Zachęta do kultu maryjnego

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
ODPOWIEDZ

Praktykuję kult maryjny ponieważ:

tego naucza Bóg poprzez Biblię
3
15%
tego naucza Kościół w nauczaniu pozabiblijnym
4
20%
tego oczekuje Maryja podczas objawień
4
20%
tego nauczono mnie w domu
1
5%
naśladuję świętych
4
20%
chcę zasłużyć na nagrodę wieczną
3
15%
boję się kary wiecznej
1
5%
 
Liczba głosów: 20

Biserica Dumnezeu

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-08-21, 21:47

Brak wiary stanowi o problemie uznania Biblii i przekazu Biblii za realna Prawde.
jest to chyba typowa droga wszystkich niekatolikow ( i antykatolikow ).

Eden

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Eden » 2019-08-22, 05:42

Andej pisze: 2019-08-21, 20:32 A to mnie interesuje. Tak jak ŚJ uważasz, że człowiek jest, potem nie ma nic o potem znów jest? Ponownie stworzony?
Mam coś wspólnego z nimi w tym temacie, ale nie do końca (są różnice); tu masz materiał, jaki zastąpi moich wiele godzin pisania o tym: https://www.youtube.com/playlist?list=P ... rw2Q84Jus9

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-08-22, 08:20

Masz argumenty - pisz, a nie wysługuj się filmami. Forum dyskusyjne ma to do siebie, że dyskutujemy nad argumentami; bierzemy argument Adwersarza i się z nim zgadzamy lub nie.
Podając WYŁĄCZNIE link do filmu, uniemożliwiasz dyskusję - a więc nie dyskutujesz, lecz prowadzisz propagandę (po raz kolejny, zresztą).
Owszem, można wspomóc się czasem filmem na zasadzie "jak kogoś interesuje rozszerzenie tematu to polecam" ale nie zastępować.

Nie chce ci się przedstawić argumentów - nie stawiaj tezy.
Proste?

Następnym razem gdy wytniesz podobny numer, zgłoszę sprawę do moderacji. Jakieś zasady jednak obowiązują.
Ostatnio zmieniony 2019-08-22, 08:22 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Magnolia » 2019-08-22, 08:46

Myśle podobnie jak Marek, co to za dyskusja, jesli podajesz playlistę do filmów... Poza tym pytałam już o to , kim jest Autor tych filmów że jest dla Ciebie autorytetem... dla mnie to nic nie mówiące imię i nazwisko...

Pomijam juz fakt, że mocno zboczył temat od tematu wątku.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Andej » 2019-08-22, 09:23

Eden pisze: 2019-08-22, 05:42... Mam coś wspólnego z nimi w tym temacie, ale nie do końca (są różnice); tu masz materiał, jaki zastąpi moich wiele godzin pisania o tym: https:// ...
Zakładam, że poświęciłeś te kilkanaście godzin na wysłuchanie. Ale nie wyrobiłeś sobie swojego zdania (skoro żadnego argumentu nie wyartykułowałeś). Z tego wnoszę, że nie padają tam żadne ważkie argumenty.
Uważam, że głównym argumentem za przerwą w istnieniu jest całkowity brak logiki tej tezy. Ale odbiegliśmy od adremu (jak mawiał pewien pułkownik na Studium Wojskowym - czy ktoś jeszcze pamięta, co to takiego?)

A tematem zachęta. Przypominam: Zachęta, a nie zniechęta. Jako inicjator wątku kontynuuj zachęcanie do kultu Maryi prowadzącego bezpośrednio do samego Boga w niebie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-08-22, 09:41

Łk 1:48 bt5 "Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej. Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia,"
Kiedy ostatnio błogosławiłeś Maryję, Edenie?

Wolfi

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Wolfi » 2019-08-22, 11:55

Czy mozecie powiedziec kim dla was jest Maryja?
I glebiej wyjasnic slowa "Niewiasto, oto syn Twój. Następnie rzekł do ucznia: Oto Matka twoja."
Jak traktowac Maryje jako matke, gdy nawet z ziemska matka nie ma sie wiezi?
Juz nie mowiac o Bogu, ktorego nazywa sie Ojcem, jesli z ziemskim ojcem nie ma sie w sumie zadnej wiezi.

Eden

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Eden » 2019-08-22, 15:28

Andej pisze: 2019-08-22, 09:23 A tematem zachęta. Przypominam: Zachęta, a nie zniechęta. Jako inicjator wątku kontynuuj zachęcanie do kultu Maryi prowadzącego bezpośrednio do samego Boga w niebie.
Założyłem ten temat, nie aby kogoś do kultu maryjnego zachęcać, ale aby się dowiedzieć, czemu miałbym go praktykować (aby mnie ktoś zachęcił do tego).
Nie czują się w żaden sposób zachęcony! Wręcz przeciwnie!...
Można wiec temat zamknąć.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Andej » 2019-08-22, 16:24

A szkoda. Tytuł wątku jednoznacznie wskazuje na zachętę.
Ale kult maryjny należy do sfery wiary. Bez łaski trudno coś osiągnąć.

Nie przeczę, że przez negację też da się dojść do logicznego wniosku. Przez sprowadzenie do absurdu. Jednak logika nie zastąpi wiary i łaski bożej.

Na forum zajmujemy się umacnianiem naszej wiary, naszych przekonań. Nie staramy się indoktrynować, ani narzucać czegokolwiek. Staramy się unikać destrukcyjnych działań. Staramy się pomagać przedstawiając własne punkty widzenia, przekonania, nasze wartości. Nie szukamy nikogo, kogo mielibyśmy przekonywać pod presją. Jeśli przekonujemy, to własną wiarą. I czynami z niej wynikającymi.

Wspomniałeś gdzie indziej sytuację w Kanie. Piękny przykład miłości i zaufania. Piękny przykład dany ówczesnym i potomnym. Kto wierzy - naśladuje. Kto nie wierzy - odrzuca. Łk 16,31 Odpowiedział mu: "Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą".
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Eden

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Eden » 2019-08-22, 17:12

Andej pisze: 2019-08-22, 16:24 Tytuł wątku jednoznacznie wskazuje na zachętę.
Tytuł ma to do siebie, że ma zwrócić uwagę (sprawdź jak działają tytuły w prasie czy w internetowych "gazetach"); a dopiero potem się okazuje o co autorowi chodzi...
A to "potem" tu wygląda tak (cytat):
Załóżmy, że ktoś by Was poprosił (np. ja), abyście mu (np. mnie) wytłumaczyli - tak "łopatologicznie" - dlaczego on (np. ja) powinien (że warto, że wręcz trzeba: bez żadnej dyskusji) praktykować szeroko pojęty KULT MARYJNY... :arrow: to co byście mu (np. mnie) powiedzieli?!...

A więc chodziło o "łopatologiczne" wyjaśnienie komuś (np. mnie)... itd.
Zatem wątek ten miał służyć wytłumaczeniu, dlaczego kult maryjny ma ktoś praktykować, kto tego nie robi?
Andej pisze: 2019-08-22, 16:24 Ale kult maryjny należy do sfery wiary.
Faktycznie: wielkiej wiary on wymaga! Przyznaję...
A co wiary, to podam przypis ręką znanego biblisty poczyniony, katolika ks. Remigiusza Popowskiego w jego przekładzie Biblii. Tak się złożyło (przypadek?), że w takim moim planie czytania Biblii, dziś List Judy wypadł, i oto co ów biblista pisze odnośnie tego wersetu (podaję w jego przekładzie):
Judy 1:3 Umiłowani, choć stale czuję wielką potrzebę pisania wam o naszym wspólnym zbawieniu, to teraz za pilne uznałem zwrócenie się do was z wezwaniem do walki w obronie wiary, raz tylko przekazanej świętym.
przypis:
Duch Boży podkreśla tutaj, że objawienie Nowego Przymierza dane było w całości i raz na zawsze przez Jezusa Chrystusa Apostołom. Tego objawienia nie wolno zmieniać ani niczego dodawać. Innego, tajnego, dawanego komuś poza Apostołami objawienia nie ma. Świętymi w czasach apostolskich nazywano wszystkich chrześcijan.

Czemu to podaję? Ponieważ ks. Popowski napisał to, z czym ja się zgadzam!
Mianowicie:
# objawienie Nowego Przymierza pochodzi w całości i w sposób całościowy od Chrystusa (to bardzo mocno podkreślał też ap. Paweł, gdy się tłumaczył - np. w Liście do Galatów - skąd on ma to, co ma w sferze wiary chrześcijańskiej: od Chrystusa wprost, z Jego objawienia!);
# to objawienie nie podlega zmianom! (patrz: Gal 1,6-9 ->> przekleństwo nad tym ciąży, kto by głosił inną ewangelię, niż ta Chrystusowa);
# przekazicielami tego objawienia byli Apostołowie.

Czy zgadzasz się Andeju z tym?!
Andej pisze: 2019-08-22, 16:24 Na forum zajmujemy się umacnianiem naszej wiary, naszych przekonań.
Z tą myślą się tu pojawiłem! Serio :) Na początek wcale nie wchodziłem w dyskusje, które by mnie zmuszały do wypowiedzi przeciwnego zdania (wolałem właśnie ku zbudowaniu coś w postaci grafik zapodawać). Ale coś we mnie "pękło", gdy raz po raz jakiś głos był o tym, czego nie mogłem przyjąć ze zgodą...
Nawet mi trochę głupio, że się tak odmieniłem, ale udawać nie ma co: jak się coś nie podoba, to warto spróbować wytłumaczyć czemu tak jest: może to komuś też pomóc...
Andej pisze: 2019-08-22, 16:24 Kto wierzy - naśladuje. Kto nie wierzy - odrzuca. Łk 16,31 Odpowiedział mu: "Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą".
No właśnie! Oparcie się na Piśmie jest tu podkreślone! To dlatego - proszę mnie zrozumieć - ja tak obstaję przy tym, że mamy się trzymać w 100% Biblii! Tego właśnie uczy ten cytat, i mnóstwo innych...
Dzięki Andej za przypomnienie tej ważnej zasady!!
:ympeace:

Biserica Dumnezeu

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-08-22, 17:29

Opierajac sie na Biblii ( nawet tylko jedynie w jej wymiarze formalnym ) mozemy w 100% stwierdzic, ze Maryja jest glowna postacia na mocy Jezusa, ktora otrzymala swoje zadanie z rak samego JHWH i na mocy Chrystusa wstawiasie za Kosciolem . W tym tkwi cala geneza kultu maryjnego.
Dlatego kto odrzuca maryjnosc w chrzescijanstiwe, nie slucha sie i Mojzesza, i prorokow i ... samego Chrystusa.

Eden

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Eden » 2019-08-22, 17:32

Nie wierzę oczom, że można takie rzeczy pisać...

Biserica Dumnezeu

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-08-22, 17:40

To nic nie zmienia. A nawet upewnia, ze czytasz Pismo, i nie pojmujesz Pisma.

Eden

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Eden » 2019-08-22, 17:42

Biserica Dumnezeu pisze: 2019-08-22, 17:29 Dlatego kto odrzuca maryjnosc w chrzescijanstiwe, nie slucha sie i Mojzesza, i prorokow i ... samego Chrystusa.
Możesz mi ZACYTOWAĆ maryjność w wykonaniu Apostołów?!
Poproszę...

Biserica Dumnezeu

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-08-22, 18:16

Caly wywod juz zostal raz podany: od wywodu z Raju ( przyrzeczenie JHWH) do jasnych slow apostola Jana zawartych w ksiedze Apokalipsy.

Ps: nieumiejetnosc zrozumienia przez Ciebie czytanego tekstu prowadzi do Twoich ciaglych sporow.

ODPOWIEDZ