Szatan i Stwórca. Pomóżcie mi zrozumieć.

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
jestemwiecmysle

Re: Szatan i Stwórca. Pomóżcie mi zrozumieć.

Post autor: jestemwiecmysle » 2018-03-12, 22:35

Co z pytaniem "dlaczego Szatan był obdarzony pychą?".
Skąd pycha u Szatana? Dlaczego jeden anioł ją ma a inny jej nie ma, albo ma jej za mało, żeby upaść? Odpowiedź "bo ma wolną wolę" niczego nie tłumaczy.

Magnolia

Re: Szatan i Stwórca. Pomóżcie mi zrozumieć.

Post autor: Magnolia » 2018-03-13, 07:41

Szatan zgrzeszył pychą, jak każdy z nas może nią zgrzeszyć. To nie jest cos czym jesteśmy obdarzeni. Obdarzeni jesteśmy wolnym wyborem. A pychą grzeszymy, gdy stawiamy siebie wyżej niż Boga, gdy jesteśmy nieposłuszni woli Bożej (zapewne wychodząc z założenia że wiemy lepiej), gdy porównujemy się do innych ludzi i uważamy, że jesteśmy lepsi - a jesteśmy równi, szczególnie równi wobec grzechu, (czyli każdy jest grzeszny).

Szatan zbuntował się, odrzucił to co proponował Bóg (mi tez się to nie mieści w głowie jak mógł to zrobić, skoro już poznał Boga - Miłość), i uznał że sobie poradzi sam, że ma lepsze pomysły - pycha. Sam wybrał. Odrzucił jedno i wybrał drugie. - wolność wyboru.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18945
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Szatan i Stwórca. Pomóżcie mi zrozumieć.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-13, 08:06

jestemwiecmysle pisze: 2018-03-12, 22:35 Co z pytaniem "dlaczego Szatan był obdarzony pychą?".
Skąd pycha u Szatana? Dlaczego jeden anioł ją ma a inny jej nie ma, albo ma jej za mało, żeby upaść? Odpowiedź "bo ma wolną wolę" niczego nie tłumaczy.
Mylisz skłonność z "praktykowaną" pychą i w dodatku przypisujesz tej skłonności rolę determinującą.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Szatan i Stwórca. Pomóżcie mi zrozumieć.

Post autor: Andej » 2018-03-13, 08:58

Nie, nie chcę bić piany.
Istotą wolnej woli jest możliwość wyboru. Ograniczenie populacji do wybierających jedno, jest rzeczywistym ograniczeniem woli.

A nawet jest to zagładą. Osobiście nie znam człowieka, który nie popełnił zła. Wierzę, że takimi osobami byli Maryja i Jezus. Nie śmiem porównywać siebie z Nimi. Ani innych ludzi. Nie śmiem oceniać Ich wolnej woli. Wyłącznie oni są opisywanym przez Ciebie przypadkiem. Stworzyciel mógłby ograniczyć ludzi do ideałów. Ale wtedy cóż byłoby z naszą wiarą? Nie byłoby Adama, ani Jezusa. Odkupienie byłoby niepotrzebne. Ani nagrody by nie było.

Niestety, albo stety, prawo do buntu jest nieodłącznym elementem i konsekwencją wolnej woli.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

jestemwiecmysle

Re: Szatan i Stwórca. Pomóżcie mi zrozumieć.

Post autor: jestemwiecmysle » 2018-03-13, 14:17

Andej, weź się chłopie obudź wreszcie. Czy człowiek, który nie gwałci kobiet, bo nie chce tego robić, nie ma wolnej woli? A gdybyśmy wszyscy ludzie płci męskiej byli tacy, jak większość z nas, czyli nie gwałcący kobiet, to wtedy wszyscy bylibyśmy pozbawieni wolnej woli?
Wybór masz zawsze. Od Twojej woli zależy, co wybierzesz. Ty cały czas twierdzisz - o ile rozumiem, że gdyby nikt nie chciał gwałcić, mordować, bić, kraść i oszukiwać, to bylibyśmy pozbawieni wolnej woli - dobrze rozumiem? W takim razie dlaczego te osoby spośród nas, które tych rzeczy nie robią, nie są pozbawione wolnej woli? Bo inne osoby tak robią?

Czy Jezus i Maryja byli pozbawieni wolnej woli?

Skąd u Szatana "skłonność" i dlaczego inne anioły nie miały tej skłonności?
Dlaczego jeden anioł upada a inny nie? To jest kluczowe pytanie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18945
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Szatan i Stwórca. Pomóżcie mi zrozumieć.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-13, 14:39

jestemwiecmysle pisze: 2018-03-13, 14:17 Andej, weź się chłopie obudź wreszcie. Czy człowiek, który nie gwałci kobiet, bo nie chce tego robić, nie ma wolnej woli? A gdybyśmy wszyscy ludzie płci męskiej byli tacy, jak większość z nas, czyli nie gwałcący kobiet, to wtedy wszyscy bylibyśmy pozbawieni wolnej woli?
Upraszczasz. Cała społeczność byłaby jej pozbawiona, gdyby owa jednomyślność została osiągnięta przez wyeliminowanie tych, którzy mogliby mieć inną wolę. Szkoda że nie odpowiedziałeś na to, co na ten temat napisałem.
Wybór masz zawsze. Od Twojej woli zależy, co wybierzesz. Ty cały czas twierdzisz - o ile rozumiem, że gdyby nikt nie chciał gwałcić, mordować, bić, kraść i oszukiwać, to bylibyśmy pozbawieni wolnej woli - dobrze rozumiem? W takim razie dlaczego te osoby spośród nas, które tych rzeczy nie robią, nie są pozbawione wolnej woli? Bo inne osoby tak robią?
Eliminacja przed decyzją też jest przemocą.
Czy Jezus i Maryja byli pozbawieni wolnej woli?
Skąd ta teza?
Skąd u Szatana "skłonność" i dlaczego inne anioły nie miały tej skłonności?
Dlaczego jeden anioł upada a inny nie? To jest kluczowe pytanie.
Napisałem. Ale najwidoczniej chcesz tylko pytać, a odpowiedzi Cię nie interesują ;)

jestemwiecmysle

Re: Szatan i Stwórca. Pomóżcie mi zrozumieć.

Post autor: jestemwiecmysle » 2018-03-13, 14:47

Napisałeś że mylę skłonność z praktykowaną pychą. Czym jest skłonność i skąd ona się bierze u jednych, a u innych jej nie ma?
Co to znaczy "praktykowana pycha"? Używasz dziwnych, niezrozumiałych dla mnie pojęć. A może być pycha niepraktykowana? Podasz przykład pychy praktykowanej i niepraktykowanej?

Magnolia napisała "Szatan zgrzeszył pychą, jak każdy z nas może nią zgrzeszyć. To nie jest cos czym jesteśmy obdarzeni. Obdarzeni jesteśmy wolnym wyborem. A pychą grzeszymy, gdy stawiamy siebie wyżej niż Boga, gdy jesteśmy nieposłuszni woli Bożej (zapewne wychodząc z założenia że wiemy lepiej), gdy porównujemy się do innych ludzi i uważamy, że jesteśmy lepsi - a jesteśmy równi, szczególnie równi wobec grzechu, (czyli każdy jest grzeszny)."

Dlaczego jedni z nas stawiają się wyżej niż Bóg? Dlaczego niektórzy wychodzą z założenia, że wiedzą lepiej? Odpowiedź "bo mamy wolną wolę" nic tu nie wyjaśnia.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18945
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Szatan i Stwórca. Pomóżcie mi zrozumieć.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-13, 14:55

jestemwiecmysle pisze: 2018-03-13, 14:47 Napisałeś że mylę skłonność z praktykowaną pychą. Czym jest skłonność i skąd ona się bierze u jednych, a u innych jej nie ma?
A kto powiedział że nie ma?
Co to znaczy "praktykowana pycha"? Używasz dziwnych, niezrozumiałych dla mnie pojęć. A może być pycha niepraktykowana? Podasz przykład pychy praktykowanej i niepraktykowanej?
Czym innym jest skłonność, czym innym uleganie jej. Takie to trudne? ;)
Magnolia napisała "Szatan zgrzeszył pychą, jak każdy z nas może nią zgrzeszyć. To nie jest cos czym jesteśmy obdarzeni. Obdarzeni jesteśmy wolnym wyborem. A pychą grzeszymy, gdy stawiamy siebie wyżej niż Boga, gdy jesteśmy nieposłuszni woli Bożej (zapewne wychodząc z założenia że wiemy lepiej), gdy porównujemy się do innych ludzi i uważamy, że jesteśmy lepsi - a jesteśmy równi, szczególnie równi wobec grzechu, (czyli każdy jest grzeszny)."

Dlaczego jedni z nas stawiają się wyżej niż Bóg? Dlaczego niektórzy wychodzą z założenia, że wiedzą lepiej? Odpowiedź "bo mamy wolną wolę" nic tu nie wyjaśnia.
Przeciwnie, wyjasnia wszystko.
Robię coś, bo chcę. Moja decyzja.

jestemwiecmysle

Re: Szatan i Stwórca. Pomóżcie mi zrozumieć.

Post autor: jestemwiecmysle » 2018-03-13, 15:18

Dlaczego chcesz? Spróbuj powalczyć z tym pytaniem...

jestemwiecmysle

Re: Szatan i Stwórca. Pomóżcie mi zrozumieć.

Post autor: jestemwiecmysle » 2018-03-13, 15:26

Dlaczego jedni ulegają skłonności a inni nie ulegają? Nie - "bo chcą" to nie jest odpowiedź, bo od razu jest pytanie "dlaczego chcą?".

Czy każdy ma skłonność?

Czy skłonność może być silniejsza lub słabsza?

Jeśli jest różna, to dlaczego jedni mają ją silniejszą, a inni słabszą? Od czego to zależy?

Dlaczego jedni gwałcą, a inni nie gwałcą? Nie - "bo chcą" to nie jest odpowiedź, bo od razu jest pytanie "dlaczego chcą?".

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18945
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Szatan i Stwórca. Pomóżcie mi zrozumieć.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-13, 15:36

Zastanów się dlaczego piszesz tutaj, a inni nie piszą :)

Magnolia

Re: Szatan i Stwórca. Pomóżcie mi zrozumieć.

Post autor: Magnolia » 2018-03-13, 15:38

jestemwiecmysle pisze: 2018-03-13, 15:26 Dlaczego jedni ulegają skłonności a inni nie ulegają? Nie - "bo chcą" to nie jest odpowiedź, bo od razu jest pytanie "dlaczego chcą?".

Czy każdy ma skłonność?

Czy skłonność może być silniejsza lub słabsza?

Jeśli jest różna, to dlaczego jedni mają ją silniejszą, a inni słabszą? Od czego to zależy?

Dlaczego jedni gwałcą, a inni nie gwałcą? Nie - "bo chcą" to nie jest odpowiedź, bo od razu jest pytanie "dlaczego chcą?".
A jak myślisz? Nie dzielisz się swoimi przemyśleniami tylko mnożysz pytania...ja też tak potrafię, co za sztuka.

Dlaczego Ty chcesz ?

jestemwiecmysle

Re: Szatan i Stwórca. Pomóżcie mi zrozumieć.

Post autor: jestemwiecmysle » 2018-03-13, 15:52

Nie odpowiadamy pytaniem na pytanie.
Jeśli nie wiesz, dlaczego chcesz, to po prostu przyznaj, że nie wiesz, zamiast pytać, dlaczego ja chcę.

Wszystko, co robimy, zaspokaja jakieś nasze potrzeby. Skąd się u nas biorą potrzeby? Ano właśnie... To jest dopiero ciekawe pytanie...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18945
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Szatan i Stwórca. Pomóżcie mi zrozumieć.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-13, 17:14

jestemwiecmysle pisze: 2018-03-13, 15:52 Nie odpowiadamy pytaniem na pytanie.
Dlaczego?
Sokrates zawsze tak właśnie odpowiadał.
Zastanowisz się nad swoimi motywacjami, to może znajdziesz odpowiedź...

Magnolia

Re: Szatan i Stwórca. Pomóżcie mi zrozumieć.

Post autor: Magnolia » 2018-03-13, 17:26

jestemwiecmysle pisze: 2018-03-13, 15:18 Dlaczego chcesz? Spróbuj powalczyć z tym pytaniem...
Nie musze walczyć z tym pytaniem, ani je sobie stawiać, bo już dawno wiem dlaczego chcę. Ale skoro Ty zadajesz te pytania to Ty szukasz odpowiedzi. to chyba do siebie piszesz ta zachętę by powalczyć i poszukać odpowiedzi, prawda?

Nie ma tez nic złego w tym, że zadajesz pytania, tylko po co? to mnie interesuje.

ODPOWIEDZ