Wątpliwości i dociekania Randoma

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2954 times
Kontakt:

Re: Pisma O.Łęczyckiego i wypowiedzi świętych

Post autor: Dezerter » 2020-04-05, 20:05

random1414 pisze: 2020-04-03, 10:42 Ogólnie jak się takie teksty znajdzie to przykro zaczyna się robić że niektórzy święci takie rzeczy mówili :C

1.Czy patrzenie na kobiety jest grzechem ?
2.Jak to rozumieć, nie powinismy patrzeć na kobiety i innych czy jak ?
3.Dlaczego święci niektórzy unikali spojrzeń,czy byli tacy co patrzyli się czysto ?
4.Czy to że Papież leon XIII zalecał czytanie jego dzieł to znaczy że jego(ojca mikołaja łęczyckiego) dzieła są nauczaniem Koscioła obecnie i musimy się do nich stosować ,i czy to zalecenie Leona XIII jest dalej nauczaniem Koscioła a może nigdy nie było tylko mówił nie jako Urząd Nauczycielski Kościoła ?
5.Dlaczego wypowiedzi tamtych świętych mówią o tym żeby nie spotykać się z młodymi chłopakami także ?
(...)
Przeczytałem teksty źródłowe- mądre i jak najbardziej do zastosowania współczesnego
1-3 - o pięknych kobietach tekst mówi wyraźnie, że od patrzenia się zaczyna Randomie - nie wiem jak ty, ale ja czasami też wzrok odwracam :!: (... i tutaj pamięć od razu przywołała z mojej pamięci obłędnie zgrabną 20 łatkę, która staje na palcach by położyć na górnej półce coś - nie wiem co, bo mój wzrok skierowany był na jej .... :ymblushing: ),
więc jak to Andej powiedział "aby nie odczuwać pokus " i nie patrzeć pożądliwie odwróciłem wzrok i skarciłem się w myślach z wyrozumiałością, bo takiego mnie Panie stworzyłeś i dziękuję za to .
Jak masz tak samo to odwracaj wzrok, jak nie masz - patrz do woli (jeśli twój wzrok nie skłania cię do grzesznych myśli lub działań)

Młodzi chłopcy - homoseksualizm był w starożytności dość rozpowszechniony i popularny, więc zalecenie jw. akurat nie dla mnie, bo na mnie piękni młodzieńcy "nie działają"
Ostatnio zmieniony 2020-04-05, 20:24 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Pisma O.Łęczyckiego i wypowiedzi świętych

Post autor: random1414 » 2020-04-05, 21:17

Problem jest taki że ja jestem w stanie "wolnym" młodym chłopem jestem .Oczywiście prywatnie jeśli mogę i to jest w zgodzie z nauką KK to uważam że w patrzeniu na innych (w małżeństwie )trzeba zachować umiar ,choć poza też...

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Pisma O.Łęczyckiego i wypowiedzi świętych

Post autor: Jozek » 2020-04-05, 22:02

nie wazne czy jestes mlody czy stary, wazne jest to ze wspolzycie jest wylacznoscia malzenstwa, do ktorego trzeba dojzec, a nie pedzic na oslep, byle by miec mozliwosc zaspokojenia pozadania.
Tego pierw trzeba dojzec, by pragnienie bylo umocnione podstawa, ktora w malzenstwie jest milosc.
Nie wiem czy mlodzi dzis sie w ogole zastanawiaja jak wygladalo by ich zycie malzenskie gdyby ze wspolzyciem przedmalzenskim poczekali az do tego dojzeja.
Zamiast na lapu capu, tu i teraz, jak najszybciej, tlumaczac to sprawdzaniem siebie, czy dopasowania charakterow.
to sa po prostu argumenty na resorach, bzdury jakich nie da sie logicznie niczym wytlumaczyc.
No chyba ze ktos poped uwaza za centrum logiki. ;)

Ja jak widze ladna ponetna i mloda kobiete, to pomysle, ale ten Bog piekne istoty stworzyl i od razu mija powod do patrzenia czy odwracania sie.
Po prostu widze piekno czlowieka, a nie podniety seksualne.
Ostatnio zmieniony 2020-04-05, 22:22 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2954 times
Kontakt:

Re: Pisma O.Łęczyckiego i wypowiedzi świętych

Post autor: Dezerter » 2020-04-05, 22:30

random1414 pisze: 2020-04-05, 21:17 Problem jest taki że ja jestem w stanie "wolnym" młodym chłopem jestem .Oczywiście prywatnie jeśli mogę i to jest w zgodzie z nauką KK to uważam że w patrzeniu na innych (w małżeństwie )trzeba zachować umiar ,choć poza też...
Mój stan małżonka w niczym się nie różni od twojego kawalerskiego w patrzeniu na tą wspomnianą 20-latkę, bo ani ona moja ani twoja. Są mężczyźni, którzy mogą patrzeć i ich to nie rusza - kwestia wrażliwości/podatności.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Strona teolog katolicki i problemy ...

Post autor: random1414 » 2020-04-06, 12:16

1.Czy to co jest nauczanie obecnie w seminariach to"bełkot modernistów "?
2.Czy to nauczanie jest  zakłamane  wieloznaczne i miałkie?
3.Czy teologia ojców Kościoła i scholastyków to jedyna sluszna teologia i katolik musi się takiego księdza słuchać ?
4.Czy  wszystko to co piszę ten ksiądz jest sluszne i katolik sie musi tego sluchac ?"

Że po krytyce odnośnie M. Kapusty jest rozczarowanie i odlajkowanie? Mam rozpaczać, żałować i przepraszać? :-D  Dla pocieszenia wiernych polubowników powiem: stawiam na jakość, nie na ilość :-)  Mimo skromnych wyników liczbowych, wygląda na to, że wpisy tego bloga trafiają do osób, do których powinne trafić. Jeśli ziarno jest dobre i Pan Bóg zechce, to kiedyś będzie wzrost i owoc. Jeśli nie, to dobrze, gdy przepadnie w zapomnieniu.

Przyznaję, że styl moich wypowiedzi nie jest ani kurtuazyjny (nie mam nawyków dworskich), ani dyplomatyczny. Teologocznie nie wychowałem się na wieloznacznym, miałkim i zakłamanym bełkocie modernistów (choć próbowano mnie wychować :-) ), lecz na jasnej, męskiej, niekiedy twardej i ostrej teologii Ojców Kościoła i scholastyków. Wcale tego nie żałuję i nie chcę żałować.'
"
https://teologkatolicki.blogspot.com/20 ... a.html?m=1

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Strona teolog katolicki i problemy ...

Post autor: Jozek » 2020-04-06, 13:21

Nie bardzo rozumiem w ogole o co na tej stronie chodzi.
Przede wszystkim Prawda nie nalezy do zadnej osoby ziemskiej, wiec nie ma sensu uznawac cos co ktos mowi tylko dlatego ze ma jakies wyksztalcenie, czy jakies wczesniejsze poprawne nauczanie.
Kazdy moze mowic Prawde, ale tez kazdy moze sie mylic i najczesciej tak wlasnie jest ze sie wiecej razy mylimy niz mowimy Prawde.
Takie lajkowania i odlajkowywania to zwykla dziecinada, bo niegdy to nie bedzie ani nie jest i nie bylo podstawa Prawdy.
Autorytet nalezy do samego Kosciola, a nie jednostek chcacych byc charyzmatykami.
Wiekszosc Charyzmatykow, tych prawdziwych nikt nawet nie zna, nie rozpoznaje w nich Charyzmatykow.
To co od Boga nie jest na pokaz, tylko po to by pomagali innym sie nawrocic.
Jest takie powiedzenie-pytanie, "dlaczego dzwon glosno dzwoni? "
Prawdziwy Charyzmatyk po cichutku robi swoje i nie wchodzi na scene jak celebryta.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Strona teolog katolicki i problemy ...

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-04-06, 16:10

Ta strona niestety jest nierówna. Bywają rzeczy bardzo słuszne i bywają bzdury na resorach. Niestety, ostatnio to drugie częściej.

Awatar użytkownika
Mirosław Salwowski
Początkujący
Początkujący
Posty: 63
Rejestracja: 28 sty 2020
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Pisma O.Łęczyckiego i wypowiedzi świętych

Post autor: Mirosław Salwowski » 2020-04-07, 10:05

Warto zauważyć, że podobne - przynajmniej - rady i wskazówki (jeśli nie coś więcej) daje nam Pismo święte:
Nie wpatruj się w dziewicę, abyś przypadkiem nie poniósł kar z jej powodu (…)Odwróć oko od pięknej kobiety, a nie przyglądaj się obcej piękności: przez piękność kobiety wielu zeszło na złe drogi, przez nią bowiem miłość namiętna rozpala się jak ogień” (Syr 9: 5, 8).

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2954 times
Kontakt:

Re: Objawienia z quito pytania

Post autor: Dezerter » 2020-04-09, 17:14

Jezuita ostrzega przed kolejnymi objawieniami: to demoniczna karykatura Boga
to o książce
„Akita. Łzy i przesłanie Maryi”
„Ojciec niebieski przygotowuje wielką karę dla całej ludzkości, by świat mógł poznać Jego gniew. Będzie to kara większa niż potop, taka, której nikt nigdy nie widział. Ogień spadnie na ziemię i zmiecie z powierzchni ziemi wielką część ludzkości” - czytamy w objawieniach.

Otóż Bóg w księdze Rodzaju zapowiedział, że nigdy nie ześle kary takiej jak potop. Tym bardziej gorszej niż potop: „Gdy Pan poczuł miłą woń, rzekł do siebie: «Nie będę już więcej złorzeczył ziemi ze względu na ludzi, bo usposobienie człowieka jest złe już od młodości. Przeto już nigdy nie zgładzę wszystkiego, co żyje, jak to uczyniłem (Rdz 8, 21).
pisz Autor: Dariusz Piórkowski SJ
Rekolekcjonista i duszpasterz. Pracuje obecnie w Domu Rekolekcyjnym O. Jezuitów w Zakopanem
więcej
https://deon.pl/wiara/jezuita-ostrzega- ... oga,833222
Ostatnio zmieniony 2020-04-09, 22:44 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Objawienia z quito pytania

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-04-09, 17:22

Nie wypowiadając się na temat tych objawień - Dariusz Piórkowski Sj pisze tu bzdury. Bóg obiecał, że nie ześle Potopu, a nie "nigdy nie ześle kary takiej jak potop" (w sensie wielkości). Przeczytajcie zresztą sami:

Rdz 9:11-15 bt5 "Zawieram z wami przymierze, tak iż nigdy już nie zostanie zgładzona wodami potopu żadna istota żywa i już nigdy nie będzie potopu niszczącego ziemię.
Po czym Bóg dodał: A to jest znak przymierza, które Ja zawieram z wami i każdą istotą żywą, jaka jest z wami, na wieczne czasy: Łuk mój kładę na obłoki, aby był znakiem przymierza między Mną a ziemią. A gdy rozciągnę obłoki nad ziemią i gdy ukaże się ten łuk na obłokach, wtedy wspomnę na moje przymierze, które zawarłem z wami i z wszelką istotą żywą, z każdym człowiekiem; i nie będzie już nigdy wód potopu na zniszczenie żadnego istnienia."

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Święty Grzegorz a obżarstwo...

Post autor: random1414 » 2020-04-11, 15:18

1.Czy to nauczanie Papieża Grzegorza WIelkiego dalej jest obowiązujące dla katolika?
2.Jak je interpretować ?
3.Czy nie mozna jesc i spozywać placków słodyczy frytek i rzeczy które nam smakują i szukac potraw na necie itp i tych rzeczy co nam smakują ?
4.Czy można jesc lody ?
Święty Grzegorz Wielki
Papież Grzegorz I (św. Grzegorz Wielki), doktor Kościoła , opisał następujące sposoby popełnienia grzechu obżarstwa oraz odpowiednie biblijne przykłady dla każdego z nich: [8] [9] [10]

1. odżywianie przed czasie posiłków w celu zaspokojenia podniebienia.

Przykład biblijny: Jonathan zjadł trochę miodu, gdy jego ojciec Saul nie nakazał jedzenia przed wieczorem. [1Sm 14:29] (Zwróć uwagę, że ten tekst ma jedynie charakter poglądowy, ponieważ w tym opisie Jonathan nie wiedział, że on też je).
2. Poszukiwanie przysmaków i lepszej jakości jedzenia, aby zadowolić „nikczemne poczucie smaku”.

Przykład biblijny: kiedy Izraelici uciekający z Egiptu narzekali: „Kto da nam mięso do jedzenia? Pamiętamy ryby, które spożywaliśmy w Egipcie swobodnie; ogórki i melony oraz pory, cebulę i czosnek”, Bóg padał ptactwo, żeby je jeść, ale ukarało je 500 lat później. [Num 11: 4]
3. Dążenie do stymulowania podniebienia nadmiernie lub misternie przygotowanym jedzeniem (np. Luksusowymi sosami i przyprawami).

Przykład biblijnym: dwa Synowie Eli wysokiej Kapłan wykonane z protektorową mięsa do gotowania w jeden sposób, a nie innej. Spotkali się ze śmiercią. [1Sm 4:11]
4. Przekroczenie niezbędnej ilości jedzenia.

Przykład biblijny: Jednym z grzechów Sodomy była „pełnia chleba”. [Eze 16:49]
5. Przyjmowanie jedzenia ze zbyt dużą ochotą , nawet przy spożywaniu odpowiedniej ilości, a nawet jeśli jedzenie nie jest luksusowe.

Przykładem biblijny: Ezaw sprzedaje swoje przyrodzone dla zwykłego jedzenia chleba i soczewicy z soczewicy . Jego karą była „osoba wulgarna […], która za kawałek mięsa sprzedała swoje pierworództwo”: dowiadujemy się, że „nie znalazł miejsca na pokutę, choć szukał jej ostrożnie ze łzami”. [Rdz 25:30]
Piąty sposób jest gorszy niż wszystkie inne, powiedział św. Grzegorz, ponieważ najwyraźniej wykazuje przywiązanie do przyjemności. Podsumowując, Święty Grzegorz Wielki powiedział, że można ulec grzechowi obżarstwa przez: 1. Czas (kiedy); 2. Jakość; 3. Stymulanty; 4. Ilość; 5. Zapał. Twierdzi, że nieregularne pragnienie jest grzechem, a nie jedzeniem: „Albowiem to nie jedzenie, ale wina jest winą”. 

https://en.wikipedia.org/wiki/Gluttony# ... _the_Great 

"Dokonując szybkiego przeglądu tych dzieł, musimy przede wszystkim zauważyć, że w swoich pismach Grzegorz nigdy nie troszczy się o to, by przedstawić «swoją» naukę, wykazać swoją oryginalność. Pragnie raczej przekazywać tradycyjne nauczanie Kościoła; pragnie po prostu mówić w imieniu Chrystusa i Jego Kościoła na drodze, którą trzeba przemierzyć, by dojść do Boga.  " 
https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/be ... 62008.html 
Ostatnio zmieniony 2020-04-11, 16:05 przez random1414, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Święty Grzegorz a obżarstwo...

Post autor: Magnolia » 2020-04-11, 17:30

Random ja mam dla Ciebie pytanie: Jakie jest najważniejsze przykazanie?

random1414
Bywalec
Bywalec
Posty: 189
Rejestracja: 23 lis 2019
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Święty Grzegorz a obżarstwo...

Post autor: random1414 » 2020-04-11, 21:24

Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem, całą swoją duszą i całym swoim umysłem. To jest największe i pierwsze przykazanie. Drugie podobne jest do niego: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Na tych dwóch przykazaniach opiera się całe Prawo i Prorocy.

CO nie zmienia tego że chce odpowiedzi na te pytania

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Święty Grzegorz a obżarstwo...

Post autor: Andej » 2020-04-11, 21:34

O wiele lepiej będzie jak skorzystasz z sugestii Magnolii i sam sobie udzielisz odpowiedzi.

Mogę jeno dodać, że wraz z wiekiem i rozwojem wiary będziesz udzielać sobie innych odpowiedzi. Za każdym razem odpowiedzi na miarę swojej wiary i rozwoju intelektualnego. Okaż cierpliwość. Nie chwytaj za słówka. Znajdź sens. Odkryj intencję.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Święty Grzegorz a obżarstwo...

Post autor: Magnolia » 2020-04-11, 23:21

Random gratulacje, wiesz najważniejsze. A teraz kochaj i rób co Ci miłość do Boga i ludzi podpowiada, resztą sie nie zajmuj. Czyli masz juz plan życia wypełniony po brzegi.

ODPOWIEDZ