Jak tłumaczyć brak Matki przy grobie?

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Jak tłumaczyć brak Matki przy grobie?

Post autor: Dezerter » 2019-04-27, 18:38

Myślę, ze temat zasługuje na osobny wątek. Analizowałem wszystkie Ewangelię i relacje Paschy, a szczególnie rolę kobiet w tych wydarzeniach i ze zdumieniem niemałym zauważyłem, że brak w tych wydarzeniach Matki Jezusa :?: :!: Ostatni raz jest wspominana gdy powierza ją opiece Jana i wzajemnie.
Zacytuję sam siebie z innego wątku
Inne poruszenie, to czytałem jak to z tymi kobietami i Matką i Marią Magdalena było pod krzyżem i po zmartwychwstaniu i kilka rzeczy mnie (pewnie już kolejny raz) zadziwiło:
- pierwszymi świadkami zmartwychwstania były kobiety
- apostołowie im nie uwierzyli
- nie ma sceny piety, w ogóle nie ma Marii Matki Jezusa przy pochówku, obrzędach namaszczenia, balsamowania , ani przy zmartwychwstaniu.
Skąd obraz piety, który jest w świadomości każdego katolika?, skąd w mojej świadomości, że Matka złożyła ciało Syna do grobu, że była przy zmartwychwstaniu?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Piet%C3%A ... leaned.jpg

Jak Kościół, teologowie, czy wy sami tłumaczycie sobie ten brak?
Ostatnio zmieniony 2019-04-27, 18:41 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Jak tłumaczyć brak Matki przy grobie?

Post autor: Magnolia » 2019-04-28, 08:12

Jak sama sobie to tłumaczę?
Wyobraź sobie Dez, że idziesz za Synem niosącym krzyż, patrzysz jak cierpi, współcierpisz z Nim, potem patrzysz jak umiera. Boleść niewyobrażalna, niewypowiedziana i niezrozumiała przeszyła Twoje serce....
Osobiście myslę, że była wyczerpana tymi wydarzeniami i po prostu ktoś ją odprowadził do domu by odpoczęła.

A czemu nie było Jej przy balsamowaniu i Zmartwychwstaniu? Myslę, ze nadal z tego samego powodu, wyczerpania boleścią serca. Zauważcie, ze Jezus zapowiadał swoją mękę, ale mało kto rozumiał co ma nastapić i jak to się stanie.
Maryja wiedziała, ze to Syn Boży, ale i patrzeć na śmierć Syna Bożego też musiało przerastać zrozumienie.
Pamiętacie słowa przy Zwiastowaniu: "wszystko rozważała w swoim sercu".
Myślę, ze dla człowieka uniesienie tych wydarzeń w sercu po prostu było wyczerpujące i sama wymagała opieki, odpoczynku.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Jak tłumaczyć brak Matki przy grobie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-28, 13:10

Zwracam uwagę że to, iż nie mamy informacji na temat obecności Maryi nie oznacza jeszcze jej nieobecności. Różne mogły być powody nie opisania tego.
Spotkałem się z opinią teologiczną (nie wypowiadam się co do jej oceny) że Maryja jako pierwsza zobaczyła Zmartwychwstałego - lecz było to zdarzenie intymne pomiędzy Matką a Synem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Jak tłumaczyć brak Matki przy grobie?

Post autor: Dezerter » 2019-04-28, 14:28

Magnolio - wymyśliłem dokładnie to samo co ty - boleść po śmierci i pęknięte serce Matki nie pozwoliły jej normalnie funkcjonować.

Marku - widzę, że to twój ulubiony ostatnio argument - na wszystko ;) " to, iż nie mamy informacji na temat (...) nie oznacza jeszcze , ze tego nie było"
, jak mam być szczery, a wiesz, ze jestem, to słabe to i bardzo groźne, bo co jeśli ja tak zacznę teologicznie argumentować, a co jak niekatolicy zaczną tak argumentować? To chyba bardzo obosieczna broń i niepoważna trochę. Dzięki za nieznaną mi opinię teologiczną.

A jakie innych forumowiczów przemyślenia?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Jak tłumaczyć brak Matki przy grobie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-28, 14:52

Wydaje mi się, że raczej postawa przeciwna jest niebezpieczna - wnioskowanie na podstawie tego, o czym nie napisano ani nie przekazano w inny sposób.
Tak przynajmniej uczył nas bp. Siemieniewski na "apologetyce".
Bezustanne pytanie powinno brzmieć: "skąd o tym wiemy"?

Dominik

Re: Jak tłumaczyć brak Matki przy grobie?

Post autor: Dominik » 2019-04-28, 15:11

Ja zapytam,, dlaczego Jezusa pochował Józef z Arymatei, a nie apostołowie?
Dlaczego Piłat wydał ciało Jezusa? Czy nie była tak, że ciała skazańców specjalnie pozostawiono, aby jeszcze bardziej "ukarać" skazanego?
Na podstawie tego artykułu wysnułem te pytania https://www.fronda.pl/a/ks-stanislaw-bi ... 68625.html

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Jak tłumaczyć brak Matki przy grobie?

Post autor: Dezerter » 2019-04-28, 16:37

Marek_Piotrowski pisze: 2019-04-28, 14:52 Wydaje mi się, że raczej postawa przeciwna jest niebezpieczna - wnioskowanie na podstawie tego, o czym nie napisano ani nie przekazano w inny sposób.
Tak przynajmniej uczył nas bp. Siemieniewski na "apologetyce".
Bezustanne pytanie powinno brzmieć: "skąd o tym wiemy"?
Ale odpowiedź brzmi - z znikąd
więc ...
Zadam pytanie skąd wiemy, że Jezus został pochowany w Gnieźnie?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Jak tłumaczyć brak Matki przy grobie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-28, 19:48

Dominik pisze: 2019-04-28, 15:11 Ja zapytam,, dlaczego Jezusa pochował Józef z Arymatei, a nie apostołowie?
Bo Józef miał kasę.
Dominik pisze: 2019-04-28, 15:11Dlaczego Piłat wydał ciało Jezusa? Czy nie była tak, że ciała skazańców specjalnie pozostawiono, aby jeszcze bardziej "ukarać" skazanego?
Na podstawie tego artykułu wysnułem te pytania https://www.fronda.pl/a/ks-stanislaw-bi ... 68625.html
Odpowiedź ta sama - znajdowano w Jerozolimie groby osób ukrzyżowanych. Po prostu znaczące, bogate rody miały możliwość uczynienia wyjątku (prawdopodobnie opłaconego).


Dezerter pisze: 2019-04-28, 16:37
Marek_Piotrowski pisze: 2019-04-28, 14:52 Wydaje mi się, że raczej postawa przeciwna jest niebezpieczna - wnioskowanie na podstawie tego, o czym nie napisano ani nie przekazano w inny sposób.
Tak przynajmniej uczył nas bp. Siemieniewski na "apologetyce".
Bezustanne pytanie powinno brzmieć: "skąd o tym wiemy"?
Ale odpowiedź brzmi - z znikąd
Ano własnie.
więc ...
Zadam pytanie skąd wiemy, że Jezus został pochowany w Gnieźnie?
Z tego samego miejsca, skąd wiemy że Maryi nie było przy grobie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Jak tłumaczyć brak Matki przy grobie?

Post autor: Dezerter » 2019-04-28, 23:06

To, że w biblii nie jest napisane, że Św Piotr nie został pochowany w Gnieźnie to wcale nie znaczy, ze tak nie było - to jest twoje rozumowanie
Analogicznie
To, że w biblii nie jest napisane, że Matka nie była przy pochówku i zmartwychwstaniu to wcale nie znaczy, ze tak nie było
Takie rozumowanie nie ma nic wspólnego z myśleniem i rozumowaniem naukowym, historycznym, logicznym.
Naprawdę nie rozumiem skąd u ciebie moda na tak absurdalne i nierozumowe myślenie- Bp Siemieniewski, zalecał by być racjonalnym a nie irracjonalnym :!:
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Biserica Dumnezeu

Re: Jak tłumaczyć brak Matki przy grobie?

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-04-28, 23:47

Co do tematu: mysle, ze glowna przyczyna byl ogromny szok. To chwila, gdy w zyciu pozostaja tylko ruiny. Wowczas umysl chowa sie w "jamie".
To czas dany, aby moc znow sie podniesc. Chwila swego rodzaju relaksu, oderwania sie od bolu ...
I znow mozna wrocic do zycia.
Matka Boza pozniej jest przedstaiona w kilku sytuacjach ( i nawet jako wielki symbol ).
Dla wielu ludzi moze to byc calkowite wycofanie sie - z aktywnego zycia, a nawet z uzywania rozumu ( obled ).
Wiemy, ze Matka Boza w pelni powrocila. I w pelni stala sie podpora Kosciola.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Jak tłumaczyć brak Matki przy grobie?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-04-29, 11:41

Dezerter pisze: 2019-04-28, 23:06 To, że w biblii nie jest napisane, że Św Piotr nie został pochowany w Gnieźnie to wcale nie znaczy, ze tak nie było - to jest twoje rozumowanie
Z żebyś wiedział.
To, że św.Piotr nie jest pochowany w Gnieźnie nie wynika z Biblii "ponieważ nie napisano że został pochowany w Gnieźnie" lecz z wiedzy pozabiblijnej.

Stosując Twoje rozumowanie, nie został pochowany również w Rzymie (bo o tym w Piśmie nie czytamy). A nawet nie został pogrzebany gdziekolwiek :-o
To, że w biblii nie jest napisane, że Matka nie była przy pochówku i zmartwychwstaniu to wcale nie znaczy, ze tak nie było
Takie rozumowanie nie ma nic wspólnego z myśleniem i rozumowaniem naukowym, historycznym, logicznym.
Przeciwnie. To jest myślenie Biblijne, naukowe, historyczne i logiczne. W przeciwieństwie - niestety- do Twojego.
Naprawdę nie rozumiem skąd u ciebie moda na tak absurdalne i nierozumowe myślenie- Bp Siemieniewski, zalecał by być racjonalnym a nie irracjonalnym :!:
No własnie. Bądź racjonalny.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Jak tłumaczyć brak Matki przy grobie?

Post autor: Dezerter » 2019-04-29, 16:03

Niech ktoś znający się na logice i nie kierujący się sympatiami osobistymi rozstrzygnie nasz spór, bo obaj idziemy w zaparte. ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Magnolia

Re: Jak tłumaczyć brak Matki przy grobie?

Post autor: Magnolia » 2019-04-29, 16:27

Logicznie patrząc, Marek ma rację pisząc:

Jesli coś nie zostało zapisane na kartach Biblii to nie znaczy, że tego nie było, nie miało miejsca.

Ale powodów mogło być wiele, Autor Ewangelii uznał, że Jej obecność nie musi być wspomniana, albo że to zbyt intymne, by wszystkim to przekazywać, może uszanowano prywatność Maryi. Możemy snuć domysły.

Dominik

Re: Jak tłumaczyć brak Matki przy grobie?

Post autor: Dominik » 2019-04-29, 18:03

Marka stwierdzenie jest logiczne, ale można dojść w taki sposób do stwierdzeń które będą jak miecz obosieczny jak Dezerter zauważył.
Jestem przeciwny by twierdzić, że coś miało miejsce z całą pewnością, jeśli nie zostało to zapisane w Biblii, w źródłach pozabiblijnych, obyczajów, logicznego myślenia dającego się potwierdzić np. patrząc na mapę, że Jezus musiał iść tędy, a nie tamtędy jak to Biblia opisuje.

Kasia

Re: Jak tłumaczyć brak Matki przy grobie?

Post autor: Kasia » 2019-04-30, 09:00

Marek_Piotrowski pisze: 2019-04-28, 13:10 Spotkałem się z opinią teologiczną (nie wypowiadam się co do jej oceny) że Maryja jako pierwsza zobaczyła Zmartwychwstałego - lecz było to zdarzenie intymne pomiędzy Matką a Synem.
Spotkałam się z nieco inną, ale równie interesującą opinią – nie wiem jednak, czy jest wiarygodna, bo nie przeczytałam jej w żadnej książce, a usłyszałam w jakiejś konferencji na YouTube – że Maryja nie musiała iść do grobu, bo jako pierwsza wierzyła w zmartwychwstanie.

ODPOWIEDZ