Sprawa posłuszenstwa autorytetom itp

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Aleksy

Sprawa posłuszenstwa autorytetom itp

Post autor: Aleksy » 2020-08-11, 09:12

1.Czy katolik ma obowiązek posłuszenstwa wobec zaleceń czy zakazów "autentycznych katolickich autorytetów moralnych " w świetle obecnego nauczania KK i dlaczego jeśli ma?
2.Kto jest autentycznym katolickim autorytetem moralnym,czy to tyczy się także biskupów i wydających imprimatur wg nauki koscioła?
3.Co to znaczy że "Jeśli nie rozpozna, to przyczyną może być brak gotowości i woli rozpoznania, które prowadziłoby do korekty własnych zachowań czy odróżniania się od otoczenia. Takie zamknięcie na prawdę jest także grzeszne, aczkolwiek wina i jej stopień może być niejasna w danym przypadku." ?
4.Czy katolik może rozpoznac że zalecenie czy zakaz "pochodzący od autentycznych katolickich autorytetów moralnych" jest niesłuszny ?
5.Czy przyczyna tego rozpoznania może być obiektywnie bezgrzeszna ?
6.Czy wg nauczania Koscioła "skandaliczne jest przejmowanie tego typu zwyczajów weselnych do przyjęć prymicyjnych" ?
7.Czy brak gotowosci i woli rozpoznania "które prowadziłoby do korekty własnych zachowań czy odróżniania się od otoczenia" oznacza że autor tego tekstu pisze że musimy uznac to za słuszne to zalecenie -co to oznacza - czy to jest zamknięcie się na prawdę?



Odpowiadając krótko: katolik nie ma obowiązku przestrzegania zwyczajów kulturowych czy pseudokulturowych, lecz ma obowiązek postępować zgodnie z sumieniem ukształtowanym w świetle prawd wiary i moralności katolickiej. Innymi słowy: katolik powinien być człowiekiem myślącym samodzielnie i o silnym charakterze, nie o mentalności stadnej.

Odnośnie tańców damsko-męskich nie ma wprawdzie oficjalnego generalnego zakazu Kościoła, a są zalecenia i zakazy duszpasterskie. Każdy duszpasterz ma prawo i obowiązek je wydawać, choć nie są one wiążące prawnie. Tak więc, jeśli katolik rozpozna, że zalecenie duszpasterskie - pochodzące od autentycznych katolickich autorytetów moralnych - jest słuszne, wówczas ma obowiązek być jemu posłusznym. Jeśli nie rozpozna, to przyczyną może być brak gotowości i woli rozpoznania, które prowadziłoby do korekty własnych zachowań czy odróżniania się od otoczenia. Takie zamknięcie na prawdę jest także grzeszne, aczkolwiek wina i jej stopień może być niejasna w danym przypadku.

Szczególnie skandaliczne jest przejmowanie tego typu zwyczajów weselnych do przyjęć prymicyjnych, gdzie od pewnego czasu coraz częściej także stosuje się potańcówki. Jest to przejaw bezmyślności i zakomplexienia, a zarazem dominacji mentalności świeckiej w przestrzeni duchownej.



http://teologkatolicki.blogspot.com/202 ... wobec.html

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Sprawa posłuszenstwa autorytetom itp

Post autor: Andej » 2020-08-11, 09:29

Aleksy pisze: 2020-08-11, 09:12 ... Odnośnie tańców damsko-męskich nie ma wprawdzie oficjalnego generalnego zakazu Kościoła, a są zalecenia i zakazy duszpasterskie. ...
Tak mi troszkę dziwnie pachnie ta niechęć do tańców "damsko-męskich". Cz "damsko-damskie" i "męsko-męskie" są lepsze? I dlaczego?
A co z tańcami "laicko-księżowskimi", albowiem księża też bywają danserami. A paniom imponuje, że tańczy z księdzem.

Sam nie tańczę. Nawet jak zagrają. Pytam ino teoretycznie, bo problem mi obcy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Sprawa posłuszenstwa autorytetom itp

Post autor: abigail » 2020-08-11, 16:07

moze każdy sam powinien tańczyć.. albo tylko małżeństwa i narzeczeni po 2 zapowiedzi
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Sprawa posłuszenstwa autorytetom itp

Post autor: Dezerter » 2020-08-11, 19:13

Aleksy - mój proboszcz zaprasza mnie co roku na bal charytatywny z tańcami do rana, więc ja wątpliwości nie mam.
Poszukaj takiego balu w swojej okolicy i zapisz się, a może i ty się wątpliwości pozbędziesz
Witaj na forum

Dodano po 3 minutach 9 sekundach:
abigail pisze: 2020-08-11, 16:07 moze każdy sam powinien tańczyć.. albo tylko małżeństwa i narzeczeni po 2 zapowiedzi
Abi nie wiem czy doczytałaś Regulamin :-w ale u nas forumowicze mogę ze sobą tańczyć dopiero od 500 posta
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Sprawa posłuszenstwa autorytetom itp

Post autor: abigail » 2020-08-12, 22:02

Dezerter pisze: 2020-08-11, 19:13
Abi nie wiem czy doczytałaś Regulamin :-w ale u nas forumowicze mogę ze sobą tańczyć dopiero od 500 posta
wiem ze to żart ale cały czas mnie ta emotka niepokoi
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Sprawa posłuszenstwa autorytetom itp

Post autor: Andej » 2020-08-13, 11:22

Dezerter pisze: 2020-08-11, 19:13 u nas forumowicze mogę ze sobą tańczyć dopiero od 500 posta
Via internety?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ