Niepokalane Poczęcie NMP

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14938
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4185 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Niepokalane Poczęcie NMP

Post autor: Dezerter » 2018-12-14, 22:12

Dominik pisze: 2018-12-12, 20:35 „Raduj się, Dziewico Maryjo, niepokalana służebnico Pana”. Spostrzegłszy naraz anioła, Maryja przelękła się i w zalęknieniu swoim nie mogła odpowiedzieć. Anioł rzekł do niej: „Nie lękaj się Maryjo, ty jesteś błogosławiona między niewiastami.
Dzięki Dominiku - Ormiańskiej chyba nigdy nie czytałem
Kłopot jest jednak traki, że słowo "niepokalana " jest niestety niejednoznaczne i znaczy np:
cnotliwa, czysta, dziewicza, moralna, nieposzlakowana, niewinna - co by wskazywało po prostu na dziewice
jak i :
bezgrzeszna, nieposzlakowana, nieskalana, nieskazitelna, niewinna, wzorowa, - co by wskazywało na bez grzechu.
https://synonim.net/synonim/Niepokalana#g2747
Ale nawet w tym 2 przypadku najprostszym rozumieniem słów anioła jest - w stanie łaski uświęcającej a więc bezgrzeszna.
dopiero w trzeciej - dla mnie najmniej prawdopodobnej wersji możemy rozumieć, że autorowi apokryfu chodziło o "poczęta bez grzechu pierworodnego". Moją interpretacje podpieram tym, że sama koncepcja grzechu pierworodnego była dość mało znana w ówczesnym chrześcijaństwie.
Ostatnio zmieniony 2018-12-14, 22:13 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

sam2

Re: Niepokalane Poczęcie NMP

Post autor: sam2 » 2018-12-14, 22:21

Dez, problem w tym ze sam grzech pierworodny nie jest opisany czym on dokladnie jest.
To co jest oficjalnie napisane na temat tego grzechu to jedynie nic nie mowiace okolniki i przypuszczenia, z ktorych praktycznie nic nie wynika a powinny wynikac wszelkie wyjasnienia wielu aspektow z nim wlasnie zwiazanym i powiazanym. Tych aspektow jest cale mnostwo nie tylko rozumienie Niepokalanego Poczecia.
Czasem sie zastanawiam gdzie byli i co robili do tej pory teolodzy.
Ostatnio zmieniony 2018-12-14, 22:22 przez sam2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14938
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4185 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Niepokalane Poczęcie NMP

Post autor: Dezerter » 2018-12-14, 22:49

sam2 pisze: 2018-12-14, 22:21 Dez, problem w tym ze sam grzech pierworodny nie jest opisany czym on dokladnie jest.
To co jest oficjalnie napisane na temat tego grzechu to jedynie nic nie mowiace okolniki i przypuszczenia, z ktorych praktycznie nic nie wynika a powinny wynikac wszelkie wyjasnienia wielu aspektow z nim wlasnie zwiazanym i powiazanym. Tych aspektow jest cale mnostwo nie tylko rozumienie Niepokalanego Poczecia.
Czasem sie zastanawiam gdzie byli i co robili do tej pory teolodzy.
Zapraszam, do założenia wątku- chętnie poznam twoją opinię na temat grzechu pierworodnego, - tutaj jest dyskusja o NP NMP
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

sam2

Re: Niepokalane Poczęcie NMP

Post autor: sam2 » 2018-12-14, 23:26

To nie temat na forum ogolne, a sam nie jestem teologiem by to przekladac na teologiczne wyjasnienia.
To co widzisz, te dzialania to jedynie pobudzanie zainteresowania teologow, by wlasciwy z nich mogl to przelozyc na ogolne wyjasnienia.
Jak widac strach ich ogarnia na sama mysl o mozliwosci herezji wiec ich nie bede zmuszal.
Na sama ta mysl reaguja jak diabel na wode swiecona.
Mam czas, ale oni raczej maja go malo i sami go sobie jeszcze odbieraja.
Ostatnio zmieniony 2018-12-14, 23:40 przez sam2, łącznie zmieniany 2 razy.

Kalart

Re: Niepokalane Poczęcie NMP

Post autor: Kalart » 2018-12-15, 01:34

Tak się wtrącę - jeśli chrzest zmywa grzech pierworodny, to w każdym religijnym zrozumieniu chrześcijanin w stanie łaski uświęcającej jest "niepokalany" , zgadza się? Skoro tak, jest się praktycznie jak niepokalanie poczęci - to i natura takiego człowieka powinna być doskonała, bezgrzeszna. Tymczasem większość jak grzeszyła, tak grzeszy. Co w tym rozumowaniu jest błędnego?

sam2

Re: Niepokalane Poczęcie NMP

Post autor: sam2 » 2018-12-15, 01:39

W rozumowaniu niewiele, natomiast w rozumieniu cale mnostwo. :)

Kalart

Re: Niepokalane Poczęcie NMP

Post autor: Kalart » 2018-12-15, 02:52

Po prostu zastanawiam się, co konkretnie oznacza niepokalane poczęcie. W czym jest ono lepsze niż życie ochrzczonego i w stanie łaski?
Dla mnie po prostu całkowita bezgrzeszność Maryi to fikcja, która wynika z pragnień Kościoła a nie z prawdy. Po prostu idealny syn musi mieć idealną matkę, więc na siłę zrobiono z Maryi idealną kobietę, pozbawioną grzechu pierworodnego. Biorąc pod uwagę jak mało o niej wiadomo, to było aż za łatwe.
No i nie lubię, jak skutek wyprzedza przyczynę. Jakim człowiekiem byłaby Maryja, gdyby nie była niepokalanie poczęta?

sam2

Re: Niepokalane Poczęcie NMP

Post autor: sam2 » 2018-12-15, 11:50

Zapytaj moze dlaczego Arka Przymierza byla wylozona zlotem?
Dlaczego naczynia liturgiczne sa ze zlota albo innych metali szlachetnych, albo nimi powlekane?
Dlaczego kaplani maja poswiecane kciuki i palce wskazujace i dodatkowo je myja przed Eucharystia?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18973
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4611 times
Kontakt:

Re: Niepokalane Poczęcie NMP

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-12-15, 12:33

Kalart pisze: 2018-12-15, 01:34 Tak się wtrącę - jeśli chrzest zmywa grzech pierworodny
A skad takie mniemanie?
Zmywa pewne skutki grzechu pierworodnego.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14938
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4185 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Niepokalane Poczęcie NMP

Post autor: Dezerter » 2018-12-16, 00:07

sam2 pisze: 2018-12-15, 11:50 Zapytaj moze dlaczego Arka Przymierza byla wylozona zlotem?
Dlaczego naczynia liturgiczne sa ze zlota albo innych metali szlachetnych, albo nimi powlekane?
Dlaczego kaplani maja poswiecane kciuki i palce wskazujace i dodatkowo je myja przed Eucharystia?
Kapłani mają poświęcone kciuki i palce wskazujące ?- a jakieś potwierdzenie tego ?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

sam2

Re: Niepokalane Poczęcie NMP

Post autor: sam2 » 2018-12-16, 00:40

Troche innaczej to wyglada w opisie ale niewiele sie rozni od tego co napisalem.
W linku patrz punkt 113.

https://opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TA ... cenia.html
Ostatnio zmieniony 2018-12-16, 00:42 przez sam2, łącznie zmieniany 1 raz.

agust
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 425
Rejestracja: 3 cze 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 98 times

Re: Niepokalane Poczęcie NMP

Post autor: agust » 2018-12-16, 10:20

Nie wiem, czy akurat w okresie adwentu, a nawet w ogóle, wypada chrześcijaninowi poddawać w wątpliwość takie czy inne przymioty Matki Jezusa. Nie dziwię się wyznawcom Mojżesza, albo tym co nie zauważyli nauk Jezusa i tkwią w ST. Katolikowi wypadałoby się wyspowiadać z tego, że po takich rozważaniach, ktoś z maluczkich mógłby zwątpić. A to byłby moim zdaniem grzech ciężki...

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14938
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4185 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Niepokalane Poczęcie NMP

Post autor: Dezerter » 2018-12-16, 19:23

Dezerter pisze: 2018-12-16, 00:07
sam2 pisze: 2018-12-15, 11:50 Zapytaj moze dlaczego Arka Przymierza byla wylozona zlotem?
Dlaczego naczynia liturgiczne sa ze zlota albo innych metali szlachetnych, albo nimi powlekane?
Dlaczego kaplani maja poswiecane kciuki i palce wskazujace i dodatkowo je myja przed Eucharystia?
Kapłani mają poświęcone kciuki i palce wskazujące ?- a jakieś potwierdzenie tego ?
We wskazanym linku znalazłem takie zdanie
namaszczenie rąk oznacza szczególne uczestnictwo prezbiterów w kapłaństwie Chrystusa;
Wróćmy jednak do tematu wątku, bo nadal bardzo mało w temacie się dowiedzieliśmy

Myśląc jakie mogli mieć wątpliwości Ojcowie i Doktorzy Kościoła (nikogo temat nie zainteresował?) przyszedł i do głowy teks Św Pawła, który raczej Miriam znał a na pewno o Niej słyszał, a mimo to, pod natchnieniem Ducha, napisał :
Rz 3
Wszyscy - Żydzi i poganie - popadli w grzechy

9 Cóż więc? Czy mamy przewagę? Żadną miarą! Wykazaliśmy bowiem uprzednio, że tak Żydzi, jak i poganie są pod panowaniem grzechu, 10 jak jest napisane3:
Nie ma sprawiedliwego, nawet ani jednego,
11 nie ma rozumnego, nie ma, kto by szukał Boga.
12 Wszyscy zboczyli z drogi, zarazem się zepsuli,
nie ma takiego, co dobrze czyni, zgoła ani jednego.

To samo w ST znajdziemy zgodnie z przypisem tu:
Rz 3, 10-18 - Ps 14[13],1nn; Ps 5,10; Ps 140[139],4; Ps 10[9],7; Iz 59,7n; Ps 36[35],2. Jest to rabinistyczny dowód przez "nanizanie" urywków na ten sam temat. Jest nim tu powszechny fakt grzeszności ludzi.

23 wszyscy bowiem zgrzeszyli i pozbawieni są chwały Bożej, 24 a dostępują usprawiedliwienia darmo, z Jego łaski, przez odkupienie które jest w Chrystusie Jezusie.

Namawiam byśmy pogłębili znajomość tego najmniej oczywistego i znanego dogmatu a czas ku temu dobry, by porozmawiać o Tej, bez której mnie było by Bożego Narodzenia
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

sam2

Re: Niepokalane Poczęcie NMP

Post autor: sam2 » 2018-12-16, 20:31

Poszukalem w tym archiwum wiara pl i znalazlem. Niestety sa tam conajmniej 3 usuniete konta tak ze nie wszystko jest moje.

https://forum.wiara.pl/viewtopic.php?f= ... 5&start=15
Ostatnio zmieniony 2018-12-16, 20:41 przez sam2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14938
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4185 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Niepokalane Poczęcie NMP

Post autor: Dezerter » 2018-12-16, 22:50

sam2 pisze: 2018-12-16, 20:31 Poszukalem w tym archiwum wiara pl i znalazlem. Niestety sa tam conajmniej 3 usuniete konta tak ze nie wszystko jest moje.

https://forum.wiara.pl/viewtopic.php?f= ... 5&start=15
Dzięki - poczytałem i mam pytanie kto zbanował Yarpena- kto się ośmielił i za co ?!
A w temacie - niepokalanie poczęta tzn, że Maryia miała taka sama nature jak Adam i Ewa
jeśli dobrze zrozumiałem
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ