Wulgaryzmy

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Re: Wulgaryzmy

Post autor: Dzik » 2020-10-27, 12:30

Jozek pisze: 2020-10-27, 09:35
Dzik pisze: 2020-10-27, 09:05 Jeszcze w gimnazjum katechetka na religii mówiła że jak ktoś tak po prostu powie se k**** i nie musi to być w złości tylko na miejscu przecinka wtrąci wulgarne słowo to jest grzech lekki a jak złożycąc powie ty ch*** to ma grzech ciężki. Ale ciekawe jak jest z moimi dwoma koleżankami które nawzajem mówią do siebie ty ch*** i nie mówią tego złośliwie i im to nie przeszkadza albo mój dziadek i jego kolega przyszedł do niego i powiedział Staszek ty ch*** wstawej bo kupiłem k**** kiełbasę i flaszke idziemy grila robić dziadkowi to też to nie przeszkadza i czy te moje 2 koleżanki i dziadek ze swoim kolegą mają grzech ciężki przez to że wulgarnie nazywają siebie na wzajem
Jesli tego dzieci sluchaja to jak najbardziej maja.
Raczej jedyne kto dziadka i jego kolegi to kuzynka która ma 15 lat a te 2 koleżanki to same mają 15 lat

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Wulgaryzmy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2020-10-27, 15:08

Kontekst się też liczy. Na przykład w mojej ulubionej piosence kabaretowej o polonistce (słuchać od tego momentu ) jest użyte... słowo, i chyba nic w tym złego.
Ostatnio zmieniony 2020-10-27, 15:12 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
dromax
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 219
Rejestracja: 2 sty 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Wulgaryzmy

Post autor: dromax » 2020-10-27, 22:51

Dzik pisze: 2020-08-30, 10:58 Dlaczego używanie wulgaryzmów jest grzechem jak nikomu tym krzywdy się nie robi że ktoś powie o k**** ale zimno i jakim jest to grzechem bo różnie mówią
:arrow: Raczej to jest zanieczyszczenie języka. Takie śmieci językowe! Oczywiście chodzi o to by nie wyzywać kogokolwiek.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Wulgaryzmy

Post autor: ToTylkoJa » 2020-10-28, 06:38

Śmieci? Wiesz skąd się biorą wulgsryzmy?
Ostatnio czytałam o "skurwysynie". Zdaje się, że kiedyś oznaczało to "syna niezamężnej kobiety" i nie było słowem obraźliwym, było wykorzystywane nawet w dokumentach sądowych.
Język jednak kształtuje się oddolnie, przez ówczesną kulturę, moralność, ludzie nadali temu słowu pejoratywne znaczenie.

Kiedyś na pokrzywę mówiono koprzywa. Od ukropu, bo paliła jak wrzątek.

Jeśli coś bym nazwała językowym odpadkiem, to archaizmy, a nie rzeczy nadal używane, ale "brzydkie", bo zmieniły znaczenie albo Wam się to znaczenie nie podoba.



*Mogłam pomylić, nie traktujcie mnie jako źródło historyczne, jeśli kogoś to interesuje, niech sobie doczyta.

Pompieri
Gaduła
Gaduła
Posty: 866
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 419 times
Been thanked: 146 times

Re: Wulgaryzmy

Post autor: Pompieri » 2020-10-28, 11:13

Teoria jest wazna, ale po coz usprawiedliwiac to, co obecnie kojarzy sie brzydko i niestosownie?
Ostatnio zmieniony 2020-10-28, 11:13 przez Pompieri, łącznie zmieniany 1 raz.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Wulgaryzmy

Post autor: ToTylkoJa » 2020-10-28, 11:41

Nie mówię, że należy przekleństw używać jak przecinków.
Ale znajdź mi odpowiednik naszej "kur*y" chociażby.
Nic nie ma takiego ładunku i takiej wymowy. Mamy śliczne przekleństwa. Mocne.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Wulgaryzmy

Post autor: Jozek » 2020-10-28, 11:47

ToTylkoJa pisze: 2020-10-28, 11:41 Nie mówię, że należy przekleństw używać jak przecinków.
Ale znajdź mi odpowiednik naszej "kur*y" chociażby.
Nic nie ma takiego ładunku i takiej wymowy. Mamy śliczne przekleństwa. Mocne.
Ale po co nam one?
Czy koniecznie musimy wyrazac jak najdobitniej nasze emocje?
Wiesz, w UK, uzywanie takich przecinkow kwalifikuje osobe do najnizszego statusu spolecznego i najnizszego poziomu edukacji.
Zreszta, po tych przecinkach mozna latwo poznac na ktorej budowie pracuja Polacy, bo ciagle im sie podczas pracy cos urywa, ciagle slychac , "..urwal i ..urwal. :(
Takie emocje to oznaka braku profesjonalizmu, jesli cos ciagle idzie nie tak jak ktos chce. Profesjonalista, nie ma powodow do uzywania takich przecinkow, bo wie co robi i robi to tak jak powinien.
Ostatnio zmieniony 2020-10-28, 11:51 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Wulgaryzmy

Post autor: ToTylkoJa » 2020-10-28, 12:17

W szkole i pracy nie przeklinam. To nie jest miejsce na to.
Ale niektóre miejsca są jak najbardziej odpowiednie do wyrażania emocji. Jeśli jestem ze swoimi znajomymi, albo w domu.
Np. taka sentencja "jak to mnie wtedy zdenerwowało! Nie, nie zdenerwowało, wku*rwiło!" Mówi o wiele więcej, niż "jak to mnie wtedy strasznie zdenerwowało!".
Nie użyłabym tego w rozmowie z nauczycielem. Ale z przyjacielem? Czemu nie.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Wulgaryzmy

Post autor: Viridiana » 2020-10-28, 16:49

Dzik pisze: 2020-08-30, 10:58 Dlaczego używanie wulgaryzmów jest grzechem jak nikomu tym krzywdy się nie robi że ktoś powie o k**** ale zimno i jakim jest to grzechem bo różnie mówią
Przestańmy więc wyrokować jedni o drugich. A raczej tak osądźcie, by nie dawać bratu sposobności do upadku lub zgorszenia - Rz 14, 13
[Miłość] nie jest bezwstydna, nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego - 1 Kor 13, 5
Nie łudźcie się! "Wskutek złych rozmów psują się dobre obyczaje" - 1 Kor 15, 33

Najpierw zaznaczam, że nie wiem, czy dam dobre uzasadnienie tego tematu. Jestem człowiekiem niedoskonałym, jak każdy.
Pierwsza kwestia: dlaczego chcesz używać wulgaryzmów? Ja wiem, że to może dziwne pytanie, ale warto to przemyśleć. Dla jakich emocji szukasz ujścia i czy to są dobre emocje? Przekleństwa mogą być efektem gniewu, nieumiarkowania czy złych uczuć w stosunku do innych.
Druga kwestia: tutaj odniosę się do cytatów z Biblii, które przywołałam. Pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego, ale gdy zauważymy, że nie powinniśmy innych gorszyć, że miłość nie jest bezwstydna oraz nie powinniśmy prowadzić złych rozmów i dbać o dobre obyczaje, to może wyjść na to, że wulgaryzmy są złamaniem tych zasad.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
dromax
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 219
Rejestracja: 2 sty 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Been thanked: 29 times
Kontakt:

Re: Wulgaryzmy

Post autor: dromax » 2020-10-28, 22:57

:arrow: Kiedyś wsłuchałem się w rozmowę budowlańców przy budowie budynku.
Co ty się tak pier..lisz z tym? Weź to ku..wa je..nij i H.j! :)
Ostatnio zmieniony 2020-11-19, 21:12 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Wulgaryzmy

Post autor: Andej » 2020-10-28, 23:20

A mnie razi, nawet gdy czytam częściowo wykropkowane. Co nie znaczy, że mi się to nie zdarza. Ale raczej, gdy cytuję. Staram się, aby nie wyrażać emocji w sposób wulgarny. Ale jeśli ktoś nie potrafi, to potrafię zrozumieć. Są różne środowiska. W każdym są przyjęte jakieś sposoby wyrażanie swoich treści.
No, ale gdy obuszek młotka spadnie na paluszek, to od razu: O! i tak dalej. I głupio mi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Jednax

Re: Wulgaryzmy

Post autor: Jednax » 2020-10-29, 08:14

cham zostanie chamem na zawsze

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Wulgaryzmy

Post autor: Andej » 2020-11-19, 20:08

Ale można spojrzeć na problem inaczej. Np. tak, jak prześmiewczy mem. I abstrahując od osoby na fotce, sądzę, że każdemu sie zdarza pomyśleć. że sam czyni to w miarę, a inni ją przekraczają.

Obrazek
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ