Szatan i Stwórca. Pomóżcie mi zrozumieć.

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Szatan i Stwórca. Pomóżcie mi zrozumieć.

Post autor: Marek_Piotrowski » 2018-03-19, 08:20

jestemwiecmysle pisze: 2018-03-18, 21:16 Jaki proponujesz dowód na udowodnienie tezy, że Kolbe nie poczuł się lepiej, gdy zgłosił się na ochotnika aby zginąć za kogoś innego?
  1. po pierwsze - a dlaczego niby miałbym Ci coś udowadniać? Ty masz problem ze zrozumieniem, nie ja. Skoro pytasz, słuchaj odpowiedzi i spróbuj zrozumieć, zamiast skupiać się na polemice.
  2. Po drugie, nawet jeśli "poczuł się lepiej" (bo człowiekowi dobremu zrobienie czegoś dobrego powinno przynosic dobre samopoczucie), to daleko od tego do twierdzenia, że "poszedł na śmierć za kogoś by się poczuć lepiej".
  3. Po trzecie: jak chcesz zrozumieć ludzkie motywacje sprowadzając je tylko do zachowań egoistycznych?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Szatan i Stwórca. Pomóżcie mi zrozumieć.

Post autor: Andej » 2018-03-19, 12:03

Pytanie dotyczące o. Kolbego chyba miał być obrazą. Bo jak wyrazić sobie kogoś głodującego któryś dzień, dla satysfakcji.

Pytania takie przywodzą na myśl coś, co jest antytezą nicku.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Szatan i Stwórca. Pomóżcie mi zrozumieć.

Post autor: Dezerter » 2019-04-13, 20:57

Myślę, że do tego wątku będzie najlepiej pasowało
Jest kilka wypowiedzi doktrynalnych Kościoła o Szatanie
LIST LEONA WIELKIEGO QUAM LAUDABILITER DO BISKUPA TURRIBIUSZA Z ASTORGII, 447 r.
Natura diabła
84 (Rozdz. 6). Szósta uwaga wskazuje na tych, którzy mówią, że diabeł nigdy nie był dobry i że jego natura nie jest dziełem Boga, lecz wyłonił się on z chaosu i ciemności; ponieważ nie ma żadnego sprawcy siebie, lecz sam jest początkiem i substancją wszelkiego zła; natomiast prawdziwa wiara [...] wyznaje, że substancja wszystkich stworzeń, czy to duchowych, czy to cielesnych, jest dobra, i że nie ma żadnej natury zła, ponieważ Bóg, który jest Stworzycielem całego stworzenia, nie uczynił niczego, co nie jest dobre. Stąd i diabeł byłby dobry, jeśliby nie trwało to, co uczynił. Ale ponieważ źle wykorzystał swoją naturalną doskonałość „i nie wy-trwał w prawdzie" (J 8, 44), nie przeszedł do przeciwnej substancji, lecz odpadł od najwyższego dobra, z którym powinien być zjednoczony, jak także ci, którzy tak twierdzą, odpadają od prawdy do fałszu i oskarżają naturę w tym, w czym dobrowolnie dopuszczają się przestępstwa i za swoją dobrowolną przewrotność są skazani. To zło rzeczywiście będzie w nich samych i samo zło nie będzie substancją, lecz karą dla substancji.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Szatan i Stwórca. Pomóżcie mi zrozumieć.

Post autor: Dezerter » 2019-04-13, 22:23

I SYNOD W BRADZE, 574 r.
7. Jeśli ktoś mówi, że diabeł nie był przedtem dobrym aniołem stworzonym przez Boga i że jego natura nie była dziełem Bożym, lecz mówi, że wyłonił się on z chaosu i ciemności i że nie miał żadnego swojego stwórcy, lecz że jest samym początkiem i substancją zła, jak mówili Manichejczyk i Pryscylian, ten niech będzie obłożony anatemą.


IV SOBÓR LATERAŃSKI, 1215 r.
(Ten jeden Bóg) swoją wszechmocną potęgą jednocześnie, od początku czasu z niczego stworzył jedno i drugie stworzenie, duchowe i materialne, anielskie mianowicie i światowe: i następnie ludzkie, jakby wspólne złożone z ducha i ciała. Diabeł bowiem i inne złe duchy zostały wprawdzie stworzone przez Boga jako dobre według swojej natury, lecz same przez się stały się złe. Człowiek zaś zgrzeszył za podszeptem diabła.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ