Problem zła

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Zablokowany
Fryderyk Nietzsche

Re: Problem zła

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-02, 22:33

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-03-02, 22:17 Nie krec. Gdzie podzialy sie wyblakle papirusy?
Oj, oj Friedrich ...
Papier się rozkłada. To kolejny z powodów dla których należało przepisywać zwoje.

Biserica Dumnezeu

Re: Problem zła

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-02, 22:53

Oczywiscie.
A gdzie dowod, ze biblioteka nie zostala spalona? Jakie sa wiesci w tym temacie?
ogolnie zna sie wiescio spaleniu. Jezeli sa falszywe, to dowodem na to musza byc:
- zrodla podajace tryb zniszczenia papirusow inny niz spalenie przez najazd
- znane ( w formie chocby nawet znieksztalconej ) przekazy o tym mowiace
Ostatnio zmieniony 2020-03-02, 22:54 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.

Fryderyk Nietzsche

Re: Problem zła

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-02, 23:18

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-03-02, 22:53 Oczywiscie.
A gdzie dowod, ze biblioteka nie zostala spalona? Jakie sa wiesci w tym temacie?
ogolnie zna sie wiescio spaleniu. Jezeli sa falszywe, to dowodem na to musza byc:
- zrodla podajace tryb zniszczenia papirusow inny niz spalenie przez najazd
- znane ( w formie chocby nawet znieksztalconej ) przekazy o tym mowiace
Jak powiedziałem brak dofinansowania jest najbardziej prawdopodobny.
Tu jest cześć pracy naukowa Roger S. Bagnalla :https://www.open.edu/openlearn/ocw/plug ... rticle.pdf

W której na stronie 359 pisze że: Nawet wykluczają wrogie akcje przeciw bibliotece (podpalenia) mało prawdopodobnym jest to że zwoje przechowywane w śródziemnomorskim klimacie Egiptu nie przetrwały by więcej niż 300 lat. Zwoje przepisywano, ale wątpliwy jest żeby cesarstwo poświęcało środki na przechowywanie zwojów.

Jak to pan Bagnall ładnie ujął upadek biblioteki nie był przyczyną ciemnych wieków lecz ich skutkiem.

Biserica Dumnezeu

Re: Problem zła

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-02, 23:36

tak jak przymuszałem ... żadnych argumentów konkretnych, poprzestałeś na prawdopodobieństwach.
Dlatego kategoryczne twierdzenie, iz wersja o spaleniu jest bajka ... należy również włożyć do bajek.
oczywiscie - spór może sie toczyć, gdyż chyba rozchodzi sie o szatę ideologiczną sporu, a nie o zajwisko zdarzeń faktycznych.
I na tym zakończę, gdyż nie będąc historykiem mogę opierać sie jedynie na opiniach zapożyczonych.

co zaś do określenia "wieki ciemne " to zostało ono wymyślone dopiero w wieku XIX i również nie jako potwierdzenie faktu, ale dla walki ideologicznej przeciwko przede wszystkim Kościołowi.

Otoz czas od ok.VIII do ok. XIV wieku to czas rozkwitu nauk inzynieryjnych , architektury i konstruktorstwa. To czas rozwoju filozofii, geografii, alchemii i chemii - a także metalurgii i nauk matematyczno-astronomicznych. W większości pod mecenatem Kościoła.

No, tyle wiem.
trzmaj sie.
Ostatnio zmieniony 2020-03-03, 08:28 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawiłam literówki, Magnolia

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Problem zła

Post autor: ToTylkoJa » 2020-03-03, 06:23

@Fryderyk Nietzsche
Spiski znam, chodzi mi o źródła historyczne, bo w szukaniu tych jestem gorsza, niż w szukaniu spisków.

Fryderyk Nietzsche

Re: Problem zła

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-03, 21:42

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-03-02, 23:36 tak jak przymuszałem ... żadnych argumentów konkretnych, poprzestałeś na prawdopodobieństwach.
Dlatego kategoryczne twierdzenie, iz wersja o spaleniu jest bajka ... należy również włożyć do bajek.
oczywiscie - spór może sie toczyć, gdyż chyba rozchodzi sie o szatę ideologiczną sporu, a nie o zajwisko zdarzeń faktycznych.
I na tym zakończę, gdyż nie będąc historykiem mogę opierać sie jedynie na opiniach zapożyczonych.

co zaś do określenia "wieki ciemne " to zostało ono wymyślone dopiero w wieku XIX i również nie jako potwierdzenie faktu, ale dla walki ideologicznej przeciwko przede wszystkim Kościołowi.

Otoz czas od ok.VIII do ok. XIV wieku to czas rozkwitu nauk inzynieryjnych , architektury i konstruktorstwa. To czas rozwoju filozofii, geografii, alchemii i chemii - a także metalurgii i nauk matematyczno-astronomicznych. W większości pod mecenatem Kościoła.

No, tyle wiem.
trzmaj sie.
Powiedziałem że najbardziej prawdopodobnym było nie finansowanie biblioteki. Niektóre źródła historyczne podają popalenie, ale źródła muzułmańskie winą obarczają chrześcijan a chrześcijańskie muzułmanów. Jest tak bo źródłom historyczne nie do końca można ufać, Fakty są często celowo naciągane albo wręcz wymyślane. Zadaniem historyków jest oddzielenie ziaren od plew.

Wieki ciemne są tak nazywane bo porzucono w nich dotychczasowe osiągnięcia naukowe i kulturowe starożytnych cywilizacji. Od ok.VIII do ok. XIV rzeczywiście rozwijała się inżynieria i architektura itp. . Ale dopiero od XV wieku możemy zobaczyć prawdziwy rozkwit nauki i kultury dzięki skupieniu się mniej na teologii a bardziej na humanistyce i starożytnych klasykach.

p.s. Alchemia nie jest prawdziwą nauką

Dodano po 34 minutach 34 sekundach:
ToTylkoJa pisze: 2020-03-03, 06:23 @Fryderyk Nietzsche
Spiski znam, chodzi mi o źródła historyczne, bo w szukaniu tych jestem gorsza, niż w szukaniu spisków.
Ok:
- Moralia Plutarcha II tom http://biblioteka.kijowski.pl/antyk%20g ... a%20-2.pdf wspomina o bibliotece w dziale:
NAUKA EPIKURA (NAWET) NIE UMOŻLIWIA PRZYJEMNEGO ŻYCIA
-Seneka młodszy - O pokoju ducha http://biblioteka.kijowski.pl/antyk%20r ... 0ducha.pdf
-Swetoniusz biografii Klaudiusza http://biblioteka.kijowski.pl/antyk%20r ... udiusz.pdf
Ostatnio zmieniony 2020-03-03, 21:42 przez Fryderyk Nietzsche, łącznie zmieniany 1 raz.

Biserica Dumnezeu

Re: Problem zła

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-03, 23:32

Napisałeś, że najprawdopodobniej.
I napisałeś, że inna odpowiedź jest bajką.
Tak wiec jedna niewiadoma ustaliłeś jako obowizujacy paradygmat, a opis ogolnie znany i przyjęty okreliles jako bajka.
Wychodzi, że Ty pisząc niby o historii, tak naprawdę prowadzisz dyskurs ideologiczno-polityczny.

Czyli - jestes nierzetelny w prezentowaniu argumentów.

Ps: to, co dały wieki późniejsze, wyrosło na zapożyczeniach i rozwinięciu wieków, które tak niesfornie i nonszalancko nazywasz ciemnymi.
Alchemia - to właśnie podstawa odkryć substancji, ich właściwości, zastosowań. itd.
Bez alchemii nie byłoby tablicy Mendelejewa, gdyż nikt nie wiedziałby, ze coś takiego jest i można coś takiego uszeregować.
Bez alchemii i znachorstwa nie wykształciłaby sie nowoczesna medycyna.
Ostatnio zmieniony 2020-03-03, 23:37 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawiłam literówki, Magnolia

Fryderyk Nietzsche

Re: Problem zła

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-04, 21:53

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-03-03, 23:32 Napisałeś, że najprawdopodobniej.
I napisałeś, że inna odpowiedź jest bajką.
Tak wiec jedna niewiadoma ustaliłeś jako obowizujacy paradygmat, a opis ogolnie znany i przyjęty okreliles jako bajka.
Wychodzi, że Ty pisząc niby o historii, tak naprawdę prowadzisz dyskurs ideologiczno-polityczny.

Czyli - jestes nierzetelny w prezentowaniu argumentów.

Ps: to, co dały wieki późniejsze, wyrosło na zapożyczeniach i rozwinięciu wieków, które tak niesfornie i nonszalancko nazywasz ciemnymi.
Alchemia - to właśnie podstawa odkryć substancji, ich właściwości, zastosowań. itd.
Bez alchemii nie byłoby tablicy Mendelejewa, gdyż nikt nie wiedziałby, ze coś takiego jest i można coś takiego uszeregować.
Bez alchemii i znachorstwa nie wykształciłaby sie nowoczesna medycyna.
Muzułmanie nie podpalili sławnej Biblioteki Aleksandryjskiej, to jest bajką. Bo jeśli nawet została spalona to za panowania rzymian.
Źródło które wcześniej podałem mówi o paleniu bibliotek w Aleksandrii ale jak sam powiedziałem nawet to jest wątpliwe.
Muzułmanie co najwyżej pomogli w przechowywaniu wiedzy starożytnej np., kiedy zbudowali Dom Mądrości w Bagdadzie.
Ostatnio zmieniony 2020-03-04, 21:54 przez Fryderyk Nietzsche, łącznie zmieniany 1 raz.

Biserica Dumnezeu

Re: Problem zła

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-04, 22:28

Otóż źródła podaja i powołują sie na rożne opinie.
Dlatego forsowanie jedynie Twojej jest nadużyciem.
Co mozna dodać: każda z opinii do których mam dostęp jest równoważna.
byc może tej kwestii nie da sie tu na forum generalnie rozstrzygnąć.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2020-03-04, 22:31 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawiłam literówki, Magnolia

Fryderyk Nietzsche

Re: Problem zła

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-04, 22:41

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-03-04, 22:28 Otóż źródła podaja i powołują sie na rożne opinie.
Dlatego forsowanie jedynie Twojej jest nadużyciem.
Co mozna dodać: każda z opinii do których mam dostęp jest równoważna.
byc może tej kwestii nie da sie tu na forum generalnie rozstrzygnąć.

Pozdrawiam.
Tak ale źródła podają opinie, a historycy analizują te opinie i wciągają z nich fakty.
Nie forsuje mojej opinii tylko opieram ją na pracy Rogera Shalera Bagnalla uznanego w świcie klasycysty.
Ostatnio zmieniony 2020-03-04, 22:41 przez Fryderyk Nietzsche, łącznie zmieniany 1 raz.

Biserica Dumnezeu

Re: Problem zła

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-04, 23:07

O.K.

Fryderyk Nietzsche

Re: Problem zła

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-05, 16:05

Okryłem odpowiedź w Biblii

Izajasz 45:7

Ja tworzę światło i stwarzam ciemności, sprawiam pomyślność i stwarzam niedolę. Ja, Pan, czynię to wszystko. Biblia Tysiąclecia
albo jak ktoś woli to:
Który czynię światłość, i stwarzam ciemności; sprawuję pokój, i stwarzam złe. Ja Pan czynię to wszystko. Biblia Gdańska

Czyli wyjaśnione. Bóg stwarza zło!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Problem zła

Post autor: Andej » 2020-03-05, 16:28

Kto szuka zła, wszędzie je znajdzie. Kto koncentruje się na czynieniu zła, temu kiedyś musi się udać je uczynić.

Martwi mnie ta nienawiść do Boga i religii. Martwi mnie ta zajadłość w wyszukiwaniu tematów, które mogą zasiać wątpliwości.

Ale podziwiam zaangażowanie w czynienie zła, jakim jest zwodzenie ludzi.

Wyrywając z kontekstu zdania, można udowodnić wszystko. Dyskusja a kimś, kto a priori neguje Boga, nie ma sensu. Bo to rozmowa z betonem. Człowiek prawdziwie inteligentny jest otwarty, a swoich tez nie uważa za niepodważalne.

Szukajcie, a znajdziecie. Ale czy będziecie mieć satysfakcję? Czy o sławę Herostratesa chodzi? Nie uda się. Nie spłonie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Biserica Dumnezeu

Re: Problem zła

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-05, 18:36

O Fryderyku, dopiero co napisałeś, że fakty się analizuje - a tu taki pijacki ( za przeproszeniem ) bełkot nam wstawiłeś.

Werset wyciąłeś z całości.
A część ta, w której znajduje sie ów werset nosi miano: "Proroctwo o zbawieniu".
Jest to podanie, iz wszystko jest dziełem Boga. Jest to opisane w parabolach słownych, a nie w twierdzeniach matematycznych - stad semicki sposób i motyw wyrażenia myśli w tekście.

Ps: a na dodatek taka wisienka - w innym watku forsujesz całkowicie anaukowa tezę o tym, że Boga nie ma i na tym probujesz oprzeć swój niby to ateizm, a tutaj dowodem na Twoje bełkoty jest werset, który podaje, że wszystko należy i zależy od Boga.
Zdecyduj sie, bo coraz jaskrawiej wychodzi na to, że nie o prawdę Tobie chodzi, a o fircykowanie na forum.

Jaka będzie Twoja odpowiedź?
Ostatnio zmieniony 2020-03-05, 18:53 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawiłam literówki, Magnolia

Fryderyk Nietzsche

Re: Problem zła

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-05, 18:43

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-03-05, 18:36 O Fryderyku, dopiero co napisales , ze fakty sie analizuje - a tu taki pijacki ( za przeproszeniem ) belkot nam wstawiles.

Jest to podanie, iz wszystko jest dzielem Boga. Jest to opisane w parabolach slownych, a nie w twierdzeniach matematycznych
Faktem jest że to Bóg powiedział wg. Biblii. że stworzył i wszystko co dobre, i wszystko co złe.
I masz chyba na myśli hiperbole a nie parabole
Ostatnio zmieniony 2020-03-05, 18:43 przez Fryderyk Nietzsche, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany