Kim jest dla Was Maryja?

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
ODPOWIEDZ
veros

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: veros » 2016-08-10, 21:58

Aron II pisze:
veros pisze:Sam uważaj.
Kto odrzuca Boga - Syna Bożego mimo, że ma przed oczami pełnię objawienia dotyczącą Jego - Jezusa Chrystusa - w Piśmie Świętym, temu trudno będzie wejść na wieczność do Nieba, tam, gdzie Jezus - Syn Boży i Bóg jest Królem.
To zdecyduj się - Bóg czy Syn Boży, bo to nie to samo.
To nie ja o tym decyduję.
Taka jest wiara chrześcijan, wiara w Jedyną Boskość Trójcy Świętej: Boga Ojca, Syna Bożego i Ducha Świętego.
Amen.

Bóg ma wiele dzieci, m.in. ludzi jednak to są dzieci stworzone, a jedynie Bóg Syn Boży jest Dzieckiem - Bogiem.
I jest Nim, a nie tak jak Świadkowie Jehowy myślą, że jest po prostu jednym z nas, a całe Pismo Święte to bajeczka dla grzecznych wierzących nie wiadomo w co.

veros

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: veros » 2016-08-10, 22:00

Marek_Piotrowski pisze: No jak tam, Verosie
???

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-08-10, 22:01

veros pisze:
Marek_Piotrowski pisze: No jak tam, Verosie
???
Oczywiście miało być :

No jak tam, Aronie, co będzie kiedy zacytuję Ci, że Jezus jest Jahwe? Namyśliłeś się już? ;)

Sorry Verosie, już poprawiłem.

Aron II

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Aron II » 2016-08-10, 22:09

Marek_Piotrowski pisze: No jak tam, Aronie, co będzie kiedy zacytuję Ci, że Jezus jest Jahwe? Namyśliłeś się już? ;)
A jak tam się czuje rodzina? Wszyscy zdrowi? :-)

konik

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: konik » 2016-08-10, 22:13

Tchorz :!:
Aronioe - podwinales ogon :?:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-08-10, 22:43

Po co mam pisać, Aronie, skoro nie jesteś pewien tego co głosisz?

Aron II

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Aron II » 2016-08-11, 10:35

Marek_Piotrowski pisze:Po co mam pisać, Aronie, skoro nie jesteś pewien tego co głosisz?
Nie tylko ja jestem na forum i czytam posty ...

konik

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: konik » 2016-08-11, 10:38

Ale tylko Ty nie zamierzasz podejmowac dyskusji i odpowiadac na konkretne pytania. Jak na razie. Moze cos sie zmieni z Twej strony.

Czolem waszmosci.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Dezerter » 2016-08-11, 23:02

A tymczasem wracając z OFFTOPU ! do Maryi, jest dla mnie
- światkiem śmierci Jezusa na Krzyżu, to o nią nasz Pan zatroszczył się jako o ostatnią osobę powierzając ją opiece Jana
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Duszek_ck

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Duszek_ck » 2016-08-12, 14:08

Jest Matką, nieskalaną grzechem i ufną Panienką samego Syna i Królową naszego narodu, a każdą matkę trzeba czcić tą najlepiej przed ikoną :)

angela85

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: angela85 » 2016-08-14, 17:24

Maryja pośredniczy pomiędzy nami a Chrystusem, pomiędzy nami a Bogiem. Jest Matką Zbawienia. Modlitwa na jej św. różańcu jest silną obroną przeciw szatanowi. Maryja wyprasza dla nas łaski, modli się za nas i przede wszystkim ma Ona za zadanie zniszczyć bestię, jak jest to przepowiedziane w Biblii...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-08-15, 15:32

angela85 pisze:Maryja pośredniczy pomiędzy nami a Chrystusem, pomiędzy nami a Bogiem. Jest Matką Zbawienia. Modlitwa na jej św. różańcu jest silną obroną przeciw szatanowi. Maryja wyprasza dla nas łaski, modli się za nas i przede wszystkim ma Ona za zadanie zniszczyć bestię, jak jest to przepowiedziane w Biblii...
W zasadzie zgoda, jednak trzeba być ostrożnym z określeniem o "pośredniczeniu".
Bo w sensie Przymierza jedynym Pośrednikiem jest Jezus.
Z kolei w sensie modlitwy istotą Nowego Przymierza jest to, że mamy bezpośredni dostęp do Boga - bez pośredników. Nie możemy o tym zapominać.

Oczywiście, nie tylko Maryja, ale nawet ja - jesli ewangelizuję, przepowiadam innym Ewangelię - to w sposób oczywisty jestem pośrednikiem pomiędzy Bogiem a ludźmi. Jednak moje pośrednictwo jedynie wówczas ma sens, jeśli działam w łączności, w komunii z Jezusem - i gdyby nie Jego pośrednictwo w Ofierze, zdałoby się psu na buty. Natomiast pośrednictwo Jezusa jest samowystarczalne - i może działać bezpośrednio, bez (np. mojej) pomocy.
Jezus jest jedynym koniecznym pośrednikiem.

?Cały bowiem wpływ zbawienny Błogosławionej Dziewicy na ludzi wywodzi się nie z jakiejś konieczności rzeczowej, lecz z upodobania Bożego i wypływa z nadmiaru zasług Chrystusowych, na Jego pośrednictwie się opiera, od tego pośrednictwa całkowicie jest zależny i z niego czerpie całą moc swoją?/ JP2, 1 X 1997 Katecheza środowa/
?Maryja wypełnia swoje macierzyńskie dzieło w stałej zależności od pośrednictwa Chrystusa i od Niego otrzymuje to wszystko, co Jej Serce pragnie przekazać ludziom.?/tamże/
I nic dziwnego skoro Konstytucja Soborowa Lumen Gentium stwierdza wprost iż ?żadne [...] stworzenie nie może być nigdy stawiane na równi ze Słowem Wcielonym i Odkupicielem?.
Najwybitniejszy polski mariolog, ks. S. C. Napiórkowski wyraził tę myśl w następujących słowach:
?W centrum poprawnie ustawionej świadomości chrześcijanina stoi Jezus Chrystus, Odkupiciel, Zbawiciel, Pośrednik, Kapłan, Prorok, Pasterz, Przyjaciel, Nauczyciel, Droga itd. Urzeczywistniać Kościół znaczy siać i zakorzeniać świadomość odkupienia w Chrystusie, bez którego nie ma dla nas ratunku przed grzechem i zatraceniem, nie ma odkupienia i zbawienia, nie ma chrześcijaństwa, nie ma Kościoła i Matki Kościoła. (...) Zawsze bliski, bliższy od najbliższych, bliższy niż my sami, bliższy niż umiłowani święci i Najświętsza. Wszyscy bliscy i najbliżsi, w tym święci i Najświętsza, o tyle są nam bliscy, o ile uczestniczą w nieocenionej bliskości Jezusa - Zbawiciela.?
Dlatego właśnie w Katechizmie czytamy:
?Macierzyńska zaś rola Maryi w stosunku do ludzi żadną miarą nie przyćmiewa i nie umniejsza tego jedynego pośrednictwa Chrystusowego, lecz ukazuje jego moc. Cały bowiem wpływ zbawienny Błogosławionej Dziewicy na ludzi... wywodzi się z nadmiaru zasług Chrystusowych, na Jego pośrednictwie się opiera, od tego pośrednictwa całkowicie jest zależny i z niego czerpie całą moc swoją?. ?Żadne bowiem stworzenie nie może być nigdy stawiane na równi ze Słowem Wcielonym i Odkupicielem; ale jak kapłaństwo Chrystusa w rozmaity sposób staje się udziałem zarówno świętych szafarzy, jak i wiernego ludu i jak jedna dobroć Boża w rozmaity sposób rozlewa się realnie w stworzeniach, tak też jedyne pośrednictwo Odkupiciela nie wyklucza, ale wzbudza u stworzeń rozmaite współdziałanie, pochodzące z uczestnictwa w jednym źródle?(Katechizm 970).
I może jeszcze jeden fragment:
?Jezus, jedyny Pośrednik, jest drogą naszej modlitwy; Maryja, Matka Jezusa i Matka nasza, nie przysłania Go; Ona ?wskazuje drogę? (Hodoghitria), jest jej ?Znakiem?, według tradycyjnej ikonografii na Wschodzie i na Zachodzie.?(2674)



Trafnie ujął problem o.Cieślak SJ na portalu www.mateusz.pl: ?Święci nie są ?ciotkami czy sąsiadkami? negocjującymi w naszych kontaktach z Bogiem Ojcem. Są raczej naszymi bardziej doświadczonymi braćmi i siostrami w wierze, tylko że być może nasza mentalność rozwydrzonych jedynaków nie akceptuje ich starszeństwa i pomocy, albo przeciwnie ? traktuje ich jak idoli. Ale to jest nasz problem.?

Reasumując: Maryja JEST pośredniczką, niemniej trzeba wyraźnie odróżniać rodzaj tego pośrednictwa od jedynie koniecznego pośrednictwa Jezusowego.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Dezerter » 2016-08-16, 22:48

Marek bardzo właściwie to ujął :-)
W niedzielę na kazaniu o. Wojtek powiedział tak:
"Nie traktujmy Maryi jako pół człowieka pół kogoś więcej, prawie boskiego. Miriam jest nasza siostrą w wierze, 100% człowiekiem, który nas poprzedza w naszej drodze zbawienia , w podróży do domu Ojca"
angela85 pisze:Maryja pośredniczy pomiędzy nami a Chrystusem, pomiędzy nami a Bogiem. Jest Matką Zbawienia. Modlitwa na jej św. różańcu jest silną obroną przeciw szatanowi. Maryja wyprasza dla nas łaski, modli się za nas i przede wszystkim ma Ona za zadanie zniszczyć bestię, jak jest to przepowiedziane w Biblii...
Dla mnie nie po to zasłona została rozdarta a więc nie po to Jezus umożliwił mi bezpośredni dostęp do Ojca bym teraz miał korzystać z pośredników. Jeśli modlę się do Ojca, to głównie za pośrednictwem , czy w imieniu Jezusa Chrystusa, mojego Zbawiciela i Pana.
Nie nazwał bym różańca "świętym" mam jakiś biblijny opór w nazywaniu rzeczy świętymi, ale to tylko mój pogląd, którym się z wami dzielę
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-08-16, 23:10

Słusznie piszesz.
Maryja jest ikoną tego czego Kościół ?pragnie i czym spodziewa się być?.
?Kościołowi i społeczności ludzkiej zostaje przedstawiony obraz i niosący pociechę dowód, które pouczają nas, że spełnia się ostateczna nadzieja: gdyż mające kiedyś nastąpić uwielbienie jest szczęśliwym przeznaczeniem tych wszystkich, których Chrystus uczynił braćmi, stając się uczestnikiem tej samej ?krwi i tego samego ciała?/Marialis cultus, Paweł VI/


Różaniec jest bardzo dobrą modlitwą. Wielką też rzeczą jest gdy jedni modlą się za drugich (w NT są liczne do tego nawoływania) - a co dopiero, gdy są to ludzie którzy już przebywają z Bogiem "Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego.?/Jak 5,16b/
Jednak Różaniec musi być kontemplacją tajemnic, a nie odklepaniem.

?Jeśli brak kontemplacji, różaniec upodabnia się do ciała bez duszy i zachodzi niebezpieczeństwo, że odmawianie stanie się bezmyślnym powtarzaniem formuł, oraz że będzie w sprzeczności z upomnieniem Chrystusa, który powiedział: ?Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani? (Mt 6, 7). Różaniec bowiem z natury swej wymaga odmawiania w rytmie spokojnej modlitwy i powolnej refleksji, by przez to modlący się łatwiej oddał się kontemplacji tajemnic życia Chrystusa, rozważanych jakby sercem Tej, która ze wszystkich była najbliższa Panu, i by otwarte zostały niezgłębione tych tajemnic bogactwa.?/Marialis cultus, Paweł VI/

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Kim jest dla Was Maryja?

Post autor: Dezerter » 2016-08-17, 21:25

Mądry i dobry to papież był :-)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ