Zachęta do kultu maryjnego

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
ODPOWIEDZ

Praktykuję kult maryjny ponieważ:

tego naucza Bóg poprzez Biblię
3
15%
tego naucza Kościół w nauczaniu pozabiblijnym
4
20%
tego oczekuje Maryja podczas objawień
4
20%
tego nauczono mnie w domu
1
5%
naśladuję świętych
4
20%
chcę zasłużyć na nagrodę wieczną
3
15%
boję się kary wiecznej
1
5%
 
Liczba głosów: 20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Andej » 2019-08-20, 10:12

Oto Matka twoja!
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Eden

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Eden » 2019-08-20, 10:20

Mam zgłoszenie, że nowy post Andeja jest opublikowany, ale... nie widać go? Jak to jest??

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Andej » 2019-08-20, 10:38

Też go nie widzę.
Przewrotnie napiszę, że zapewne wynika to z mojej złośliwości. Bo wcześniej miałem taki sam problem z Twoim.
Jedyny ratunek w Dominiku. Tylko on może wyśledzić przyczynę.
Gdym spostrzegł bak Twojego, próbowałem się wylogowywać, wyłączać kompa. Nic nie pomogło. Może to jakiś błąd związany z przechodzeniem ze strony na stronę?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18941
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-08-20, 11:19

Eden pisze: 2019-08-20, 09:47 Masz coś na poparcie tego? (ale coś z Biblii, gdzie są zapisane Boże słowa)
Boże Słowo to nie tylko Biblia. Tak przynajmniej czytamy w Biblii...

Eden

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Eden » 2019-08-20, 13:03

Proszę o sprawdzenie ładowania się postów, bo wczoraj też miałem to, co dziś i Andej też! (w ten sposób nie ma posta wczoraj pisanego)

Biserica Dumnezeu

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-08-20, 14:10

Co do ladowania sie wpisow - mialem kilka razy podobna sytuacje: wybrnalem przez kilkakrotny powrodo ramki z odpowiedzia i ponowne uzycie "wyslij".

Co do Marka wpisu - calkowita slusznosc. Warto dodac, ze tak naprawde to Tradycja Kosciola ( czyli okreslone posuniecia Apostolow i ich bezposrednich uczniow ) byla fundamentem zapisu Slowa Bozego w Nowym Testamencie ... tak wiec to Tradycja u samych swoich korzeni zadecydowala o Pismie, a nie Pismo o Tradycji. Ale zapis jest jednoznaczny z przekazem Apostolow ... tak wiec jedno jest oparciem dla drugiego.
Na tej bazie funkcjonuje Kosciol Rzymsko-katolicki.

Co do pytania Edena: oczywistym jest,ze kult Maryjny ( Niewiasty ) rozpoczal sie juz w chwili wypowiadania obietnicy w Raju przez samego JHWH.
Gdyby bylo inaczej, ta kwestia nie zostalaby nigdy podjeta.
Czytamy wiec w Pismie o kulcie Mesjasza przychodzacego przez Niewiaste ... i o kulcie Niewiasty z powodu przyjscia poprzez Nia Mesjasza.
Jesli oddajemy czesc Chrystusowi ( kult Chrystusowi) , to z tego powodu oddajemy czesc Maryi ( kult maryjny).
Prorocy wielcy w swoich proroctwach mesjanskich ( Izajasz szczegolnie) jasno te kwestie poruszyli i przedstawili.
Gdy nadeszlo wypelnienie sie proroctw narodzil sie Zbawiciel-Mesjasz.
Zgodnie z proroctwem rodzi sie z Panny. Ta Panna jest Maryja, ktora w calkowicie wolnej woli przyjmuje role Bozej rodzicielki ( scena Zwiastowania).
Nastepnie nadchodzi punkt okreslenia Maryi - w Magnificat nastepuje jasne proroctwo dotyczace Maryi ( wszelkie narody blogoslwic Mnie beda).
Jest to autoproroctwo; tego typu, jakiego dokonuje Jezus w swoim Imieniu: Ja Jestem ( JHWH).
Kult Maryjny w sensie "technicznym" zaczyna sie w Kanie Galilejsiej: czyncie to wszystko, co On ( Jezus) wam nakaze.
Maryja jest czczona ( posiada autorytet ) ze wzgledu na to, ze jest Matka Jezusa. Nie jest to, jak blednie podaja antykatolicy autorytet wymyslony ponoc "pozabiblijnie" przez Kosciol. Jest to autorytet ustanowiony przez JHWH - z Jego woli, z Jego obietnicy i za Jego sprawa.
O tym mowi rowniez sam Jezus, wypowiadajac sie na temat Jana Chrzeciciela: o Janie mowil, ze nie narodzil sie nikt wiekszy z niewiasty niz Jan Chrzciciel.
Wiemy, ze Jezus narodzil sie z Niewiasty - tak wiec jasno Zbawiciel dal do zrozumienia, ze Jego Osoba oraz Osoba Maryi wyniesione sa ponad zwykly, ludzki firmament. Jest to w porzadku ludzkim Jan Chrzciciel i jego rodzicielka ... a w porzadku Bozym jest to Jezus-Chrystus i Maryja, Matka Boza - Jego Rodzicielka.
Caly czas jest tu zachowany porzadek kultowy: kult maryjny ze wzgledu na czesc Boza Chrystusa. Bez czci i chwaly ( kultu Chrystusa ) nie ma kultu maryjnego.
Kult zas samego naszego Pana i Zbawiciela jest calkowicie autonomiczny.
Na zakonczenie mamy jasne opisy reka sw.Jana Apostola uczynione w Ksiedze Apokalipsy: o Mesjaszu i o Niewiescie.
Tak wiec z woli JHWH Pismo swiete zaczyna sie wielka Obietnica o Mesjaszu i Niewiescie, i z tej samej woli tegoz samego JHWH Pismo swiete konczy sie opisem Mesjanskim w Niebie ( Baranek) i opisem Niewiasty: jej roli i autorytetu ze wzgledu na Mesjasza.
Tak wyglada biblijny kult maryjny.
Ostatnio zmieniony 2019-08-20, 14:13 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.

Eden

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Eden » 2019-08-20, 17:03

Biserica Dumnezeu pisze: 2019-08-20, 14:10 Tak wyglada biblijny kult maryjny.
Nie ma czegoś takiego!
Podałeś szereg NADINTERPRETACJI, poczynając od tego: Rdz 3:15 pau
Wprowadzam nieprzyjaźń między tobą a kobietą, między twoim potomstwem a jej potomstwem. Ono zdepcze ci głowę, a ty zranisz mu piętę”.

Wg Ciebie tą kobietą jest tu Maryja? Odpowiesz: Oczywiście! A to uwzględnij, proszę, kontekst (werset 16). Mowa tu o kobiecie-Ewie, której daleeeekim potomstwem będzie Mesjasz, i to ON (a nie Ewa czy ktoś z ludzi) zdepcze głowę węża!

Na dalsze analizowanie komentarza nie mam ochoty; lepiej powiem wam, czemu w ogóle neguję kult maryjny (oczywiście zaraz będę "naprostowywany; więc od razu podam link do serii wykładów: https://www.youtube.com/playlist?list=P ... rw2Q84Jus9 ).
Po prostu nie wierzę w nieśmiertelną duszę oraz to, że obecnie zmarli gdzieś świadomie egzystują! Oni nie mają świadomości; wróci im świadomość (i nastaną wtedy dalsze rozstrzygnięcia), gdy nastąpi ZMARTWYCHWSTANIE w dniu ostatecznym.

Uprzedzam, że nie będę powtarzał tego, co jest na powyższych nagraniach; kto chce obejrzy, kto nie, to i tak mojego pisania on nie uzna - więc szkoda mojego czasu na tłumaczenie tego, co tam jest wytłumaczone (obszerniej niż bym to sam zrobił).
Szanujmy swój czas nawzajem; życie to coś więcej niż ślęczenia na forach, prawda? :-h

Biserica Dumnezeu

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-08-20, 18:06

Oczywiste jest, ze nie podalem szeregu nadinterpretacji, ale po prostu idee przewodnia Pisma Swietego.
W zamian otrzymuje od Ciebie ogromna zafalszowana nadinterpretacje ... a to dlatego, ze musisz cos z jasnym tekstem poczac, wiec na sposob antykatolicki wykrecasz mysl przewodnia.
Reszta Twej wypowiedzi opiera sie na niewierze w fakty - pomimo jasnych obrazow z Biblii ( Apokalipsa chocby ).
Nic na to nie poradze.

Ps: niewiara w nauczanie apostolskie jakim sposobem ma byc argumentem dla twoich pomyslow?

Serdecznie pozdrawiam.

Eden

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Eden » 2019-08-20, 18:29

Biserica Dumnezeu pisze: 2019-08-20, 18:06 Ps: niewiara w nauczanie apostolskie jakim sposobem ma byc argumentem dla twoich pomyslow?
Chcesz powiedzieć, że powinienem wierzyć, że APOSTOŁOWIE kultem maryjnym się zajmowali??! :-o
Jeśli Ty tak wierzysz, to zaiste: ogromna wiara Twa! (aż góry z miejsca na miejsce latają...) x_x

Magnolia

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Magnolia » 2019-08-20, 18:39

Eden, ale nawet mnie tu zaskakujesz, że swoje opinie budujesz na filmikach z YT. One mogą przekazywać wiedzę, jesli mówi ktoś z autorytetem, a kimże jest właściciel tego kanału na YT?

Ja rozumiem że domagasz się dowodów, wywodów itd.
Proponuję zapisy wykładów, teologów i kapłanów, historyków z tytułami:
http://www.sluzew.dominikanie.pl/otomatkatwoja/
Skarbnica wiedzy, sama mam zamiar swoją wiedzę o Maryi pogłębić.

Proponuję także katechezę Jana Pawła II
https://www.apostol.pl/janpawelii/katec ... atka-twoja
Gdzie papież rozważa i tłumaczy słowa: "Oto matka Twoja" z ewangelii św. Jana, m.in.:

Jezus pragnie dać Maryi potomstwo o wiele liczniejsze, pragnie dla Niej ustanowić macierzyństwo, które obejmuje wszystkich, żyjących wówczas i w przyszłości, Jego naśladowców i uczniów. Gest Jezusa posiada zatem znaczenie symboliczne. Jest nie tylko gestem Syna zatroskanego o los Matki, ale gestem Odkupiciela świata, który powierza Maryi — „Niewieście” — rolę nowego macierzyństwa obejmującego wszystkich ludzi wezwanych do wspólnoty Kościoła. W tym więc momencie z wysokości krzyża Maryja zostaje ustanowiona, jak gdyby „konsekrowana” na Matkę Kościoła.
Dar, który otrzymał Jan, a w nim wyznawcy Chrystusa i wszyscy ludzie, jest niejako dopełnieniem daru z samego siebie, który Jezus w chwili śmierci krzyżowej ofiarował ludzkości. Maryja i Jezus stanowią poniekąd „jedno” nie tylko dlatego, że są Matką i Synem „wedle ciała”, ale również dlatego, że Bóg w swoim przedwiecznym zamyśle widział ich, przeznaczył i umieścił razem w centrum dziejów zbawienia. Dlatego Jezus wie, że Maryja musi być włączona nie tylko w Jego ofiarę składaną Ojcu, ale i w Jego oddanie się ludziom. Maryja z kolei zachowuje postawę całkowitej harmonii z Synem w owym akcie ofiary i oddania, będącym niejako przedłużeniem fiat wypowiedzianego w chwili zwiastowania.
(..)
Chodzi tu o macierzyństwo duchowe, które — zgodnie z chrześcijańską tradycją i nauką Kościoła — występuje w porządku łaski. Sobór Watykański II nazywa Maryję „matką w porządku łaski”. Jej macierzyństwo jest więc w swej istocie „nadprzyrodzone”, należy do sfery działania łaski, rodzi w człowieku życie Boże. Dlatego jest ono przedmiotem wiary, podobnie jak łaska, z którą jest związane, aczkolwiek nie wyklucza, a przeciwnie, pociąga za sobą całe bogactwo myśli i serdecznych uczuć nadziei, ufności i miłości, które wchodzą w zakres owego daru Chrystusa.
Jezus, który wiedział, czym jest matczyna miłość Maryi, pragnął, by także w duchowym życiu Jego uczniów obecna była radość płynąca z owej miłości, stanowiącej element więzi z Nim samym. Chodzi więc o to, by widzieć w Maryi Matkę i traktować Ją jak Matkę — pozwolić Jej się wychowywać do prawdziwego posłuszeństwa Bogu, do prawdziwej jedności z Chrystusem i do prawdziwej miłości bliźniego.


A tu masz na zachętę bonusik by zrozumieć na czym polega oddać się Maryi:
https://wobroniewiaryitradycji.files.wo ... -maryi.pdf

Biserica Dumnezeu

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2019-08-20, 18:50

Kolejne drogi Edenie podales bledne wyobrazenie o drodze chrzescijanskiej starozytnego Kosciola.
Apostolowie nie musieli sie zajmowac, poniewaz uczestniczyli w zywym i z zywa Osoba Matki Bozej w zyciu chrzescijanskim.
tak samo jak nie musieli sie zajmowac doktryna apostolska, poniewaz sami jeszcze ja w swoich osobach reprezentowali.
Kult nastepuje zawsze po odejsciu zywych swiadkow.
Tak jak to bylo np. z kultem Arki Przymierza - skrzynia wykonana reka ludzka stala sie obiektem kultu ... i Bog sie do niej przyznal, a Jego chwala spoczela na Arce. Ale to nastapilo juz po wyjsciu z Egiptu ... jako potrzeba okreslenia , utozsamienia i utrzymania prwidziwej i prawidlowej wiary w JHWH.

Coz ... gory nie musza latc ( i nie lataja ) , Twoja wyobraznia wystarczy, aby nam takie to "latajace produkty" wrzucic na forum.
trzymaj sie ...

Ps: magnolia podala szereg fajnych rzeczy. Przyjrzyj sie im.

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1056
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 65 times
Been thanked: 240 times

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Efezjan » 2019-08-21, 16:41

Marek_Piotrowski pisze: 2019-08-18, 10:59 Co to jest "nauczanie pozabilijne"? Nauczanie Koscioła jest jednolite, a jego elementem jest Biblia. Taka jest kolejność.
Eden zdaje się sugerować, jakoby Biblia spadła z nieba. Już Ci o tym pisałem, Edenie. Kościół i Tradycja są przed Biblią - a nie odwrotnie.

Kult maryjny:
1. Maryja jako Orantka - modląca się do Boga, orędująca za nami - modląc się do niej prosimy ją o wstawiennictwo u Boga.
2. Maryja jako Matka - Oto Matka Twoja - matkę swoją kochamy i szanujemy i przychodzimy do niej z naszymi problemami.
3 Maryja jako Służebnica Pańska - "Oto ja służebnica Pańska. Niech mi się stanie według słowa twego". Maryja poprzez swoje 'fiat' wypełniła wolę Bożą i jako pierwsza wśród świętych - jako ostatnia i pokorna jest pierwsza w niebie - pierwsza również w pośrednictwie.
"E parvo eu não sou!!!
E fico a pensar
Que mundo tão parvo
Onde para ser escravo
E preciso estudar..."

Deolinda, Parva que eu sou

Eden

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Eden » 2019-08-21, 17:52

Efezjan pisze: 2019-08-21, 16:41 Kult maryjny:
1. Maryja jako Orantka - modląca się do Boga, orędująca za nami - modląc się do niej prosimy ją o wstawiennictwo u Boga.
Przy założeniu, że ona żyje po śmierci; ja nie wierzę w życie zaraz po śmierci, ale w życie zaraz po zmartwychwstaniu.
Poza tym tylko o Jezusie czytamy w Biblii, że oręduje w niebie za ludźmi.
Efezjan pisze: 2019-08-21, 16:41 2. Maryja jako Matka - Oto Matka Twoja - matkę swoją kochamy i szanujemy i przychodzimy do niej z naszymi problemami.
Słowa były skierowane do Jana, nawet nie do tych, co byli wtedy z nim obok krzyża; czemu by one się miały odnosić do nas teraz, jeśli nie odnosiły się do nich wtedy?!
Efezjan pisze: 2019-08-21, 16:41 3 Maryja jako Służebnica Pańska - "Oto ja służebnica Pańska. Niech mi się stanie według słowa twego". Maryja poprzez swoje 'fiat' wypełniła wolę Bożą i jako pierwsza wśród świętych - jako ostatnia i pokorna jest pierwsza w niebie - pierwsza również w pośrednictwie.
Wspaniałe jej oddanie się Bogu może być dla nas przykładem, ale nie gwarancją, że jest pośredniczką, czy co tam jeszcze napiszesz... Tylko Jezus! - tego uczy Biblia; tego się trzymam i nie dam się od tego odciągnąć! Zapomnij!!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18941
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2019-08-21, 19:18

Eden pisze: 2019-08-21, 17:52
Efezjan pisze: 2019-08-21, 16:41 Kult maryjny:
1. Maryja jako Orantka - modląca się do Boga, orędująca za nami - modląc się do niej prosimy ją o wstawiennictwo u Boga.
Przy założeniu, że ona żyje po śmierci; ja nie wierzę w życie zaraz po śmierci, ale w życie zaraz po zmartwychwstaniu.
Poza tym tylko o Jezusie czytamy w Biblii, że oręduje w niebie za ludźmi.
No cóż, Twoja sprawa jesli nie przyjmujesz nauki Biblii w tej sprawie.
Efezjan pisze: 2019-08-21, 16:41 2. Maryja jako Matka - Oto Matka Twoja - matkę swoją kochamy i szanujemy i przychodzimy do niej z naszymi problemami.
Słowa były skierowane do Jana, nawet nie do tych, co byli wtedy z nim obok krzyża; czemu by one się miały odnosić do nas teraz, jeśli nie odnosiły się do nich wtedy?!
Odnosiły się do nich także wtedy (nie mieli co do tego wątpliwości wcześni chrześcijanie, a i Apokalipsa to potwierdza).
Efezjan pisze: 2019-08-21, 16:41 3 Maryja jako Służebnica Pańska - "Oto ja służebnica Pańska. Niech mi się stanie według słowa twego". Maryja poprzez swoje 'fiat' wypełniła wolę Bożą i jako pierwsza wśród świętych - jako ostatnia i pokorna jest pierwsza w niebie - pierwsza również w pośrednictwie.
Wspaniałe jej oddanie się Bogu może być dla nas przykładem, ale nie gwarancją, że jest pośredniczką, czy co tam jeszcze napiszesz... Tylko Jezus! - tego uczy Biblia; tego się trzymam i nie dam się od tego odciągnąć! Zapomnij!!
No to zacytuj; zobaczymy o jedynym pośrednictwie W CZYM Biblia mowi, bo najwidoczniej nie doczytałeś.
Uprzedzam, że nie będę powtarzał tego, co jest na powyższych nagraniach; kto chce obejrzy, kto nie, to i tak mojego pisania on nie uzna - więc szkoda mojego czasu na tłumaczenie tego, co tam jest wytłumaczone (obszerniej niż bym to sam zrobił).
Szanujmy swój czas nawzajem; życie to coś więcej niż ślęczenia na forach, prawda? :-h
I w dodatku jesteś bezczelny; zglaszasz tezę na forum pisanym, a jak pytac o uzasadnienie odsyłacz do serii filmów na setki minut - skrajnie nieuczciwa postawa.
I jeszcze śmiesz pisać "szanujmy swój czas nawzajem"!
Ostatnio zmieniony 2019-08-21, 19:20 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Zachęta do kultu maryjnego

Post autor: Andej » 2019-08-21, 20:32

Eden pisze: 2019-08-21, 17:52... ja nie wierzę w życie zaraz po śmierci, ale w życie zaraz po zmartwychwstaniu. ...
A to mnie interesuje. Tak jak ŚJ uważasz, że człowiek jest, potem nie ma nic o potem znów jest? Ponownie stworzony?
Eden pisze: 2019-08-21, 17:52... tego się trzymam i nie dam się od tego odciągnąć! ...
A ktoś próbował? Nie zauważyłem! A skoro nikt nigdy (pomijając ŚJ), to w cziom dieło?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ