Wulgaryzmy

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Wulgaryzmy

Post autor: Dzik » 2020-08-30, 10:58

Dlaczego używanie wulgaryzmów jest grzechem jak nikomu tym krzywdy się nie robi że ktoś powie o k**** ale zimno i jakim jest to grzechem bo różnie mówią

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14942
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4186 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Wulgaryzmy

Post autor: Dezerter » 2020-08-30, 11:16

Ja się nigdy nad tym nie zastanawiałem
staram się nie używać przekleństw i wulgaryzmów, ale czasami się wypsnie:
ostatnio podchodzę do samochodu, kończyłem pomiary chowałem sprzęt i była obok mnie obecna pani BHP
gdy otwierałem bagażnik to nagle włączył się alarm, podskoczyłem i wydałem okrzyk "ja pier...."
- Piotrze! ... co to miało być ?!
oj dostało mi się i na nic tłumaczenie, że się przestraszyłem, że czasami mi się zdarza
- mi się nie zdarza!
rozmawiałem z jej mężem, potwierdził że jej się nie zdarza i że nie toleruje.
Oboje są w Kościele domowym.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Wulgaryzmy

Post autor: sądzony » 2020-08-30, 11:44

Mi w pracy. W domu prawie nigdy.
Ostatnio wziąłem córkę do pracy.
Od razu podłapała.
Uświadomiłem sobie, że przesadzam.

Osobiście nie uważam tego za wielki grzech
choć wiem, że małe krople z czasem skutecznie napełniają wannę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Re: Wulgaryzmy

Post autor: Dzik » 2020-08-30, 12:07

Też dużo nie przeklinam ale czasem się wyrwie i nawet przy czytaniu mema na głos np koledze z klasy się przeczyta wulgaryzm

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wulgaryzmy

Post autor: Andej » 2020-08-30, 13:27

A mi sprawia przykrość, gdy słyszę. Wg mnie jest to przejaw braku szacunku dla innego człowieka. Świadczy również o poziomie człowieka, który nie potrafi wyrazić swoje ekspresji czy stanów emocjonalnych w sposób kulturalny.

Co nie znaczy, że nie wyrwie mi się oku..., gdy młotek spadnie na paluszek.

Ksiądz Bronisław Bozowski kiedyś opowiedział mi o sytuacji, której był świadkiem. W czasie wizyty duszpasterskiej gospodarz domu dostał telefon, że urodził mu się syn. Złapał się za głowę i w kółko mówił: o kur.., o kur.. ...
Powiedział, że to było piękne. Bo ten prosty (nawet bardzo prosty) człowiek nie potrafił inaczej wyrazić swojego szczęścia. Po prostu pochodził z takiego środowiska i mieszkał w taki środowisku, w który to słowo, było najczęściej spotykanym słowem. Było podstawą komunikacji. W złości i radości. W smutku i gniewie. W każdej sytuacji życiowej tego środowiska.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Wulgaryzmy

Post autor: bei » 2020-08-30, 23:15

Jak byłam w liceum to ksiądz powiedział coś w stylu, że z takim grzechem to nieraz odesłałbym do pani od polskiego. Na kursie przedmałżeńskim kilka raz użyli wulgaryzmy (wcześniej zaznaczyli, że użyją dla wzmocnienia efektu). Ogólnie na codzień mnie to razi. Wielu ludzi nadużywa i jest to dla mnie prymitywne. Sama ostatnio strasznie się wkurzyłam i trochę chlapnełam, ale byłam wtedy sama w mieszkaniu, więc raczej nikt nie słyszał (chyba, że było słychać na klatkę schodową 😛). Ogólnie bardzo rzadko używam i meczy mnie gdy ktoś inny używa ich jako przerywniki.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Wulgaryzmy

Post autor: Andej » 2020-08-31, 09:15

bei pisze: 2020-08-30, 23:15 Wielu ludzi nadużywa i jest to dla mnie prymitywne.
Co gorsza, robią to celebryci. Pozują na ikony kultury, a tymczasem wyłazi z nich cały prymitywizm. Na scenie ekranie potrafią pokazać piękne postaci, a poza rolą, wyłazi słoma i chamstwo. Niestety, także w filmach nadużywają przekleństw. Są sceny, w których to konieczne. Ale czy tam rzeczywiście nie da się obejść? Ale film to jedno. A drugie to życia. Na przykład, taki Owsiak, dla wielu młodych idol, jakiego słownictwa uczy? Albo raperzy. Brat zwrócił jednemu z bardziej znanych, a prywatnie narzeczonemu córki, uwagę, aby nie przeklinał. W kolejnej płycie ograniczył. I został zasypany żądaniami, aby znów bluzgał. Smutny ten świat.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Piootr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 348
Rejestracja: 27 cze 2020
Has thanked: 30 times
Been thanked: 38 times

Re: Wulgaryzmy

Post autor: Piootr » 2020-10-02, 20:44

Ja przyznaje się, że przeklinam i to bardzo dużo. Uważam, że to grzech lekki, gdyż nie ma takiego Przykazania Bożego, które zabraniałoby powiedzieć wulgaryzm. U nas w rodzinie przeklinanie to norma, nawet w zwykłej rozmowie, nie uważamy tego za coś złego.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Wulgaryzmy

Post autor: abigail » 2020-10-02, 20:48

uważam ze niekiedy użycie wulgaryzmu pomoże skutecznie wyrzucic z siebie zlosc
i to pomaga

Dodano po 1 minucie 1 sekundzie:
(zdaza mi sie 3-4 razy w roku)
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1083
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 66 times
Been thanked: 243 times

Re: Wulgaryzmy

Post autor: Efezjan » 2020-10-02, 21:25

abigail pisze: 2020-10-02, 20:48 uważam ze niekiedy użycie wulgaryzmu pomoże skutecznie wyrzucic z siebie zlosc
i to pomaga

Dodano po 1 minucie 1 sekundzie:
(zdaza mi sie 3-4 razy w roku)
Popieram abigail. Jeśli to ma rzeczywiście uzasadnienie, a nie jest stosowane na zasadzie przecinka. Chociaż ja zamiast zwrotu: ''ale zimno, kobieta lekkich obyczajów", używam określenia 'motyla noga' albo 'kurczę pióro'.
Ostatnio zmieniony 2020-10-02, 21:25 przez Efezjan, łącznie zmieniany 1 raz.
"E parvo eu não sou!!!
E fico a pensar
Que mundo tão parvo
Onde para ser escravo
E preciso estudar..."

Deolinda, Parva que eu sou

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Wulgaryzmy

Post autor: Czarny » 2020-10-02, 21:32

Też się zgadzam z Wami, że to może być dobra forma rozładowania złości. Można też walnąć pięścią w coś. Tu jednak zalecam rozwagę.
Metody terapeutyczne, nie że mój wymysł by uzasadniać że czasem mnie się zdarzy użyć owego wulgaryzmu. Może częściej niż pięć razy do roku ale nie jako przerywnik,
Ostatnio zmieniony 2020-10-02, 21:33 przez Czarny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Wulgaryzmy

Post autor: abigail » 2020-10-02, 21:38

odpowiedz w skrócie co ci sie stalo z ta ręką ktora walnales ;)
ja przeważnie po wykrzyczeniu "pier.. to wszystko" dostaje ataku płaczu, dowód że nerwy juz naprawdę nie wytrzymaly
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Wulgaryzmy

Post autor: Czarny » 2020-10-02, 21:48

abigail pisze: 2020-10-02, 21:38 odpowiedz w skrócie co ci sie stalo z ta ręką ktora walnales ;)
ja przeważnie po wykrzyczeniu "pier.. to wszystko" dostaje ataku płaczu, dowód że nerwy juz naprawdę nie wytrzymaly
No brakło mi ponoć 30 minut by obudzić się w lepszym świecie. Tak mi chirurg po zabiegu już na sali powiedział. Na stole nim dostałem maskę z narkozą temp była blisko 42 stopni.
Niefortunnie ten czyn rozładowujący złość dokonałem. Lekko otarłem naskórek na placu.
Wdała się ropowica z takiej drobnostki i tak to się śmiesznie potoczyło. Mam tylko kilkanaście blizn A poza tym wspomnienia i potrzebę by przestrzegać przed waleniem pięścią albo głowa w mur albo inny filar, element budowlany .
Ostatnio zmieniony 2020-10-02, 22:32 przez Czarny, łącznie zmieniany 1 raz.

apis

Re: Wulgaryzmy

Post autor: apis » 2020-10-03, 10:09

Ludzie, którzy posługują przy egzorcyzmach, mówią, że demony mówią wulgaryzmy. Czyli możemy powiedzieć, że to jest język diabła.

Poza tym wiele wulgaryzmów ma znaczenie seksualne.

Króliczek

Re: Wulgaryzmy

Post autor: Króliczek » 2020-10-03, 10:24

Też staram się unikać wulgaryzmów, nie widzę w tym nic dobrego, także po co i na co jak można się bez nich obyć,lepiej wyżywac się np w sporcie.

ODPOWIEDZ