Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Andej » 2017-11-15, 12:19

Marek_Piotrowski pisze: Warto jednak pamiętać, że Wcielenie mogło nastąpić przez tą, którą Bóg wybrał (nie musiała to być chyba Maryja) zaś odkupienie tylko przez Jezusa właśnie.
Ale w zasadzie zgoda.
Marek_Piotrowski pisze: ... Wcielenie mogło nastąpić przez tą ...
Mogło. I nastąpiło.
Marek_Piotrowski pisze: ... nie musiała to być chyba Maryja ...
Nie musiała, ale była. Bóg Ojciec mógł Syna w postaci człowieka osadzić na ziemi bezpośrednio z Nieba. W dowolnym czasie i miejscu. Bóg nie był/jest ograniczony koniecznością skorzystania z roli kobiety. Jednak wybrał jedną z nas, najdoskonalszą z nas, aby podkreślić człowieczeństwo Jezusa. Dzięki Maryi Jezus był/jest 100% człowiekiem, nie tracącym nic z boskości.
Bóg Ojciec postanowił aby Maryja miała swój udział (przez poczęcie, urodzenie, wychowanie i asystowanie) w przyjściu na ziemię, nauczaniu, męce i zmartwychwstaniu Jezusa. A nawet uważam, że zamysł Boga Ojca był głębszy. Sądzę, że w ten sposób chciał, aby każdy człowiek miał w tym udział.
Ale powstaje problem: Aby móc wejść w to misterium trzeba głośno, zdecydowanie i ze świadomością wszelkich konsekwencji odpowiedzieć TAK, na pytanie stawiane przez Boga. Na wzór Maryi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-11-15, 14:23

Ano tak.

Awatar użytkownika
dromax
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 219
Rejestracja: 2 sty 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: dromax » 2018-01-03, 22:09

Dezerter pisze: 2016-09-26, 23:07 A prawda historyczna jest taka (stawiam tezę i będę jej bronił)
Przez pierwsze 300 lat od śmierci Chrystusa o matce Jego nic nowego w Kościele nie napisano niż w NT ? więc żadnego wniebowzięcia, wiecznego dziewictwa, bezgrzeszności, czy zrodzenia bez grzechu pierworodnego ? nic
:?: "katolik maryjny" , "katolik chrystusowy" - co to za terminologia?
Co z tego, że prawda historyczna jest taka?
To nic nie zmienia w tym co Chrystus przekazał Apostołom, do czego ich upoważnił, jakie nadał przywileje. Ustanawiając Kościół dał MU możliwości poprzez działanie Ducha Świętego. Biblia nie o wszystkim mówi. Jest ponadto wiele innych rzeczy, których Jezus dokonał, a które, gdyby je szczegółowo opisać, to sądzę, że cały świat nie pomieściłby ksiąg, które by trzeba napisać.

(Ew. Jana 21:25, Biblia Tysiąclecia)

KRzK sformułował dogmaty dotyczące Matki Bożej i katolik powinien je przyjąć.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Dezerter » 2018-01-03, 22:35

dromax pisze: 2018-01-03, 22:09
Dezerter pisze: 2016-09-26, 23:07 A prawda historyczna jest taka (stawiam tezę i będę jej bronił)
Przez pierwsze 300 lat od śmierci Chrystusa o matce Jego nic nowego w Kościele nie napisano niż w NT ? więc żadnego wniebowzięcia, wiecznego dziewictwa, bezgrzeszności, czy zrodzenia bez grzechu pierworodnego ? nic
:?: "katolik maryjny" , "katolik chrystusowy" - co to za terminologia?
Co z tego, że prawda historyczna jest taka?
To nic nie zmienia w tym co Chrystus przekazał Apostołom, do czego ich upoważnił, jakie nadał przywileje. Ustanawiając Kościół dał MU możliwości poprzez działanie Ducha Świętego. Biblia nie o wszystkim mówi. Jest ponadto wiele innych rzeczy, których Jezus dokonał, a które, gdyby je szczegółowo opisać, to sądzę, że cały świat nie pomieściłby ksiąg, które by trzeba napisać.

(Ew. Jana 21:25, Biblia Tysiąclecia)

KRzK sformułował dogmaty dotyczące Matki Bożej i katolik powinien je przyjąć.
Pełna zgoda, ale w niczym to nie zmienia moich historycznych ustaleń :)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-03, 22:42

Zależy jakie prawdy "maryjne" masz na myśli pisząc o "niczym nowym przez 300 lat" ?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Dezerter » 2018-01-03, 23:13

Przeczytaj wątek to się dowiesz ... jak zapomniałeś ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-03, 23:40

Chciałbym to jakoś uporządkować. Bo z watkiem jest tak, że argumenty i cytaty które się podaje (a więc jedyne KONKRETY) nikną na "poprzednich stronach" sprawiając wrażenie, że ich nie było.
Zaten napisz proszę o czym mówisz, a zbadamy czy jest coś na ten temat w pierwszych 300 latach. Bo w zależności od konkretnych prawd odpowiedź będzie inna.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Dezerter » 2018-01-06, 21:37

Specjalnie dla Ciebie Marku:
A prawda historyczna jest taka (stawiam tezę i będę jej bronił)
Przez pierwsze 300 lat od śmierci Chrystusa o matce Jego nic nowego w Kościele nie napisano niż w NT - więc żadnego wniebowzięcia, wiecznego dziewictwa, bezgrzeszności, czy zrodzenia bez grzechu pierworodnego - nic
I przypomnę Ci, że już swoje argumenty przedstawiłeś w tym wątku i punk to punkcie na nie odpowiedziałem, więc czekam na nowe odkrycia piśmiennictwa starożytnego, którego nie znam i które nie było tu omawiane.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-06, 23:59

Na razie nie wiem o czym piszesz i o co pytasz. Więc konkretniej proszę.
Nadto: to, że udzieliłeś odpowiedzi, nie oznacza, że była ona satysfakcjonująca.

Benjamin

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Benjamin » 2018-01-08, 16:22

Przez pierwsze 2000 lat od Ptolomeusza nic nowego w astronomii nie opisano: a wiec nic o sloncu w centrum ukladu, :-? nic o orbitach planet, nic o najdalszych cialach planetarnych i astralnych ...
Wiemy wiec na pewno ... ze Kopernik byla kobieta #-o ... i dlatego slonce krazy wokol ziemi ( a nie jak te "niebiblijne" wynalazki pokopernikanskie ) :-j

konik

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: konik » 2018-01-08, 20:46

Nawet w Biblii pisze, ze to slonce wschodzi i zachodzi ...
A o Dezerterze nic nie pisze. :-o Nie sluchajcie wobec tego tej falszywej nauki, bo Dezerter to pozniejszy wynalazek X( ... przez jakies 2000 lat nic o nim nie mowiono. $-)
A o koniach tak. Mnie sluchajcie, ja jestem, bo o mnie mowiono ;))

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-08, 20:47

Nie, słuchajcie, potraktujmy sprawę poważnie. Takie śmiechy nic nie wnoszą, a na pewno nie przekonają Dezertera.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Dezerter » 2018-01-08, 21:19

Benjamin pisze: 2018-01-08, 16:22 Przez pierwsze 2000 lat od Ptolomeusza nic nowego w astronomii nie opisano: a wiec nic o sloncu w centrum ukladu, :-? nic o orbitach planet, nic o najdalszych cialach planetarnych i astralnych ...
Bardzo ciekawe - nie wiedziałem, dziękuje Beniaminie - myślałem, że było inaczej ty podobnie w sprawie Marii ?
Wiemy wiec na pewno ... ze Kopernik byla kobieta #-o ... i dlatego slonce krazy wokol ziemi ( a nie jak te "niebiblijne" wynalazki pokopernikanskie ) :-j
A tu ci się wyraźnie pogorszyło i zaraziłeś w dodatku konika :p dezertera, który myśli, że ja taki stary jestem jak Matuzalem, albo jak on ;)
ale wiem, że brak Wam argumentów chłopaki, stąd ta dziecinada, ale takich też Was kocham :ymhug:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

inquisitio
Bywalec
Bywalec
Posty: 163
Rejestracja: 24 wrz 2016
Has thanked: 14 times
Been thanked: 58 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: inquisitio » 2018-01-09, 09:21

Dziwne dla mnie są te wszystkie wywody o Matce Bożej. Jeżeli uważamy się za katolików to powinniśmy przyjmować w calosci nauczanie Kościoła w tej kwestii. Jeżeli jest inaczej to wtedy kogo słuchamy, siebie czy tych którzy są poza Kościołem? Krótka piłka, albo jesteśmy z Piotrem albo nie .
Serviam

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-09, 09:53

Wydaje mi się, że to są dwie różne sprawy - posłuszeństwo wiary i wyjaśnianie wątpliwości.
W moim przekonaniu, ponieważ wierymy że Kościół serwuje nam prawdę, nie musimy się obawiać drążenia sprawy - przeciwnie, uważam że wątpliwości należy wyjaśniać - wzmacnia to wiarę.
Oczywiście, trzeba też mieć pokorę przyjęcia do wiadomości ze wszystkiego człowiek wyjaśnić nie jest w stanie - ale w dochodzeniu do prawdy nie ma nic złego.

ODPOWIEDZ