Zachęta do kultu maryjnego

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
ODPOWIEDZ

Praktykuję kult maryjny ponieważ:

tego naucza Bóg poprzez Biblię
3
15%
tego naucza Kościół w nauczaniu pozabiblijnym
4
20%
tego oczekuje Maryja podczas objawień
4
20%
tego nauczono mnie w domu
1
5%
naśladuję świętych
4
20%
chcę zasłużyć na nagrodę wieczną
3
15%
boję się kary wiecznej
1
5%
 
Liczba głosów: 20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-10-12, 21:11

Ja podałem dowody. Robbo1 wywód w stylu "mówię i tak ma być" (lub "nie, bo nie"). Wybór jest jasny.

robbo1

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: robbo1 » 2019-10-17, 19:08

Biserica Dumnezeu pisze: 2019-10-12, 19:54 Ba ... w przytoczonych przez Ciebie cytatach nie ma mowy o tym nawet, ze Maryja jest mama ( biologiczna ) Jezusa w porzadku ziemskim ... ani o tym, ze Wcielenie Jezusa nastapilo nie w porzadku ziemskim, ale Bozym - za sprawa Ducha Swietego.
O czym to swiadczy?
Ponownie nie wniosłeś nic do dyskusji poza swoim nic nie wyjaśniającym zdaniem.
Rozważamy pewne wersety poświadczające potrzebę "kultu" ,ewentualnie nie.
Nie dowodzi tego na pewno to miejsce,w którym syn [tak zwyczajnie mówiąc] słyszy od pewnej kobiety zachwyconej nim ,zdanie [przyjmijmy nawet tak],że należy wychwalać,wyrażać uznanie,nawet gloryfikować jego matkę.
Nie słyszymy,że tak jest w istocie,że tak należy uczynić.
Nie było mowy,że w pełni się z tym zgadza itp.
Mamy wypowiedź,jeśli nawet to...
To takie uznanie nie jest ważniejsze niż...
Już samo to wskazuje,że nie ma tam mowy o wezwaniu do kultu jego matki.
A dodawane do tekstu słowa,które mogłyby to wykazać nie występują w manuskryptach.
Nie pozwala to tez sam w sobie tekst,i uczciwe tłumaczenie.
A uwiarygadnianie takiej potrzeby Łuk.1:48 ,w którym mamy do czynienia z takim samym [błogosławieństwem],jak z błogosławieństwami w Łuk.62-22,czy Mt.5:3-12 jest kolejnym nadużyciem.
I to miejsce i tamte B.P oddaje:
"I odtąd nazywać będą mnie szczęśliwą wszystkie narody Łuk.1:48
Tak jak np.Łuk.6:20 Szczęśliwi ubodzy...
Szczęśliwi ubodzy w duchu... Mt.5:3

I wasze starania udowodnia w tym jej "szczęściu" potrzeby uwielbienia jest nadużyciem.

Mamy tutaj te same greckie słowo,które oznacza...
Jak napisali S.Fausti S.I ,oraz V.Canella w swoim komentarzu:
"Błogosławieństwa ( = "markaryzmy" od.gr.makarios,w hebr. ashre,w aram.tube),których nie należy mylić z "błogosławieństwem",to zwyczajowy termin w środowisku [staro i nowotestamentowym] ,ma na celu powinszowanie za otrzymany już dar ( Mt 13:16 + 16:17) albo też zapowiedzenie czegoś pozytywnego,co ma się wydarzyć (Mt 11:6 + 24:46)...".
Z tego to powodu starania udowodnienia się potrzeby kultu na podstawie tego wersetu,tej wypowiedzi,to udowodnienie tego,czego tam nie ma.

Taka jest prawda.

I nie występuję przeciw potrzebie okazywania szacunku matce naszego Wybawiciela, tylko przeciw potrzebie oddawania czci, kobiecie, która pewnie nawet by sobie tego nie pragnęła.

Upominam, robbo szanuj rozmówców, przestań pisać w kółko o tym samym, patrz posty powyżej w tym wątku, dostałeś wyjaśnienia i odpowiedzi.
Ostatnio zmieniony 2019-10-17, 22:15 przez robbo1, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: upomnienie, Magnolia

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-10-17, 20:50

I znowu : w kółko to samo, wielokrotnie wyjasnione sprawy - byle powtórzyć. Nie znudziło Ci się? Bo mi tak.

Biserica Dumnezeu

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-10-17, 20:51

Wprost przeciwnie.
Dotyczy to dwoch punktow:

1) to, ze nie wspomina sie w Pismie sw. w kazdym miejscu o wielu sprawach oczywistych ( Maryja jest mama Jezusa . maryja nie tylko .. ) swiadczy dobitnie o tym, iz wyrywanie cytatow jest manipulacja, a nie cytowaniem prawdy biblijnej
2) Maryja dobitnie stwierdzila, ze czesc bedzie Jej oddawana przez wszystkie pokolenia -a to swiadczy otym, ze glosisz falszywa teze.

W tych klamrach zamyka sie calkowicie odmienny wywod natemat Maryi od tego, ktory Ty glosisz.

No i warto zastanowic sie nad wpisem Marka: co chcesz osiagnac, powracajac do spraw wyjasnionych, w ktorych dobitnie wykazano, ze glosisz falsz.

Simon
Bywalec
Bywalec
Posty: 91
Rejestracja: 22 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 85 times

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Simon » 2019-10-18, 14:42

robbo1 pisze: 2019-10-17, 19:08
A uwiarygadnianie takiej potrzeby Łuk.1:48 ,w którym mamy do czynienia z takim samym [błogosławieństwem],jak z błogosławieństwami w Łuk.62-22,czy Mt.5:3-12 jest kolejnym nadużyciem.
I to miejsce i tamte B.P oddaje:
"I odtąd nazywać będą mnie szczęśliwą wszystkie narody Łuk.1:48
Tak jak np.Łuk.6:20 Szczęśliwi ubodzy...
Szczęśliwi ubodzy w duchu... Mt.5:3

I wasze starania udowodnia w tym jej "szczęściu" potrzeby uwielbienia jest nadużyciem.
Wykazałem Ci już kilkakrotnie, że słowo "makariousin" użyte w Łk 1,48 oprócz "nazywania szczęśliwym" oznacza także "wychwalać", "uwielbiać" (por.np.Słownik grecko-polski do Nowego Testamentu Pius Czesław Bosak). Ty notorycznie ignorujesz ten fakt powtarzając w kółko obalone już wcześniej tezy.
robbo1 pisze: 2019-10-17, 19:08 Z tego to powodu starania udowodnienia się potrzeby kultu na podstawie tego wersetu,tej wypowiedzi,to udowodnienie tego,czego tam nie ma.
My niczego nie udowadniamy a wykazujemy.Faktów nie trzeba udowadniać. Fakty można jedynie pokazać.A faktem jest, że w Łk 1,48 Maryja zapowiada, że wszystkie narody będą Ją wychwalać.Notorycznym zaprzeczaniem temu faktowi nie sprawisz, że on zniknie, a jedynie pokazujesz tym swoją ignorancję i zaślepienie na niewygodne fakty.
Ostatnio zmieniony 2019-10-18, 14:42 przez Simon, łącznie zmieniany 1 raz.

robbo1

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: robbo1 » 2019-10-21, 18:23

Potraktuję to jak żart i uparte trzymanie się dawno temu zdyskredytowanych dowodów.
(...)
dokładnie to samo mogę napisać o twoim poście, który usunąłem, jako spam nic nowego nie wnoszący do wątku - jak będziesz chciał napisać coś nowego to zapraszam do zabrania głosu - Dezerter
Ostatnio zmieniony 2019-10-21, 20:27 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.

Magnolia

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Magnolia » 2019-10-23, 09:48

Nie Maryję się uwielbia, ale z Maryją uwielbia się Boga najpełniej!


ODPOWIEDZ