Kim jest dla Was Maryja?

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
ODPOWIEDZ
Magnolia

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Magnolia » 2018-01-01, 15:36

Każdemu może się zdarzyć czytać "za szybko" ;)

patrycjak1991

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: patrycjak1991 » 2018-01-03, 16:52

Dla mnie Maryja jest Matką Jezusa, moją i każdego człowieka. Proszę Ją często o wstawiennictwo.

Abraham45

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Abraham45 » 2018-01-18, 02:10

Maryja to nie tylko matka, to nieziemski przykład pokory i uniżenia przed Bogiem, totalnego wręcz posłuszeństwa Bogu.
Gdybym miał choć odrobinę tych cnót co Maryja byłbym chyba świętym. Tego jednak brakuje.

Magnolia

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Magnolia » 2018-01-19, 11:57

Abraham45 pisze: 2018-01-18, 02:10 Maryja to nie tylko matka, to nieziemski przykład pokory i uniżenia przed Bogiem, totalnego wręcz posłuszeństwa Bogu.
Gdybym miał choć odrobinę tych cnót co Maryja byłbym chyba świętym. Tego jednak brakuje.
Co rozumiesz Abrahamie pod słowem nieziemski? Bo ja rozumiem NIE Z TEJ ZIEMII, a w takim razie można logicznie pociągnąć wniosek, że Maryja nie była człowiekiem z tej ziemi?
Mam nadzieję jednak, że nie to miałeś na myśli...

Abraham45

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Abraham45 » 2018-01-19, 12:46

Nieziemski w tym stwierdzeniu to ten niebiański wspaniały, najbliższy Bogu.

Gdyby patrzeć patrzeć na Maryję od strony relacji z Bogiem i pełnienia Jego woli to tak w przenośni można by nawet tak ująć, ze nie była człowiekiem a jakimś aniołem, ale w rzeczywistości była człowiekiem - była kobietą właśnie nieziemsko oddaną Bogu, niebiańsko. I dlatego została tak wyróżniona - została wybrana na matkę Syna samego Boga.

Mam jednak takie wrażenie Magnolio że za bardzo doszukujesz się jakiś negatywnych kontekstów w moich wypowiedziach a ja jak chcesz wiedzieć Magnolio nigdy nie porywam się na to aby źle myśleć lub pisać o kimś kto jest dla mnie kimś szczególnym, prawie na równi z Bogiem i Jezusem. MARYJA JEST PRZECIEŻ KIMŚ SZCZEGÓLNYM, ZAJMUJE JEDNO Z NAJWYŻSZYCH MIEJSC W NIEBIE: BÓG OJCIEC, JEZUS - SYN BOŻY, DUCH ŚWIĘTY I MARYJA - TO DLA MNIE ŚWIĘTOŚĆ.

ZAPAMIĘTAJ TO.

Mogę krytykować postępowanie człowieka, może czasami człowieka - zdarza się, ale nigdy nie napisze niczego złego na te osoby. Na świętych także nie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-19, 12:52

Dla mnie Maryja jest Matką w wierze.

Magnolia

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Magnolia » 2018-01-19, 14:13

Widzisz Abrahamie, ja nie mam pewności kim dla mnie jest Maryja, jestem ciągle na etapie odkrywania tej relacji i odkrywania w Maryi wzoru.
Jeśli była człowiekiem który w sposób doskonały wypełniał wole Boga to mogę ją postrzegać za wzór...bo wprawdzie jest do wzór wspaniały ale dościgniony, w sensie możliwy do osiągnięcia dla mnie jako innego człowieka.

Jeśli Maryja jest niebiańska i nieziemska to dla mnie za wysoka półka do naśladowania...

Dla kogoś kto coś próbuje zrozumieć każde słowo ma swoje znaczenie, wagę i wartość... Zazdroszczę Ci że Ty już jesteś pewny... postaraj się zrozumieć kogoś poszukującego, którego precyzja słów i znaczeń dopiero ma przekonać...

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Andej » 2018-01-19, 14:43

Magnolia pisze: 2018-01-19, 14:13 ... Jeśli była człowiekiem który w sposób doskonały wypełniał wole Boga to mogę ją postrzegać za wzór...bo wprawdzie jest do wzór wspaniały ale dościgniony, w sensie możliwy do osiągnięcia dla mnie jako innego człowieka. ...
Zdecydowanie była człowiekiem. Nie mam wątpliwości co do tego, że była człowiekiem. Ale nie wierzę, aby dało się dorównać jej w doskonałości. Można i trzeba starać się o to.

Nie wyobrażam sobie siebie w sytuacji, gdy staje przede mną wysłannik Boga i przekazuje mi propozycję, a właściwie silną sugestię, która wywraca moje życie do góry nogami. Niweczy wszelkie plany i marzenia. Naraża mnie na szykany i odrzucenie przez znajomych, krewnych a może i rodzinę. Napawa strachem przed odpowiedzialnością i obawą, czy zdołam wypełnić zadanie. Czy będę potrafił stanąć na poziomie. Czy nie zawiodę.
A Maria wszystko rzuciła na jedną szalę. Nie po tygodniowym namyśle. Ale przyjęła w pełni wolę bożą. Bez targowania się i zastrzeżeń. W całości ze wszystkimi tego konsekwencjami. Wystarczyło to, że rozpoznała wysłannika. Że rozpoznała, kto go wysłał.

Dla mnie miłość i zaufanie jakim Maria darzyła Boga są niewyobrażalne. Nie do powielenia. Do naśladowania - tak. Ale nie do tak totalnego oddania.
Ogrom zaufania Maryi widać w Jej wyprawie do Elżbiety. Wyobraź sobie tę sytuację. Nagła ciąża. To już jest szok. Kotłujące się myśli: Co powiedzą rodzice, jak zareaguje Józef, jak zareagują sąsiedzi, znajomi, krewni? Ciąża niezamężnej. A Maria odsuwa te problemy na dalszy plan. W głowie ma słowa, informację i ciąży Elżbiety. Maria jest do głębi przekonana, że wysłannik nie powiedział ani jednego zbędnego słowa. A jeśli powiedział o Elżbiecie, to znaczy, że jest to konkretna wskazówka. Maryja odczytuje ją po swojemu. Jako nakaz udzielenia pomocy. I spełnia to ze świadomością, że naraża się wszystkim. Bo co w takiej sytuacji ludzie powiedzą? Będą plotkować. Surowo osądzą na podstawie własnych domniemań. Będą gadać, że kogoś poznała, że się zhańbiła, że zdradziła Józefa. A także, że udawała taką świętoszkę, a tymczasem jest wprost przeciwnie. Wiedziała, że opuszczając na długo dom stanie się obiektem hejtu. Ale też wiedziała, że jeśli poinformuje o tym przed podróżą, to nie wiadomo, czy ją puszczą. Czy się zgodzą. A także to, że nie zapobiegnie w ten sposób plotkom.
A jednak wypełniła wolę bożą. Bez wahania. Najlepiej jak potrafiła. Ja bym zwariował ze strachu. Nie potrafiłbym podjąć jednoznacznej decyzji. Ociągałbym się. Nie potrafiłbym powiedzieć: Boże ufam Tobie. Liczy się tylko Twoja wola. Jestem cały Twój. Czyń ze mną cokolwiek chcesz. Wszystko przyjmę z wdzięcznością. Nie mam tyle odwagi.

Nie mam szans na doścignięcie Maryi. Ale starać się mogę. I chcę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Abraham45

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Abraham45 » 2018-01-19, 17:23

Magnolia pisze: 2018-01-19, 14:13 Widzisz Abrahamie, ja nie mam pewności kim dla mnie jest Maryja, jestem ciągle na etapie odkrywania tej relacji i odkrywania w Maryi wzoru.
Jeśli była człowiekiem który w sposób doskonały wypełniał wole Boga to mogę ją postrzegać za wzór...bo wprawdzie jest do wzór wspaniały ale dościgniony, w sensie możliwy do osiągnięcia dla mnie jako innego człowieka.

Jeśli Maryja jest niebiańska i nieziemska to dla mnie za wysoka półka do naśladowania...

Dla kogoś kto coś próbuje zrozumieć każde słowo ma swoje znaczenie, wagę i wartość... Zazdroszczę Ci że Ty już jesteś pewny... postaraj się zrozumieć kogoś poszukującego, którego precyzja słów i znaczeń dopiero ma przekonać...
Maryja była człowiekiem, była oddana Bogu i robiła wszystko aby wolę Boga pełnić. Gdyby tak nie było nie została by wybrana na matkę Jezusa. Ten nieziemski charakter jest jednak pewną przenośnią z mojej strony, bo gdy patrzy się na ludzi to brakuje tak wielkiego oddanego Bogu wzoru kobiety jakim była Maryja, nawet i mężczyzny, bo Maryja ukazała prawdziwy wzór oddania Bogu, maksimum pokory i uniżenia. Przecież mogła powiedzieć Bogu gdy posłał on anioła do niej z tą wielką ofertą: "Wiesz Boże kocham Ciebie, ale znajdź sobie inną matkę na Twojego Syna, ja się nie nadaję, nie podołam". Nie zrobiła tak, jasno powiedziała, że niech się dzieje wola Boga.
Po śmierci Jezusa to ona pocieszała Apostołów wierząc, że taka musiała być wola Boga i że Bóg ma konkretny plan, że ta śmierć była potrzebna dla zbawienia ludzi. Wielka pokora wobec tak wielkiego cierpienia jakiego doświadczyła z powodu męki Jezusa po prostu mnie zadziwia, tak samo jak to słowo TAK jako zgoda na bycie matką Jezusa.

Tak trudno mówić Bogu TAK,NIECH SIĘ DZIEJE WOLA TWOJA BOŻE. Nawet wtedy gdy przychodzi ciężki krzyż.

Nie zazdrość mi, jestem takim samym człowiekiem jak Ty, tylko doceniam to co czyniła Maryja, jej ogromną pokorę i oddanie Bogu. Staram się rozumieć wszystkich, nawet najbardziej wątpiących.

Jakub2

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Jakub2 » 2018-01-20, 10:49

Nie wiem jak to okreslic kim dla mnie jest Maryja, ale faktem jest ze spowodowala moje nawrocenie i przyniosla Jezusa do mnie (doslownie) bym sie pojednal z Nim.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-20, 11:49

Maryja była pierwszym Nowym Człowiekiem - Nową Matką Nowej Ludzkości, daną nam po to by zasłonić Ewę, poprzednią Matkę Wszystkich Ludzi.

Jakub2

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Jakub2 » 2018-01-20, 11:56

Marek_Piotrowski pisze: 2018-01-20, 11:49 Maryja była pierwszym Nowym Człowiekiem - Nową Matką Nowej Ludzkości, daną nam po to by zasłonić Ewę, poprzednią Matkę Wszystkich Ludzi.
Zgadza sie. Jest Ona pierwszym Czlowiekiem-owocem zamyslu Boga, o stworzeniu Czlowieka, dlatego jest Ona nie tylko Niepokalanie Poczeta, ale jest samym Niepokalanym Poczeciem, wypelnieniem i owocem zamyslu Boga.
Tacy mielismy byc wszyscy, gdyby Adam i Ewa nie zgrzeszyli.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-20, 12:21

Jakub2 pisze: 2018-01-20, 11:56 Tacy mielismy byc wszyscy, gdyby Adam i Ewa nie zgrzeszyli.
Zgoda, a nawet więcej - na tyle więcej, na ile Królestwo Boże to coś więcej niż Eden.
W pewnym sensie proces naszego stwarzania był w Edenie jeszcze niekompletny (inna rzecz, że nadal kompletny nie jest).

Jakub2

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Jakub2 » 2018-01-20, 12:31

Marek_Piotrowski pisze: 2018-01-20, 12:21
Jakub2 pisze: 2018-01-20, 11:56 Tacy mielismy byc wszyscy, gdyby Adam i Ewa nie zgrzeszyli.
Zgoda, a nawet więcej - na tyle więcej, na ile Królestwo Boże to coś więcej niż Eden.
W pewnym sensie proces naszego stwarzania był w Edenie jeszcze niekompletny (inna rzecz, że nadal kompletny nie jest).
Wlasnie te wszystkie szczegoly i Nauczania to pomoc bysmy mimo grzechu pierworodnego mogli stac sie tacy jak to mial w zamysle Bog.
Posylal nam Prorokow, Sam przyszedl, dal instrukcje, a czlowiek nadal nie rozumie, a raczej nie chce zrozumiec. :-(

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Dezerter » 2018-01-20, 12:31

Abraham45 pisze: 2018-01-19, 12:46 (...)
Mam jednak takie wrażenie Magnolio że za bardzo doszukujesz się jakiś negatywnych kontekstów w moich wypowiedziach a ja jak chcesz wiedzieć Magnolio nigdy nie porywam się na to aby źle myśleć lub pisać o kimś kto jest dla mnie kimś szczególnym, prawie na równi z Bogiem i Jezusem. MARYJA JEST PRZECIEŻ KIMŚ SZCZEGÓLNYM, ZAJMUJE JEDNO Z NAJWYŻSZYCH MIEJSC W NIEBIE: BÓG OJCIEC, JEZUS - SYN BOŻY, DUCH ŚWIĘTY I MARYJA - TO DLA MNIE ŚWIĘTOŚĆ.

ZAPAMIĘTAJ TO.

Mogę krytykować postępowanie człowieka, może czasami człowieka - zdarza się, ale nigdy nie napisze niczego złego na te osoby. Na świętych także nie.
Zauważ jednak co zrobiłeś i to 2 krotnie:
1. Postawiłeś (dla mnie jako czytelnika) stworzenie w jednej linii z Bogiem Trójjedynym/Stwórcą:
BÓG OJCIEC, JEZUS - SYN BOŻY, DUCH ŚWIĘTY I MARYJA - TO DLA MNIE ŚWIĘTOŚĆ.
2. Potwierdziłeś to (tak ja to czytam z tego):
Mogę krytykować postępowanie człowieka, może czasami człowieka - zdarza się, ale nigdy nie napisze niczego złego na te osoby. Na świętych także nie.
"Te osoby" to te cztery z cytatu pierwszego ta "czwórca święta", i dodajesz do nich świętych oddzielając ich od tamtych?
Ja świat duchowy widzę inaczej:
1. Bóg i tylko ON Stwórca
2 Stworzenie czyli
byty duchowe, aniołowie, Maria, Święci, Prorocy ST itd.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ