Czy gra w pasjansa to grzech

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ElEuler
Początkujący
Początkujący
Posty: 57
Rejestracja: 10 cze 2020
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 21 times
Been thanked: 8 times

Czy gra w pasjansa to grzech

Post autor: ElEuler » 2020-06-10, 22:05

Witam. Mam od pewnego czasu mały dylemat, mianowicie taki jak w temacie: czy gra w pasjansa to grzech? Domyślam się, że układając pasjansa na zasadzie: "czy mi się sprawdzi marzenie" lub: "czy w przyszłym roku będę mógł kupić nowe auto" to jest to wróżenie, a więc grzech, lecz jeśli gram po prostu, dla rozrywki, na punkty to jak ro wygląda? Moim zdaniem nie jest to grzech, lecz spotkałem tezy, że są pewne układy kart, które zły (imienia/nazwy zła wolę nie wymieniać) lubi, które go przywołują itp. a więc taki pasjans jest praktycznie niczym tarot. Podobna teza, że w pasjansa się gra kartami, które mogą służyć do wróżb, a to już jest błąd i w związku z czym- grzech. Czy to prawda? Jaka jest w takim układzie odpowiedź na to pytanie?

Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Re: Czy gra w pasjansa to grzech

Post autor: Niezapominajka » 2020-06-10, 22:13

nigdy wcześniej nie słyszałam żeby układać pasjansa w celu sprawdzenia czy coś mi się sprawdzi 😅 szok! zawsze układałam bo kocham się rozluźnić i odciąć od problemów, skupić na czymś innym niż problemy czy poprawić humor i nigdy nie uważałam tego za grzech.
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Dominik

Re: Czy gra w pasjansa to grzech

Post autor: Dominik » 2020-06-10, 22:17

Granie po to czy się spełni marzenie to grzech,,, ale dla rozrywki, albo co ważniejsze dla rozruszania szarych komórek grzechem nie jest.

Pasjans może wyglądać tak że nie wymaga myślenia, że to w 99% los szczęścia, ale niekoniecznie tak musi być.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czy gra w pasjansa to grzech

Post autor: ToTylkoJa » 2020-06-11, 03:14

"tarota" ze zwykłych kart układa się inaczej, niż pasjans... Kto Ci takich bzdur naopowiadał?

Awatar użytkownika
marcin07
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 254
Rejestracja: 26 kwie 2020
Has thanked: 15 times
Been thanked: 23 times

Re: Czy gra w pasjansa to grzech

Post autor: marcin07 » 2020-06-11, 07:48

Nie ma co przesadzać , każda gra w karty , zwłaszcza dla rozrywki nie może być grzechem czy przestępstwem , za to wróżenie z kart jest nie zgodny z wiara , żaden człowiek nie zna przyszłości , przyszłość zna tylko Bóg .
a przeszłość zawsze jest znana i nie można jej już sfałszować , to co było jest już zapisane na kartach życia każdego człowieka .
Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Mt. 7,21

ElEuler
Początkujący
Początkujący
Posty: 57
Rejestracja: 10 cze 2020
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 21 times
Been thanked: 8 times

Re: Czy gra w pasjansa to grzech

Post autor: ElEuler » 2020-06-11, 10:38

Znajomy niezwykle uparcie trwa przy swojej tezie, że to jest grzech czy okultyzm, nawet gdy gra jest elektroniczna. Co więcej- sądzi, że tak słyszał u egzorcysty: że pewne układy kart mogą coś przywołać... Ja tej gry nigdy nie uważałem za grzech, lecz postanowiłem sięgnąć po dorady/opinie osób trzecich wierząc w ich wiarygodność.
Niezapominajka pisze: 2020-06-10, 22:13 nigdy wcześniej nie słyszałam żeby układać pasjansa w celu sprawdzenia czy coś mi się sprawdzi 😅 szok! zawsze układałam bo kocham się rozluźnić i odciąć od problemów, skupić na czymś innym niż problemy czy poprawić humor i nigdy nie uważałam tego za grzech.
Genezy tej gry nie znam, nie jestem specem, ale spotkałem się z określeniem: "układać pasjansa" które nie jest tożsame z: "zagrać w pasjansa" stąd moje wątpliwości :)
ToTylkoJa pisze: 2020-06-11, 03:14 "tarota" ze zwykłych kart układa się inaczej, niż pasjans... Kto Ci takich bzdur naopowiadał?
Napisałem przecież, że "niczym tarot" , a nie "dokładnie tarot". Chodzi mi o to, że wróżenie z kart tarota jest grzechem, a gdy stosujesz zwykłą talię w celu wróżenia to przecież też już jest grzech, prawda.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czy gra w pasjansa to grzech

Post autor: ToTylkoJa » 2020-06-11, 11:10

No właśnie.
Można wróżyć z kart tarota,
Można wrócić z kart do gry,
Można wróżyć z run,
Można wróżyć z ręki.
To wszystko jest grzechem. Ale w jaki sposób można dostrzec grzech w zwykłej grze (nie mówię o graniu na pieniądze, albo w kasynach! To już jest prosta droga do uzależniania!).
Ja bardzo chwalę sobie karciane piątki i nie czuję się specjalnie opętana, czy coś.

Dodano po 14 minutach 4 sekundach:
Oddaję honor.
Można wróżyć z pasjansa.
Przepatrzyłam sobie trochę wiedzy tajemnej i generalnie:
Pasjans może odpowiedzieć na pytanie "tak" lub "nie".
Czyli np. zadaję pytanie "czy wyjdę za mąż?"- jeśli pasjans wyjdzie to tak, jeśli nie, zostanę starą panną.
Więc grzechem będzie, jeśli będziesz układał pasjansa z intencją uzyskania odpowiedzi na pytanie.

ElEuler
Początkujący
Początkujący
Posty: 57
Rejestracja: 10 cze 2020
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 21 times
Been thanked: 8 times

Re: Czy gra w pasjansa to grzech

Post autor: ElEuler » 2020-06-11, 11:54

ToTylkoJa pisze: 2020-06-11, 11:10 Oddaję honor.
Można wróżyć z pasjansa.
Ot właśnie sedno sprawy mojego pytania- można i wtedy ciężko grzeszymy, lecz jeśli gram po prostu dla zabawy czy powiedzmy dla punktów- też grzeszymy? Kart tarota nie można wykorzystywać dla zabawy, z tym najlepiej nie igrać, lecz jeśli zwykłą talią kart do gry chociażby w "wojnę" zagramy w tego słynnego pasjansa to już igramy z ogniem? Wróżymy czy wywołujemy (nieświadomie) cokolwiek złego?

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czy gra w pasjansa to grzech

Post autor: ToTylkoJa » 2020-06-11, 13:16

Nie.
We wróżeniu ważna jest wiara w tę wróżbę.
I szeptucha Ci powie, że wróżyć nie da się bez wiary w moc wróżby.
Z tej strony też. To, że grasz ze znajomymi w 3-5-8, czy inne makao to nic. To gra, jak każda inna. I pasjans też. Problem zaczyna się dopiero wtedy, kiedy sięgasz po karty z INTENCJĄ wróżenia.

Biserica Dumnezeu

Re: Czy gra w pasjansa to grzech

Post autor: Biserica Dumnezeu » 2020-06-11, 20:02

Dodam ( bo ToTylkoJa napisala bardzo celne uwagi ) , ze kazda gra ( jak ze opiera sie na rachunku prawdopodobuenstwa - moze byc wykorzystana we wrozbach - np. stachy czy warcaby.
A takze ciagi liczbowe, szyfry itp.itd.

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czy gra w pasjansa to grzech

Post autor: ToTylkoJa » 2020-06-11, 20:54

Dam Ci też taki przykład:
Najpowszechniejszą formą obrony przed "złym okiem" (klątwą/ wampirami energetycznymi) jest noszenie czegoś czerwonego (najczęściej bransoletki).
Czy w związku z tym powinieneś wyrzucić wszystkie czerwone ubrania?
No nie, nosisz jeż bo są ładne/ wygodne/ lubisz je.
Ale jeśli założysz czerwoną nitkę przed egzaminem z myślą "on pomoże mi zdać" (taki przesąd z mojej wsi) to już jest grzech. Mimo, że i tu, i tu po prostu musisz czerwona rzecz.

Tutaj najczęstsze pytanie to: "przecież krzyżyk na szyi to też amulet, tak samo jak ta bransoletka". A wcale że nie! Krzyżyk ma przypominać ci, że BÓG nad tobą czuwa, że jesteś chrześcijaninem i powinieneś zachowywać się jak chrześcijanin. Jest tylko symbolem tego, w co wierzysz jako chrześcijanin.
Za to amulety są grzeszne. Amulety to RZECZY, które nosimy, żeby to one nas chroniły. Rzeczy nie mają takiej mocy. Bóg ma taką moc.

To jest adekwatne do wróżb. Gwiazdy, karty, czy co tam sobie wymyślisz, nie powiedzą Ci nic. Bóg może Ci to przekazać.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13790
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Czy gra w pasjansa to grzech

Post autor: sądzony » 2020-06-11, 21:16

ToTylkoJa pisze: 2020-06-11, 20:54 (...)
Ale jeśli założysz czerwoną nitkę przed egzaminem z myślą "on pomoże mi zdać" (taki przesąd z mojej wsi) to już jest grzech. Mimo, że i tu, i tu po prostu musisz czerwona rzecz.

Tutaj najczęstsze pytanie to: "przecież krzyżyk na szyi to też amulet, tak samo jak ta bransoletka". A wcale że nie! Krzyżyk ma przypominać ci, że BÓG nad tobą czuwa, że jesteś chrześcijaninem i powinieneś zachowywać się jak chrześcijanin. Jest tylko symbolem tego, w co wierzysz jako chrześcijanin.
Za to amulety są grzeszne. Amulety to RZECZY, które nosimy, żeby to one nas chroniły. Rzeczy nie mają takiej mocy. Bóg ma taką moc.

To jest adekwatne do wróżb. Gwiazdy, karty, czy co tam sobie wymyślisz, nie powiedzą Ci nic. Bóg może Ci to przekazać.
Ogarnij się dziewczyno.
A nosisz może zegarek, by przypominał Ci która godzina. Może jesteś przez to wyznawczynią czasu, a co za tym idzie Pieniądza?
Czy nosicie telefony?
Co wyznajecie?

Lecicie w złą stronę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czy gra w pasjansa to grzech

Post autor: ToTylkoJa » 2020-06-11, 21:49

5 postów w górę cały czas mówię, że wróżba jest tylko wtedy, kiedy w nią wierzysz, amulet jest wtedy, kiedy w niego wierzysz.
Przeczytałeś moje posty?
Bardzo nie lubię, jak wkłada mi się do ust słów, których nie wypowiedziałam.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13790
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Czy gra w pasjansa to grzech

Post autor: sądzony » 2020-06-11, 22:06

ToTylkoJa pisze: 2020-06-11, 21:49 5 postów w górę cały czas mówię, że wróżba jest tylko wtedy, kiedy w nią wierzysz, amulet jest wtedy, kiedy w niego wierzysz.
Przeczytałeś moje posty?
Bardzo nie lubię, jak wkłada mi się do ust słów, których nie wypowiedziałam.
Ok. Przepraszam.
Ale napisałaś też że:
ToTylkoJa pisze: 2020-06-11, 20:54 Ale jeśli założysz czerwoną nitkę przed egzaminem z myślą "on pomoże mi zdać" (taki przesąd z mojej wsi) to już jest grzech.
To już przesada.
Może noszenie na szczęście zdjęcia rodziny w portfelu, czy bryloczka z Krzysztofem przy kluczach to też grzech?
Większym grzechem jest zakładanie na nadgarstek zegarka co sugeruje uwiązanie do czasu
lub uwiązanie się od telefonu, a co za tym idzie "bycie w sieci".

Nieumiejętność funkcjonowania w samotności czy poza czasem.

Tradycja chrześcijańska pełna jest pogańskiej symboliki, czerpie z niej i z nią się integruje.
Krzyża nie wymyślił Jezus tak jak swastyki hitler.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ToTylkoJa
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2207
Rejestracja: 2 sty 2019
Has thanked: 22 times
Been thanked: 367 times

Re: Czy gra w pasjansa to grzech

Post autor: ToTylkoJa » 2020-06-11, 22:27

Co nie zmienia faktu, że czerwona nitka ma, która według noszącego ma odpędzać złe oko i wampiry energetyczne to magia. Grzech.
Jakbym ja sobie tego nie wymyśliłam. Jeśli bronisz się przed złym okiem czerwoną bransoletką, to coś jest nie tak z Twoim zaufaniem do Boga.

Poza tym, mylisz pojęcia. Zakładam czerwoną bransoletkę nie po to, żeby mi pasowała do ubrania (a takie zadanie zazwyczaj ma bransoletka), tylko żeby za jej pomocą odpędzać wampiry energetyczne.
A zegarek zakładam po to, żeby patrzeć która godzina, bo nie chcę się spóźnić do pracy, ponieważ chciałabym dalej praktykować moje hobby, jakim jest nieumieranie z głodu. Taką funkcję spełnia zegarek. Żeby można było sprawdzić na nim godzinę.

ODPOWIEDZ