Czy to grzech - Ada

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
Lunka
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1438
Rejestracja: 26 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 956 times
Been thanked: 566 times

Re: Pomocy

Post autor: Lunka » 2021-11-08, 22:35

@Ada miło Cię widzieć. Już dostalas odpowiedź na swoje pytanie. Ja tylko pisze aby Cię uściskać bo dawno Cię tutaj nie widziałam :ymhug:
"Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba mało albo tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona."
Łk 10,41-42

Awatar użytkownika
Ada
Bywalec
Bywalec
Posty: 108
Rejestracja: 17 mar 2021
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 80 times
Been thanked: 29 times

Re: Pomocy

Post autor: Ada » 2021-11-08, 22:39

Lunka pisze: 2021-11-08, 22:35 @Ada miło Cię widzieć. Już dostalas odpowiedź na swoje pytanie. Ja tylko pisze aby Cię uściskać bo dawno Cię tutaj nie widziałam :ymhug:
Jak miło :ymhug: witam :x

Awatar użytkownika
Ada
Bywalec
Bywalec
Posty: 108
Rejestracja: 17 mar 2021
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 80 times
Been thanked: 29 times

Wątpliwość

Post autor: Ada » 2021-12-05, 13:03

Cześć wam :-h
Czy jeśli nie pamiętam dokładnie lub nie jestem pewna jakiegoś grzechu to lepiej go nie wyznawać na spowiedzi?
Nie chcę nic wymyślać kiedy nie jestem pewna danego grzechu, ale z drugiej strony nie chce potem mieć myśli, że coś zataiłam. Mam strasznie delikatne sumienie i potem dręczą mnie okrutne myśli. :-s

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Wątpliwość

Post autor: Dezerter » 2021-12-05, 13:06

W takim wypadku dodaj na koniec spowiedzi, reszty grzechów nie jestem pewna, nie pamiętam dokładnie, lub zapomniałam, ale za wszystkie bardzo żałuje, ...
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Wątpliwość

Post autor: AdamS. » 2021-12-05, 15:27

Jeśli Ci sumienie wyrzuca, to wyznaj ten grzech z zaznaczeniem, że nie jesteś go z takich a takich powodów pewna. Jednak osobiście nie wgłębiałbym się tak skrupulatnie w formalistyczną stronę spowiedzi. Wyznaję zawsze to, co w sposób jednoznaczny wyrzuca mi sumienie i na tym poprzestaję. Nikt z nas nie jest w stanie wyznać WSZYSTKICH grzechów, więc nie taka jest natura tego sakramentu, by musiał się w nim zgadzać jakieś drobiazgowy bilans, jak u księgowego.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Wątpliwość

Post autor: Abstract » 2021-12-05, 22:00

Zastanawiające jest to, że często spowiednika nie traktujemy jak człowieka. Tutaj pytamy o coś, o co możemy zapytać spowiednika podczas spowiedzi. To nie jakiś rytuał o ściśle usystematyzowanej formie, chodzi o szczerość wypowiedzi. "Powiedz jak na spowiedzi" nie wzięło się znikąd. Wielu z nas próbuje kreować jakąś wersję siebie przy spowiedzi jak rolę w teatrze.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Wątpliwość

Post autor: Andej » 2021-12-05, 22:09

AdamS. pisze: 2021-12-05, 15:27 Jeśli Ci sumienie wyrzuca, to wyznaj ten grzech
Zdecydowanie tak. Jeśli masz wątpliwości, to wyznaj (potencjalny) grzech i powiedz spowiednikowi o wątpliwościach.
Abstract pisze: 2021-12-05, 22:00 Tutaj pytamy o coś, o co możemy zapytać spowiednika podczas spowiedzi.
Nie tyle możemy, co powinniśmy, a nawet jesteśmy obowiązani. Bo wiążąca jest tylko odpowiedź spowiednika. A nie internauty.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Ada
Bywalec
Bywalec
Posty: 108
Rejestracja: 17 mar 2021
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 80 times
Been thanked: 29 times

Niechciane myśli

Post autor: Ada » 2021-12-09, 18:34

Witam was :ymhug:
Miewacie czasem niechciane myśli? Ja właśnie często takowe mam i nie potrafię sobie z nimi radzić. Pojawiają się one u mnie wtedy kiedy jestem w nerwach, w bardzo złym humorze, albo gdy coś mi nie wyjdzie. Nie wiem nawet jak je traktować, jak powietrze? Są one czymś złym? Grzechem?
Co myślicie, radzicie :?:

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1708
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 343 times

Re: Niechciane myśli

Post autor: Morkej » 2021-12-09, 18:49

Jeśli myśli są niechciane, to nie mogą być grzechem, ponieważ ich nie chcesz. Jeśli się pojawią, to po prostu staraj się nad nimi nie zatrzymywać. Nie da się ich pozbyć w jakimś momencie jeśli będzie się nad nimi myślało. Dlatego najlepiej zająć się czymś, co może skupić nasze myśli na czymś innym.
Przyznam się, że nie zawsze mi to wychodzi, ale chyba najlepiej to działa.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Ada
Bywalec
Bywalec
Posty: 108
Rejestracja: 17 mar 2021
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 80 times
Been thanked: 29 times

Re: Niechciane myśli

Post autor: Ada » 2021-12-09, 18:58

Staram się zajmować czymś innym, ale nie zawsze wychodzi, aby o tym w ogóle nie myśleć.
Niestety często sumienie mi to wypomina. Miewam tak, że pomyślę coś bardzo złego i od razu sobie mówię, że przecież tak nie chcę, że co ja myślę, jak tak mogłam pomyśleć.
Potrafiłam nawet sobie przez nerwy życzyć śmierci, czy nawet bliźniemu.. ale od razu te myśli odganiałam, nie chciałam ich.
Nie wiem jak to inaczej traktować, czy to są moje myśli czy diabła, czy może właśnie te dręczące niechciane myśli.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1389
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 526 times
Been thanked: 757 times

Re: Niechciane myśli

Post autor: AdamS. » 2021-12-09, 20:27

Morkej dobrze mówi - niechciane emocje czy myśli grzechem nie są (może dopiero być nim to, co z nimi uczynimy - np. jeśli będziemy je w sobie intensyfikować). Im bardziej się na takich myślach będziemy ogniskować, tym większą dajemy im pożywkę. Lepiej więc wziąć do ręki książkę lub zabrać się za intensywne ćwiczenia fizyczne. :)

W przypadku, gdy - jak mówisz - wywoływane są one przez sytuacje stresowe, warto też sięgnąć do źródeł, co mnie tak bardzo denerwuje? To może być wewnętrzna (i mimowolna) forma rozładowania stresu, z którym sobie nie radzimy. Zamiast skupiać się na skutkach (owych myślach), spróbujmy więc próbować jakoś rozładować stresorodne sytuacje.

A tak już całkiem na luzie, a propos "owych myśli". Przez długi czas podczas spowiedzi powszechnej, której formułkę wypowiadamy każdej mszy, przepraszałem, że zgrzeszyłem "myślą OWĄ i uczynkiem" (nie sądziłem widać, że mowa jest tak ważna - w przeciwieństwie do "myśli owej". ;)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Niechciane myśli

Post autor: Andej » 2021-12-09, 20:45

Ada pisze: 2021-12-09, 18:58 Miewam tak, że pomyślę coś bardzo złego i od razu sobie mówię, że przecież tak nie chcę, że co ja myślę, jak tak mogłam pomyśleć.
Pokusy przychodzą. Do każdego. Kwestią oceny jest to, czy im ulegamy, czy z nimi walczymy. W zacytowanym zdaniu jest walka. I to walka zwycięska. Jest upadek i natychmiastowe powstanie.
Jestem przekonany, że taka reakcja na złe myśli spowoduje ich eliminację. Zły, który je podsuwa zorientuje się, że nic w ten sposób nie wskóra.
Paradoksalnie napiszę, że bez tych złych myśli, nie byłoby tych dobrych. Nie byłoby zwycięstwa.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Skaza
Gaduła
Gaduła
Posty: 996
Rejestracja: 7 wrz 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1414 times
Been thanked: 366 times

Re: Niechciane myśli

Post autor: Skaza » 2021-12-09, 21:36

Ada pisze: 2021-12-09, 18:34 Witam was :ymhug:
Miewacie czasem niechciane myśli? Ja właśnie często takowe mam i nie potrafię sobie z nimi radzić. Pojawiają się one u mnie wtedy kiedy jestem w nerwach, w bardzo złym humorze, albo gdy coś mi nie wyjdzie. Nie wiem nawet jak je traktować, jak powietrze? Są one czymś złym? Grzechem?
Co myślicie, radzicie :?:
Miewam i to niemal non stop na wielu polach w ciągu całego dnia. Bracia doradzili uważam najlepiej jak się da w tej sprawie. Z biegiem czasu zobojętniejesz na te myśli, ale to czasami trochę trwa. Walka z samym sobą jest jedną z najtrudniejszych jakie musimy stoczyć.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Niechciane myśli

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-12-09, 22:31

Zlekceważ. NIe walcz z nimi (mózg wtedy ma je za ważniejsze i będą częściej przychodzić), lecz "puszczaj je bokiem".
Nie mają znaczenia.

Awatar użytkownika
Ada
Bywalec
Bywalec
Posty: 108
Rejestracja: 17 mar 2021
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 80 times
Been thanked: 29 times

Czy to grzech - Ada

Post autor: Ada » 2021-12-16, 11:34

Jak to wyznać na spowiedzi?
Ja po prostu mówiłam, że ,,nieczyste czyny z chłopakiem", a teraz czuję jakbym to wszystko zataila. Bardzo mi źle z tym i żałuję tych grzechów bardzo. Chce się poprawić.
Ostatnio zmieniony 2022-04-25, 20:54 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ