Objawienia Maryjne - objawieniami prywatnymi

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Re: Objawienia Maryjne - objawieniami prywatnymi

Post autor: Tomaszek » 2017-06-11, 18:46

Mnie tutaj zastanowił cytat z Apokalipsy:
Tu się okazuje wytrwałość świętych,
tych, którzy strzegą przykazań Boga i wiary Jezusa.
Ap 14:12

i drugi podobny:
I rozgniewał się Smok na Niewiastę,
i odszedł rozpocząć walkę z resztą jej potomstwa11,
z tymi, co strzegą przykazań Boga
i mają świadectwo Jezusa.
Ap 12:17

Ale z tego co niektórzy policzyli, to tych przykazań Bożych jest 613. I co Wy na to? O jakie tu przykazania chodzi w zasadzie?
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Re: Objawienia Maryjne - objawieniami prywatnymi

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-06-11, 21:38

Przez "przykazania" rozumie się w Biblii różne rzeczy. W ST bywa, że całe Prawo (614 przykazań, o jakich piszesz), bywa też że 10 przykazań. Często też "przestrzeganie przykazań" jest po prostu synonimem posłuszeństwa Bogu.
Jezus w kontekście przykazań wymienia tylko 6 przykazań z Dekalogu:
Mar 10:19 bt5 "(19) Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę."

Kiedy indziej Jezus do "przykazań" zaliczył też starotestamentowe Przykazanie Miłości:
"Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe? (37) On mu odpowiedział: Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. (38) To jest największe i pierwsze przykazanie. (39) Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. (40) Na tych dwóch przykazaniach zawisło całe Prawo i Prorocy."/Mt 22,36-39/

Mamy też inną wypowiedź:
?Umiłowani, jeśli serce nas nie oskarża, mamy ufność wobec Boga, i o co prosić będziemy, otrzymamy od Niego, ponieważ zachowujemy Jego przykazania i czynimy to, co się Jemu podoba. Przykazanie zaś Jego jest takie, abyśmy wierzyli w imię Jego Syna, Jezusa Chrystusa, i miłowali się wzajemnie tak, jak nam nakazał. Kto wypełnia Jego przykazania, trwa w Bogu, a Bóg w nim; a to, że trwa On w nas, poznajemy po Duchu, którego nam dał.?/1 Jana 3,21-24/

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Re: Objawienia Maryjne - objawieniami prywatnymi

Post autor: Tomaszek » 2017-06-12, 04:41

Dziękuję za interesującą i ładną odpowiedź. Oczywiście to temat rzeka. W ST gdybyśmy sięgnęli do herb. rozróżniamy micwot, hukim i miszpatim. Jeszcze słowo Tora występuje w liczbie mnogiej toratot. Są to pouczenia. Czy zauważyłeś, że w zasadzie w Dekalogu mamy więcej jak dziesięć przykazań? Dlatego podoba mi się Twoje szersze i racjonalne podejście do zagadnienia.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Objawienia Maryjne - objawieniami prywatnymi

Post autor: Andej » 2017-06-12, 18:39

Za przykazania uznaję Dekalog.

1. Dekalog zawiera 10 przykazań, choć są one różnie dzielone przez różne wspólnoty. Jednak jest to 10 poruczeń.
2. Prawo (zawierające 614 przykazań) wypływa z Dekalogu. Jest to jedynie ludzką próbą doprecyzowania. Ale Jezus stwierdził, że prawo jest dla człowieka, a nie człowiek dla prawa.
3. Przykazanie miłości nie jest samoistnym przykazaniem, ale kwintesencją Dekalogu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Re: Objawienia Maryjne - objawieniami prywatnymi

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-06-13, 00:35

Ad.3. - Racja, z tym że przykazanie miłości jest niejako "pierwotne" w stosunku do Dekalogu (podobnie jak Stare Prawo jest wtórne wobec Nowego Przymierza)
W Liście do Galacjan znajdujemy zdumiewający tekst:
?A chcę przez to powiedzieć: testamentu, uprzednio przez Boga prawnie ustanowionego, Prawo, które powstało czterysta trzydzieści lat później, nie może obalić tak, by unieważnić obietnicę. Bo gdyby dziedzictwo pochodziło z Prawa, tym samym nie mogłoby pochodzić z obietnicy. A tymczasem przez obietnicę Bóg okazał łaskę Abrahamowi. Na cóż więc Prawo? Zostało ono dodane ze względu na wykroczenia aż do przyjścia Potomka, któremu udzielono obietnicy; przekazane zostało przez aniołów; podane przez pośrednika.?/Gal 3,17-19/
Wygląda na to, że Prawo jest nie tylko ?cieniem? ale jest późniejsze i wtórne wobec danej już w Starym Testamencie obietnicy w Jezusie Chrystusie!

Prawdopodobnie chodzi tu o obietnicę z Ogrodu Eden, daną Pierwszym Rodzicom po grzechu pierworodnym a nazywaną niekiedy ?protoewangelią?: ?Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę.?/Rdz 3,15/

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Re: Objawienia Maryjne - objawieniami prywatnymi

Post autor: Dezerter » 2017-06-14, 20:39

Marek_Piotrowski pisze:Przez "przykazania" rozumie się w Biblii różne rzeczy. W ST bywa, że całe Prawo (614 przykazań, o jakich piszesz), bywa też że 10 przykazań. Często też "przestrzeganie przykazań" jest po prostu synonimem posłuszeństwa Bogu.
Jezus w kontekście przykazań wymienia tylko 6 przykazań z Dekalogu:
Mar 10:19 bt5 "(19) Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę."

Kiedy indziej Jezus do "przykazań" zaliczył też starotestamentowe Przykazanie Miłości:
"Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe? (37) On mu odpowiedział: Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. (38) To jest największe i pierwsze przykazanie. (39) Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. (40) Na tych dwóch przykazaniach zawisło całe Prawo i Prorocy."/Mt 22,36-39/

Mamy też inną wypowiedź:
?Umiłowani, jeśli serce nas nie oskarża, mamy ufność wobec Boga, i o co prosić będziemy, otrzymamy od Niego, ponieważ zachowujemy Jego przykazania i czynimy to, co się Jemu podoba. Przykazanie zaś Jego jest takie, abyśmy wierzyli w imię Jego Syna, Jezusa Chrystusa, i miłowali się wzajemnie tak, jak nam nakazał. Kto wypełnia Jego przykazania, trwa w Bogu, a Bóg w nim; a to, że trwa On w nas, poznajemy po Duchu, którego nam dał.?/1 Jana 3,21-24/
Marku czy to są wszystkie wypowiedzi Jezusa na temat "przykazań"?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Objawienia Maryjne - objawieniami prywatnymi

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-06-14, 21:59

Nie, jest ich więcej:
"Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim."/Mt 5,19/
"On im odpowiedział: Dlaczego i wy przestępujecie przykazanie Boże dla waszej tradycji?"/Mt 15,3/
"ten nie potrzebuje czcić swego ojca ni matki. I tak ze względu na waszą tradycję znieśliście przykazanie Boże."/Mt 15,6/
"Odpowiedział mu: Dlaczego Mnie pytasz o dobro? Jeden tylko jest Dobry. A jeśli chcesz osiągnąć życie, zachowaj przykazania."/Mt 19,17/
""(36) Nauczycielu, które przykazanie w Prawie jest największe? (37) On mu odpowiedział: Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. (38) To jest największe i pierwsze przykazanie. (39) Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. (40) Na tych dwóch przykazaniach zawisło całe Prawo i Prorocy."/Mt 22,36-40/
"Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji, /dokonujecie obmywania dzbanków i kubków. I wiele innych podobnych rzeczy czynicie/."/Mk 7,8/
"I mówił do nich: Umiecie dobrze uchylać przykazanie Boże, aby swoją tradycję zachować."/Mk 7,9/
"Znasz przykazania: Nie zabijaj, nie cudzołóż, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, nie oszukuj, czcij swego ojca i matkę."/Mk 10,19/
"Zbliżył się także jeden z uczonych w Piśmie, który im się przysłuchiwał, gdy rozprawiali ze sobą. Widząc, że Jezus dobrze im odpowiedział, zapytał Go: Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?"/Mk 12,28/
"Drugie jest to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych."/Mk 12,31/
"Znasz przykazania: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, czcij swego ojca i matkę."/Łk 18,20/
"A wiem, że przykazanie Jego jest życiem wiecznym. To, co mówię, mówię tak, jak Mi Ojciec powiedział."/J 12,50/
"Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali tak, jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie."/J 13,34/
"Jeżeli Mnie miłujecie, będziecie zachowywać moje przykazania."/J 14,15/
"Kto ma przykazania moje i zachowuje je, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie."/J 14,21/
"Jeśli będziecie zachowywać moje przykazania, będziecie trwać w miłości mojej, tak jak Ja zachowałem przykazania Ojca mego i trwam w Jego miłości."/J 15,10/
"To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem."/J 15,12/

Abdyjel

Re: Objawienia Maryjne - objawieniami prywatnymi

Post autor: Abdyjel » 2018-03-16, 10:54

Dzisiaj mi się śniła Maryja,Matka naszego Pana i była bardzo piękna.Śniła się Wam kiedyś?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Objawienia Maryjne - objawieniami prywatnymi

Post autor: Dezerter » 2018-03-16, 20:07

Mi nie , a coś ci mówiła, czy tylko była piękna?
, rozumiem, że wyglądała jak piękna żydówka o śniadej cerze?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Jakub2

Re: Objawienia Maryjne - objawieniami prywatnymi

Post autor: Jakub2 » 2018-03-16, 21:27

Dezerter pisze: 2018-03-16, 20:07 Mi nie , a coś ci mówiła, czy tylko była piękna?
, rozumiem, że wyglądała jak piękna żydówka o śniadej cerze?
Tak szczerze mowiac chcialbym aby ktos opisal to co widzial, czy tez mu sie snilo.
Zwlaszcza czy byla roznica miedzy tym co widzial, a obrazem Jasnogorskim.
Ostatnio zmieniony 2018-03-16, 21:28 przez Jakub2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Objawienia Maryjne - objawieniami prywatnymi

Post autor: Andej » 2018-03-17, 07:21

Jakub2 pisze: 2018-03-16, 21:27
Dezerter pisze: 2018-03-16, 20:07 Mi nie , a coś ci mówiła, czy tylko była piękna?
, rozumiem, że wyglądała jak piękna żydówka o śniadej cerze?
Tak szczerze mowiac chcialbym aby ktos opisal to co widzial, czy tez mu sie snilo.
Zwlaszcza czy byla roznica miedzy tym co widzial, a obrazem Jasnogorskim.
Nie rozumiem? A dlaczego miałby być podobna do tego obrazu? Lub innego?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Objawienia Maryjne - objawieniami prywatnymi

Post autor: Magnolia » 2018-03-17, 08:05

Może chodziło Jakubowi o ustalenie , który wizerunek Maryi jest "poprawny", "prawdziwy" ;) ?

Wpisując w google hasło : "obrazy maryjne w Polsce " można zobaczyć jak wielkie mamy bogactwo wyobrażeń jak wyglądała Matka Pana...

Ale zastanowiło mnie dlaczego Jakub wspomniał Panią Jasnogórską...poszukałam i znalazłam w Wikipedii , że...
Według znanej XV wiecznej legendy, zapisanej w najstarszej historii obrazu miał go namalować św. Łukasz Ewangelista na deskach stołu w domu Maryi w Jerozolimie
https://pl.wikipedia.org/wiki/Obraz_Mat ... ochowskiej
Nie znałam tej legendy...

Abdyjel

Re: Objawienia Maryjne - objawieniami prywatnymi

Post autor: Abdyjel » 2018-03-17, 09:10

Dezerter pisze: 2018-03-16, 20:07 Mi nie , a coś ci mówiła, czy tylko była piękna?
, rozumiem, że wyglądała jak piękna żydówka o śniadej cerze?
Nie po raz pierwszy mi się śniła.Nie wiem czemu akurat mi?Była piękna,piękniejsza niż normalny człowiek.Kiedyś mi się śniła w jasności i blasku i bardzo płakałem...

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Objawienia Maryjne - objawieniami prywatnymi

Post autor: Dezerter » 2019-07-01, 23:26

Ciekawy głos w dyskusji
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Objawienia Maryjne - objawieniami prywatnymi

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-07-02, 20:52

Wychodzi na to, ze tak jeden jak i drugi wyrazili bardzo nieprecyzyjnie swoje mysli i dlatego zaszla potrzeba dodatkowego wyjasniania. Mowie tutaj o ksiedzu i Mikolaju.
Ci panowie to inna sprawa: maja takie a nie inne spojrzenie i to temat na calkiem inna dyskusje.
Ale ... wszyscy w ten spor zaangazowani - chyba troche gonia kroliczka.

ODPOWIEDZ