Grzech pierworodny - istota rzeczy

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2205 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: sądzony » 2021-11-21, 16:51

Albertus pisze: 2021-11-21, 15:19 grzech pierworodny nie wynika z natury człowieka tylko ze skażenia tej natury (...)
Nikt nie zmusił pierwszych ludzi do grzechu. Więc ich naturą była nieuchronność skażenia natury?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: Albertus » 2021-11-21, 17:26

sądzony pisze: 2021-11-21, 16:51
Albertus pisze: 2021-11-21, 15:19 grzech pierworodny nie wynika z natury człowieka tylko ze skażenia tej natury (...)
Nikt nie zmusił pierwszych ludzi do grzechu. Więc ich naturą była nieuchronność skażenia natury?
Nie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2205 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: sądzony » 2021-11-21, 17:41

Albertus pisze: 2021-11-21, 17:26 Nie.
Przekonałeś mnie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19107
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2632 times
Been thanked: 4639 times
Kontakt:

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-11-21, 17:44

sądzony pisze: 2021-11-21, 16:51
Albertus pisze: 2021-11-21, 15:19 grzech pierworodny nie wynika z natury człowieka tylko ze skażenia tej natury (...)
Nikt nie zmusił pierwszych ludzi do grzechu. Więc ich naturą była nieuchronność skażenia natury?
Chyba jest tu nieporozumienie: Albertus pisał o NASZYM grzechu pierworodnym, a nie o czynie Adama i Ewy, dla których grzech ten (w przeciwieństwie do nas) był również grzechem osobistym.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: Albertus » 2021-11-21, 17:48

Marek_Piotrowski pisze: 2021-11-21, 17:44
sądzony pisze: 2021-11-21, 16:51
Albertus pisze: 2021-11-21, 15:19 grzech pierworodny nie wynika z natury człowieka tylko ze skażenia tej natury (...)
Nikt nie zmusił pierwszych ludzi do grzechu. Więc ich naturą była nieuchronność skażenia natury?
Chyba jest tu nieporozumienie: Albertus pisał o NASZYM grzechu pierworodnym, a nie o czynie Adama i Ewy, dla których grzech ten (w przeciwieństwie do nas) był również grzechem osobistym.
Tak.

Adam i Ewa popełnili grzech w sposób całkowicie wolny i efektem tego grzechu jest skażenie ludzkiej natury.

Nie całkowite ale jest.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 548 times
Been thanked: 787 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: AdamS. » 2021-11-21, 17:51

Nie myślę, by mój wywód był w czymkolwiek sprzeczny z nauczaniem Kościoła. Być może jednak nie nazbyt jasno wyraziłem te kwestie, bo czuję, że nadal nie jestem rozumiany. Ale nie chcę siać zamętu, więc na tym poprzestanę.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14995
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2957 times
Kontakt:

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: Dezerter » 2021-11-21, 18:43

Syntetyzując nasza natura jest zepsuta, zraniona ale kiedyś była święta i sprawiedliwa:
Jest pozbawieniem pierwotnej świętości i sprawiedliwości, ale natura ludzka nie jest całkowicie zepsuta: jest zraniona
dalej
grzech Adama stał się grzechem wszystkich jego potomków i jest grzechem zaciągniętym i natura ludzka jest w stanie grzechu

ale nie rozumiem co to znaczy, że grzech nie jest aktem? jeśli mówimy o nas teraz to ok nie jest jest stanem
ale dla pierwszych ludzi był aktem, lub faktem jak to Ratzinger mówi.

Zajrzałem do KKK
396 Bóg stworzył człowieka na swój obraz i ukonstytuował go w swojej przyjaźni. Człowiek, stworzenie duchowe,
Jest to fragment o Raju - czyżby tu Kościół sugerował nam rozumienie, że Raj był w świecie duchowym? Wypowiedzcie się jak to rozumiecie

Sam grzech - nic nowego się nie dowiadujemy
397 Człowiek - kuszony przez diabła - pozwolił, by zamarło w jego sercu zaufanie do Stwórcy 260 , i nadużywając swojej wolności, okazał nieposłuszeństwo przykazaniu Bożemu. Na tym polegał pierwszy grzech człowieka
Było to rzeczywiście zakłócenie w działalność mózgu człowieka, bo logicznie i na zimno to nie mógł takiej głupoty zrobić, musiały mu jakieś emocje/testosteron mózg zalać ;) - ta nowa teoria całkiem dobrze się w to wpisuje :!:

Skutki, konsekwencje:
Adam i Ewa tracą natychmiast łaskę pierwotnej świętości, (...) zostało zerwane panowanie duchowych władz duszy nad ciałem (...) Na koniec zrealizuje się wyraźnie zapowiedziana konsekwencja nieposłuszeństwa 271 : człowiek "wróci do ziemi, z której został wzięty" 272 . Śmierć weszła w historię ludzkości
Z tą ziemią to wiem, że chodzi o śmierć/grób. Ale czy można to rozumieć, że ze świata duchowego został strącony na Ziemię?

Czy ja dobrze rozumiem
grzechem Adama i faktem, że on przekazał nam grzech, z którego skutkami rodzimy się wszyscy i który jest "śmiercią duszy" 278 . Ze względu na tę pewność wiary Kościół udziela chrztu na odpuszczenie grzechów
osoby nieochrzczone mają martwą duszę?

Dodano po 9 minutach 59 sekundach:
Albertus pisze: 2021-11-21, 17:26
sądzony pisze: 2021-11-21, 16:51
Albertus pisze: 2021-11-21, 15:19 grzech pierworodny nie wynika z natury człowieka tylko ze skażenia tej natury (...)
Nikt nie zmusił pierwszych ludzi do grzechu. Więc ich naturą była nieuchronność skażenia natury?
Nie.
KK nazywa to nadużyciem wolności, więc nadużycie nie jest nieuchronne jest wynaturzeniem, mutacją, która była potencjalną możliwością wynikającą z wolności wolnej woli pierwszych ludzi. W żadem sposób nie możemy powiedzieć, że g.p. był zdeterminowany, zaplanowany, czy wpisane w Boży plan stworzenia.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: Albertus » 2021-11-21, 18:46

Dezerter pisze: 2021-11-21, 18:33
Zajrzałem do KKK
396 Bóg stworzył człowieka na swój obraz i ukonstytuował go w swojej przyjaźni. Człowiek, stworzenie duchowe,
Jest to fragment o Raju - czyżby tu Kościół sugerował nam rozumienie, że Raj był w świecie duchowym? Wypowiedzcie się jak to rozumiecie
A ty nie jesteś stworzeniem duchowym?


Człowiek jest stworzeniem cielesno duchowym.

W tym punkcie katechizmu mowa jest o człowieku jako istocie duchowej w kontekście stworzenia człowieka na obraz Boga bo w tym aspekcie - duchowym jest to podobieństwo a nie w cielesnym.

Umiejscawianie raju w świecie duchowym to prosta droga do herezji gnostyckich albo z herezji gnostyckich wzięte.

Stworzenia duchowe zrzucone w świat materii w wyniku grzechu. Wypisz wymaluj poglądy starożytnych gnostyków a potem bogomiłów i katarów.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: Abstract » 2021-11-21, 19:08

sądzony pisze: 2021-11-21, 16:24 Zgadzam się. Lecz uważam, że nasze świadome odrzucenie zła (choć konieczne, nie możliwe w praktyce - nigdy nie przestaniemy być grzeszni) nie jest wystarczające. Bo tak jak Bóg stworzył możliwość grzechu, tym samym sam poświęcając Swego Syna (siebie samego) z grzechu nas wyzwolił. To nie my odrzucamy grzech z własnej woli (ona jest przecież skażona) lecz poprzez Chrystusa z Jego woli jesteśmy z grzechu wyrwani.
Jeśli to nie my, to dlaczego nie zawsze jest odrzucany?

Jeśli nasze skażenie wynika z grzechu pierworodnego, to z czego wynika grzech złamania zakazu spożywania owocu?
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2205 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: sądzony » 2021-11-21, 19:14

Dezerter pisze: 2021-11-21, 18:43 Jest to fragment o Raju - czyżby tu Kościół sugerował nam rozumienie, że Raj był w świecie duchowym? Wypowiedzcie się jak to rozumiecie
Dla mnie droga do zbawienia, pójście za Chrystusem w stroną Królestwa Bożego to poniekąd "osadzenie" środka ciężkości istnienia w duchowości.
Dusza z cielesnej na powrót winna stać się duchową.
Duchowość w rzeczywistości często jawi się symbolem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2544
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 154 times
Been thanked: 412 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: Abstract » 2021-11-21, 19:17

AdamS. pisze: 2021-11-21, 17:51 Nie myślę, by mój wywód był w czymkolwiek sprzeczny z nauczaniem Kościoła. Być może jednak nie nazbyt jasno wyraziłem te kwestie, bo czuję, że nadal nie jestem rozumiany. Ale nie chcę siać zamętu, więc na tym poprzestanę.
AdamS z takim podejściem nikt nic nie pisałby na tym forum. Pisz co ci leży na wątrobie ;)
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: Albertus » 2021-11-21, 19:30

AdamS. pisze: 2021-11-21, 17:51 Nie myślę, by mój wywód był w czymkolwiek sprzeczny z nauczaniem Kościoła. Być może jednak nie nazbyt jasno wyraziłem te kwestie, bo czuję, że nadal nie jestem rozumiany. Ale nie chcę siać zamętu, więc na tym poprzestanę.
Jak na tym poprzestaniesz to na pewno nikt cie nie zrozumie.

Jak słusznie zauważył Abstrakt, jak byśmy czekali aż uzyskamy pewność ze wszyscy nas dobrze rozumieją to to nikt by nie pisał na tym forum.

Nie przejmuj się tym aż tak. Czasem lepiej coś przedyskutować. Zawsze można swoje poglądy zobaczyć w innym świetle.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2205 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: sądzony » 2021-11-21, 19:41

Abstract pisze: 2021-11-21, 19:08 Jeśli to nie my, to dlaczego nie zawsze jest odrzucany?
Moim zdaniem odrzucany jest b. rzadko. Wydaje mi się, że nasze "ja", że wciąż tkwimy w myśleniu adamowym. Że to "ja" mam sobie radzić z 10 przykazaniami w sposób jakby Chrystus w ogóle za nas nie umarł. Nie widzimy drogi. Moim zdaniem nie jesteśmy w stanie nie grzeszyć. Co oczywiście nie oznacza, że możemy.
Abstract pisze: 2021-11-21, 19:08 Jeśli nasze skażenie wynika z grzechu pierworodnego, to z czego wynika grzech złamania zakazu spożywania owocu?
Wydaje mi się, że z miłości Boga do człowieka.
W ten sposób, w wypełnieniu Adama w Chrystusie oraz Nowej Ewy w Miriam Bóg mógł pokazać nam Miłość.
Tak myślę.

Dla mnie stworzenie człowieka kończy się w "już nie ja żyję lecz żyje we mnie Chrystus".
To człowieczeństwo.

Dodano po 5 minutach 41 sekundach:
AdamS. pisze: 2021-11-21, 17:51 Nie myślę, by mój wywód był w czymkolwiek sprzeczny z nauczaniem Kościoła. Być może jednak nie nazbyt jasno wyraziłem te kwestie, bo czuję, że nadal nie jestem rozumiany. Ale nie chcę siać zamętu, więc na tym poprzestanę.
Z tym, że nie do końca możesz być rozumiany to musisz się pogodzić. Jesteśmy różni. Próbuj "dowytłumaczać" w prostszy sposób :)
- jeśli to możliwe. Moim zdaniem jesteś otwarty i nieskostniały tam gdzie to możliwe, a to miłe.
Także się nie zrażaj. Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2021-11-21, 20:39 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14995
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2957 times
Kontakt:

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: Dezerter » 2021-11-21, 19:42

Albertus pisze: 2021-11-21, 18:46
Dezerter pisze: 2021-11-21, 18:33
Zajrzałem do KKK
396 Bóg stworzył człowieka na swój obraz i ukonstytuował go w swojej przyjaźni. Człowiek, stworzenie duchowe,
Jest to fragment o Raju - czyżby tu Kościół sugerował nam rozumienie, że Raj był w świecie duchowym? Wypowiedzcie się jak to rozumiecie
A ty nie jesteś stworzeniem duchowym?


Człowiek jest stworzeniem cielesno duchowym.
Sam sobie odpowiedziałeś ;) cielesno-duchowy, to nie duchowy (takim jest anioł)
W tym punkcie katechizmu mowa jest o człowieku jako istocie duchowej w kontekście stworzenia człowieka na obraz Boga bo w tym aspekcie - duchowym jest to podobieństwo a nie w cielesnym.
To dobra intuicja pasująca do tego cytatu - czy ktoś się nie zgadza?
Umiejscawianie raju w świecie duchowym to prosta droga do herezji gnostyckich albo z herezji gnostyckich wzięte.

Stworzenia duchowe zrzucone w świat materii w wyniku grzechu. Wypisz wymaluj poglądy starożytnych gnostyków a potem bogomiłów i katarów.
A to nie wiedziałem, bo kilka razy padała tako koncepcja na forum i nikt o tym nie pisał. Pewny jesteś, że w KK to wykluczone, jakiś cytaty potępiające?
Ostatnio zmieniony 2021-11-21, 19:43 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1923
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: Andy72 » 2021-11-21, 20:17

Dezerter pisze: 2021-11-21, 19:42
W tym punkcie katechizmu mowa jest o człowieku jako istocie duchowej w kontekście stworzenia człowieka na obraz Boga bo w tym aspekcie - duchowym jest to podobieństwo a nie w cielesnym.
To dobra intuicja pasująca do tego cytatu - czy ktoś się nie zgadza?
Poczytajmy punkt 396 dalej: "Człowiek, stworzenie duchowe, może przeżywać tę przyjaźń tylko jako dobrowolne poddanie się Bogu." - to dotyczy nie tylko raju, ale mowa jest o naturze człowieka, czy teraz ma nie poddawać się dobrowolnie Bogu?. Człowiek stworzony na podobieństwo Boga - nie oznacza że człowiek jest duchem, czy Jezus nie miał ciała? A weźmy pod uwagę że w Biblii o aniołach nie ma wzmianki o podobieństwie do Boga, za to
Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz,
na obraz Boży go stworzył:
stworzył mężczyznę i niewiastę.

i jest o lepieniu z gliny oraz daniu Ducha.
A na koniec, celem człowieka jest nie tylko Niebo ale i zmartwychwstanie ciał.

Umiejscawianie raju w świecie duchowym to prosta droga do herezji gnostyckich albo z herezji gnostyckich wzięte.

Stworzenia duchowe zrzucone w świat materii w wyniku grzechu. Wypisz wymaluj poglądy starożytnych gnostyków a potem bogomiłów i katarów.
racja
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

ODPOWIEDZ