Maryja Licheńska - Bazylika w Licheniu

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
Awatar użytkownika
Sebastian
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 281
Rejestracja: 22 lis 2017
Lokalizacja: Połaniec
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 26 times
Kontakt:

Maryja Licheńska - Bazylika w Licheniu

Post autor: Sebastian » 2018-01-24, 08:12

Co sądzicie o Maryji w Licheniu? Piękne miejsce, bazylika na wzór tej w Rzymie.
Totus Tuus

konik

Re: Maryja Licheńska - Bazylika w Licheniu

Post autor: konik » 2018-01-24, 09:09

Dla mnie jest to jeden z wyrazow wielkiej poboznosci ... w dzisiejszych czasach porwac sie na takie dzielo architektoniczne i pirlgrzymkowe ... To o czyms swiadczy. Jestem pelen uznania ... i gdy bede mial taka mozliwosc, rowniez pragne odwiedzic to miejsc i spotkac sie z Matka Boza

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Maryja Licheńska - Bazylika w Licheniu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-24, 11:27

I ja jestem pełen szacunku. Mam bardzo dobre doświadczenia z modlitwy tamże.
A że duże?
To jest trochę jak z Bursztynowym Ołtarzem w parafii św.Brygidy w Gdańsku. W pierwszym momencie się żachnąłem - po co, takie drogie, tyle jest potrzeb itd - zresztą te wszystkie argumenty zapewne znacie.

A potem przyszła refleksja - Gdańsk jest taki piękny, przeszłe pokolenia zostawiły w nim wiele perełek - z co zostanie po naszym pokoleniu?
Wieżowce?
Niechże i nasze pokolenie się do czegoś przyczyni...

Abraham45

Re: Maryja Licheńska - Bazylika w Licheniu

Post autor: Abraham45 » 2018-01-24, 14:38

Sebastian pisze: 2018-01-24, 08:12 Co sądzicie o Maryji w Licheniu? Piękne miejsce, bazylika na wzór tej w Rzymie.
Może nie o Maryi ale o bazylice w Licheniu. Maryja wszędzie jest taka sama. Obrazy są tylko jej wyobrażeniem, obrazowym przedstawieniem jej wizerunku, ale w rzeczywistości żaden obraz nie odda tego co widzieli ci, którym Maryja się objawiała.

Natomiast sama bazylika nie była jeszcze w moim zasięgu oczu w realu. Nie wiem jak tam jest w realu. Ale patrząc na zdjęcia sama świątynia jest piękna, jednak to nie jest to samo co te stare piękne bazyliki zdobione freskami przedstawiającymi różne sceny biblijne lub różnych świętych. Nie mniej jednak godna podziwu i szacunku, bo w końcu to świątynia. Taka świątynia wyraża ogromny szacunek do tego co święte a to co święte zasługuje na największe piękno, największe starania. Cała budowa wyszła pięknie - włożono wiele pracy i pięknych materiałów.

Każda świątynia Maryjna - sanktuaria, bazyliki ma swój indywidualny urok, piękno.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Maryja Licheńska - Bazylika w Licheniu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-01-24, 14:46

Co nie zmienia faktu, że moim ulubionym (i tym, w którym otrzymałem najwięcej) jest malutkie leśne sanktuarium Matki Boskiej Brzemiennej w Matemblewie
Obrazek

Jakub2

Re: Maryja Licheńska - Bazylika w Licheniu

Post autor: Jakub2 » 2018-01-24, 14:49

W takich miejscach mozna sie tak naprawde skupic na modlitwie.
W wielkich katedrach to raczej rzadko jest mozliwe.

Abraham45

Re: Maryja Licheńska - Bazylika w Licheniu

Post autor: Abraham45 » 2018-01-24, 15:09

Bardzo ciekawe miejsce. Można się skupić. Są jednak miejsca w sanktuariach czy bazylikach gdzie można też się skupić, chociaż ja wolę mniejsze Kościoły, gdzie jest mniej ludzi i cisza. Wiele zależy od pory dnia w jakiej się przychodzi.
Jak jest pusto to spokojnie można się modlić. Różaniec, Koronka lub np Liturgia Godzin, którą lubię.

Magnolia

Re: Maryja Licheńska - Bazylika w Licheniu

Post autor: Magnolia » 2018-01-24, 17:42

Byłam, sam teren jest dobrze przygotowany dla pielgrzymów i co dla mnie niebagatelne jest zaplecze typu wc i bary. To jest istotne, bo odciąża mnie w poszukiwaniach gdzie cos zjem a moge skupić się na modlitwie.
Świątynia piękna, ogromna, freski cudne, mnogość konfesjonałów, ale obraz jest maleńki w stosunku do tej wielkiej budowli.
Polecam się wybrać.

Abraham45

Re: Maryja Licheńska - Bazylika w Licheniu

Post autor: Abraham45 » 2018-01-24, 18:10

130 metrów długości i przeszło 70 szerokości,powierzchnia wszystkich marmurowych posadzek – ponad dwa hektary cała powierzchnia, do świątyni może wejść kilkanaście tysięcy ludzi. Dzwon Bogurodzica waży ok 15 ton. Wyniki są oszałamiające.

Ja wybrałbym się tam wtedy, gdy jest najmniej pielgrzymek, bo wtedy trudno jest wszystko dokładnie zobaczyć.

Abraham45

Re: Maryja Licheńska - Bazylika w Licheniu

Post autor: Abraham45 » 2018-01-24, 18:23

I tak jeszcze ważne szczegóły na temat bazyliki, które są warte uwzględnienia, nie wiem jak z aktualnością na obecny czas, ale mimo wszystko wyniki są dosyć poważne:

To największy kościół w Polsce, siódmy pod względem wielkości w Europie i jedenasty na świecie!

To robi wrażenie. Ale ojciec Rydzyk cosik buduje. Świątynia pw.Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Warto zobaczyć jak wygląda w porównaniu do Lichenia. Zapowiada się też na dosyć sporą.

https://kujawsko-pomorskie.onet.pl/kons ... iol/cbs76l

Co wy na to? Jakie są wasze wrażenia po porównaniu obu? Może trudno jest porónać wszystko, ale choćby z tego co jest na zdjęciach?
Budowa Świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II rozpoczęła się 20 czerwca 2012 roku. Kościół stanął między trasą wylotową na Bydgoszcz a brzegiem Wisły przy Porcie Drzewnym. Pomieści ok. 3 tys. osób, ma dwa poziomy oraz kopułę ważącą ok. 320 ton, zwieńczoną koroną. Razem z wieżą i krzyżem liczy 50 metrów wysokości.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Maryja Licheńska - Bazylika w Licheniu

Post autor: W drodze » 2018-05-26, 18:11

Nie budzą zachwytu prężne budowle ku chwale Boga.
Natomiast Przyroda stwarza okazje do zachwytu wielkości bożego stworzenia.

Abdyjel

Re: Maryja Licheńska - Bazylika w Licheniu

Post autor: Abdyjel » 2018-05-27, 08:36

``Bóg, który stworzył świat i wszystko na nim, On, który jest Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach zbudowanych ręką ludzką 25 i nie odbiera posługi z rąk ludzkich, jak gdyby czegoś potrzebował, bo sam daje wszystkim życie i oddech, i wszystko.``DZAp 17,24,

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Maryja Licheńska - Bazylika w Licheniu

Post autor: W drodze » 2018-05-27, 10:12

W koszykówkę nie grają niscy zawodnicy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Maryja Licheńska - Bazylika w Licheniu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-05-27, 12:30

A ja myślę, że nie należy przeciwstawiać np.mojego kochanego Matemblewa Sagrada Familia sługi Bożego Antoniego Gaudiego (proces beatyfikacyjny w toku)
Obrazek

czy Licheniowi

Obrazek

wybrana

Re: Maryja Licheńska - Bazylika w Licheniu

Post autor: wybrana » 2018-06-07, 17:02

A ja jestem przerażona po obejrzeniu tej interwencji. Niech ktoś wyprowadzi mnie na pozytywne myślenie.

ODPOWIEDZ