Przyrzeczenie abstynencji

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Przyrzeczenie abstynencji

Post autor: Dzik » 2020-10-07, 20:20

Odrazu mówię że ani tego nie zrobiłem ani nie zamierzam robić tak z ciekawości pytam. W czasie pierwszej Komuni i bierzmowania składa się przyrzeczenie abstynencji do 18 roku życia i czy jego złamanie np na 2 dniowej wycieczce szkolnej albo na sylwestrze jest grzechem ciężkim i utratą więzi z Bogiem bo różnie ludzie to interpretują jedni że to grzech ciężki bo traktują to jak przysięge drudzy jako lekki bo przyrzeczenie to nie przysięga albo jak patrzą na to jako grzech przeciwko 5 przykazaniu to przy jednej nocy picia nie ma wielkich szkodliwości dla zdrowia więc też traktują to jako lekki grzech i są tacy którzy wogule nie traktują tego jako grzech bo dziecko z 2 czy teraz 3 klasy nie jest w pełni świadome a przy bierzmowaniu jest się w pewien sposób przymuszonym bo jak tego nie zrobisz to nie ma bierzmowania i jak jest

Awatar użytkownika
Efezjan
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1056
Rejestracja: 15 kwie 2017
Lokalizacja: Chorzów
Wyznanie: Ateista
Has thanked: 65 times
Been thanked: 240 times

Re: Przyrzeczenie abstynencji

Post autor: Efezjan » 2020-10-07, 21:04

Dziku: po co pić alkohol jako nieletni - przed 18. rokiem życia? Przecież to trucizna!
Abstynencja to piękna sprawa, ja wpisałem się do księgi parafialnej, że do końca roku nie będę pił alkoholu od sierpnia, więc na razie pykam piwa bezalkoholowe.

Może to jest alternatywa? Zamiast piwa z alkoholem - piwo bezalkoholowe. I wtedy masz problem z głowy.
"E parvo eu não sou!!!
E fico a pensar
Que mundo tão parvo
Onde para ser escravo
E preciso estudar..."

Deolinda, Parva que eu sou

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Przyrzeczenie abstynencji

Post autor: Andej » 2020-10-07, 22:14

Kiedyś były czasy, gdy słowo miało znaczenie. Bywało, że ludzie strzelali sobie w łeb z powodu złamanego słowa.

Słowo dane w obliczu Boga, jest dla honorowego człowieka obligatoryjne. Dla człowieka bez honoru, jest to tylko niewiele znaczącym uchybieniem.

Picie alkoholu w okresie intensywnego rozwoju jest wysoce szkodliwe. A czasem staje się przyczyna śmierci lub kalectwa. Albo nałogu. Miłe złego początki …

Każdy musi sam sobie odpowiedzieć, jaki jest jego stosunek do Boga i samego siebie. Jeśli pełen szacunku, to przyrzeczenia dotrzyma. A gdy złamie natychmiast pójdzie do spowiedzi, wyzna grzech i postanowi szczerze, od tego momentu nie pić alko, aż do pełnoletniości.
Lecz oczywistym jest, że człowiek niepoważny i lekceważący Boga i ludzi, nie dotrzyma zobowiązania wystawiając tym samy sobie świadectwo.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13777
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: Przyrzeczenie abstynencji

Post autor: sądzony » 2020-10-17, 09:33

Efezjan pisze: 2020-10-07, 21:04 Dziku: po co pić alkohol jako nieletni - przed 18. rokiem życia? Przecież to trucizna!
Abstynencja to piękna sprawa, ja wpisałem się do księgi parafialnej, że do końca roku nie będę pił alkoholu od sierpnia, więc na razie pykam piwa bezalkoholowe.

Może to jest alternatywa? Zamiast piwa z alkoholem - piwo bezalkoholowe. I wtedy masz problem z głowy.
Tak piwo bezalkoholowe sprawdza się b. dobrze.
Tym bardziej, że jest ostatnio tego trunku niezliczona ilość rodzajów.
Sam już nie wiem czy bardziej jestem uzależniony od alkoholu
czy od samego faktu przechylania puszki czy butelki.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Czarny
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1058
Rejestracja: 25 sie 2015
Has thanked: 898 times
Been thanked: 338 times

Re: Przyrzeczenie abstynencji

Post autor: Czarny » 2020-10-17, 14:35

sądzony pisze: 2020-10-17, 09:33
Efezjan pisze: 2020-10-07, 21:04 Dziku: po co pić alkohol jako nieletni - przed 18. rokiem życia? Przecież to trucizna!
Abstynencja to piękna sprawa, ja wpisałem się do księgi parafialnej, że do końca roku nie będę pił alkoholu od sierpnia, więc na razie pykam piwa bezalkoholowe.

Może to jest alternatywa? Zamiast piwa z alkoholem - piwo bezalkoholowe. I wtedy masz problem z głowy.
Tak piwo bezalkoholowe sprawdza się b. dobrze.
Tym bardziej, że jest ostatnio tego trunku niezliczona ilość rodzajów.
Sam już nie wiem czy bardziej jestem uzależniony od alkoholu
czy od samego faktu przechylania puszki czy butelki.
Przepraszam ale musze to naopisać.
To fatalny bardzo pomysł z tym bezalkoholowym piwem.
Na terapii nam to wbijali do eba, ale pomijając to byłem na 6 tygodniowej z gościem który przed powrotem do ostrego picia podobnie postępował.
Po prostu jak to mówią, w dużym przybliżeniu, pijesz na sucho. To sucho tu może jest mało trafnym określeniem, ale powinieneś załapać o co chodzi.
Chęć napicia się zastępuj piciem innych płynów.
Skutecznie i bezpiecznie oszukasz mozg.
Pomijając drobny fakt ze nuie wszystkie bezalkoholowe, faktywnie maja zero procentów. To nie jest najważniejsze.
Przez przeszło dziesięć lat niepicia, nie sięgnąłem nigdy, ale to tak powinno być, nie ze tu sie kreuje na kogoś idealnego.
Potraktuj to jako rade od serca, nie polemikę, albo chęć zepsucia ci dobrego nastroju.
Powodzenia :)

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Przyrzeczenie abstynencji

Post autor: Albertus » 2020-10-17, 14:50

Dzik pisze: 2020-10-07, 20:20 W czasie pierwszej Komuni i bierzmowania składa się przyrzeczenie abstynencji do 18 roku życia
Ja sobie czegoś takiego nie przypominam ani przed , czy podczas bierzmowania ani tym bardziej przed czy podczas I Komunii.Może i gdzieś indziej bywały ale ja sobie nie przypominam.

Czy takie przyrzeczenia są obecnie wymagane od dzieci?

Może ktoś wie?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13777
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2197 times

Re: Przyrzeczenie abstynencji

Post autor: sądzony » 2020-10-17, 14:56

Czarny pisze: 2020-10-17, 14:35 Przepraszam ale musze to naopisać.
To fatalny bardzo pomysł z tym bezalkoholowym piwem.
Na terapii nam to wbijali do eba, ale pomijając to byłem na 6 tygodniowej z gościem który przed powrotem do ostrego picia podobnie postępował.
Po prostu jak to mówią, w dużym przybliżeniu, pijesz na sucho. To sucho tu może jest mało trafnym określeniem, ale powinieneś załapać o co chodzi.
Chęć napicia się zastępuj piciem innych płynów.
Skutecznie i bezpiecznie oszukasz mozg.
Pomijając drobny fakt ze nuie wszystkie bezalkoholowe, faktywnie maja zero procentów. To nie jest najważniejsze.
Przez przeszło dziesięć lat niepicia, nie sięgnąłem nigdy, ale to tak powinno być, nie ze tu sie kreuje na kogoś idealnego.
Potraktuj to jako rade od serca, nie polemikę, albo chęć zepsucia ci dobrego nastroju.
Powodzenia :)
Nie wiem za co przepraszasz, ale ok :)
Szczerze to mam tego świadomość.
Docelowo chcę odstawić i bezalkoholowe (0,0%), ale dziś chyba nie jestem gotowy.
Dzięki za troskę.
Pozdrawiam
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ