Szatan - co on sobie myślał?

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
afilatelista_michal

Szatan - co on sobie myślał?

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-27, 08:47

Zastanawiając się nad Judaszem zacząłem rozważać jeszcze jednego antagonistę z Biblii czyli Szatana.

Moja pierwsza wątpliwość dotyczy tego po co Bóg go stworzył? Jeśli stworzył go Bóg to nadał mu konkretny zbiór cech. Te cechy sprawiły że Szatan się zbuntował. Bóg jeśli zna przyszłość wiedział jaki będzie skutek. Czy więc działalność szatana była w pierwotnym planie Boga?

Druga wątpliwość dotyczy rozumowania samego Szatana. Skoro on wie, że Bóg istnieje, jest wszechmogący i wszechwiedzący to co próbuje osiągnąć? Po co miałby spełniać to co zapisano w Apokalipsie skoro może ją przeczytać i wie jak to się skończy? Jeśli ma instynkt samozachowawczy, to będzie w nieskończoność utrzymywał obecny stan. Ewentualnie mógłby się nawrócić bo po co ma walczyć w przegranej sprawie?

Trzecia kwestia to kuszenie Jezusa - na co on liczył? Gdyby Jezus był prorokiem to miałoby to sens, ale jeśli Jezus jest Bogiem to zupełnie bezsensowne.
Ostatnio zmieniony 2020-11-27, 08:48 przez afilatelista_michal, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Szatan - co on sobie myślał?

Post autor: Magnolia » 2020-11-27, 10:16

Bóg stworzył Anioły, istoty duchowe i dobre.
Dlatego pierwszy kłam jaki piszesz to czemu Bóg stworzył Szatana. Nie, stworzył Anioła. Nawet bardzo Go doceniał i był jednym z najważniejszych Aniołów w niebie.
KKK 414 Szatan, czyli diabeł, i inne demony są upadłymi aniołami, którzy w sposób wolny odrzucili służbę Bogu i Jego zamysłowi. Ich wybór przeciw Bogu jest ostateczny. Usiłują oni przyłączyć człowieka do swego buntu przeciw Bogu.
Ze względu na fakt że to istoty duchowe, ich decyzje sa podjęte ostatecznie, czyli nie ulegają zmianie.
Zatem to nie konkretne cechy Szatana zadecydowały o jego buncie i nieposłuszeństwie, tylko ich wolny wybór.

KKK 391 Do wyboru nieposłuszeństwa skłonił naszych pierwszych rodziców uwodzicielski głos przeciwstawiający się Bogu (Por. Rdz 3, 1-5). Ten głos przez zazdrość sprowadza na nich śmierć (Por. Mdr 2, 24). Pismo święte i Tradycja Kościoła widzą w tej istocie upadłego anioła, nazywanego Szatanem lub diabłem (Por. J 8, 44; Ap 12, 9). Kościół naucza, że był on najpierw dobrym aniołem stworzonym przez Boga: Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali" – Diabeł bowiem i inne złe duchy zostały stworzone przez Boga jako dobre z natury, ale same uczyniły się złymi" (Sobór Laterański IV (1215): DS 800).

KKK 392 Pismo święte mówi o grzechu tych aniołów (Por. 2 P 2, 4). Ich "upadek" polega na wolnym wyborze dokonanym przez te duchy stworzone, które radykalnie i nieodwołalnie odrzuciły Boga i Jego Królestwo. Odbicie tego buntu znajdujemy w słowach kusiciela skierowanych do naszych pierwszych rodziców: "tak jak Bóg będziecie" (Rdz 3, 5). Diabeł "trwa w grzechu od początku" (1 J 3, 8) i jest "ojcem kłamstwa" (J 8, 44).

KKK 393 Nieodwołalny charakter wyboru dokonanego przez aniołów, a nie brak nieskończonego miłosierdzia Bożego sprawia, że ich grzech nie może być przebaczony. "Nie ma dla nich skruchy po upadku, jak nie ma skruchy dla ludzi po śmierci" (Św. Jan Damasceński, De fide orthodoxa, II, 4: PG 94, 877 C).


Pytasz czemu Szatan wypełnia słowa zapisane w Apokalipsie... A nie zauważasz, chronologii wydarzeń?
Najpierw był bunt Szatana a Apokalipsa została zapisana jako przepowiednia po Zmartwychwstaniu Jezusa. Między tymi wydarzeniami były wieki jeśli nie tysiąclecia.
Twoje pytanie więc nie za bardzo ma sens.

Na co liczył Szatan kusząc Jezusa? Nie wiem, chyba jest tak zuchwały, że po prostu kusi każdego,
nawet Jezusa próbował skusić, choć z zasady było to bezcelowe.

afilatelista_michal

Re: Szatan - co on sobie myślał?

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-27, 10:26

Czy w momencie stworzenia Szatana (to chyba jego imię? Więc nie widzę powodu by go tak na nazywać w momencie stworzenia) Bóg wiedział że Szatan się zbuntuje, czy też jego bunt zaskoczył Boga?

Magnolia

Re: Szatan - co on sobie myślał?

Post autor: Magnolia » 2020-11-27, 10:41

afilatelista_michal pisze: 2020-11-27, 10:26 Czy w momencie stworzenia Szatana (to chyba jego imię? Więc nie widzę powodu by go tak na nazywać w momencie stworzenia) Bóg wiedział że Szatan się zbuntuje, czy też jego bunt zaskoczył Boga?
Przyjmij Boga do swojego serca, czyń dobro i przestrzegaj przykazań w swoim życiu, a po śmierci wybierz Boga i zapewne będziesz miał szanse zapytać o to samego Boga. :)

afilatelista_michal

Re: Szatan - co on sobie myślał?

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-27, 11:43

Magnolia pisze: 2020-11-27, 10:41 Przyjmij Boga do swojego serca, czyń dobro i przestrzegaj przykazań w swoim życiu, a po śmierci wybierz Boga i zapewne będziesz miał szanse zapytać o to samego Boga. :)
Ciekawy unik. Tylko że takie właśnie kwestie sprawiają że istnienie Boga chrześcijańskiego wydaje mi się wysoce nieprawdopodobny.
A odpowiedzi na to pytanie są dwie:
- albo Bóg wiedział że Szatan się zbuntuje - więc Szatan jest częścią Bożego planu.
- albo Bóg nie wiedział że Szatan się zbuntuje - więc nie ma wiedzy na temat przyszłości.
Ostatnio zmieniony 2020-11-27, 11:46 przez afilatelista_michal, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Szatan - co on sobie myślał?

Post autor: Magnolia » 2020-11-27, 11:48

To nie unik Michale, To pełne życzliwości rady jak trafi do nieba i poznać Boga takim jaki jest.
Obecnie wiele spraw jest zakrytych tajemnicą, mi to nie przeszkadza, nie musze wszystkiego rozumieć, bo to pokazuje mi potęgę mojego Boga. Ty chciałbyś wszystko zrozumieć, czyli osiągnąć niemożliwe, stać się bogiem który zna wszystkie odpowiedzi. A ta rola jest już zarezerwowana przez prawdziwego BOGA.

Twoja postawa nie zaprowadzi CIę do poznania Boga, bo do tego prowadzi droga zawierzenia, wiary, modlitwy - tych dróg unikasz... jedynie polegając na zadawaniu pytań, które nawet nie są zgodne z logiką... to niby jak mógłbyś odkryć Prawdę?

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Szatan - co on sobie myślał?

Post autor: Logan » 2020-11-27, 12:43

afilatelista_michal pisze: 2020-11-27, 08:47 Moja pierwsza wątpliwość dotyczy tego po co Bóg go stworzył?
Został stworzony z tej samej przyczyny co ty albo ja.
afilatelista_michal pisze: 2020-11-27, 08:47 Jeśli stworzył go Bóg to nadał mu konkretny zbiór cech. Te cechy sprawiły że Szatan się zbuntował.
Nieprawda, Szatan jest tak samo wolny jak ty i ja, to dobrowolna decyzja.
afilatelista_michal pisze: 2020-11-27, 08:47 Bóg jeśli zna przyszłość wiedział jaki będzie skutek. Czy więc działalność szatana była w pierwotnym planie Boga?
Nie, Bóg nie planuje zła, zły anioł nie był w pierwotnym planie Boga
afilatelista_michal pisze: 2020-11-27, 08:47 Druga wątpliwość dotyczy rozumowania samego Szatana. Skoro on wie, że Bóg istnieje, jest wszechmogący i wszechwiedzący to co próbuje osiągnąć?
Władzę absolutną tam gdzie mu się uda. W piekle, na ziemi... Być jak Bóg etc...


afilatelista_michal pisze: 2020-11-27, 08:47
Ewentualnie mógłby się nawrócić bo po co ma walczyć w przegranej sprawie?
Nie nawróci się nigdy bo nienawidzi Boga, chce sam decydować o sobie i panować jak Bóg. To jego nieodwołalna decyzja wojna aż do końca za wszelką cenę. Diabeł wie że przegra, ale póki może chce zniszczyć ziemię i sprawować władzę nad jak największą liczbą dusz potępionych jakie ewentualnie mogą trafić do piekła.

afilatelista_michal

Re: Szatan - co on sobie myślał?

Post autor: afilatelista_michal » 2020-11-27, 15:41

Magnolia pisze: 2020-11-27, 11:48 To nie unik Michale, To pełne życzliwości rady jak trafi do nieba i poznać Boga takim jaki jest.
Obecnie wiele spraw jest zakrytych tajemnicą, mi to nie przeszkadza, nie musze wszystkiego rozumieć, bo to pokazuje mi potęgę mojego Boga. Ty chciałbyś wszystko zrozumieć, czyli osiągnąć niemożliwe, stać się bogiem który zna wszystkie odpowiedzi. A ta rola jest już zarezerwowana przez prawdziwego BOGA.
To jest jakieś odwrócenie. Najpierw muszę zrozumieć żeby uwierzyć. Ty byś chciała żebym najpierw uwierzył.
Rozumienie jak coś działa jest głęboko w mojej naturze. Nie jestem w stanie z tego zrezygnować.
Twoja postawa nie zaprowadzi CIę do poznania Boga, bo do tego prowadzi droga zawierzenia, wiary, modlitwy - tych dróg unikasz... jedynie polegając na zadawaniu pytań, które nawet nie są zgodne z logiką... to niby jak mógłbyś odkryć Prawdę?
Oczywiście że są logiką. Nielogiczna jest wiara w coś czego się nie rozumie.

Dodano po 40 minutach 51 sekundach:
Wracając do wcześniejszego posta:
Magnolia pisze: 2020-11-27, 10:16 Bóg stworzył Anioły, istoty duchowe i dobre.
Dlatego pierwszy kłam jaki piszesz to czemu Bóg stworzył Szatana. Nie, stworzył Anioła. Nawet bardzo Go doceniał i był jednym z najważniejszych Aniołów w niebie.
KKK 414 Szatan, czyli diabeł, i inne demony są upadłymi aniołami, którzy w sposób wolny odrzucili służbę Bogu i Jego zamysłowi. Ich wybór przeciw Bogu jest ostateczny. Usiłują oni przyłączyć człowieka do swego buntu przeciw Bogu.
Ze względu na fakt że to istoty duchowe, ich decyzje sa podjęte ostatecznie, czyli nie ulegają zmianie.
Zatem to nie konkretne cechy Szatana zadecydowały o jego buncie i nieposłuszeństwie, tylko ich wolny wybór.

KKK 391 Do wyboru nieposłuszeństwa skłonił naszych pierwszych rodziców uwodzicielski głos przeciwstawiający się Bogu (Por. Rdz 3, 1-5). Ten głos przez zazdrość sprowadza na nich śmierć (Por. Mdr 2, 24). Pismo święte i Tradycja Kościoła widzą w tej istocie upadłego anioła, nazywanego Szatanem lub diabłem (Por. J 8, 44; Ap 12, 9). Kościół naucza, że był on najpierw dobrym aniołem stworzonym przez Boga: Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali" – Diabeł bowiem i inne złe duchy zostały stworzone przez Boga jako dobre z natury, ale same uczyniły się złymi" (Sobór Laterański IV (1215): DS 800).

KKK 392 Pismo święte mówi o grzechu tych aniołów (Por. 2 P 2, 4). Ich "upadek" polega na wolnym wyborze dokonanym przez te duchy stworzone, które radykalnie i nieodwołalnie odrzuciły Boga i Jego Królestwo. Odbicie tego buntu znajdujemy w słowach kusiciela skierowanych do naszych pierwszych rodziców: "tak jak Bóg będziecie" (Rdz 3, 5). Diabeł "trwa w grzechu od początku" (1 J 3, 8) i jest "ojcem kłamstwa" (J 8, 44).

KKK 393 Nieodwołalny charakter wyboru dokonanego przez aniołów, a nie brak nieskończonego miłosierdzia Bożego sprawia, że ich grzech nie może być przebaczony. "Nie ma dla nich skruchy po upadku, jak nie ma skruchy dla ludzi po śmierci" (Św. Jan Damasceński, De fide orthodoxa, II, 4: PG 94, 877 C).
Cała idea "wyboru ostatecznego" jest dla mnie absurdalna. Wyborów dokonuje się na podstawie aktualnie posiadanej wiedzy. Jeśli Szatan posiądzie nową wiedzę to dlaczego miałby nie zmienić zdania?

Nawet Jahwe zmieniał zdanie w Biblii (a akurat znający przyszłość nie powinien zmieniać zdania).

Znacznie łatwiej byłoby bronić tezy że Bóg wie wszystko o przeszłości i teraźniejszości, ale przyszłość jest mu nieznana bo jest zależna od wolnej woli.

Pytasz czemu Szatan wypełnia słowa zapisane w Apokalipsie... A nie zauważasz, chronologii wydarzeń?
Najpierw był bunt Szatana a Apokalipsa została zapisana jako przepowiednia po Zmartwychwstaniu Jezusa. Między tymi wydarzeniami były wieki jeśli nie tysiąclecia.
Twoje pytanie więc nie za bardzo ma sens.
Nie zrozumiałaś. Szatan zbuntował się najpierw, potem spisano Apokalipsę. Teraz kiedy już spisano Apokalipsę Szatan wie że przegra, więc jeśli ma wolną wolę to może świadomie działać wbrew temu co zapisano w Apokalipsie. Może dlatego ona się tak opóźnia?
Na co liczył Szatan kusząc Jezusa? Nie wiem, chyba jest tak zuchwały, że po prostu kusi każdego,
nawet Jezusa próbował skusić, choć z zasady było to bezcelowe.
I oferował Bogu królestwa z tego świata?

Mt 4: 1 Wtedy Duch wyprowadził Jezusa na pustynię, aby był kuszony przez diabła.
Dziwne że Duch Święty (czyli inną osoba tego samego Boga co Jezus) prowadzi Jezusa do Szatana żeby ten go kusił.

9 i rzekł do Niego: «Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon».
Albo Szatan nie utożsamiał Jezusa z Jahwe albo był niepoczytalny.
Ostatnio zmieniony 2020-11-27, 15:43 przez afilatelista_michal, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6009
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 454 times
Been thanked: 918 times

Re: Szatan - co on sobie myślał?

Post autor: Albertus » 2020-11-27, 15:56

afilatelista_michal pisze: 2020-11-27, 08:47 Druga wątpliwość dotyczy rozumowania samego Szatana. Skoro on wie, że Bóg istnieje, jest wszechmogący i wszechwiedzący to co próbuje osiągnąć? Po co miałby spełniać to co zapisano w Apokalipsie skoro może ją przeczytać i wie jak to się skończy? Jeśli ma instynkt samozachowawczy, to będzie w nieskończoność utrzymywał obecny stan. Ewentualnie mógłby się nawrócić bo po co ma walczyć w przegranej sprawie?
szatan nie występuje bezpośrednio przeciwko Bogu.

Występował i występuje przeciwko człowiekowi oskarżając go przed Bogiem .
Ostatnio zmieniony 2020-11-27, 15:57 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Magnolia

Re: Szatan - co on sobie myślał?

Post autor: Magnolia » 2020-11-27, 17:03

Cała idea "wyboru ostatecznego" jest dla mnie absurdalna. Wyborów dokonuje się na podstawie aktualnie posiadanej wiedzy. Jeśli Szatan posiądzie nową wiedzę to dlaczego miałby nie zmienić zdania?
Aniołowie i dusze po śmierci mają pełnię wiedzy (prawdy), dlatego ich decyzje sa ostateczne. Wszystko jest dla nich jasne i wiadome.
Misiu, ale weź zajrzyj do Katechizmu i przemyśl co tam jest napisane - wyjaśnione, a nie polegaj tylko na swoim rozumie, bo zbyt często Cię zwodzi ;) Wląsnie to jest logiczne, że jesli znają pełnię wiedzy to ich decyzja jest ostateczna, wieczna, nieodwracalna.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Szatan - co on sobie myślał?

Post autor: sądzony » 2020-11-27, 18:51

afilatelista_michal pisze: 2020-11-27, 08:47 (…) po co Bóg go stworzył? (…)
Tak samo jak ludzi – by obdarować nas miłością.
afilatelista_michal pisze: 2020-11-27, 08:47 Jeśli stworzył go Bóg to nadał mu konkretny zbiór cech. Te cechy sprawiły że Szatan się zbuntował.
Tak samo jest z nami. Adam – choć jego można usprawiedliwić, ale my … nawet znając „Rozwiązanie” nadal wybieramy bunt.
afilatelista_michal pisze: 2020-11-27, 08:47 Bóg jeśli zna przyszłość wiedział jaki będzie skutek.
Bóg nie myśli po ludzkiemu. Ty też znasz przyszłość (śmierć), a jednak pozwalasz sobie żyć (i jeszcze zwiesz się wolnym).
afilatelista_michal pisze: 2020-11-27, 08:47 Czy więc działalność szatana była w pierwotnym planie Boga?
Bóg wie co się zdarzy, lecz nie snuje planów, nie gra nami w warcaby.
afilatelista_michal pisze: 2020-11-27, 08:47 Druga wątpliwość dotyczy rozumowania samego Szatana.
Skoro on wie, że Bóg istnieje, jest wszechmogący i wszechwiedzący to co próbuje osiągnąć?
Szatan nie walczy przeciwko Bogu, a przeciwko człowiekowi.
Wobec Boga nic nie może.
afilatelista_michal pisze: 2020-11-27, 08:47 Po co miałby spełniać to co zapisano w Apokalipsie skoro może ją przeczytać i wie jak to się skończy?
Ja też wiem co jest złe i grzeszne, a jednak to robię.
afilatelista_michal pisze: 2020-11-27, 08:47 Jeśli ma instynkt samozachowawczy, to będzie w nieskończoność utrzymywał obecny stan.
Stan obecny wynika z nas ludzi. Co to instynkt samozachowawczy szatana? Myślisz, że dba o siebie?
afilatelista_michal pisze: 2020-11-27, 08:47 Ewentualnie mógłby się nawrócić bo po co ma walczyć w przegranej sprawie?
Równie dobrze mógłbym zadać to pytanie Tobie, a z pewnością i sobie.
afilatelista_michal pisze: 2020-11-27, 08:47 Trzecia kwestia to kuszenie Jezusa - na co on liczył?
On nie wiedział, że to Bóg.
afilatelista_michal pisze: 2020-11-27, 08:47 Gdyby Jezus był prorokiem to miałoby to sens, ale jeśli Jezus jest Bogiem to zupełnie bezsensowne.
No właśnie było to potrzebne, by potwierdzić, że ma do czynienia z Bogiem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Szatan - co on sobie myślał?

Post autor: abigail » 2020-11-27, 19:14

sądzony zawsze taka sałatke robi z fragmentów ktore cytuje i przypasowanych do każdego kawałka odpowiedzi :-\ możliwe ze gdyby cytował całość i odpowiadał caloscia bylabym w stanie to ogarnac
w takiej konsystencji mnie przerasta
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Szatan - co on sobie myślał?

Post autor: sądzony » 2020-11-27, 19:19

abigail pisze: 2020-11-27, 19:14 sądzony zawsze taka sałatke robi z fragmentów ktore cytuje i przypasowanych do każdego kawałka odpowiedzi :-\ możliwe ze gdyby cytował całość i odpowiadał caloscia bylabym w stanie to ogarnac
w takiej konsystencji mnie przerasta
Jestem inżynierem.
Wybacz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
abigail
Gaduła
Gaduła
Posty: 876
Rejestracja: 18 lip 2020
Has thanked: 201 times
Been thanked: 221 times

Re: Szatan - co on sobie myślał?

Post autor: abigail » 2020-11-27, 19:21

=)) jestem bibliotekarka
nie spodziewajcie sie po mnie ani wiedzy, ani mądrości

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13793
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Szatan - co on sobie myślał?

Post autor: sądzony » 2020-11-27, 19:27

abigail pisze: 2020-11-27, 19:21 =)) jestem bibliotekarka
Nie zawsze odnoszę się w formie "sałatkowej"
(jak widać w poście o wolnej woli).

Czasem łatwiej odnieść mi się do każdego zdania, myśli ...
Wszystko zależy od tego jak napisał do kogo postuję (nie poszczę).
"na końcu każdej drogi zawsze spotkasz lustro"

Moja siostra też jest.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ