Egzorcyzm do użytku domowego

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Magnolia

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Magnolia » 2021-01-26, 06:32

Darku napisz proszę do jakiej komisji pisałeś. Rozwiń pełną nazwę.

DariuszJ
Bywalec
Bywalec
Posty: 119
Rejestracja: 12 sie 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 53 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: DariuszJ » 2021-01-26, 07:28

Magnolia pisze: 2021-01-26, 06:32 Darku napisz proszę do jakiej komisji pisałeś. Rozwiń pełną nazwę.
Komisja KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Zaktualizowałem też informację w poprzednim wpisie. ;)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Dezerter » 2021-01-26, 09:10

O imprimatur, to byśmy musieli założyć osobny poważny wątek - ja do niedawna też miałem takie zdanie o imprimatur, że jest to tekst pewny, ale @Marek_Piotrowski kilkakrotnie pisał na tym forum, że imprimatur w dzisiejszym świecie to jest dość luźno traktowany - przypuszczam, że wie co mówi, bo korzysta z imprimatur dla swoich książek, więc zna temat. Ale nie kontynuujmy o tym tutaj.
A wracając do tematu wątku
dla mnie oficjalna odpowiedź od Bp Greger członek Komisji KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów - jest jednoznaczna i rozstrzygająca na tak i ja nie mam już wątpliwości żadnych.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

DariuszJ
Bywalec
Bywalec
Posty: 119
Rejestracja: 12 sie 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 53 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: DariuszJ » 2021-01-26, 09:57

Dezerter pisze: 2021-01-26, 09:10 O imprimatur, to byśmy musieli założyć osobny poważny wątek - ja do niedawna też miałem takie zdanie o imprimatur, że jest to tekst pewny, ale @Marek_Piotrowski kilkakrotnie pisał na tym forum, że imprimatur w dzisiejszym świecie to jest dość luźno traktowany - przypuszczam, że wie co mówi, bo korzysta z imprimatur dla swoich książek, więc zna temat. Ale nie kontynuujmy o tym tutaj.
A wracając do tematu wątku
dla mnie oficjalna odpowiedź od Bp Greger członek Komisji KEP ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów - jest jednoznaczna i rozstrzygająca na tak i ja nie mam już wątpliwości żadnych.
Gdyby imprimatur było tak luźno traktowane, to myślę, że ks. biskup by się na nie nie powoływał. Z całym szacunkiem do Marka, ale nie jest on wyrocznią. To, że ma imprimatur na swoje książki, nie jest żadnym argumentem w kontekście jego opinii o luźnym traktowaniu imprimatur - zwrócił się z prośbą o nie i je otrzymał i tyle. No chyba, że jest świadomy, że nawypisywał w książkach herezje, ktoś je przeoczył i zaakceptował albo zna jakąś pozycję, gdzie miała miejsce taka sytuacja? Jak tak, to można podyskutować, ale jeżeli zdarzyły się takie sytuacje, o których piszę, to nie zarzucałbym z góry niedbalstwa, a jedynie błąd ludzki/niedopatrzenie, gdzie warto przekazać swoje wątpliwości dającemu imprimatur.

Ja ufam Kościołowi - wyznaczony przez władzę kościelną człowiek zaaprobował daną treść, więc ją przyjmuję jako właściwą.
Ostatnio zmieniony 2021-01-26, 09:57 przez DariuszJ, łącznie zmieniany 1 raz.

Elizeja
Początkujący
Początkujący
Posty: 58
Rejestracja: 6 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Elizeja » 2021-01-26, 11:14

dziękuję bardzo za duże poświęcenie, i odpowiedź w tej sprawie, przyda się ta wiadomość i innym osobom

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-26, 14:45

Darku, to o traktowaniu imprimatur usłyszałem z ust... biskupa. Który zresztą nad tym ubolewał.

DariuszJ
Bywalec
Bywalec
Posty: 119
Rejestracja: 12 sie 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 53 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: DariuszJ » 2021-01-26, 15:10

Marek_Piotrowski pisze: 2021-01-26, 14:45 Darku, to o traktowaniu imprimatur usłyszałem z ust... biskupa. Który zresztą nad tym ubolewał.
No ok, ale to jeden głos, jednego biskupa. To nie musi od razu oznaczać, że taki jest standard we wszystkich diecezjach świata. Wierzę, że raczej cenzorzy sumiennie wykonują obowiązki powierzone przez ordynariusza.

Dodano po 37 sekundach:
Elizeja pisze: 2021-01-26, 11:14 dziękuję bardzo za duże poświęcenie, i odpowiedź w tej sprawie, przyda się ta wiadomość i innym osobom
Cieszę się, że mogliśmy pomóc. :)

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Jozek » 2021-01-26, 15:29

Marek_Piotrowski pisze: 2021-01-26, 14:45 Darku, to o traktowaniu imprimatur usłyszałem z ust... biskupa. Który zresztą nad tym ubolewał.
W zasadzie to wszystko co ulegnie naduzyciom i nieuprawnionemu wykozystaniu stopniowo traci waznosc i wartosc.
Prawa wladz swieckich takze.
Jesli mozna zdac egzamin na prawo jazdy nie rozumiejac przepisow ruchu drogowego, to takie prawo jazdy staje sie nic nie wartym swistkiem, choc z drugiej strony jest swiadectwem swiadomosci czynow i kierowca ktory nie mial nigdy prawa jazdy nie poniesie takich konsekwencji jak ten ktory ma prawo jazdy. Kazdy kij ma dwa konce. To ze sie trzyma za jeden koniec, wcale nie znaczy ze sie tym kijem nie oberwie.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-26, 17:17

DariuszJ pisze: 2021-01-26, 15:10
Marek_Piotrowski pisze: 2021-01-26, 14:45 Darku, to o traktowaniu imprimatur usłyszałem z ust... biskupa. Który zresztą nad tym ubolewał.
No ok, ale to jeden głos, jednego biskupa. To nie musi od razu oznaczać, że taki jest standard we wszystkich diecezjach świata.
Być może (niestety, wątpię...), ale mówimy o Polsce.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Andej » 2021-01-26, 17:59

Przyznam się, że wysłałem do właściwej Kurii pytanie o ten egzorcyzm, wtedy, gdy tak gorąco był dyskutowany. No i zareagowali standardowo. Czyli tak, jak zawsze reagują na moje listy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Magnolia » 2021-01-26, 18:55

Czyli jak?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Andej » 2021-01-26, 19:28

Brak jakiejkolwiek reakcji.
Spodziewałem się tego, dlatego od razu nie powiadomiłem o ty, że to robię. Wydaje mi się, że teraz już nie ma sensu liczyć na to, że ktoś odpowie.
Jeszcze nigdy nie zareagowali.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Magnolia

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Magnolia » 2021-01-26, 19:58

Musze CI powiedzieć , że Twój list jak najbardziej miał sens. Ponieważ rozmawiałam z Panią sekretarką i wspomniała że drugi Pan także napisał w tej samej sprawie i dlatego uznali że warto to wyjaśnić.
Tak więc dziękuję za wsparcie!

DariuszJ
Bywalec
Bywalec
Posty: 119
Rejestracja: 12 sie 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 53 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: DariuszJ » 2021-01-26, 20:16

Marek_Piotrowski pisze: 2021-01-26, 17:17
DariuszJ pisze: 2021-01-26, 15:10
Marek_Piotrowski pisze: 2021-01-26, 14:45 Darku, to o traktowaniu imprimatur usłyszałem z ust... biskupa. Który zresztą nad tym ubolewał.
No ok, ale to jeden głos, jednego biskupa. To nie musi od razu oznaczać, że taki jest standard we wszystkich diecezjach świata.
Być może (niestety, wątpię...), ale mówimy o Polsce.
Ja mam natomiast inne doświadczenia - nigdy nie czytałem tekstu, czy książki z imprimatur, co do których miałbym wątpliwości jeżeli chodzi o zgodność z Magisterium Kościoła, a troche się tego czytało, szczególnie podczas studiów, ale po nich również. Nie generalizowałbym na podstawie jednej opinii. Apeluję o ufanie Kościołowi. Dokąd zajdziemy, gdy przestaniemy Mu ufać i zaczniemy poddawać w wątpliwość decyzje Urzędu Nauczycielskiego Kościoła?

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Logan » 2021-01-26, 20:21

Zgadzam się Darku z Tobą, nie słyszałem nigdy o żadnej heretyckiej publikacji z Imprimatur. Póki co oprócz podważania Imprimatur, to żadnego rzeczowego argumentu, czy przykładu. Dyskusja jak zwykle o abstrakcyjnym domniemaniu.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

ODPOWIEDZ