Dlaczego Bóg na to pozwala?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Barilla
Początkujący
Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 10 cze 2020
Been thanked: 3 times

Dlaczego Bóg na to pozwala?

Post autor: Barilla » 2020-07-12, 17:24

Bóg stworzył wszystko. I jest dobry. No to zła by nie stworzył. A jednak jest. Że szatan, to anioł, który się zbuntował. Ale dlaczego Bóg go takim uczynił? Skoro to taka cena, to dlaczego dał nam i aniołom wolną wolę? Albo dlaczego nie dał nam i aniołom razem z wolną wolą mądrości, dzięki której moglibyśmy wybierać tylko dobro? I czy naprawdę całe zło pochodzi od upadłego anioła?
Ostatnio bardzo nurtują mnie te pytania.
Skąd się wzięli szatan i zło?

Awatar użytkownika
Betka
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 265
Rejestracja: 28 cze 2019
Lokalizacja: Podkarpackie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 401 times
Been thanked: 133 times

Re: Dlaczego Bóg na to pozwala?

Post autor: Betka » 2020-07-12, 18:00

Co mówi Księga Rodzaju?
Czy wolność ,, zaprogramowana" w człowieku daje mu faktycznie wolny wybór?
Twoje słowo jest pochodnią dla nóg moich i światłem na mojej ścieżce .
Ps 119

Konwalia

Re: Dlaczego Bóg na to pozwala?

Post autor: Konwalia » 2020-07-12, 18:10

Mądrość to dar Ducha Świętego, trzeba się o nią modlić. Pan Bóg dał nam wolną wolę, bo zapragnął, byśmy Go z własnej woli kochali.

Magnolia

Re: Dlaczego Bóg na to pozwala?

Post autor: Magnolia » 2020-07-12, 19:31

Zajrzyjmy do Katechizmu:
KKK 414 Szatan, czyli diabeł, i inne demony są upadłymi aniołami, którzy w sposób wolny odrzucili służbę Bogu i Jego zamysłowi. Ich wybór przeciw Bogu jest ostateczny. Usiłują oni przyłączyć człowieka do swego buntu przeciw Bogu.

KKK 391 Do wyboru nieposłuszeństwa skłonił naszych pierwszych rodziców uwodzicielski głos przeciwstawiający się Bogu (Por. Rdz 3, 1-5). Ten głos przez zazdrość sprowadza na nich śmierć (Por. Mdr 2, 24). Pismo święte i Tradycja Kościoła widzą w tej istocie upadłego anioła, nazywanego Szatanem lub diabłem (Por. J 8, 44; Ap 12, 9). Kościół naucza, że był on najpierw dobrym aniołem stworzonym przez Boga: Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali" – Diabeł bowiem i inne złe duchy zostały stworzone przez Boga jako dobre z natury, ale same uczyniły się złymi" (Sobór Laterański IV (1215): DS 800).

KKK 392 Pismo święte mówi o grzechu tych aniołów (Por. 2 P 2, 4). Ich "upadek" polega na wolnym wyborze dokonanym przez te duchy stworzone, które radykalnie i nieodwołalnie odrzuciły Boga i Jego Królestwo. Odbicie tego buntu znajdujemy w słowach kusiciela skierowanych do naszych pierwszych rodziców: "tak jak Bóg będziecie" (Rdz 3, 5). Diabeł "trwa w grzechu od początku" (1 J 3, 8) i jest "ojcem kłamstwa" (J 8, 44).

KKK 393 Nieodwołalny charakter wyboru dokonanego przez aniołów, a nie brak nieskończonego miłosierdzia Bożego sprawia, że ich grzech nie może być przebaczony. "Nie ma dla nich skruchy po upadku, jak nie ma skruchy dla ludzi po śmierci" (Św. Jan Damasceński, De fide orthodoxa, II, 4: PG 94, 877 C).

KKK 394 Pismo święte potwierdza zgubny wpływ tego, o którym Jezus mówi, że "od początku był on zabójcą" (J 8, 44), a nawet usiłował odwrócić Jezusa od misji powierzonej Mu przez Ojca (Por. Mt 4, 1-11). "Syn Boży objawił się po to, aby zniszczyć dzieła diabła" (1 J 3, 8). Wśród jego dzieł najcięższe w konsekwencjach było kłamliwe uwiedzenie, które doprowadziło człowieka do nieposłuszeństwa Bogu.

KKK 395 Moc Szatana nie jest jednak nieskończona. Jest on tylko stworzeniem; jest mocny, ponieważ jest czystym duchem, ale jednak stworzeniem: nie może przeszkodzić w budowaniu Królestwa Bożego. Chociaż Szatan działa w świecie przez nienawiść do Boga i Jego Królestwa w Jezusie Chrystusie, a jego działanie powoduje wielkie szkody – natury duchowej, a pośrednio nawet natury fizycznej – dla każdego człowieka i dla społeczeństwa, działanie to jest dopuszczone przez Opatrzność Bożą, która z mocą i zarazem łagodnością kieruje historią człowieka i świata. Dopuszczenie przez Boga działania Szatana jest wielką tajemnicą, ale "wiemy, że Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra" (Rz 8, 28).


podobne pytania rozpatrywaliśmy w tym wątku:
viewtopic.php?f=11&t=1019

Awatar użytkownika
Zły_Człowiek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 230
Rejestracja: 6 lip 2020
Has thanked: 105 times
Been thanked: 78 times

Re: Dlaczego Bóg na to pozwala?

Post autor: Zły_Człowiek » 2020-07-12, 20:42

Bóg ani nie stworzył zła, ani nigdy, ani razu nie czynił zła, ani nigdy zła nie akceptował.
Bóg jedynie zło dopuszczał dla manifestacji wolnej woli człowieka, aby pozwolić człowiekowi dojrzewać i wybierać dobro w sposób dojrzały i świadomy.
Aby człowiek dojrzał do godności Dziecka Bożego stworzonego na obraz i podobieństwo Boga.

Teraz trwa nasze dojrzewanie.

Awatar użytkownika
Betka
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 265
Rejestracja: 28 cze 2019
Lokalizacja: Podkarpackie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 401 times
Been thanked: 133 times

Re: Dlaczego Bóg na to pozwala?

Post autor: Betka » 2020-07-12, 20:43

2, 1 Jeśli, synu, nauki me przyjmiesz i zachowasz u siebie wskazania,2, 2 ku mądrości nachylisz swe ucho, ku roztropności nakłonisz swe serce,2, 3 tak, jeśli wezwiesz rozsądek, przywołasz donośnie rozwagę,2, 4 jeśli szukać jej poczniesz jak srebra i pożądać jej będziesz jak skarbów -2, 5 to bojaźń Pańską zrozumiesz, osiągniesz znajomość Boga.Prz 2, 1-5
Twoje słowo jest pochodnią dla nóg moich i światłem na mojej ścieżce .
Ps 119

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Dlaczego Bóg na to pozwala?

Post autor: sądzony » 2020-07-12, 22:05

Kiedyś usłyszałem/przeczytałem (nie pamiętam) coś czego do końca nie ogarniam (a uwielbiam to czego nie rozumiem), że
"Bóg niedopuszczający zła nie byłby Bogiem doskonałym".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Barilla
Początkujący
Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 10 cze 2020
Been thanked: 3 times

Re: Dlaczego Bóg na to pozwala?

Post autor: Barilla » 2020-07-13, 11:48

Czyli z tego wynika, że Bóg dopuszcza zło, abyśmy dojrzale wybierali dobro? Ale dlaczego Bóg nie zrobi po prostu samego dobra ma świecie i tyle? I dlaczego dopuszcza, żeby ludzie szli do piekła...?

Magnolia

Re: Dlaczego Bóg na to pozwala?

Post autor: Magnolia » 2020-07-13, 11:53

Świat był dobry w raju. Ale jednak wszystko się zmieniło po grzechu pierworodnym. Weszła na świat śmierć, grzech i choroby. A Eden był krainą wieczności. Dlatego Bóg wypędził człowieka z Edenu by zło się nie zostało tam na wieczność. W ten sposób Bóg ochronił wieczność przed złem.

Bóg dał ludziom wolną wolę do tego stopnia że niejako godzi się także z wyborem człowieka polegającym na odrzuceniu Boga. Do piekła trafiają Ci którzy odrzucają Boga. Czyli Ci którzy wybierają życie w grzechu i pysze.
Człowiek pokorny i starający się żyć w łasce nie ma czego się bać.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Dlaczego Bóg na to pozwala?

Post autor: Tek de Cart » 2020-07-13, 13:03

Barilla pisze: 2020-07-13, 11:48 Czyli z tego wynika, że Bóg dopuszcza zło, abyśmy dojrzale wybierali dobro? Ale dlaczego Bóg nie zrobi po prostu samego dobra ma świecie i tyle? I dlaczego dopuszcza, żeby ludzie szli do piekła...?
1) a jak sobie wyobrażasz świat gdzie ludzie MUSZĄ czynić dobro? czy to jeszcze jest dobro jeśli ktoś jest ZMUSZONY aby je czynić?
2) a czy Bóg kogokolwiek ZMUSZA do pójścia do Nieba? Niebo to stan miłości - Boga i człowieka. Jeśli ktoś NIE CHCE kochać, to czy można go ZMUSIĆ do miłości?
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Magnolia

Re: Dlaczego Bóg na to pozwala?

Post autor: Magnolia » 2020-07-13, 15:19

Polecam jeszcze taki artykuł:

viewtopic.php?f=80&t=9537&p=214780#p214780

TOMVAD 45

Re: Dlaczego Bóg na to pozwala?

Post autor: TOMVAD 45 » 2020-07-13, 15:25

Barilla pisze: 2020-07-13, 11:48 Czyli z tego wynika, że Bóg dopuszcza zło, abyśmy dojrzale wybierali dobro? Ale dlaczego Bóg nie zrobi po prostu samego dobra ma świecie i tyle? I dlaczego dopuszcza, żeby ludzie szli do piekła...?
Bóg dopuszcza zło aby człowiek mógł zrozumieć że to co złe niszczy relację człowieka z Bogiem, że czynione zło także przynosi często ogromne cierpienie dla samego człowieka. Można jednak i ująć w ten sposób że dopuszcza zło by człowiek świadomie i w pełnej wolności wybierał dobro. Jednak na pewno nie jest tak że Bogu zależy na tym by człowiek szedł do piekła. To jest dobrowolny wybór człowieka,który odrzuca Boga świadomie. Bóg każdemu dał możliwość zbawienia i o tym świadczy fakt, że Jezus umarł za grzechy wszystkich a nie tylko wierzących-nie ma względu na osoby. Ale jeśli według wolnej woli którą daje człowiekowi Bóg człowiek sam odrzuca Boga to przecież Bóg dając tą wolność nie będzie jej człowieka pozbawiał. Nie chce człowiek zbawienia - jest potępienie które sam wybiera. Nie ma innej opcji.
A Bóg dopuszcza zło gdyż nie chce być wobec ludzi których kocha jakimś tyranem który zniewala ludzi.

Ale przyznam się że często nad tym myślałem - dlaczego Bóg dopuścił do tego wszystkiego? Stworzył świat i ludzi, mógł przecież nie pozwolić szatanowi działać w raju przez co mógł ochronić Adama i Ewę przed grzechem pierworodnym. Nie byłoby wtedy tyle zła na świecie. Dotarło jednak do mnie że Bóg nawet w stosunku do szatana okazuje miłość,mimo że ten występuje przeciwko Bogu. Okazuje ją gdyż jest miłością a tak by temu zaprzeczył, poza tym szatan jest upadłym aniołem który Bogu służył. Stąd więc moje przekonanie że to dopuszczanie zła wynika właśnie z tego faktu że Bóg nie chce zaprzeczać temu że jest miłością i daje każdemu wolność. Ale przyjdzie czas że Bóg zakończy działanie zła i człowiek będzie od niego całkowicie wolny - ten koniec zła to jest właśnie zbawienie,uwolnienie człowieka od tego co złe by dać mu wieczne szczęście, wolność od wszystkiego co się z nim wiąże.

Awatar użytkownika
Zły_Człowiek
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 230
Rejestracja: 6 lip 2020
Has thanked: 105 times
Been thanked: 78 times

Re: Dlaczego Bóg na to pozwala?

Post autor: Zły_Człowiek » 2020-07-13, 21:21

My ludzie, wolne dzieci Boga, wybraliśmy grzech.
Myślę, że Bóg, zamiast uśmiercić swe własne dzieci, ogarnął nas swą miłością, która wskazuje nam drogę powrotną do Niego.
Abyśmy mogli w pełni wrócić do Ojca, Bóg oddał na ofiarę za nas swego Jedynego Syna, Jezusa Chrystusa.
No i my dobrowolnie wracamy, lub nie, jeśli nie to w pełni świadomie odwracamy się od Boga.

Ta historia jest tak piękna, że wszelkie świadome istoty będą ja sobie opowiadać przez całą wieczność.
Ta historia jest warta Ofiary Syna Bożego, to historia darów miłości i wolności, darów Boga dla Jego Dzieci.

Barilla
Początkujący
Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 10 cze 2020
Been thanked: 3 times

Re: Dlaczego Bóg na to pozwala?

Post autor: Barilla » 2020-07-15, 20:44

[/quote]
1) a jak sobie wyobrażasz świat gdzie ludzie MUSZĄ czynić dobro? czy to jeszcze jest dobro jeśli ktoś jest ZMUSZONY aby je czynić?
2) a czy Bóg kogokolwiek ZMUSZA do pójścia do Nieba? Niebo to stan miłości - Boga i człowieka. Jeśli ktoś NIE CHCE kochać, to czy można go ZMUSIĆ do miłości?
[/quote]

Mi chodzi o coś innego. Żebyśmy po prostu NIE UMIELI albo z WŁASNEJ WOLI nie chcieli czynić źle, bo byśmy wiedzieli, że to się bardziej opłaca.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Dlaczego Bóg na to pozwala?

Post autor: Tek de Cart » 2020-07-16, 08:46

Barilla pisze: 2020-07-15, 20:44
1) a jak sobie wyobrażasz świat gdzie ludzie MUSZĄ czynić dobro? czy to jeszcze jest dobro jeśli ktoś jest ZMUSZONY aby je czynić?
2) a czy Bóg kogokolwiek ZMUSZA do pójścia do Nieba? Niebo to stan miłości - Boga i człowieka. Jeśli ktoś NIE CHCE kochać, to czy można go ZMUSIĆ do miłości?
Mi chodzi o coś innego. Żebyśmy po prostu NIE UMIELI albo z WŁASNEJ WOLI nie chcieli czynić źle, bo byśmy wiedzieli, że to się bardziej opłaca.
a) jeślibyśmy NIE UMIELI to tak jakbyśmy byli ZMUSZENI - czyli nie mielibyśmy wolnej woli, ale bylibyśmy robotami zaprogramowanymi aby działać w określony sposób - ale wtedy nie można by nazwać tego 'dobrem'
b) no to właśnie jesteśmy na etapie uczenia się tego aby z WŁASNEJ WOLI nie chcieć czynić źle
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

ODPOWIEDZ