie przeciwko mnie ale przeciwko pójścia za Panem. On jest drogą, prawdą... hmm... same ogólniki

CMK

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: CMK » 2021-08-22, 23:08

Niewiasta w przedstawieniu sie albo zwracaniu sie jest ( dla Zyda ) tytulem godnosci ( czyli ogromnie wieksza wartoscia osobowa w hierarchi ) niz zwykle okreslenie osoby wedlug plci.
O matce zas mowi sie w znaczeniu familijnym - czyli prywatnym.

Podobnego okreslenia niewiasty uzyl Jezus mowiac o sw.Janie Chrzcicielu - otoz powiedzial ( cytuje z pamieci ): ze nie narodzil sie z niewiasty nikt , kto bylby wiekszy od Jana Chrzciciela. A wiec godnosc matki Jana zostala wyniesiona ponad godnosc matek ziemskich,
Ale - i tutaj widac kontekst calego Pisma i zydowskiego stylu Pisma - Jezus narodzil sie rowniez z Niewiasty. I wiemy, ze Jezus jest wiekszy ( w ciele ) od Jana, a jako Bog-Mesjasz ( czyli Zbawiciel )sam jest tworca swej Matki.
To jeden z kamieni wegielnych wyniesienia Maryi ponad wszelkie niewiasty - jest poza zasiegiem zwyklej kobiety, zwyklej matki, zwyklego czlowieka.
Dlaczego? Poniewaz jest Niewiasta Niepokalana czyli Blogoslawiona ponad wszelkie kobiety i przez wszystkie narody.
Jest rowniez Matka Boga, bo tak o tym zaswiadczyla slowami w Pismie sw.Elzbieta , mowiac do i o Maryi, ze ta jest Matka Pana ( Elohim ), ktory jest Panem ( Elohim ) Elzbiety.
Elohim to okreslenie JHWH.
Ta cala scena jest jasno czytelna dla semity. Dlatego trzeba wziac zawsze nauczanie , ktore takie semickie swiatlo z soba niesie. A owo jest nam dane i wlasciwie/prawidlowo zrozumiane w Kosciele Katolickim.
Nie w zwiedzeniach samozwanczych prorokow i bladzacych/ zwiedzionych nauczycieli.
Ostatnio zmieniony 2021-08-22, 23:11 przez CMK, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Jozek » 2021-08-22, 23:11

jeden antyj, to zalezy kogo uwazasz za Pana.
jak do tej pory nie chciales tego wyjasnic, wiec bie zdziw sie ze nadtepna moja odpowiedz bedzie w trybie rozkazujacym.
wiem ze wiesz jaka bedzie tego tresc, wiec za wczasu odejdz od niego.
Ostatnio zmieniony 2021-08-22, 23:13 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-22, 23:13

jeden antyk pisze: 2021-08-22, 22:30
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-22, 22:15 @jeden antyk napisz o co Ci chodzi, albo nie pisz. Takie kręcenie i ucieczka w ogólniki to bardzo nieładny wobec współdyskutantów manewr.
Sam tak zacznij odpowiadać bo atakujesz mnie przez niezrozumienie prostych spraw. Co jest dla mnie oczywiste.
Po pierwsze nie jestem twoim nauczycielem mogę jedynie wskazać na Niego. I to robię.
Po pierwsze, nic nie wskazujesz kręcąc i mącąc.
Napisz o co Ci chodzi wprost albo przestań mieszać.
Po drugie zgodne z tematem, każdy kto wchodzi między mnie a Pana naszego jest z ducha zwodniczego.
A któż tak robi? Jakiś zarzut?
A teraz mi odpowiedz dlaczego Jezus zwrócił się do Matki swojej niewiasto, zamiast Matko?
(4) Jezus Jej odpowiedział: Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?
Dziwny zarzut.
w początkach naszej ery na Bliskim Wschodzie była to zupełnie normalna forma (prawdę mówiąc w tamtych okolicach jest ona uznana nawet dziś).
Także w Piśmie słowo Niewiasta nie jest bynajmniej używane w znaczeniu pejoratywnym: przeciwnie - w Apokalipsie Niewiasta Obleczona w Słońce symbolizuje wszystko co dobre i wspaniałe. Podobnie w Starym Testamencie – do dziś podczas ślubów panny młode uwielbiają gdy pierwsze czytanie zawiera cudowny Hymn o Dzielnej Niewieście:
„Niewiastę dzielną któż znajdzie?
Jej wartość przewyższa perły.
Serce małżonka jej ufa, na zyskach mu nie zbywa;
nie czyni mu źle, ale dobrze przez wszystkie dni jego życia.
O len się stara i wełnę, pracuje starannie rękami.
(…)
Strojem jej siła i godność, do dnia przyszłego się śmieje.
Otwiera usta z mądrością, na języku jej miłe nauki.
Bada bieg spraw domowych, nie jada chleba lenistwa.
Powstają synowie, by szczęście jej uznać, i mąż, ażeby ją sławić:
Wiele niewiast pilnie pracuje, lecz ty przewyższasz je wszystkie.
Kłamliwy wdzięk i marne jest piękno: chwalić należy niewiastę, co boi się Pana.
Z owocu jej rąk jej dajcie, niech w bramie chwalą jej czyny.”
/Prz 31,10-13.25-31/

Znów spudłowałeś ;)
Ostatnio zmieniony 2021-08-22, 23:14 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

jeden antyk

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: jeden antyk » 2021-08-23, 00:06

CMK pisze: 2021-08-22, 23:08 Niewiasta w przedstawieniu sie albo zwracaniu sie jest ( dla Zyda ) tytulem godnosci ( czyli ogromnie wieksza wartoscia osobowa w hierarchi ) niz zwykle okreslenie osoby wedlug plci.
O matce zas mowi sie w znaczeniu familijnym - czyli prywatnym.

Podobnego okreslenia niewiasty uzyl Jezus mowiac o sw.Janie Chrzcicielu - otoz powiedzial ( cytuje z pamieci ): ze nie narodzil sie z niewiasty nikt , kto bylby wiekszy od Jana Chrzciciela. A wiec godnosc matki Jana zostala wyniesiona ponad godnosc matek ziemskich,
Ale - i tutaj widac kontekst calego Pisma i zydowskiego stylu Pisma - Jezus narodzil sie rowniez z Niewiasty. I wiemy, ze Jezus jest wiekszy ( w ciele ) od Jana, a jako Bog-Mesjasz ( czyli Zbawiciel )sam jest tworca swej Matki.
To jeden z kamieni wegielnych wyniesienia Maryi ponad wszelkie niewiasty - jest poza zasiegiem zwyklej kobiety, zwyklej matki, zwyklego czlowieka.
Dlaczego? Poniewaz jest Niewiasta Niepokalana czyli Blogoslawiona ponad wszelkie kobiety i przez wszystkie narody.
Jest rowniez Matka Boga, bo tak o tym zaswiadczyla slowami w Pismie sw.Elzbieta , mowiac do i o Maryi, ze ta jest Matka Pana ( Elohim ), ktory jest Panem ( Elohim ) Elzbiety.
Elohim to okreslenie JHWH.
Ta cala scena jest jasno czytelna dla semity. Dlatego trzeba wziac zawsze nauczanie , ktore takie semickie swiatlo z soba niesie. A owo jest nam dane i wlasciwie/prawidlowo zrozumiane w Kosciele Katolickim.
Nie w zwiedzeniach samozwanczych prorokow i bladzacych/ zwiedzionych nauczycieli.
Może i tak jest czy było wśród Semitów. Wesele jest jednak bardziej prywatnym wydarzeniem czy też familijnym nawet wesele Baranka.
Są następne słowa o rodzinie. Tu Jezus powiedział kto jest Jego rodziną. Co oczywiście nie ujmuje Marii, ale także daje do myślenia.
Ponad to, wcześniej Ewangelista pisze: (3) A gdy zabrakło wina, rzekła matka Jezusa do niego: Wina nie mają.
To tłumaczenie dla mnie nie trzyma się "kupy". Dzisiaj mówi się kobieto, kobiety itp... Ogólnie nic do tych zwrotów nie mam, chyba że dziecko mówi do Matki swojej Kobieto. W wielu innych fragmentach jest mowa o niewiastach. Czyli jest to zwrot jak najbardziej powszechny, tym bardziej że (27) Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę.
Mówisz, Niepokalana czyli Błogosławiona. Czy Jezus umarł także dla niej?
Mówisz: Matka Boga. Bóg mówi inaczej:(5) Do którego bowiem z aniołów powiedział kiedykolwiek: Tyś jest Synem moim, Jam cię dziś zrodził?
Pewnie powiesz, że to odnosi się do innego wydarzenia ale cóż? Jakoś przeżyję ostatnie twoje słowa.
Jozek pisze: 2021-08-22, 23:11 jeden antyj, to zalezy kogo uwazasz za Pana.
jak do tej pory nie chciales tego wyjasnic, wiec bie zdziw sie ze nadtepna moja odpowiedz bedzie w trybie rozkazujacym.
wiem ze wiesz jaka bedzie tego tresc, wiec za wczasu odejdz od niego.
No to wal, albo: bądź zdrów.

jeden antyk

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: jeden antyk » 2021-08-23, 00:23

Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-22, 23:13
jeden antyk pisze: 2021-08-22, 22:30
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-22, 22:15 @jeden antyk napisz o co Ci chodzi, albo nie pisz. Takie kręcenie i ucieczka w ogólniki to bardzo nieładny wobec współdyskutantów manewr.
Sam tak zacznij odpowiadać bo atakujesz mnie przez niezrozumienie prostych spraw. Co jest dla mnie oczywiste.
Po pierwsze nie jestem twoim nauczycielem mogę jedynie wskazać na Niego. I to robię.
Po pierwsze, nic nie wskazujesz kręcąc i mącąc.
Napisz o co Ci chodzi wprost albo przestań mieszać.
To jest zarzut.

Po drugie zgodne z tematem, każdy kto wchodzi między mnie a Pana naszego jest z ducha zwodniczego.
A któż tak robi? Jakiś zarzut?
Maria z objawień np.

A teraz mi odpowiedz dlaczego Jezus zwrócił się do Matki swojej niewiasto, zamiast Matko?
(4) Jezus Jej odpowiedział: Czyż to moja lub Twoja sprawa, Niewiasto? Czyż jeszcze nie nadeszła godzina moja?
Dziwny zarzut.
To nie zarzut tylko pytanie.
w początkach naszej ery na Bliskim Wschodzie była to zupełnie normalna forma (prawdę mówiąc w tamtych okolicach jest ona uznana nawet dziś).
Także w Piśmie słowo Niewiasta nie jest bynajmniej używane w znaczeniu pejoratywnym: przeciwnie - w Apokalipsie Niewiasta Obleczona w Słońce symbolizuje wszystko co dobre i wspaniałe. Podobnie w Starym Testamencie – do dziś podczas ślubów panny młode uwielbiają gdy pierwsze czytanie zawiera cudowny Hymn o Dzielnej Niewieście:
„Niewiastę dzielną któż znajdzie?
Jej wartość przewyższa perły.
Serce małżonka jej ufa, na zyskach mu nie zbywa;
nie czyni mu źle, ale dobrze przez wszystkie dni jego życia.
O len się stara i wełnę, pracuje starannie rękami.
(…)
Strojem jej siła i godność, do dnia przyszłego się śmieje.
Otwiera usta z mądrością, na języku jej miłe nauki.
Bada bieg spraw domowych, nie jada chleba lenistwa.
Powstają synowie, by szczęście jej uznać, i mąż, ażeby ją sławić:
Wiele niewiast pilnie pracuje, lecz ty przewyższasz je wszystkie.
Kłamliwy wdzięk i marne jest piękno: chwalić należy niewiastę, co boi się Pana.
Z owocu jej rąk jej dajcie, niech w bramie chwalą jej czyny.”
/Prz 31,10-13.25-31/

Znów spudłowałeś ;)
Według twojego rozumienia. A napisałem coś podobnego do CMK. "W wielu innych fragmentach jest mowa o niewiastach. Czyli jest to zwrot jak najbardziej powszechny, tym bardziej że: "(27) Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę. ""
Ostatnio zmieniony 2021-08-23, 18:15 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

CMK

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: CMK » 2021-08-24, 09:05

Drogi antyku - oczywiscie tekst Biblii rozumiec nalezy wedlug wykladu apostolskiego Kosciola ( apostolski, gdyz ustanowiony na Apostolach Pana naszego Jezusa Chrystusa ) i jest nim Kosciol Katolicki.
Samozwancze ustanawienie swej osoby jako autorytetu biblijnego i autorytetu wiary jest antychrystusowe. Nie idz ta droga.Idz droga Kosciola.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-24, 16:51

jeden antyk pisze: 2021-08-23, 00:23
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-22, 23:13
jeden antyk pisze: 2021-08-22, 22:30
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-22, 22:15 @jeden antyk napisz o co Ci chodzi, albo nie pisz. Takie kręcenie i ucieczka w ogólniki to bardzo nieładny wobec współdyskutantów manewr.
Sam tak zacznij odpowiadać bo atakujesz mnie przez niezrozumienie prostych spraw. Co jest dla mnie oczywiste.
Po pierwsze nie jestem twoim nauczycielem mogę jedynie wskazać na Niego. I to robię.
Po pierwsze, nic nie wskazujesz kręcąc i mącąc.
Napisz o co Ci chodzi wprost albo przestań mieszać.
To jest zarzut.
CO "jest zarzut"?
Znowu trollujesz, zamiast napisać, o co Ci chodzi?

Po drugie zgodne z tematem, każdy kto wchodzi między mnie a Pana naszego jest z ducha zwodniczego.
A któż tak robi? Jakiś zarzut?
Maria z objawień np.
Proszę o cytat - albo przeproś za oszczerstwo.
A napisałem coś podobnego do CMK. "W wielu innych fragmentach jest mowa o niewiastach. Czyli jest to zwrot jak najbardziej powszechny, tym bardziej że: "(27) Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę. ""
I co z tego wynika dla naszej dyskusji?

jeden antyk

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: jeden antyk » 2021-08-24, 19:06

CMK pisze: 2021-08-24, 09:05 Drogi antyku - oczywiscie tekst Biblii rozumiec nalezy wedlug wykladu apostolskiego Kosciola ( apostolski, gdyz ustanowiony na Apostolach Pana naszego Jezusa Chrystusa ) i jest nim Kosciol Katolicki.
Samozwancze ustanawienie swej osoby jako autorytetu biblijnego i autorytetu wiary jest antychrystusowe. Nie idz ta droga.Idz droga Kosciola.
Pozdrawiam.
Nieprawda, gdyby to był KK nie zabijano by ludzi w imię Pana naszego i budowano by Imperium na wzór ducha świata.
Nie używano by jezyka Rzymu pośród ludzi innych języków, po to też jest dar języków.
I choć możesz się ze mną nie zgadzać, to zwróć uwagę, że nie prowadzę do siebie ale do wiary w Pana naszego, który jest i nas nie opuścił i działa przez Ducha, którego boją się katolicy lub go nie chcą bo są tak nauczeni (nie wszyscy oczywiście).
Z resztą całe nauczanie Apostolskie jest na to właśnie ukierunkowane.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-24, 19:12

Nie prowadzisz nigdzie (bo na szczęście nikt za Tobą nie pójdzie), ale kierunek który wskazujesz (wbrew Twemu mniemaniu) to droga od, a nie do Boga.
Więc daruj sobie podobne wstawki, kiedy nie masz nic merytorycznego do powiedzenia.
I przypominam CI o podaniu argumentacji lub przeprosinach za oszczerstwo powyżej.

Aha, jeszcze jedno. My występujemy tu uczciwie, wprost mówimy, że jesteśmy katolikami. Bądź uczciwy i podaj swoją wspólnotę.
Ostatnio zmieniony 2021-08-24, 19:12 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Andej » 2021-08-24, 20:08

jeden antyk pisze: 2021-08-24, 19:06 nie prowadzę do siebie ale do wiary w Pana naszego,
Może i nie do siebie, ale z pewnością nie do Boga naszego. Usiłujesz prowadzić do jakiegoś dziwacznego* wyobrażenia Boga.

Z tego co wypisujesz jednoznacznie wypływa jedynie niechęć (to eufemizm) do katolików i Kościoła. Biblijne manipulacje nie trzymają się kupy, ani, tym bardziej, logiki. Aroganckimi wypowiedziami nikogo nie przekonasz. Wprost przeciwnie.


* Najpierw napisałem sekciarskiego, ale uznałem to za zbyt negatywne określenie, które może zranić.
Ostatnio zmieniony 2021-08-24, 20:09 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ