Egzorcyzm do użytku domowego

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Magnolia

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Magnolia » 2021-01-11, 09:31

Dezerter pisze: 2021-01-10, 23:30

@Andej nie znajduje na stronie źródłowej Archidiecezji Warszawskiej ?
Dez ta modlitwa jest opatrzona zgodą :
"Egzorcyzm prosty
Za zgodą Kurii Diec. Warszawsko-Praskiej,
z dnia 08.04.1998 r. nr 401/K/98 – do prywatnego odmawiania"
co umożliwia napisanie do Kurii Warszawsko -Praskiej i upewnienie się, że ta zgoda tyczy się tej właśnie modlitwy.
Jesli masz wątpliwości to pisz, i podziel się z nami odpowiedzią.

Marku nie ma powodu, bez dowodu lub rozeznania, podważać autorytetu biskupa, który wyraził zgodę, bo komu będziemy ufać, jak obalimy wszystkie autorytety?
Ostatnio zmieniony 2021-01-11, 09:32 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Jozek » 2021-01-11, 11:07

Magnolia, tu nie ma najmniejszej potrzeby obalania czyjegokolwiek autorytetu, po prostu kazdy kto uwaza ze nie powinien tych slow wypowiadac, nie ma zadnego obowiazku ich wypowiadania.
To nie jest nakaz, tylko zgoda. I chyba raczej nie powinnismy tego mylic.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Andej » 2021-01-11, 17:56

Dezerter pisze: 2021-01-10, 23:30 Andeju - grubo!
Skoro tak twierdzisz ...
Ja się na tym nie znam. Nie mam władzy, ani wiedzy biskupiej. Ani nie czuję się powołanym, do ich oceniania.

Jestem tylko zwykłym szarym człowiekiem, który zacytował to, co mu wyskoczyło z sieci.

Tak że konfrontowanie mnie z kimś, kto ma inne zdanie, nie ma sensu. Stwierdziłem fakt. Nic więcej. Nie mam zamiaru atakować nikogo, kto ma zdanie odmienne. Lecz, jeśli komuś bardzo zależy, to musi się zwrócić do Kurii.

Zastanawiającym, przynajmniej na pierwszy rzut oka, jest fakt, że wspomnianego dokumentu nie ma na stronie Diecezji. Ale czy nie ma? Nie wiem. Nie potrafię odszukać. Nie mam ochoty dociekać.
Drugim faktem zastanawiającym jest brak wskazania biskupa odpowiedzialnego za ten dokument.
Natomiast nie wydaje mi się, aby dokument mógł być tak gęsto powielany bez ich wiedzy.

Zachęcam do śledztwa. Z przyjemnością dowiem się, jakie będą jego wyniki.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Dezerter » 2021-01-11, 21:08

Elizeja pisze: 2021-01-11, 08:42 @DariuszJ wobec tego bardzo dziękuję, poczułam ulgę.
W pewnym momencie, śledząc powyższe wpisy, zaczęłam się niepokoić, co z tego wyniknie.
Przepraszam jeśli naraziłem Cię na niepokój - jednak ja bym w tej modlitwie ograniczył się do siebie a co najwyżej do swojego domu, domowników
a troską duchową i jednak walkę dychowom z siłami zła w wiosce, mieście Polsce, Kościele i troskę o ludzi innych zostawił Kościołowi i uprawnionym osobom duchownym, albo zaprawionym w walce duchowej.
To takie duchowe BHP, trochę zachowawcze
ale jeśli czujesz, że jesteś z Duchem Świętym za panbrat to masz takie przynaglenie i czujesz się mocna duchowo, to rób co uważasz.

Andeju znalazłem zachętę do tej modlitwy nawet u Oblatów a ich znam dobrze i wiem, że zawsze głosili zdrową katolicka naukę.
Ja nie jestem z diecezji Warszawskiej więc apeluję do Warszawiaków - zapytajcie w Kurii co to jest za pozwolenie i kto go udzielił? są tam jakieś numery daty, a nie wiemy co to jest?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Elizeja
Początkujący
Początkujący
Posty: 58
Rejestracja: 6 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Elizeja » 2021-01-11, 21:43

@Dezerter
Ja egzorcyzm odprawiłam w październiku bodajże, o ile dobrze pamiętam, ale niedawno w jakimś artykule ujrzałam tytuł, że egzorcyzm to grzech, i tak powstał mój wątek.
Nie zamierzam jednak już nigdy przeprowadzać żadnych egzorcyzmów na nikim, sądzę, ze modlitwa będzie lepsza, milsza Panu Bogu, no i bezpieczniejsza.
A pomimo narażenia mnie na niepokój doceniam Wasze zaangażowanie w celu wyjaśnienia sprawy "legalności" egzorcyzmu.
W ogóle to dobrze się stało, że @Andej go zacytował, bo na pewno wiele osób, które pozostały w tym wątku tylko czytelnikami, nie włączając się w rozmowę, skorzystało z tych informacji, które zostały tu przekazane.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4641 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-11, 22:28

DariuszJ pisze: 2021-01-11, 08:05 @Magnolia, jeżeli chodzi o tekst zacytowany przez @Andej i cytaty wrzucone przez @Marek_Piotrowski, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii:

a) Egzorcyzm prosty zacytowany przez Andeja nie jest egzorcyzmem Leona XIII, który zastrzeżony jest do odmawiania przez kapłanów będących egzorcystami, więc cytaty wrzucone przez Marka w kontekście tego egzorcyzmu prostego pomijam (rozumiem, że Marek tutaj odpowiadał na wpis @krystian.zawistowski)
Tak, zwracałem na to uwagę.
b) Tam, gdzie Marek cytuje fragmenty dotyczące zakazu wzywania demonów przez świeckich i zwracania się do nich, padają stwierdzenia, że zakaz ten dotyczy zgromadzeń i modlitw nad osobami opętanymi:
To, oczywiście, nieprawda.
Po prostu świecki nie ma prawa (dla swojego własnego dobra) zwracać się wprost do demona - ani pytając go o nic, ani rozkazując.
I nie mają tu znaczenia okolicznosci.

DariuszJ
Bywalec
Bywalec
Posty: 119
Rejestracja: 12 sie 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 53 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: DariuszJ » 2021-01-11, 22:30

@Marek_Piotrowski, poproszę podstawę w dokumencie Kościelnym, że podczas modlitwy prywatnej nie mogę powiedzieć np. "idź precz szatanie i nie kuś mnie więcej".
Ostatnio zmieniony 2021-01-11, 22:32 przez DariuszJ, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4641 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-11, 22:47

Podałem. Wystarczy dokładnie przeczytać, a nie bawić się w talmudyzmy i "przeciągać" tekst" że niby to, co Kościół w tej sprawie nakazuje obowiązuje tylko w specjalnych warunkach.
Kluczowe jest rozumienie DLACZEGO Kosciół tego zabrania.
Ostatnio zmieniony 2021-01-11, 22:47 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Dezerter » 2021-01-11, 22:47

Marek_Piotrowski pisze: 2021-01-11, 22:28
DariuszJ pisze: 2021-01-11, 08:05

b) Tam, gdzie Marek cytuje fragmenty dotyczące zakazu wzywania demonów przez świeckich i zwracania się do nich, padają stwierdzenia, że zakaz ten dotyczy zgromadzeń i modlitw nad osobami opętanymi:
To, oczywiście, nieprawda.
Po prostu świecki nie ma prawa (dla swojego własnego dobra) zwracać się wprost do demona - ani pytając go o nic, ani rozkazując.
I nie mają tu znaczenia okolicznosci.
To ja też poproszę Marku o wskazanie słów w nauczaniu Kościoła, które wskazują, że chodzi o egzorcyzmy prywatne nad sobą samym
Ostatnio zmieniony 2021-01-11, 22:48 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Jozek » 2021-01-11, 22:48

Dariusz, modlitwa to rozmowa z Bogiem i sama w sobie jest egzorcyzmem, a wiec jak sobie wyobrazasz takie pietrowej konstrukcji egzorcyzmy?
Z drugiej strony, to demony nie wiedza czy zauwazasz ich obecnosc, wiec tym samym nic szczegolnego nie moga zrobic, natomiast gdy zaczniesz egzorcyzm, to tym samym dasz mu do zrozumienia ze wiesz ze on jest gdzies obok i ze zauwazasz to co robi, wtedy bedzie mial pewnosc ze to co robil jest wyrazne w naszej rzeczywistosci i mozesz sie spodziewac jego manifestacji. Ciekawe czy wtedy dasz sobie rade sam?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4641 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-11, 22:50

To ja też poproszę Marku o wskazanie słów w nauczaniu Kościoła, które wskazują, że chodzi o egzorcyzmy prywatne nad sobą samym
Nie chodzi o "ezgorcyzmy na sobie samym". Chodzi o WSZYSTKIE egzorcyzmy - a definicją egzorcyzmu jest właśnie zwracanie się wprost do szatana.

To tak, jakbyś w stosunku do przykazania "nie zabijaj" prosił "poproszę Marku o wskazanie słów w nauczaniu Kościoła, które wskazują, że chodzi o zabijanie rudych" i wyciągał z tego wniosek, że rudych zabijać wolno ;)

DariuszJ
Bywalec
Bywalec
Posty: 119
Rejestracja: 12 sie 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 53 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: DariuszJ » 2021-01-11, 22:50

Marek_Piotrowski pisze: 2021-01-11, 22:47 Podałem. Wystarczy dokładnie przeczytać, a nie bawić się w talmudyzmy i "przeciągać" tekst" że niby to, co Kościół w tej sprawie nakazuje obowiązuje tylko w specjalnych warunkach.
Kluczowe jest rozumienie DLACZEGO Kosciół tego zabrania.
Może mam coś z oczami, ale w tym co cytowałeś, nie widzę nigdzie informacji o tym, że w modlitwach prywatnych nie można tego czynić. Poproszę zatem jednak o zacytowanie, ze wskazaniem dokumentu Kościelnego.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Dezerter » 2021-01-11, 22:53

Mam kolejny zalecany przez Kościół
Egzorcyzm poranny
"W imię Boga Jedynego w Trójcy Przenajświętszej, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego uciekajcie złe duchy z tego miejsca, nie patrzcie, nie słuchajcie, nie niszczcie i nie wprowadzajcie zamieszania do naszej pracy i naszych planów, które poddajemy zbawczemu projektowi Boga. Nasz Bóg jest waszym Panem i rozkazuje wam: Oddalajcie się i nie wracajcie więcej tutaj. Amen."
https://adonai.pl/modlitwy/?id=94
Ten egzorcyzm zalecał nawet mój ksiądz założyciel mojej wspólnoty - moja żona odmawia go od dawna, myślę, że jest skuteczny
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

DariuszJ
Bywalec
Bywalec
Posty: 119
Rejestracja: 12 sie 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 53 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: DariuszJ » 2021-01-11, 22:56

Marek_Piotrowski pisze: 2021-01-11, 22:50
To ja też poproszę Marku o wskazanie słów w nauczaniu Kościoła, które wskazują, że chodzi o egzorcyzmy prywatne nad sobą samym
Nie chodzi o "ezgorcyzmy na sobie samym". Chodzi o WSZYSTKIE egzorcyzmy - a definicją egzorcyzmu jest właśnie zwracanie się wprost do szatana.

To tak, jakbyś w stosunku do przykazania "nie zabijaj" prosił "poproszę Marku o wskazanie słów w nauczaniu Kościoła, które wskazują, że chodzi o zabijanie rudych" i wyciągał z tego wniosek, że rudych zabijać wolno ;)
Poproszę o konkret i o to, aby nie nadinterpretować tego, co zacytowałeś. Jeszcze raz - to co cytowałeś jasno mówi o publicznych egzorcyzmach i odprawianych nad konkretną osobą opętaną
"(...)Biskupi są proszeni o czuwanie, by - także w przypadkach, w których należy wykluczyć prawdziwe opętanie przez szatana - ci, którzy są pozbawieni odpowiedniej władzy , nie organizowali zgromadzeń, w czasie których są używane, w celu otrzymania wyzwolenia, modlitwy, w których są wprost wzywane demony i dąży się do poznania ich tożsamości.”/„Inde ab aliquot annis - List do ordynariuszy miejsca przypominający niektóre normy dotyczące egzorcyzmów”, Kongregacja Nauki Wiary pod przewodnictwem ówczesnego kardynała Josepha Ratzingera/

2. Nie wolno organizować (bez pozwolenia biskupa) zgromadzeń, w czasie których są używane, w celu otrzymania wyzwolenia, modlitwy, w których są wprost wzywane demony i dąży się do poznania ich tożsamości.

Nikt, kto nie działa w imieniu Kościoła, nie może się zwracać bezpośrednio do złego ducha, który opętał swoją ofiarę. Modlitwa nad takimi osobami wykracza bowiem poza kompetencję każdego innego chrześcijanina.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14999
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Dezerter » 2021-01-11, 23:15

Odróżnijmy rodzaje egzorcyzmów, bo się nie dogadamy
KKK 1673 W prostej formie egzorcyzmy występują podczas celebracji chrztu. Egzorcyzmy uroczyste, nazywane "wielkimi", mogą być wypowiadane tylko przez prezbitera i za zezwoleniem biskupa.
Egzorcyzm jest bowiem modlitwą przeciw działaniu szatana, w której wierzący w Chrystusa, opierając się na Jego mocy, rozkazują szatanowi, aby nie szkodził ludziom i rzeczom”41.
Właściwie „egzorcyzmy zaliczane są do sakramentaliów, które są świę-tymi znakami przynoszącymi skutki duchowe dzięki wstawiennictwu Ko-ścioła i ufności w nieskończoną dobroć i miłosierdzie Boże”42. Egzorcyzmy mają formę uroczystą i publiczną, gdy egzorcysta jest upoważniony przez biskupa i działa w imieniu Kościoła posługując się jego autorytetem, zaś prywatny ma miejsce wtedy, gdy nie jest wypowiadany w imię Kościoła, lecz sam wierzący rozkazuje szatanowi w imię Chrystusa43. Gdy chodzi o sprawowanie egzorcyzmów to do połowy III w. w Kościele katolickim było to dostępne dla każdego chrześcijanina, natomiast później pojawia się specjalny urząd egzorcysty.

„dla ochrony osób i rzeczy od wpływów szatana, polecany do odmawiania zarówno kapłanom, jak i osobom świeckim; za egzorcyzm uważa się również modlitwy po Mszy czytanej, wprowadzone przez papieża Leona XIII, łącznie z wezwaniem pomocy Michała Archanioła”45. Gdy chodzi o egzorcyzmy to w prostej formie występują one podczas celebracji chrztu (por. KKK 1673, 1237)
http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Res ... s69-83.pdf

Chyba Marku nie masz racji
zastrzeżony dla Kapłana jest tylko Egzorcyzm uroczysty, lub ten podczas np liturgii chrzcielnej
natomiast jest jeszcze "egzorcyzm prosty" do prywatnego odmawiania przez każdego chrześcijanina
Ostatnio zmieniony 2021-01-11, 23:19 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ