Zachęta do kultu maryjnego

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
ODPOWIEDZ

Praktykuję kult maryjny ponieważ:

tego naucza Bóg poprzez Biblię
3
15%
tego naucza Kościół w nauczaniu pozabiblijnym
4
20%
tego oczekuje Maryja podczas objawień
4
20%
tego nauczono mnie w domu
1
5%
naśladuję świętych
4
20%
chcę zasłużyć na nagrodę wieczną
3
15%
boję się kary wiecznej
1
5%
 
Liczba głosów: 20

Biserica Dumnezeu

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-08-22, 20:29

Apostol Pawel pisal o innych aspektach, ktore nie zostaly ujete przez innych apostolow.
Jestem grzeczny - wykrecasz Pismo i probujesz na jednym kawalku Biblii zbudowac argumentacje caloosci. A calosc zaprzecza definitywnie Twoim twierdzeniom.

Ps: Apostolow bylo z bezposredniego powolania 12, z decyzji Kosciola doszedl trzynasty, a pod wplywem Objawienia Chrystusa nastapilo powolanie czternastego.

Wolfi

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Wolfi » 2019-08-22, 21:10

Moglby mi ktos odpowiedziec na mojego ostatniego posta, a jesli ktos juz pisal co do tego to linka dac.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Andej » 2019-08-22, 21:24

Uważam, że moja wiara jest spójna z Biblią. W szczególności z NT. Bo w zakresie ST zbyt wielu spraw nie rozumiem. Zbyt powoli do mnie docierają. Co nie znaczy, że wciąż odkrywam NT. Wciąż trafiam na coś nowego lub na głębszą treść czegoś. Jak wędkarz, wciąż wyławiam coś dla siebie.
Nie jestem osobą mariocentryczną, ale bogocentryczną. Jak wspominałem, pod pojęciem Bóg, zawsze mam na myśli Boga Jedynego w Trójcy Świętej. Postać Maryi jest dla mnie niedoścignionym wzorem. Ona pomaga mi naśladować Syna. Co, niestety, czynię nieudacznie. Ale bez Jej byłoby dużo trudniej i gorzej.
Wiele pomaga mi modlitwa różańcowa. Bardzo chrystocentryczna. Wymagająca. I stale rozwijająca. Modlitwa ta uchodzi za maryjną. Skupiona jest, niemal całkowicie, na Chrystusie. Zachęcam do niej, gdyż pomaga naśladować Jezusa. Ale też uświadamia rolę Matki w dziele Odkupienia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Eden

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Eden » 2019-08-23, 07:54

Andej pisze: 2019-08-22, 21:24 Wiele pomaga mi modlitwa różańcowa. Bardzo chrystocentryczna. Wymagająca. I stale rozwijająca. Modlitwa ta uchodzi za maryjną. Skupiona jest, niemal całkowicie, na Chrystusie. Zachęcam do niej, gdyż pomaga naśladować Jezusa.
Gdy się kilkadziesiąt razy powtarza te zdania:
Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą. Błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus.
Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

to gdzie tu widzisz w centrum Chrystusa?!
Popatrzmy:
:arrow: zaczyna się od cytatu z ewangelii, ale ów cytat jest skupiony na Maryi:
# to ona jest łaski pełna;
# to z nią jest Pan;
# to ona jest błogosławiona między niewiastami;
# to owoc jej łona jest błogosławiony - tu po raz pierwszy i jedyny pojawia się Jezus;
:arrow: druga część nie jest żadnym biblijnym cytatem i w 100% dotyczy Maryi:
# to ona jest święta;
# to ona jest Matką Bożą;
# to się prosi o modlitwę za grzeszników - modlitwę nieustanną, a zwłaszcza w godzinę śmierci.

Andeju, jak mnie, który od 27 lat nie modli się na różańcu, chcesz przekonać, że to jest modlitwa chrystocentryczna, jeśli z powyższej analizy wynika, że w 3. krótkich zdaniach:
# imię Jezus (odwołanie się do Jezusa) pojawia się tylko raz (na upartego by można mówić, że 2 razy, jeśli "owoc" się od "Jezus" oddzieli, ale przecież to jedno i to samo);
# imię Maryi i odwołania się do niej występują aż 7 razy (chyba dobrze porachowałem).
1/7 ->> takie proporcje występują, a Ty mi piszesz, że to modlitwa na Chrystusie skupiona...
Po 10-ciu "zdrowaśkach", jak się to potocznie nazywa, jest jeden raz mówione "Ojcze nasz" - ale ta modlitwa jest skupiona na Ojcu w niebie, a nie na Jezusie; więc gdzie ten chrystocentryzm w różańcu?!

Pewnie powiesz: jest On, Jezus, w rozważanych tzw. tajemnicach różańcowych obecny... Zobaczmy (cytuję za: http://parafialasalette.pl/informacje/n ... a-swietego )
TAJEMNICE RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO
Część I - Tajemnice radosne(poniedziałek i sobota):

1. Zwiastowanie NMP = Maryja
2. Nawiedzenie św. Elżbiety = Maryja
3. Narodzenie Pana Jezusa = Jezus + Maryja
4. Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni = Jezus + Maryja
5. Znalezienie Pana Jezusa w świątyni = Jezus + Maryja

Część II - Tajemnice światła(czwartek):

1. Chrzest Jezusa w Jordanie = Jezus
2. Wesele w Kanie Galilejskiej = Jezus + Maryja
3. Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia = Jezus
4. Przemienienie na Górze Tabor = Jezus
5. Ustanowienie Eucharystii = Jezus

Część III - Tajemnice bolesne(wtorek i piątek):

1. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu = Jezus
2. Biczowanie Pana Jezusa = Jezus
3. Ukoronowanie cierniem Pana Jezusa = Jezus
4. Droga krzyżowa = Jezus
5. Ukrzyżowanie Pana Jezusa = Jezus + Maryja

Część IV - Tajemnice chwalebne(środa i niedziela):

1. Zmartwychwstanie Pana Jezusa = Jezus
2. Wniebowstąpienie Pana Jezusa = Jezus
3. Zesłanie Ducha Świętego = Jezus + Maryja
4. Wniebowzięcie NMP = Maryja
5. Ukoronowanie w niebie NMP = Maryja

Z rachunków wynika, że całość tajemnic różańca odwołuje się:
# 4 razy tylko do Maryi;
# 10 razy tylko do Jezusa;
# 6 razy do Maryi i Jezusa
Gdyby dołączyć te 6 razy wspólnego występowania do pojedynczego liczenia, to mamy wtedy:
# 10 odwołań do Maryi
# 16 odwołań do Jezusa.

Hura! - zakrzykniesz może: "A nie mówiłem, że różaniec to modlitwa chrystocentryczna!"
Chwila moment nie triumfuj tak szybko, bo:
# gdy się uwzględni to, że Część II (gdzie Jezus jest mocno obecny) jest odmawiana tylko raz w tygodniu, a pozostałe części po 2 razy na tydzień, to proporcje już tak korzystnie dla Jezusa nie wypadają! (zwiększa się ilość tygodniowych odwołań do Maryi, i zamiast 10/16 jest więcej niż 10 - już mi się nie chce tego obliczać).
# nie można zapominać, że wciąż wraca, niczym mantra, "zdrowaśka"!! To ją się powtarza w kółko (coś mi to przypomina: Mt 6,7-8); a jak bardzo "zdrowaśka" jest maryjnocentryczna, to wyżej pokazałem!

Podsumowując.
Nie pojmuję różańca jako modlitwy chrystocentrycznej, ponieważ:
# procentowo i całościowo więcej słów i odwołań odnosi się do Maryi niż do Jezusa;
# bardzo często w tajemnicach jest połączenie Maryi z Jezusem - więc prędzej jest to modlitwa Maryjno-Jezusowa, niż tylko Jezusowa (z naciskiem na "Maryjno" bo sam fakt "zdrowasiek" bardzo przechyla proporcje na jej korzyść; przypomnę na 1. tylko wspomnienie Jezusa, jest tam aż 7 wspomnień Maryi).
Proporcja w "Zdrować Maryjo": 1/7 nie wygląda chrystocentrycznie!
Nieco lepiej to wygląda w tajemnicach, ale i tak wciąż jest to modlitwa Maryjno-Jezusowa, niż tylko Jezusowa (z naciskiem na "Maryjno").
Amen.

Magnolia

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Magnolia » 2019-08-23, 09:58

*Ogromna wartość Różańca polega między innymi na tym, że – chociaż jest modlitwą maryjną – to jednak całą uwagę modlącego się skupia on na Jezusie Chrystusie. Medytowanie tajemnic różańcowych uczy patrzenia oczyma i sercem Maryi na naszego Zbawiciela. "Powtarzając w «Zdrowaś Maryjo» słowa anioła Gabriela i św. Elżbiety, czujemy się pobudzani, by szukać wciąż na nowo u Maryi, w Jej ramionach i w Jej Sercu, «błogosławionego owocu Jej żywota» (por. Łk 1, 42)." (RVM 24)

*Nie tylko Jan Paweł II lecz również Papież Paweł VI mocno akcentuje chrystocentryczny charakter modlitwy różańcowej: „Różaniec – pisze on – ponieważ opiera się na Ewangelii i odnosi się, jakby do centrum, do tajemnicy Wcielenia i Odkupienia ludzi, trzeba uważać za modlitwę, która w pełni posiada znamię chrystologiczne. Albowiem jego charakterystyczny element, mianowicie litanijne powtarzanie pozdrowienia anielskiego 'Zdrowaś Maryjo', przynosi również nieustanną chwałę Chrystusowi, do którego – jako do ostatecznego kresu – odnosi się zapowiedź anioła i pozdrowienie matki Chrzciciela: 'Błogosławiony owoc żywota Twojego' (Łk 1, 42). Co więcej, powtarzanie słów 'Zdrowaś Maryjo' jest jakby kanwą, na której rozwija się kontemplacja tajemnic. Chrystus bowiem wskazywany w każdym pozdrowieniu anielskim jest tym samym Chrystusem, którego kolejno wypowiadane tajemnice ukazują jako Syna Bożego i jako Syna Dziewicy”. (Adhort. apost. Marialis cultus (2 lutego 1974), 46: AAS 66 (1974), 155). Tak więc ze względu na swój chrystocentryczny charakter Różaniec z pewnością nikogo nie odciągnie od Zbawiciela.

*W modlitwie różańcowej Maryja staje się Przewodniczką, uczącą nas swojego spojrzenia na Jezusa. Różaniec to "droga Maryi. Jest to droga przykładu Dziewicy z Nazaretu, Niewiasty wiary, milczenia i słuchania." (RVM 24) Matka Najświętsza może uczyć nas głębokiego spojrzenia na tajemnice Jezusa, gdyż była z nimi związana: "tajemnice Chrystusa są również, w jakimś sensie, tajemnicami Maryi, nawet wówczas, gdy nie jest z nimi bezpośrednio związana, przez sam fakt, że żyje Ona Nim i dla Niego." (RVM 24)

*Koncentrując nasze spojrzenie na Jezusie Chrystusie, rozważania różańcowe przypominają nam zbawcze wydarzenia, które zostały opisane w Ewangeliach. Różaniec nie odwraca więc uwagi od Pisma Świętego, lecz, przeciwnie, zachęca do ciągłego rozważania jego treści, stale przypomina Ewangelię, czyli Dobrą Nowinę o dobroci Boga i o naszym zbawieniu. Dzięki rozważaniom różańcowym lepiej wnikamy w tajemnicę Bożej miłości, przybliżoną nam przez Ewangelię.

*Rozważane tajemnice Różańca świętego nie zastępują Ewangelii ani nawet nie odwołują się do wszystkiego, co ona zawiera. Ograniczają się do zasadniczych "linii życia Chrystusa", jednak "od nich łatwo można przejść do pozostałych treści Ewangelii, przede wszystkim wówczas, kiedy różaniec odmawia się w szczególnych chwilach przedłużonego skupienia." (RVM 29)

http://www.teologia.pl/m_k/zag09-8c.htm

Pod linkiem znajdziemy wiele wyjaśnień teologicznych oraz uzasadnienie i zachętę do modlitwy różańcowej. Warto zajrzeć.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Andej » 2019-08-23, 13:10

TAJEMNICE RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO
Część I - Tajemnice radosne(poniedziałek i sobota):

1. Zwiastowanie NMP = Jezus, przyjęcie ciała
2. Nawiedzenie św. Elżbiety = Jezus, pierwsze działanie, choć także wywyższenie Maryi.
3. Narodzenie Pana Jezusa = Jezus, przyjście w ludzkiej postaci
4. Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni = Jezus, przynależność do Ojca
5. Znalezienie Pana Jezusa w świątyni = Jezus, Bóg w centrum

Część II - Tajemnice światła(czwartek):

1. Chrzest Jezusa w Jordanie = Jezus
2. Wesele w Kanie Galilejskiej = Jezus, początek znaków + Maryja okazująca Mu zaufanie
3. Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia = Jezus, wzór postępowania; spójność słów i czynów
4. Przemienienie na Górze Tabor = Jezus, umocnienie
5. Ustanowienie Eucharystii = Jezus, ofiara, pamiątka

Część III - Tajemnice bolesne(wtorek i piątek):

1. Modlitwa Pana Jezusa w Ogrójcu = Jezus, przykład modlitwy i poświęcenia
2. Biczowanie Pana Jezusa = Jezus, ofiara męki
3. Ukoronowanie cierniem Pana Jezusa = Jezus, znoszenie upokorzeń
4. Droga krzyżowa = Jezus, podkreślenie dobra i koncentracja na czynieniu dobra
5. Ukrzyżowanie Pana Jezusa = Jezus okazujący miłość

Część IV - Tajemnice chwalebne(środa i niedziela):

1. Zmartwychwstanie Pana Jezusa = Jezus potwierdzający całe posłannictwo
2. Wniebowstąpienie Pana Jezusa = Jezus, wskazujący drogę
3. Zesłanie Ducha Świętego = Jezus i Duch święty
4. Wniebowzięcie NMP = Bóg i Maryja
5. Ukoronowanie w niebie NMP = Maryja

Jak widzisz wątki maryjne stanowią margines. Margines nierozerwalnie złączony z Jezusem, który przyszedł do ludzi w ludzkim ciele.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Eden

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Eden » 2019-08-23, 13:36

Andej pisze: 2019-08-23, 13:10 Jak widzisz wątki maryjne stanowią margines. Margines nierozerwalnie złączony z Jezusem, który przyszedł do ludzi w ludzkim ciele.
Ale ten "margines" w kółko się wraca kolejną "zdrowaśką"... Nie przekonasz mnie do swej tezy. [-x

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Andej » 2019-08-23, 13:44

Eden pisze: 2019-08-23, 13:36 Ale ten "margines" w kółko się wraca kolejną "zdrowaśką"... Nie przekonasz mnie do swej tezy.
Ani się staram. Staram się natomiast wyjaśnić, czym jest modlitwa różańcowa. Sensem i treścią modlitwy są rozważania, a nie powtarzanie w kółko tych samych słów. Dziś czytałem w którymś z postów Marka bardzo dobre wyjaśnienie relacji między wypowiadanymi słowami a treścią tej modlitwy.

Maryjność różańca zasadza się głównie na tym, że to Matka poleciła, aby w ten sposób uwielbiać Syna. A także w tym, że wyraziła gotowość pośredniczenia.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Eden

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Eden » 2019-08-23, 13:47

Andej pisze: 2019-08-23, 13:44 Sensem i treścią modlitwy są rozważania, a nie powtarzanie w kółko tych samych słów.
To po się je powtarza? (chyba 150 razy)
Andej pisze: 2019-08-23, 13:44 Maryjność różańca zasadza się głównie na tym, że to Matka poleciła, aby w ten sposób uwielbiać Syna. A także w tym, że wyraziła gotowość pośredniczenia.
Skąd o tym wiesz?!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Andej » 2019-08-23, 13:57

Po to, aby rozważać.

Z objawień (zgodnych z przesłaniem biblijnym).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Biserica Dumnezeu

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-08-23, 14:31

Katolicka wiara i katolicy ( wsrod innych chrzescijan prawoslawni i wiele denominacji protestanckich )nasladuja w ten sposob starotestamentowa praktyke kultu: tego kultu z czasow przedswiatynnych, tego gdy trwala Swiatynia i tego po zburzeniu Swiatyni.
Elementarna skladowa kultu religinego dla Zydow byly dlugie modlitwy i powtarzane inwokacje.
Byly i sa wciaz praktykowane.

Edenie - kolejny raz odrzucasz sens Bibli w sensie kultu Bozego, a w to miejsce wtlaczasz swoj ladunek uprzedzen. I dlatego idziesz bledna droga. I stawiasz falszywe tezy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-08-23, 18:41

Andej pisze: 2019-08-23, 13:44 Sensem i treścią modlitwy są rozważania, a nie powtarzanie w kółko tych samych słów.
To po się je powtarza? (chyba 150 razy)
Nie, dwieście.
A pierwotnie było jeszcze więcej.
Powtarza się, gdyż stanowią doskonały "podkład" przeciw rozproszeniom w rozważaniach (dlatego mówi się, że różaniec to medytacja dla niezaawansowanych).
Słusznie powiedział Benedykt XVI:
„Trzeba przede wszystkim dać się prowadzić za rękę Najświętszej Pannie, aby kontemplować oblicze Chrystusa: oblicze radosne, świetlane, bolesne i chwalebne. Kto, podobnie jak Maryja i razem z Nią, zachowuje i rozważa stale tajemnice Jezusa, przyswaja sobie coraz bardziej Jego uczucia i upodabnia się do Niego.”
Poprawnie odprawiany różaniec jest więc modlitwą towarzyszenia Maryi w wpatrywaniu się w dzieło Jej Syna.

Co w tym złego ze się powtarza? Jezus też modląc się powtarzał te same słowa:
„odszedł znowu i modlił się, powtarzając te same słowa.”/Mk 14,39/

Legenda przypisuje „wynalezienie” Różańca św.Dominikowi, lecz to jest nieporozumienie. Owszem, do jego powstania przyczynił się Dominik, ale zupełnie inny – mianowicie Dominik z Prus. Urodził się w niewielkiej wiosce pod Gdańskiem, po odbyciu studiów na Uniwersytecie Jagielońskim podróżował po Europie, aż w 1409 roku wstąpił do klasztoru Kartuzów w Trewirze.
W ramach ćwiczeń duchowych, za radą przeora Adolfa z Essen miał codziennie odmawiać 50 razy Zdrowaś Mario (wówczas nie istniała jeszcze druga część modlitwy, zaczynająca się od słów „Święta Mario, Matko Boża…”). Miał przy tym uświadamiać sobie obecność Jezusa.
Nowicjusz miał spore problemy z utrzymaniem uwagi podczas tej modlitwy. W końcu, w Adwencie 1409 roku wpadł na pomysł, aby do każdej z 50 „zdrowasiek” przypisać jedno zdarzenie ewangeliczne. Tak więc po każdym dojściu do słów „… i błogosławiony owoc żywota Twojego – Jezus” dopowiadał np. „o którym zwiastował Anioł, że Go poczniesz z Ducha Świętego” i chwilę kontemplował to wydarzenie.
W ten sposób powstał pierwotny różaniec – rozważanie 50 wydarzeń ewangelicznych .
Warto zwrócić uwagę, iż był on wybitnie chrystocentryczny – trzeba zwrócić uwagę że treść Pozdrowienia Anielskiego, choć rozpoczyna się od biblijnego pozdrowienia Maryi, to nie zatrzymuje się na niej i osiąga swój szczyt w błogosławieństwie Jezusa – owocy jej żywota. Następujące po nim przypomnienia zdarzeń ewangelicznych pogłębiają ów chrystocentryzm .
Później Dominikanie skrócili Różaniec do 15 „tajemnic” (zdarzeń) aby uczynić go dostępnym dla ludzi niepiśmiennych (50 zdarzeń trudno było zapamiętać, posługiwano się spisami) i łącząc każde z nich z dziesiątką modlitw. W tej postaci znamy go dziś, choć jest parę miejsc na świecie gdzie przetrwał w pierwotnej postaci .
W istocie nie ma przeciwskazań by odmawiać Różaniec w ten pierwotny, bardziej zaawansowany sposób - w 1984 roku ówczesny kardynał Ratzinger prowadził takie właśnie nabożeństwo różańcowe podczas tzw. Katholikentag w Monachium. Również w tym kierunku dokonał zmian Jan Paweł II uzupełniając zestaw rozważanych tajemnic różańcowych o tzw. Tajemnice Światła .

Andej pisze:
Andej pisze: 2019-08-23, 13:44 Maryjność różańca zasadza się głównie na tym, że to Matka poleciła, aby w ten sposób uwielbiać Syna. A także w tym, że wyraziła gotowość pośredniczenia.
Skąd o tym wiesz?!
Z Ewangelii. Byłeś w Kanie Galilejskiej?

Różaniec jest jak najbardziej zgodny z Biblią.
Mam nadzieję, że nie masz wątpliwości co do "Ojcze Nasz", "Wierzę w Boga" i "Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu"
Rozważmy zatem "Zdrować Maryjo":

Zdrowaś Maryjo, łaskiś pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego – Jezus.
„Anioł wszedł do Niej i rzekł: Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, <błogosławiona jesteś między niewiastami. Lecz anioł rzekł do Niej: Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga. Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida.” /Łk 1,28-32/
„Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana.”/Łk 1,45/
„Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia, gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny.”/Łk 1,48b-49a/
„I porodziła syna - mężczyznę, który wszystkie narody będzie pasł rózgą żelazną. I zostało porwane jej Dziecię do Boga i do Jego tronu” /Ap 12,5/
Patrz też Ap 14,13

Święta Mario, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.
„[...]lecz nie zbliżał się do Niej, aż porodziła Syna, któremu nadał imię Jezus.”/Mt 1,25/
„Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie.”/Łk 2,7/
„Bracia, módlcie się także i za nas!” /1 Tes 5,25/
„Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy, módlcie się jeden za drugiego, byście odzyskali zdrowie. Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego.”/Jak 5,16/
Ostatnio zmieniony 2019-08-23, 18:44 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Eden

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Eden » 2019-08-23, 18:48

Macham na to ręką. Trudno - musimy się tu rozstać: każdy przy swoim zostając...

Biserica Dumnezeu

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-08-23, 18:50

Chciales kit wcisnac, lrcz sie nie udalo.
Zegnaj w pokoju.

Kasia

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Kasia » 2019-08-23, 18:51

Marek_Piotrowski pisze: 2019-08-23, 18:41 Święta Mario, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.
Dodam tylko, że tę część zaczęto dodawać do „Zdrowaś, Maryjo” w czasie epidemii dżumy w Europie. I że to „teraz” ma ogromne znaczenie – Matka Boża na Różańcu modli się razem z nami.

ODPOWIEDZ