Różaniec na szyi, czy można nosić?

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
Karolina.a

Noszenie różańca na szyi

Post autor: Karolina.a » 2020-06-05, 18:17

Dzień dobry/Dobry wieczór :)
Jak to jest w końcu z tym noszeniem różańca na szyi? Nosili go przecież święci i błogosławieni (np. błogosławiona Karolina Kózkowna) a w mojej rodzinie przejęło się że to grzech. Ale czym się różni noszenie różańca w kieszeni od noszenia różańca na szyi? Nie jako ozdobę tylko pod koszulką bądź inną tego typu odzieżą, czasem sobie go wyjąć (np. podczas jazdy samochodem) i pomodlić się, a później schować? Co w tym złego? Pozdrawiam i życzę miłego dnia/wieczoru/nocy :) @};-

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Noszenie różańca na szyi

Post autor: ToTylkoJa » 2020-06-05, 18:18

Karolina.a pisze: 2020-06-05, 18:17 Co w tym złego?
Nic.
Dziękuję, dobranoc.

Dominik

Re: Różaniec na szyi, czy można nosić?

Post autor: Dominik » 2020-06-05, 18:35

@Karolina.a, taki temat już był. Połączyłem Twój temat z istniejącym. Przeczytaj co już napisaliśmy wcześniej.
Ostatnio zmieniony 2020-06-05, 18:36 przez Dominik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
marcin07
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 254
Rejestracja: 26 kwie 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Noszenie różańca na szyi

Post autor: marcin07 » 2020-06-05, 18:47

Karolina.a pisze: 2020-06-05, 18:17 Dzień dobry/Dobry wieczór :)
Jak to jest w końcu z tym noszeniem różańca na szyi? Nosili go przecież święci i błogosławieni (np. błogosławiona Karolina Kózkowna) a w mojej rodzinie przejęło się że to grzech. Ale czym się różni noszenie różańca w kieszeni od noszenia różańca na szyi? Nie jako ozdobę tylko pod koszulką bądź inną tego typu odzieżą, czasem sobie go wyjąć (np. podczas jazdy samochodem) i pomodlić się, a później schować? Co w tym złego? Pozdrawiam i życzę miłego dnia/wieczoru/nocy :) @};-
A kto będzie trzymał kierownice jak będziesz przebierać koraliki?

Sa reguły i zwyczaje których nie należy zmieniać , choćby nawet na bezpieczeństwo jazdy .
Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Mt. 7,21

Lizzie
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 476
Rejestracja: 4 mar 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 75 times
Been thanked: 79 times

Re: Różaniec na szyi, czy można nosić?

Post autor: Lizzie » 2021-05-09, 19:44

Myślę że raczej nie można nosić
Ostatnio zmieniony 2021-05-09, 19:44 przez Lizzie, łącznie zmieniany 1 raz.
''Modlitwa to przebywanie z Tym który mnie kocha '' św Teresa z Lisieux @};- :x

orzeszku

Re: Różaniec na szyi, czy można nosić?

Post autor: orzeszku » 2021-05-10, 12:55

Dla mnie jest to ostentacyjne i pretensjonalne, ale to raczej kwestia preferencji - co kto lubi, nie widzę w tym świętokradztwa czy innego grzechu.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Różaniec na szyi, czy można nosić?

Post autor: Jozek » 2021-05-10, 13:19

orzeszku pisze: 2021-05-10, 12:55 Dla mnie jest to ostentacyjne i pretensjonalne, ale to raczej kwestia preferencji - co kto lubi, nie widzę w tym świętokradztwa czy innego grzechu.
Ostentacyjne i pretensjonalne bylo by noszenie rozanca na wierzchu ubrania.
Jesli jest pod ubraniem na szyji to jest tak samo jak noszenie krzyzyka na lancuszku.

A tak przy okazji zapytam czy ostentacyjnym jest obrazek Jezusa, lub krotkiego rozanca przy lusterku auta, albo na pulpicie auta widocznym z zewnatrz?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Różaniec na szyi, czy można nosić?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-05-10, 13:24

Mnie kiedyś ksiądz powiedział, że można tak nosić, ale powinno się to robić z dobrej intencji. Czyli z powodu wiary, a nie jako ozdobę. Ja kiedyś tak nosiłam swój ukochany różaniec i nie uważam, żeby to było coś złego. Poza tym, wcale nie jest to ostentacyjne, bo nosiłam zwykle pod bluzką i chyba większość z osób, które noszą różaniec na szyi, robi w ten sposób. Ale nawet jeśli ktoś nosi w bardziej widoczny sposób to nie jest czymś złym i nie widzę żadnych podstaw, by oceniać czyjąś postawę jako ostentacyjną tylko dlatego, że ktoś ma na szyi różaniec...
Obecnie raczej nie mam już takiej potrzeby, bo używam różańca w formie bransoletki, tak jest wygodniej.
Ostatnio zmieniony 2021-05-10, 13:28 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 4 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Zebra
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1027
Rejestracja: 20 lut 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 336 times
Been thanked: 202 times

Re: Różaniec na szyi, czy można nosić?

Post autor: Zebra » 2021-05-10, 14:25

Obecnie raczej nie mam już takiej potrzeby, bo używam różańca w formie bransoletki, tak jest wygodniej.
Też tak noszę. Mam dwa różańce - jeden, który ma wszystkie dziesiątki a drugi, który ma tylko 1 dziesiątkę.
Kto zebrę wolno wypuszcza?
Kto osła dzikiego rozwiąże?
Za dom mu dałem pustkowie,
legowiskiem zaś jego słona ziemia.
Śmieje się z miejskiego zgiełku,
słów poganiacza nie słyszy,
w górach szuka pokarmu,
goni za wszelką zielenią.

Hi 39, 5-8

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Różaniec na szyi, czy można nosić?

Post autor: Niezapominajka » 2021-05-10, 14:34

Nasunęło mi się jedno pytanie - otrzymałam od bliskiej mi osoby bon do wykorzystania w sklepie jubilerskim i chciałabym kupić sobie jakiś ładny medalik/łańcuszek.
Nie są to kwoty na porządny medalik - wiadome, że takie są nawet za ponad tysiąc złotych.
Czy zakup łańcuszka-różańca aby nosić na szyi (ponieważ bardzo mi tego brakuje, czuję taką pustkę przez to, że nie noszę niczego, co jest można powiedzieć oznaką mojej wiary - nie chodzi o to, aby inni widzieli ale dla samej siebie i poczucia jednak, aby mi przypominał o Bogu) - będzie w porządku? Czy raczej nie preferuje się zakupu łańcuszka, który wygląda jak różaniec? Jak uważacie? :)
I jeszcze jedno - czy jak zakupię sobię łańcuszek/medalik - najpierw powinnam go poświęcić? Czy mogę nosić niepoświęcony?
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4385
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Różaniec na szyi, czy można nosić?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2021-05-10, 14:47

Niezapominajka pisze: 2021-05-10, 14:34 Nasunęło mi się jedno pytanie - otrzymałam od bliskiej mi osoby bon do wykorzystania w sklepie jubilerskim i chciałabym kupić sobie jakiś ładny medalik/łańcuszek.
Nie są to kwoty na porządny medalik - wiadome, że takie są nawet za ponad tysiąc złotych.
Czy zakup łańcuszka-różańca aby nosić na szyi (ponieważ bardzo mi tego brakuje, czuję taką pustkę przez to, że nie noszę niczego, co jest można powiedzieć oznaką mojej wiary - nie chodzi o to, aby inni widzieli ale dla samej siebie i poczucia jednak, aby mi przypominał o Bogu) - będzie w porządku? Czy raczej nie preferuje się zakupu łańcuszka, który wygląda jak różaniec? Jak uważacie? :)
I jeszcze jedno - czy jak zakupię sobię łańcuszek/medalik - najpierw powinnam go poświęcić? Czy mogę nosić niepoświęcony?
Oczywiście, że możesz zakupić i nosić taki łańcuszek. Możesz też nosić niepoświęcony. Nie ma w tym nic złego.
Ale zaleca się święcenie dewocjonaliów, bo wtedy błogosławieństwo kapłana, który poblogosławił jest z Tobą zawsze, gdy używasz tego łańcuszka. Ale nie ma żadnego obowiązku święcenia.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

orzeszku

Re: Różaniec na szyi, czy można nosić?

Post autor: orzeszku » 2021-05-10, 14:57

Jozek pisze: 2021-05-10, 13:19
orzeszku pisze: 2021-05-10, 12:55 Dla mnie jest to ostentacyjne i pretensjonalne, ale to raczej kwestia preferencji - co kto lubi, nie widzę w tym świętokradztwa czy innego grzechu.
Ostentacyjne i pretensjonalne bylo by noszenie rozanca na wierzchu ubrania.
Jesli jest pod ubraniem na szyji to jest tak samo jak noszenie krzyzyka na lancuszku.

A tak przy okazji zapytam czy ostentacyjnym jest obrazek Jezusa, lub krotkiego rozanca przy lusterku auta, albo na pulpicie auta widocznym z zewnatrz?
To jest moja subiektywna opinia. Jesteś w stanie to pojąć i uszanować?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Różaniec na szyi, czy można nosić?

Post autor: Jozek » 2021-05-10, 15:28

A czy to co napisalem zmusza cie do zmiany zdania-opinii?
To jest moja subiektywna opinia. Jestes w stanie to pojac i uszanowac?
Ostatnio zmieniony 2021-05-10, 15:29 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5200
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 821 times
Been thanked: 1378 times

Re: Różaniec na szyi, czy można nosić?

Post autor: abi » 2021-05-10, 15:42

Niezapominajka pisze: 2021-05-10, 14:34 Nasunęło mi się jedno pytanie - otrzymałam od bliskiej mi osoby bon do wykorzystania w sklepie jubilerskim i chciałabym kupić sobie jakiś ładny medalik/łańcuszek.
Nie są to kwoty na porządny medalik - wiadome, że takie są nawet za ponad tysiąc złotych.
Czy zakup łańcuszka-różańca aby nosić na szyi (ponieważ bardzo mi tego brakuje, czuję taką pustkę przez to, że nie noszę niczego, co jest można powiedzieć oznaką mojej wiary - nie chodzi o to, aby inni widzieli ale dla samej siebie i poczucia jednak, aby mi przypominał o Bogu) - będzie w porządku? Czy raczej nie preferuje się zakupu łańcuszka, który wygląda jak różaniec? Jak uważacie? :)
I jeszcze jedno - czy jak zakupię sobię łańcuszek/medalik - najpierw powinnam go poświęcić? Czy mogę nosić niepoświęcony?
z ciekawosci... czemu medalik a nie krzyzyk?
jozku, pisanie komus "jestes w stanie to pojac" moze byc przyjete jako powatpiewanie wmoc jej umyslu :-?

Dodano po 3 minutach 24 sekundach:
medaliki srebrne nie sa drogie
https://www.swietymarek.com/srebro-meda ... E5EALw_wcB
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Różaniec na szyi, czy można nosić?

Post autor: Jozek » 2021-05-10, 16:05

Abi, to sa slowa autora wpisu skierowane do mnie.
Ja mu je jedynie przypomnialem, by zrozumial to co sam pisze, bo jakos wybiorcze ma rozumienie tych slow.
Ostatnio zmieniony 2021-05-10, 16:06 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ