Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-20, 23:37

jeden antyk pisze: 2021-08-20, 22:32
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-20, 22:06 Dodano po 2 minutach 28 sekundach:
jeden antyk pisze: 2021-08-20, 21:54 Ok. Jednak na czym opiera się tzw Maryjność u katolików
To zalezy u którego katolika :)
W Kościele opiera się na Objawieniu (ale nie na objawieniach prywatnych).
Czyli jednak jest opcja że Maryjność ma też związek z objawieniami.
Z Objawieniem. To kolosalna różnica.
Objawienie (czasem mówi się "Objawienie publiczne") to objawienie w Jezusie Chrystusie, które zakończyło się ze śmiercią ostatniego z Apostołów i przekazane nam przez wszystkie wieki (Przekaz ten nazywamy "Tradycją" - pisane z wielkiej litery, bo to ta Tradycja, o której mowa w 2 Tes 2,15 ; 2 Tes 3,6 i 1 Kor 11,2). Duża część tego Objawienia Publicznego została zapisana w Biblii.

jeden antyk

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: jeden antyk » 2021-08-21, 19:01

Albertus pisze: 2021-08-20, 23:02
jeden antyk pisze: 2021-08-20, 22:32
Dezerter pisze: 2021-08-20, 22:02 Jeden Antyk - na Biblii i roli jaką w Bożym planie zbawienia ludzkości dostała jedyna, wybrana Miriam, Matka naszego Pana Jezusa Chrystusa.
Owszem, według ciała (ST) błogosławiona między niewiastami.
Gdzie w Biblii jest napisane że błogosławiona "według ciała"?
Stary Testament czy Przymierze było według ciała. Samo stwierdzenie "błogosławiona między niewiastami" to samo znaczy, choć w Nowym Przymierzu też można powiedzieć, że jesteś błogosławiony pośród innych np. Jednak nie obowiązuje obrzezka ciała a serca.

Dodano po 1 minucie 22 sekundach:
jeden antyk pisze: 2021-08-20, 22:32
Albertus pisze: 2021-08-20, 21:58
jeden antyk pisze: 2021-08-20, 21:52 Czyli Albertusie Apostołowie też mogliby się nam objawić? Powiesz, że tak. Prawda? Zapytam więc od razu: po co? Nadmienię, że nie kwestionuję możliwości, a jedynie powód?
Oczywiście że mogliby jeśli by im Bóg pozwolił.
A po co? To zależy od sytuacji. Trudno powiedzieć. Na pewno w celu umocnienia wiary.
Przypomina mi się opowieść: (44) Podobne jest Królestwo Niebios do ukrytego w roli skarbu, który człowiek znalazł, ukrył i uradowany odchodzi, i sprzedaje wszystko, co ma, i kupuje oną rolę. (45) Dalej podobne jest Królestwo Niebios do kupca, szukającego pięknych pereł, (46) który, gdy znalazł jedną perłę drogocenną, poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił ją.
A także: szukajcie wpierw królestwa


Albertus pisze: 2021-08-20, 23:02
jeden antyk pisze: 2021-08-20, 22:32To i owszem. Pełna zgoda. Jednak Jezus mówił aby nie biegać tu czy tam. Dlaczego?
Pan Jezus powiedział o tym w kontekście Jego powtórnego przyjścia.

Jaki to ma związek z objawieniami świętych?
wprost oczywiście nie ma, ale jak powyżej o perle... ma i to dość duży.
A to że w kontekście Jego przyjścia, piszesz? To znaczy kiedy te słowa zaczną obowiązywać, dopiero gdy przyjdzie lub tuż przed?

Andej pisze: 2021-08-20, 22:01
jeden antyk pisze: 2021-08-20, 21:54 Jednak na czym opiera się tzw Maryjność u katolików
Sądzę, że na uczuciowym podejściu do wiary. Typowe dla ludyczności.
W maryjności nie ma niczego złego. Wprost przeciwnie, Ona prowadzi śladami Chrystusa. Wielkim przedstawicielem maryjności w Kościele był Stefan kardynał Wyszyński.
Nie wystarczy Duch Święty?
Generalnie (fundamentalnie) uważam, że NT oparty jest na Miłości.
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-20, 23:37
jeden antyk pisze: 2021-08-20, 22:32
Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-20, 22:06 Dodano po 2 minutach 28 sekundach:
jeden antyk pisze: 2021-08-20, 21:54 Ok. Jednak na czym opiera się tzw Maryjność u katolików
To zalezy u którego katolika :)
W Kościele opiera się na Objawieniu (ale nie na objawieniach prywatnych).
Czyli jednak jest opcja że Maryjność ma też związek z objawieniami.
Z Objawieniem. To kolosalna różnica.
Objawienie (czasem mówi się "Objawienie publiczne") to objawienie w Jezusie Chrystusie, które zakończyło się ze śmiercią ostatniego z Apostołów i przekazane nam przez wszystkie wieki (Przekaz ten nazywamy "Tradycją" - pisane z wielkiej litery, bo to ta Tradycja, o której mowa w 2 Tes 2,15 ; 2 Tes 3,6 i 1 Kor 11,2). Duża część tego Objawienia Publicznego została zapisana w Biblii.
Nawiązujesz do Objawienia Jana i o Naukach pierwszych nazywając je Tradycją, o ile dobrze rozumiem. I dalej nie rozumiem jaki ma mieć to związek z Maryjnością (w moim rozumieniu tego zagadnienia oczywiście). Czy twoim zdaniem (Kościoła) Maria jest Królową Niebios?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-21, 20:05

jeden antyk pisze: 2021-08-21, 19:01
Albertus pisze: 2021-08-20, 23:02 Gdzie w Biblii jest napisane że błogosławiona "według ciała"?
Stary Testament czy Przymierze było według ciała.
Skąd to mniemanie? A nawet gdyby, to nie powód by dodawać.
Samo stwierdzenie "błogosławiona między niewiastami" to samo znaczy
Nic podobnego
jeden antyk pisze: 2021-08-20, 22:32 Przypomina mi się opowieść: (44) Podobne jest Królestwo Niebios do ukrytego w roli skarbu, który człowiek znalazł, ukrył i uradowany odchodzi, i sprzedaje wszystko, co ma, i kupuje oną rolę. (45) Dalej podobne jest Królestwo Niebios do kupca, szukającego pięknych pereł, (46) który, gdy znalazł jedną perłę drogocenną, poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił ją.
A także: szukajcie wpierw królestwa
Bez związku. Jeśli się objawiają, to właśnie dla Krolestwa Niebieskiego.
wprost oczywiście nie ma, ale jak powyżej o perle... ma i to dość duży.
Tak jak o perle - żadnego. Ani wprost, ani w poprzek, ani po skosie.
Nie wystarczy Duch Święty?
Maryjność, to Jego dzieło
Generalnie (fundamentalnie) uważam, że NT oparty jest na Miłości.
Ameryki nie odkryłeś ;)
jeden antyk pisze: 2021-08-20, 22:32 Nawiązujesz do Objawienia Jana i o Naukach pierwszych nazywając je Tradycją, o ile dobrze rozumiem. I dalej nie rozumiem jaki ma mieć to związek z Maryjnością (w moim rozumieniu tego zagadnienia oczywiście).
Ponieważ w tym Objawieniu przekazano nam maryjność
Czy twoim zdaniem (Kościoła) Maria jest Królową Niebios?
Nie znam takiego tytułu Maryi. Maryja jest "Królową Nieba i Ziemi".
I błagam, nie wyskakuj z oklepanym tekstem o Izydzie albo Artemidzie, bo to jest tak naciągane, że świszczy :)
Ostatnio zmieniony 2021-08-21, 20:08 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 3 razy.

jeden antyk

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: jeden antyk » 2021-08-21, 20:57

Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-21, 20:05
jeden antyk pisze: 2021-08-21, 19:01
Albertus pisze: 2021-08-20, 23:02 Gdzie w Biblii jest napisane że błogosławiona "według ciała"?
Stary Testament czy Przymierze było według ciała.
Skąd to mniemanie? A nawet gdyby, to nie powód by dodawać.
Samo stwierdzenie "błogosławiona między niewiastami" to samo znaczy
Nic podobnego
jeden antyk pisze: 2021-08-20, 22:32 Przypomina mi się opowieść: (44) Podobne jest Królestwo Niebios do ukrytego w roli skarbu, który człowiek znalazł, ukrył i uradowany odchodzi, i sprzedaje wszystko, co ma, i kupuje oną rolę. (45) Dalej podobne jest Królestwo Niebios do kupca, szukającego pięknych pereł, (46) który, gdy znalazł jedną perłę drogocenną, poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił ją.
A także: szukajcie wpierw królestwa
Bez związku. Jeśli się objawiają, to właśnie dla Krolestwa Niebieskiego.
wprost oczywiście nie ma, ale jak powyżej o perle... ma i to dość duży.
Tak jak o perle - żadnego. Ani wprost, ani w poprzek, ani po skosie.
Nie wystarczy Duch Święty?
Maryjność, to Jego dzieło
Generalnie (fundamentalnie) uważam, że NT oparty jest na Miłości.
Ameryki nie odkryłeś ;)
jeden antyk pisze: 2021-08-20, 22:32 Nawiązujesz do Objawienia Jana i o Naukach pierwszych nazywając je Tradycją, o ile dobrze rozumiem. I dalej nie rozumiem jaki ma mieć to związek z Maryjnością (w moim rozumieniu tego zagadnienia oczywiście).
Ponieważ w tym Objawieniu przekazano nam maryjność
Czy twoim zdaniem (Kościoła) Maria jest Królową Niebios?
Nie znam takiego tytułu Maryi. Maryja jest "Królową Nieba i Ziemi".
I błagam, nie wyskakuj z oklepanym tekstem o Izydzie albo Artemidzie, bo to jest tak naciągane, że świszczy :)
Nareszcie się trochę rozpisałeś. Masz swój pogląd. Ja swój. No i mamy miecz "nie na temat" ;) z innego tematu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-21, 22:04

To nie jest sprawa mojego i Twojego poglądu. Zawsze, kiedy ktoś wyjeżdża z podobnym tekstem, wiem, że zabrakło mu argumentów ;)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Andej » 2021-08-21, 22:59

jeden antyk pisze: 2021-08-21, 19:01 Nie wystarczy Duch Święty?
Oczywiście, że nie. Trójca. Bóg w Trójcy Jedyny. Zawsze. A Maryja jedynie prowadzi nie Niego śladami Chrystusa.
jeden antyk pisze: 2021-08-21, 19:01Generalnie (fundamentalnie) uważam, że NT oparty jest na Miłości.
Tak, przykazania Miłości to kwintesencja. Wystarczy się nimi kierować.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

jeden antyk

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: jeden antyk » 2021-08-22, 08:46

Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-21, 22:04 To nie jest sprawa mojego i Twojego poglądu. Zawsze, kiedy ktoś wyjeżdża z podobnym tekstem, wiem, że zabrakło mu argumentów ;)
Jak na razie nic mi nie wyjaśniłeś na temat czym jest Maryjność.
Andej pisze: 2021-08-21, 22:59
jeden antyk pisze: 2021-08-21, 19:01 Nie wystarczy Duch Święty?
Oczywiście, że nie. Trójca. Bóg w Trójcy Jedyny. Zawsze. A Maryja jedynie prowadzi nie Niego śladami Chrystusa.
Mnie wystarczy Duch ŚWIĘTY przysłany przez Syna.
Andej pisze: 2021-08-21, 22:59
jeden antyk pisze: 2021-08-21, 19:01Generalnie (fundamentalnie) uważam, że NT oparty jest na Miłości.
Tak, przykazania Miłości to kwintesencja. Wystarczy się nimi kierować.
Miło mi, że też tak uważasz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Andej » 2021-08-22, 09:34

jeden antyk pisze: 2021-08-22, 08:46 Mnie wystarczy Duch ŚWIĘTY przysłany przez Syna.
Zdaje mi się to być umniejszaniem Boga w Trójcy Jedynego.


Bóg Trójjedyny to nie Duch święty, choć Duch święty to Bóg.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

jeden antyk

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: jeden antyk » 2021-08-22, 09:52

Andej pisze: 2021-08-22, 09:34
jeden antyk pisze: 2021-08-22, 08:46 Mnie wystarczy Duch ŚWIĘTY przysłany przez Syna.
Zdaje mi się to być umniejszaniem Boga w Trójcy Jedynego.


Bóg Trójjedyny to nie Duch święty, choć Duch święty to Bóg.
Mnie natomiast Maryjność umniejsza Boga Boga w Trójcy Jedynego w całości.
Spróbuję pokazać Ci pewną kolejność którą uznaję i napisałem, że wystarczy Duch.
(5) Gdy on jeszcze mówił, oto obłok jasny okrył ich i oto rozległ się głos z obłoku: Ten jest Syn mój umiłowany, którego sobie upodobałem, jego słuchajcie! Tu Ojciec składa świadectwo o Synu, aby Jego słuchać.
Podobnie zresztą Maria na weselu:
(5) Rzekła matka jego do sług: Co wam powie, czyńcie!
Jezus zaś odchodząc do Ojca:
(23) Odpowiedział Jezus i rzekł mu: Jeśli kto mnie miłuje, słowa mojego przestrzegać będzie, i Ojciec mój umiłuje go, i do niego przyjdziemy, i u niego zamieszkamy. (24) Kto mnie nie miłuje, ten słów moich nie przestrzega, a przecież słowo, które słyszycie, nie jest moim słowem, lecz Ojca, który mnie posłał. (25) To wam powiedziałem z wami przebywając. (26) Lecz Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w imieniu moim, nauczy was wszystkiego i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem. (27) Pokój zostawiam wam, mój pokój daję wam; nie jak świat daje, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze i niech się nie lęka. (28) Słyszeliście, że powiedziałem wam: Odchodzę i przychodzę do was. Gdybyście mnie miłowali, tobyście się radowali, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest niż Ja. (29) Teraz powiedziałem wam, zanim się to stanie, abyście uwierzyli, gdy się to stanie.
(Ewangelia Jana 14:23-29)

Te słowa są prawdziwe.
Ostatnio zmieniony 2021-08-22, 09:54 przez jeden antyk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Andej » 2021-08-22, 09:59

Jeśli maryjność umniejsza Boga Boga w Trójcy Jedynego to jest to jakąś aberacją. Albowiem właśnie Maryja dała najwspanialszy przykład oddanie Bogu i miłości do Boga. Ona to jako jedyna spośród ludzi przeszła idealnie przez życie. Całkowicie oddana woli Bożej i idealnie ją wypełniając.
A maryjność polega na Jej naśladowaniu w jej koncentracji na Bogu. Naśladowaniu w oddaniu Bogu. Posłuszeństwie. A także rozumieniu. Udowodniła to swym życiem.

Nie pojmuję, jak totalne oddanie się Bogu może umniejszać Boga.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

jeden antyk

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: jeden antyk » 2021-08-22, 10:10

Nie piszę o Niej
Ostatnio zmieniony 2021-08-22, 10:12 przez jeden antyk, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-08-22, 11:01

jeden antyk pisze: 2021-08-22, 08:46 Mnie wystarczy Duch ŚWIĘTY przysłany przez Syna.
Jeszcze wczoraj pisałeś, że Duch Święty i Syn to ta sama osoba. Może przemyśl swoje wierzenia, zanim zaczniesz je propagować. I posłuchaj co piszą inni, bo - w przeciwieństwie do Ciebie - to co piszą nie jest sprzeczne.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-08-22, 11:15

Marek_Piotrowski pisze: 2021-08-22, 11:01 Jeszcze wczoraj pisałeś, że Duch Święty i Syn to ta sama osoba.
Nie, chyba pomylił Ci się z innym forumowiczem. To Fankis tak twierdził.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: Jozek » 2021-08-22, 11:24

jeden antyk pisze: 2021-08-22, 09:52
Andej pisze: 2021-08-22, 09:34
jeden antyk pisze: 2021-08-22, 08:46 Mnie wystarczy Duch ŚWIĘTY przysłany przez Syna.
Zdaje mi się to być umniejszaniem Boga w Trójcy Jedynego.


Bóg Trójjedyny to nie Duch święty, choć Duch święty to Bóg.
Mnie natomiast Maryjność umniejsza Boga Boga w Trójcy Jedynego w całości.
Spróbuję pokazać Ci pewną kolejność którą uznaję i napisałem, że wystarczy Duch.
(5) Gdy on jeszcze mówił, oto obłok jasny okrył ich i oto rozległ się głos z obłoku: Ten jest Syn mój umiłowany, którego sobie upodobałem, jego słuchajcie! Tu Ojciec składa świadectwo o Synu, aby Jego słuchać.
Podobnie zresztą Maria na weselu:
(5) Rzekła matka jego do sług: Co wam powie, czyńcie!
Jezus zaś odchodząc do Ojca:
(23) Odpowiedział Jezus i rzekł mu: Jeśli kto mnie miłuje, słowa mojego przestrzegać będzie, i Ojciec mój umiłuje go, i do niego przyjdziemy, i u niego zamieszkamy. (24) Kto mnie nie miłuje, ten słów moich nie przestrzega, a przecież słowo, które słyszycie, nie jest moim słowem, lecz Ojca, który mnie posłał. (25) To wam powiedziałem z wami przebywając. (26) Lecz Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w imieniu moim, nauczy was wszystkiego i przypomni wam wszystko, co wam powiedziałem. (27) Pokój zostawiam wam, mój pokój daję wam; nie jak świat daje, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze i niech się nie lęka. (28) Słyszeliście, że powiedziałem wam: Odchodzę i przychodzę do was. Gdybyście mnie miłowali, tobyście się radowali, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest niż Ja. (29) Teraz powiedziałem wam, zanim się to stanie, abyście uwierzyli, gdy się to stanie.
(Ewangelia Jana 14:23-29)

Te słowa są prawdziwe.
i to co piszesz, to tego nie rozumiesz.
nie rozumiesz chociazby co znaczy slowo Bog i co jest esencja wiary w Boga.
wroc do swojego wszesniejszego stwierdzenia o milosci i od tego zacznij swoje poznawanie wiary i Boga.
pierwsza wskazowke ci dam, ze nie ma milosci bez drugiej osoby, a idac dalej, wspolnoty.
kolejna wskazowka jest to ze kazdy czlowiek posiada czastke Boga w sobie, wiec nie mozesz kochac Boga nie kochajac kazdego blizniego.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

orzeszku

Re: Kilka wątpliwości i pytań o Maryję

Post autor: orzeszku » 2021-08-22, 11:40

Akurat ten przykład z Kany Galilejskiej jest świetnym przykładem, że spodobało się Bogu w ten sposób działać, że wiele uzależnił od decyzji oraz próśb Maryi - podobnie jak w Zwiastowaniu nie postawił Jej przed faktem dokonanym tylko pozwolił wybrać, tak też na weselu w Kanie Pan Jezus wprawdzie mówi Maryi, że jeszcze nie czas na Jego ujawnienie się, jednak na Jej prośbę dokonuje cudu.

https://www.niedziela.pl/artykul/83562/ ... a-weselu-w

ODPOWIEDZ