Problem zła

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Zablokowany
Biserica Dumnezeu

Re: Problem zła

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-05, 19:18

Nie. Dokladnie chodzi o parabolę, ponieważ nie zachodzi w przytoczonym tekście tzw. "litotes".

Widzę, że nie nadążasz.
Ostatnio zmieniony 2020-03-05, 19:19 przez Biserica Dumnezeu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawiłam literówki, Magnolia

Fryderyk Nietzsche

Re: Problem zła

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-05, 20:03

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-03-05, 19:18 Nie. Dokladnie chodzi o parabolę, ponieważ nie zachodzi w przytoczonym tekście tzw. "litotes".

Widzę, że nie nadążasz.
Parabola to pojęcie matematyczne nie retoryczne.

Biserica Dumnezeu

Re: Problem zła

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-05, 20:34

Nie. Nie tylko.

Zadalem pytanie, jakos nie odpowiadqsz, a uciekasz w jakies poboczne tematy. Zupelnie bez zwiazku z tematem.

Fryderyk Nietzsche

Re: Problem zła

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-05, 20:39

Biserica Dumnezeu pisze: 2020-03-05, 20:34 Nie. Nie tylko.

Zadalem pytanie, jakos nie odpowiadqsz, a uciekasz w jakies poboczne tematy. Zupelnie bez zwiazku z tematem.
Sam sobie jej udzieliłeś mówiąc
Jest to podanie, iż wszystko jest dziełem Boga

Biserica Dumnezeu

Re: Problem zła

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-05, 21:11

Nie bujaj. Przeczataj moj wpis z kontekstem.
I szanuj moje szare komorki.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Problem zła

Post autor: ToTylkoJa » 2020-03-05, 22:01

@Fryderyk Nietzsche
Parabola to taki "nurt" w pisarstwie.
Pisarstwo paraboliczne jest bardzo podobne do przypowieści, jeśli to w ogóle nie jest to samo, ale mądrze powiedziane.
Także powieść paraboliczna, będzie miała warstwę dosłowną i przenośną, która jest sensem takiego utworu. Oczywiście są także inne, mało interesujące nas cechy, jak: metaforyczna forma czasu i miejsca akcji, czy przydomki zamiast konkretnych nazwisk.

Fryderyk Nietzsche

Re: Problem zła

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-05, 22:03

ToTylkoJa pisze: 2020-03-05, 22:01 @Fryderyk Nietzsche
Parabola to taki "nurt" w pisarstwie.
Pisarstwo paraboliczne jest bardzo podobne do przypowieści, jeśli to w ogóle nie jest to samo, ale mądrze powiedziane.
Także powieść paraboliczna, będzie miała warstwę dosłowną i przenośną, która jest sensem takiego utworu. Oczywiście są także inne, mało interesujące nas cechy, jak: metaforyczna forma czasu i miejsca akcji, czy przydomki zamiast konkretnych nazwisk.
Nadal nie wiem co ma to do czynienia z Bogiem, który bez owijania w bawełnę powiedział że stworzył zło.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Problem zła

Post autor: ToTylkoJa » 2020-03-05, 22:07

"Werset wyciąłeś z całości.
A część ta, w której znajduje sie ów werset nosi miano: "Proroctwo o zbawieniu".
Jest to podanie, iz wszystko jest dziełem Boga. Jest to opisane w parabolach słownych, a nie w twierdzeniach matematycznych"
=
"Mało tego, że fragment jest niekompletny, nie ma on charakteru dosłownego. W tekście zastosowano PARABOLĘ (niedosłowność), która powoduje, że rozpatrywanie tekstu na warstwie dosłownej, wprowadza Cię w błąd"

Jeśli chcesz dyskutować, musisz odpowiadać na to, co mówią oponenci, a nie przekręcać ich słowa na swoją modłę.

Fryderyk Nietzsche

Re: Problem zła

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-05, 22:12

ToTylkoJa pisze: 2020-03-05, 22:07 "Werset wyciąłeś z całości.
A część ta, w której znajduje sie ów werset nosi miano: "Proroctwo o zbawieniu".
Jest to podanie, iz wszystko jest dziełem Boga. Jest to opisane w parabolach słownych, a nie w twierdzeniach matematycznych"
=
"Mało tego, że fragment jest niekompletny, nie ma on charakteru dosłownego. W tekście zastosowano PARABOLĘ (niedosłowność), która powoduje, że rozpatrywanie tekstu na warstwie dosłownej, wprowadza Cię w błąd"

Jeśli chcesz dyskutować, musisz odpowiadać na to, co mówią oponenci, a nie przekręcać ich słowa na swoją modłę.
OK. Następnym razem będę wiedział że cytaty, które mi nie pasują są po porostu parabolą a te, które mi się podobają świętością.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Problem zła

Post autor: ToTylkoJa » 2020-03-05, 22:15

Taki zarzut mógłby się pojawić w dyskusji.
Na zasadzie: jak oceniamy, które wersy należy czytać dosłownie, a które nie?
Ja tego nie wiem, więc nie pomogę, może reszta się wypowie.
Mógłbyś to zrobić, zamiast próbować wykręcić "dyskusję" w kompletnie inną stronę, nie wiedzieć w jaki sposób.

Fryderyk Nietzsche

Re: Problem zła

Post autor: Fryderyk Nietzsche » 2020-03-05, 22:16

ToTylkoJa pisze: 2020-03-05, 22:15 Taki zarzut mógłby się pojawić w dyskusji.
Na zasadzie: jak oceniamy, które wersy należy czytać dosłownie, a które nie?
Ja tego nie wiem, więc nie pomogę, może reszta się wypowie.
Mógłbyś to zrobić, zamiast próbować wykręcić "dyskusję" w kompletnie inną stronę, nie wiedzieć w jaki sposób.
Wiem jak, arbitralnie, pod narrację.

Biserica Dumnezeu

Re: Problem zła

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-06, 05:24

Arbitralnie Pismo Swiete podlega wykladowi Kosciola.
Tak zostalo zapoczatkowane to przez Jezusa Chrystusa.

Kazdy wyklad praww i zasad podlega arbitralnemu wykladowi.

Zasady Boze sa wykladane w Kosciele, a zasady konstytucji w trybunale konstytucyjnym.

I na tym dopiero mozna oprzec interopretacje.

Kazde inne to samozwancze i bezprawne, a a zatem blednie pojmowane uzurpatorskie posuniecia. prowadza do sekciarstwa i buntu.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Problem zła

Post autor: ToTylkoJa » 2020-03-06, 06:42

W jaki sposób Kościół określa, którą część należy czytać dosłownie, a którą nie?
Tyle, że interpretuje to Kościół, wiem. Ale w jaki sposób, skąd wiedzą, co ma być dosłowne, a co nie?

Magnolia

Re: Problem zła

Post autor: Magnolia » 2020-03-06, 07:50

Tu przychodzi z pomocą Tradycja, czyli pisma chrześcijańskie pisane przez filozofów i świętych, doktorów Kościoła, które jednocześnie muszą być spójne z Pismem św. Dopiero interpretacja , która jest spójna z całym Pismem św i Tradycją jest katolicka.

Biserica Dumnezeu

Re: Problem zła

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-03-06, 08:53

Wiedza o literaturze ( stylach ) jest bardzo przydatna.
A Kosciol posiada ja , gdyz apostolowie sa Zydami, a Pismo zostalo spisane w stylu zydowskiej tradycji.
Taka wiedze przekazuje sie w Kosciele az do dzisiaj.

Zablokowany