Egzorcyzm do użytku domowego

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Elizeja
Początkujący
Początkujący
Posty: 58
Rejestracja: 6 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Elizeja » 2021-01-10, 14:41

Kiedyś na jakimś portalu rzucił mi się w oczy tytuł mówiący, że egzorcyzm to grzech. Nie przeczytałam tego artykułu, a żałuję, bo nie wiem, czy bym go teraz szukając znalazła.
W październiku 2020 na jakiejś stronie wpadł mi w oko egzorcyzm do użytku domowego zatwierdzony przez władze kościelne, i postanowiłam go zastosować.
Sięgając po wodę święconą stwierdziłam, że wyschła mi z plastikowej buteleczki, więc do nieopłukanej tej butelki wlałam kranówkę i codziennie przed egzorcyzmem wypowiadałam swoją modlitwę w rodzaju, aby Pan Bóg uznał mi tę wodę za poświęconą.
Odkąd zaczęła się epidemia, nie byłam w kościele, ani na mszy ani w innej sprawie, więc tym bardziej po wodę święconą się bałam, a wiem, że u mnie w parafii jest dostępna woda z pojemnika z kranikiem, więc w sumie mogłam podejść i nalać.
W egzorcyzmie prosiłam o sprawy dla członków rodziny, a między innymi dla siebie, bym zerwała z nałogiem palenia, i szczerze mówiąc, nie wierzyłam, że egzorcyzm pomoże, bo paliłam od 20 lat, kilka próbowałam zerwać i nie udawało się.
Nie jestem jednak pewna, czy w tych egzorcyzmach nie wspomniałam też, by udało mi się pokonać uzależnienie od gry komputerowej, ale faktem stało się, że nie gram.
U członków rodziny nie zauważyłam żadnych zmian, a u mnie właśnie te 2 opisane.

W związku z powyższym mam 2 pytania.
1. Czy wykonanie tego egzorcyzmu nie było grzechem z mojej strony? Wykonałam go tylko dlatego, ze podpisany był zezwoleniem naszego Kościoła na wykonanie.

2. Czy możliwe, żeby po całej serii wykonanych egzorcyzmów zaistniały zmiany w mojej psychice, z którymi sobie nie bardzo radzę, a o których pisałam w innym wątku.
W skrócie wspomnę np. o niepokoju, ciągłej płaczliwości, rozdrażnieniu, chęci nawrócenia, itp.
Czy może te zmiany są bardziej wynikiem jakiejś nerwicy na skutek niepalenia, a wypalałam 2 paczki dziennie. Nieraz mam ochotę zapalić, ale ofiarowałam Matce Boskiej moje niepalenie i nie chcę tego złamać, no i poza tym szkoda mi tych 3 miesięcy bez papierosów, bo gdybym znowu zaczęła palić, to chyba już bym nie przestała.
Proszę o opinie również osoby, które mają za sobą podobne przejścia.

Magnolia

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Magnolia » 2021-01-10, 15:02

Gratuluję porzucenia dwóch nałogów!
Elizejo, jesli modlitwa jest zatwierdzona przez Kościół do prywatnego odmawiania - to ja jednocześnie może być grzechem?!
Brakuje logiki w takim myśleniu. Oczywiście że to dobra modlitwa.
Każda modlitwa odmawiana z wiarą jest dobra. A jesli widzisz dobre owoce i działanie tej modlitwy to czemu to podważać?
Innymi słowy nie tyle moc jest ukryta w konkretnych słowach co w Twojej wierze, która ściągnęła Bożą łaskę. Bóg Ci pobłogosławił uwolnieniem od nałogów, bo zobaczył Twoją wiarę.
Chwała Panu!

Jak widać nawet nie było przeszkodą, że woda de facto nie była święcona;-)

Pytanie o zmiany w psychice jest trudniejsze, bo niewiele o tym piszesz, a i my nie jesteśmy od diagnozowania Ciebie.
Na pewno nie jest to kwestia odmawianych egzorcyzmów.
Może to być związane z menopauzą, może być związane z sytuacją na świecie, może daje Ci się we znaki pandemia i izolacja, brak kontaktu z ludźmi, ze wspólnota Kościoła. Trudno to jednoznacznie rozeznać.

Ale też napisze Ci co mnie wczoraj olśniło, gdy słuchałam Księgi Wyjścia, kilka pierwszych rozdziałów opowiada o tym jak Mojżesz wypraszał u faraona by puścił Izrael na pustynię by mogli złożyć Panu Ofiarę.
Taka jest warstwa literacka, a w warstwie duchowej zobaczyłam niewolę u faraona jako zniewolenie grzechem/grzechami. Chęć złożenia ofiary u Izraelitów jako nawrócenie grzesznika... a plagi, które następowały na Egipt jako walkę duchową ze złem.
Czyli ktoś kto próbuje się wyrwać z niewoli grzechów doświadcza różnych emocji, doświadczeń, wyzwań (plag) zanim tak naprawdę wyjdzie na pustynię oddać Bogu chwałę.

To że widzisz swoje grzechy i planujesz je porzucić, nawrócić się, wyspowiadać z nich - to na pewno działanie Ducha Bożego.
Jednak można przypuszczać ze zły duch też nie chce odpuścić i pragnie trzymać w niewoli- dlatego naciera zwątpieniem, rozpaczą i niepokojem. No bo przecież o to mu chodzi byś nie walczyła z grzechem, byś poddała się zanim jeszcze pójdziesz do spowiedzi, byś niczego nie zmieniała - trwała niewoli grzechu...

Co w takiej stacji robić? z determinacją zrealizować spowiedź i dążyć do nawrócenia. Bo łaską jaka przyjdzie po spowiedzi pomoże Ci trwać przy Bogu.

A bardzo prawdopodobne jest też to, że wszystkie te okoliczności łącznie na CIebie wpływają, jesli jeszcze masz chorą tarczycę, to też wyjaśniało by wiele. Wtedy niemożliwe jest bez długotrwałego obserwowania siebie co jest przyczyną biologiczną (menopauza, tarczyca, nerwica) a co jest przyczyną duchową.
Ostatnio zmieniony 2021-01-10, 15:02 przez Magnolia, łącznie zmieniany 1 raz.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: krystian.zawistowski » 2021-01-10, 18:00

"Na prywatnej audiencji dla Polaków Jan Paweł II pochwalił Ruch za to, że wszyscy (także świeccy, na wieczernikach – chórem) mówią egzorcyzm Leona XIII, zaczynający się od modlitwy do św. Michała Archanioła. Po chwili jednak wyjął z kieszeni swój różaniec i pokazując obecnym powiedział: „Ale przecież to jest egzorcyzm przeciwko wszystkim złym duchom, dostępny także dla świeckich!” Widząc zaskoczenie na twarzach, dodał: „Żebyście nie mieli wątpliwości, to ja w tej chwili nadaję Różańcowi moc egzorcyzmu”."
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Andej » 2021-01-10, 18:52

Egzorcyzm prosty, który jest bardzo rozpowszechniony w sieci i opatrzony informacją: "Za zgodą Kurii Diec. Warszawsko-Praskiej, z dnia 08.04.1998 r. nr 401/K/98 - do prywatnego odmawiania" został usunięty po analizie dokonanej przez dwóch ekspertów - teologa dogmatycznego i teologa liturgii, którzy stwierdzili, że zawiera on sprzeczności z prawem kanonicznym i normami liturgicznymi.
Tekst Egzorcyzmu został usunięty w uzgodnieniu z autorem postu.

- Morkej

Jest to nasza reakcja na stanowisko Kurii Warszawsko-Praskiej w odpowiedzi na zapytanie Magnolii, mgr teologii, i Andeja na dzień 18.02.2021
- Dezerter
Ostatnio zmieniony 2021-02-21, 18:41 przez Dezerter, łącznie zmieniany 10 razy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Elizeja
Początkujący
Początkujący
Posty: 58
Rejestracja: 6 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Elizeja » 2021-01-10, 19:55

Magnolia pisze:
Elizejo, jesli modlitwa jest zatwierdzona przez Kościół do prywatnego odmawiania - to jak jednocześnie może być grzechem?!
Brakuje logiki w takim myśleniu.
Wystraszyłam się naprawdę porządnie, ze mogłam popełnić grzech, bo niby dobrze przeczytałam tekst, zanim przeszłam do egzorcyzmu, jednak obecnie pomyślałam, że ktoś celowo dodał to zapewnienie o zgodzie Kościoła, a sam egzorcyzm może odprawić np. osoba wyświęcona, a tej wiedzy wówczas nie miałam. To co piszę nadal może wydawać się nielogiczne, ale tak mi przez myśl przemknęło, gdy przeczytałam ten tytuł, nie zagłębiając się w rodzaj egzorcyzmu.
Jeśli z kolei chodzi o zmiany nastroju, to chyba ja za szybko chciałam zdobyć rozpoznanie u siebie, dlaczego mnie to nachodzi, chciałam pójść na skróty, a powinnam trochę poobserwować choćby sytuacje występowania tych zmian.


krystian.zawistowski pisze:
„Żebyście nie mieli wątpliwości, to ja w tej chwili nadaję Różańcowi moc egzorcyzmu”."
Jak się okazuje, jaka moja wiedza jest uboga, i ile ja muszę jeszcze nadrobić.

Andej pisze:

Egzorcyzm prosty
Za zgodą Kurii Diec. Warszawsko-Praskiej,
z dnia 08.04.1998 r. nr 401/K/98 – do prywatnego odmawiania
(przeżegnać się wodą święconą i pokropić nią mieszkanie)
(w miejscu + żegnamy się, wykonując znak krzyża, bez wypowiadania słów)
......
Dziękuję bardzo, to był ten egzorcyzm, którego ja użyłam. Nie mogę tylko zrozumieć, jak to jest możliwe, że nie wierząc do końca w porzucenie nałogu, udało mi się go pokonać.
Jeżeli ma ktoś potrzebę odprawienia takiej modlitwy to gorąco polecam, bo naprawdę nieznane są wyroki Boskie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-10, 20:30

krystian.zawistowski pisze: 2021-01-10, 18:00 "Na prywatnej audiencji dla Polaków Jan Paweł II pochwalił Ruch za to, że wszyscy (także świeccy, na wieczernikach – chórem) mówią egzorcyzm Leona XIII, zaczynający się od modlitwy do św. Michała Archanioła."
NIEPOROZUMIENIE

Papież zapewne mówił o modlitwie o ochronę przez szatanem Leona XIII, a nie o egzorcyźmie Leona XIII, którego w żadnym wypadku odmawiać świeckim nie wolno.

"1. Kanon 1172 Kodeksu Prawa Kanonicznego mówi, że nikt nie może prawomocnie wypowiadać egzorcyzmów nad opętanym, jeśli nie otrzymał od Ordynariusza miejsca specjalnej i wyraźnej licencji (§ 1), i ustala, że ta licencja może być udzielona przez Ordynariusza miejsca tylko kapłanowi odznaczającemu się pobożnością, wiedzą, roztropnością i nieskazitelnością życia (§ 2). Z tego powodu Biskupi są proszeni, by wymagali zachowywania tej normy.

2. Z tego zapisu wynika, że wiernym ani nie wolno używać formuły egzorcyzmów przeciw szatanowi i upadłym aniołom, która została opublikowana na polecenie Papieża Leona XIII, ani tym bardziej nie wolno używać tekstu integralnego tego egzorcyzmu(1). Biskupi, w przypadku konieczności, zatroszczą się o ostrzeżenie wiernych w tej sprawie."
/Fragment listu kard. Ratzingera przypominającego normy dot. egzorcyzmów/

"(...)Biskupi są proszeni o czuwanie, by - także w przypadkach, w których należy wykluczyć prawdziwe opętanie przez szatana - ci, którzy są pozbawieni odpowiedniej władzy , nie organizowali zgromadzeń, w czasie których są używane, w celu otrzymania wyzwolenia, modlitwy, w których są wprost wzywane demony i dąży się do poznania ich tożsamości.”/„Inde ab aliquot annis - List do ordynariuszy miejsca przypominający niektóre normy dotyczące egzorcyzmów”, Kongregacja Nauki Wiary pod przewodnictwem ówczesnego kardynała Josepha Ratzingera/

Tym watykańskim normom wtóruje Episkopat Polski, pisząc o modlitwach o ochronę przed wpływem szatana zanoszonych przez świeckich:
„Modlitwa błagalna nie zawiera formuły imperatywnej , której użycie może być niebezpieczne bez szczególnego wsparcia Kościoła."

"Zdarza się czysto, że ludzie dla usprawiedliwienia praktyki egzorcyzmu powołują się na egzorcyzm papieża Leona XIII jako tekst autoryzowany i szeroko znany wśród kleru oraz wśród laikatu. Początkowo egzorcyzm Leona XIII został włączony do Rytuału Rzymskiego z instrukcją, że może być używany także przez świeckich (1925 rok). Przy kolejnych wydaniach niektórzy autorzy powołują, się no stare i nieaktualne komentarze, gdzie używanie przez świeckich czy zwykłych wiernych byto jeszcze dozwolone. Natomiast kard. J. Suenens (1) przypomniał, iż egzorcyzm Leona XIII od roku 1944 decyzją Świętego Oficjum nie może być odmawiany przez wszystkich wiernych „ze względu na przesądy, jakie spowodowało użycie tego egzorcyzmu i ze względu na fakt ze Kościół ma zwyczaj rezerwować stosowanie egzorcyzmu tylko dla uprawnionych kapłanów”./za „Podręcznik egzorcysty”, ks. Raul Salvucci, tłum. o. Aleksander Posacki SJ, Imprimatur: Kuria Metropolitalna w Krakowie Kazimierz Nycz Vic.Gen. Ks.doc. dr hab. Edward Staniek Cenzor L.986/97 Kraków dnia 3.07.1997, cytat za https://egzorcyzmy.katolik.pl/czy-mozna ... eona-xiii/


W 2012 roku ksiądz opiekun oraz liderka wspólnoty Droga zwrócili się z oficjalnym pismem do księdza biskupa Andrzeja Siemieniewskiego, prosząc o wykładnię na temat kilku praktyk modlitewnych, w tym w sprawie modlitwy o uwolnienie . W odpowiedzi ksiądz biskup nawiązał do Listu Kongregacji Nauki Wiary:
„Zawiera on następujące normy dotyczące modlitwy o uwolnienie prowadzonej przez osoby świeckie (sub ductu laicorum) nawet w obecności kapłana (etiam praesente sacerdote):
a) nie wolno używać egzorcyzmu Leona XIII ani w całości ani w formie skróconej;
b) w przypadku modlitwy związanej z podejrzeniem jakiegoś wpływu złego ducha
c) (diabolicum influxum aliqualiter revelare videntur) nie wolno zwracać się do złego ducha i dążyć do poznania jego tożsamości.
d) należy modlić się o wyzwolenie od złego zgodnie z zasadami biblijnymi, czyli przez modlitwę zwróconą do Boga Ojca: „zbaw nas ode złego”. Ufność w zwycięstwo nad złym duchem należy pokładać w mocy sakramentów i wstawiennictwa Maryi oraz aniołów i świętych.
e) Kard. Ratzinger przypomniał, że biskupi powinni czuwać nas przestrzeganiem tych zasad.
Wynika z tego, że należy zaprzestać modlitwy wstawienniczej o uwolnienie, jeśli bez udziału egzorcysty ustala się rodzaje złych duchów – duch alkoholizmu, duch nieczystości, duch Izebel, Antychryst itd. – aby potem odsunąć je od działania poprzez bezpośredni rozkaz lub inne formuły skierowane do złych duchów takie jak: „związuję waszą moc…”, „niech będzie związana moc duchów…”, „niech natychmiast odejdą złe duchy i niech nigdy nie wracają…”


To samo pisze siądz doktor Włodzimierz Cyran (moderator wspólnoty Mamre ) w artykule „Modlitwy o uwolnienie w grupach” :
„Normy dyscyplinarne:
1. Nikomu poza „kapłanem egzorcystą” nie wolno używać formuły zastrzeżonych egzorcyzmów liturgicznych (z rytuału egzorcyzmowania) ani jakiejkolwiek ich integralnej części.
2. Nie wolno organizować (bez pozwolenia biskupa) zgromadzeń, w czasie których są używane, w celu otrzymania wyzwolenia, modlitwy, w których są wprost wzywane demony i dąży się do poznania ich tożsamości.
3. Z zachowaniem tych granic, wolno modlić się o wyzwolenie od zła, szczególnie pamiętając o roli sakramentów, o wstawiennictwie Błogosławionej Dziewicy Maryi, aniołów i świętych w duchowej walce chrześcijan z duchami kłamstwa.

Zatem modlitwa o wyzwolenie osoby będącej w potrzebie zanoszona do Boga przez kapłana nie będącego egzorcystą lub przez diakona:
• jest zwrócona do Boga, zanoszona w imię Chrystusa, za wstawiennictwem Aniołów lub Świętych
nie może zawierać wezwań czy rozkazów skierowanych wprost do demonów
• musi wykluczać wszelki dialog z demonami
• nie może być rozkazywaniem demonowi, by ujawnił swe imię
• nie może być wzywaniem, przyzywaniem czy wywoływaniem demonów
• można korzystać z władzy nad złymi duchami, wynikającej z sakramentu chrztu czy święceń, ale bez przekraczania granicy władzy udzielonej wyznaczonemu egzorcyście
• można posłużyć się „egzorcyzmami mniejszymi” z OChWD lub modlitwą na ich wzór”


W dwumiesięczniku Odnowy Szum z Nieba o.Andrzej Brzeziński OFM precyzuje:
„Egzorcyzm prywatny, czyli modlitwa o uwolnienie jest modlitwą zwróconą do Boga. Każdy chrześcijanin może prosić Pana o uwolnienie od wpływu różnych pokus i udręk, pochodzących od złych duchów. Może to dziać się w obecności zainteresowanej osoby lub bez niej. Nie zwraca się wtedy bezpośrednio do złego ducha ani mu się nie rozkazuje. (…)
Egzorcyzm formalny jest stosowany tylko w przypadku opętania i może go wykonywać jedynie biskup lub jego delegat. Egzorcyzm polega na użyciu władzy nad złymi duchami, dlatego też pełniący posługę, biskup lub kapłan po modlitwie do Chrystusa o uzyskanie Jego władzy i mocy, zwraca się bezpośrednio do demona. Nikt, kto nie działa w imieniu Kościoła, nie może się zwracać bezpośrednio do złego ducha, który opętał swoją ofiarę. Modlitwa nad takimi osobami wykracza bowiem poza kompetencję każdego innego chrześcijanina. Skuteczność egzorcyzmu zależy od władzy, którą egzorcysta zostaje obdarzony za pośrednictwem wiary i posłannictwa Kościoła oraz od darów, które mu dał Bóg i od skutecznych środków, stosowanych do poszczególnych przypadków.


Co wolno?
Można używać modlitwę do Michała Archanioła poprzedzającą egzorcyzm Leona XIII:
„Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce,
a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną.
Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy,
a Ty, Wodzu niebieskich zastępów,
szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą,
mocą Bożą strąć do piekła. Amen.”


To NIE JEST egzorcyzm, bo nie ma formuł egzorcyzmujących skierowanych przeciw demonom



"Egzorcyzmy" do użytku prywatnego (nazwane tak nieformalnie, przez analogię) i te liturgiczne mocno się róznią.
Surowo zakazane jest osobom nieupoważnionym (w zasadzie także księżom nie będącym egzorcystami, poza sytuacjami przymusowymi) zwracanie się wprost do złych duchów (stąd trochę dziwi fragment z powyżej zamieszczonego tekstu, zaczynający się od "Rozkazujemy wam w imię męki Jezusa Chrystusa + i Jego chwalebnych Ran: odstąpcie od nas i wszystkich kuszonych i tych, których polecamy Bogu Najwyższemu!").

Osoby świeckie zwracają się – w celu uwolnienia – z prośbą do Boga (a nie z żądaniem do szatana). Przykładem może być Modlitwa okrycia się Przenajświętszą Krwią Chrystusa:
„Niech Przenajświętsza Krew Pana naszego Jezusa Chrystusa,
przelana na krzyżu,
a ofiarowana podczas każdej mszy świętej na ołtarzach całego świata,
uwolni mnie od grzechu, ochroni przed atakami duchów ciemności.
Niech ochroni to miejsce. Niech ochroni wszystkich
członków mojej rodziny i tych, których noszę w swoim sercu.
Niech zstąpi Duch Święty, niech zwycięstwo należy do Chrystusa.
Panie Jezu, ochroń dzieci swoje, które odkupiłeś swoją drogocenną krwią.
Amen” .

Magnolia

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Magnolia » 2021-01-10, 20:44

@Marek_Piotrowski czyli jak w Twojej ocenie potraktować egzorcyzm, który zacytował Andej, niby opatrzony zgoda Kurii, ale padają w nim słowa rozkazu...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-10, 21:12

Magnolia pisze: 2021-01-10, 20:44 @Marek_Piotrowski czyli jak w Twojej ocenie potraktować egzorcyzm, który zacytował Andej, niby opatrzony zgoda Kurii, ale padają w nim słowa rozkazu...
Nie moją rzeczą jest oceniać, nie znam bliżej tej konkretnej sprawy, ale niestety, dziś kurie zgadzają się na kuriozalne rzeczy niekiedy.
W zasadzie imprimatur przestało mieć jakąkolwiek wartość. Znajomy usiłuje wydać moją książkę w Niemczech - wydawnictwo spytało się o ocenę zgodności z nauką Kościoła. Gdy powiedział, że ma imprimatur, tylko się uśmiechnęli... Jeden z duchownych, z którym rozmawiałem ostatnio o imprimatur, napisał mi, ze to jest w większości wypadków coś, co jeden znajomy daje drugiemu z grzeczności...
Najlepszy dowód, że imprimatur dostało "5 kluczy Lozano" gdzie są podobne "rady".
Ostatnio zmieniony 2021-01-10, 21:14 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: krystian.zawistowski » 2021-01-10, 21:28

Marek_Piotrowski pisze: 2021-01-10, 20:30
krystian.zawistowski pisze: 2021-01-10, 18:00 "Na prywatnej audiencji dla Polaków Jan Paweł II pochwalił Ruch za to, że wszyscy (także świeccy, na wieczernikach – chórem) mówią egzorcyzm Leona XIII, zaczynający się od modlitwy do św. Michała Archanioła."
NIEPOROZUMIENIE

Dzięki. Ja i źródła które znam nazywają ta modlitwę "egzorcyzmem", może błędnie. W poście bardziej szło mi o odmawianie różańca

Dodano po 2 minutach 13 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2021-01-10, 21:12 Znajomy usiłuje wydać moją książkę w Niemczech - wydawnictwo spytało się o ocenę zgodności z nauką Kościoła. Gdy powiedział, że ma imprimatur, tylko się uśmiechnęli...
Jak w Niemczech, to może blisko diecezji tego typa co twierdzi że Jezus nie zmartwychwstał
Ostatnio zmieniony 2021-01-10, 21:25 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 1 raz.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Magnolia

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Magnolia » 2021-01-10, 21:34

@DariuszJ proszę cię o wypowiedź jak ocenić egzorcyzm zacytowany przez Andej w świetle wypowiedzi i dokumentów zacytowanych przez Marka.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Jozek » 2021-01-10, 22:02

A ja codziennie gdy zona mowi ze juz idzie do pracy, mowie do niej "z Bogiem".
A ostatnio zauwazylem ze wlasnie w tym celu informuje mnie ze wlasnie wychodzi z domu.
Niestety, kiedy ja wychodze, nikogo juz w domu nie ma by mi tak powiedziec.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14806
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Dezerter » 2021-01-10, 23:30

Andeju - grubo!
Tak to się nigdy w Odnowie nie modliliśmy w naszej Archidiecezji!
Tam jest nie tylko za siebie- to bym jeszcze uznał i nikt mi nie zabroni tak się modlić i wyrzekać się Szatana i jego spraw
ale tam jest za innych, a to już nawet jak dla mnie za grubo! - jak bym protestantów czytał?
U Lozano w 5 kluczach niczego takiego nie ma!
przytoczę kontrowersyjny fragment i może omówmy go>
nakazujemy w Twoje imię + wszystkim złym duchom: Odejdźcie od nas i nie wracajcie więcej! Rozkazujemy wam mocą Pana naszego Jezusa Chrystusa + idźcie precz duchy pychy, nieczystości, chciwości, zazdrości, obżarstwa, gniewu i lenistwa! W imię Jezusa Chrystusa + odpędzamy was duchy kłamstwa, nienawiści, kłótni, nierządu, podstępu, zdrady, kradzieży, wiarołomstwa, pijaństwa, narkomanii, zabijania nienarodzonych, eutanazji oraz wszelkiego zamieszania: Odejdźcie precz od Ludu Bożego. Mocą Jezusowej Krwi + odrzucamy was i nakazujemy: Oddalcie się od nas i nie wracajcie przewrotne duchy zabobonów, magii, czarów, astrologii, fałszywego jasnowidztwa, bałwochwalstwa, zawiści, sporów, tortur, niezgody, mordu, rozłamów i wojny! Idź precz, szatanie niewiary i zwątpienia w nieskończone miłosierdzie Boga! Odejdź dręczycielu, kłamco i zabójco, który chcesz nas doprowadzić do lęku, depresji, rozpaczy i samobójstwa! Pełni zaufania w nieskończoną dobroć i łaskę naszego Boga, wołamy: Wszystko mogę w Jezusie Chrystusie, który mnie umacnia w Duchu Świętym do działania ku chwale Ojca Niebieskiego!
W imię Boga + w Trójcy Jedynego, odstąpcie przeklęte duchy od naszych rodzin, braci i sióstr, od naszych krewnych, sąsiadów, znajomych i przyjaciół!
Rozkazujemy wam w imię męki Jezusa Chrystusa + i Jego chwalebnych Ran: odstąpcie od nas i wszystkich kuszonych i tych, których polecamy Bogu Najwyższemu! W imię Jezusa + oddalcie się od Kościoła świętego, od narodu polskiego i wszystkich ludów świata! Mocą świętego znaku Krzyża + odpędzamy was, złe duchy, od naszych mieszkań, domów, wsi i miast!
Złączeni z Chrystusem, naszym Panem + nakazujemy wam, byście nie przeszkadzali nam w pracy i w wypełnianiu naszych codziennych obowiązków na chwałę Boga, nie napastowali nas w czasie modlitwy, świętych czynności liturgicznych, a zwłaszcza podczas sprawowania i uczestniczenia w Najświętszej Eucharystii!
W imię Boga Stworzyciela + w imię Boga Odkupiciela + w imię Boga Uświęciciela + rozkazujemy wam (duchy sekciarstwa, okultyzmu, spirytyzmu, bezbożności i fałszywego mistycyzmu – oddalcie się od nas i nie ukazujcie nam pozornie szerokiej i łatwej drogi, która w rzeczywistości prowadzi do zatracenia duszy i ciała. Odsyłamy was pod krzyż Chrystusa, naszego Zbawcy i Pana!
To co na czerwono jest dla mnie przesadą i ja bym odradzał wszystkim czytającym wypowiadać te słowa.

Dodano po 9 minutach 19 sekundach:
Poszukałem tej modlitwy w necie - jest wszędzie, na stronie jednej parafii w moim Gnieźnie, na fejsie u sióstr zaonnych, na Frondzie nawet!
Oj coś mi się zdaje Marku, że i ty i biskup Siemieniewski będziecie musieli koleżankom apologetkom przyznać rację, że można się modlić o wypędzanie duchów - protestantyzacja postępuje.

@Andej nie znajduje na stronie źródłowej Archidiecezji Warszawskiej ?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Marek_Piotrowski » 2021-01-11, 01:18

Cóż mam powiedzieć. Tak to już jest - czasem trzeba bawić się w Termopile :)

DariuszJ
Bywalec
Bywalec
Posty: 119
Rejestracja: 12 sie 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 24 times
Been thanked: 53 times
Kontakt:

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: DariuszJ » 2021-01-11, 08:05

@Magnolia, jeżeli chodzi o tekst zacytowany przez @Andej i cytaty wrzucone przez @Marek_Piotrowski, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii:

a) Egzorcyzm prosty zacytowany przez Andeja nie jest egzorcyzmem Leona XIII, który zastrzeżony jest do odmawiania przez kapłanów będących egzorcystami, więc cytaty wrzucone przez Marka w kontekście tego egzorcyzmu prostego pomijam (rozumiem, że Marek tutaj odpowiadał na wpis @krystian.zawistowski)

b) Tam, gdzie Marek cytuje fragmenty dotyczące zakazu wzywania demonów przez świeckich i zwracania się do nich, padają stwierdzenia, że zakaz ten dotyczy zgromadzeń i modlitw nad osobami opętanymi:
"(...)Biskupi są proszeni o czuwanie, by - także w przypadkach, w których należy wykluczyć prawdziwe opętanie przez szatana - ci, którzy są pozbawieni odpowiedniej władzy , nie organizowali zgromadzeń, w czasie których są używane, w celu otrzymania wyzwolenia, modlitwy, w których są wprost wzywane demony i dąży się do poznania ich tożsamości.”/„Inde ab aliquot annis - List do ordynariuszy miejsca przypominający niektóre normy dotyczące egzorcyzmów”, Kongregacja Nauki Wiary pod przewodnictwem ówczesnego kardynała Josepha Ratzingera/
2. Nie wolno organizować (bez pozwolenia biskupa) zgromadzeń, w czasie których są używane, w celu otrzymania wyzwolenia, modlitwy, w których są wprost wzywane demony i dąży się do poznania ich tożsamości.
Nikt, kto nie działa w imieniu Kościoła, nie może się zwracać bezpośrednio do złego ducha, który opętał swoją ofiarę. Modlitwa nad takimi osobami wykracza bowiem poza kompetencję każdego innego chrześcijanina.
c) Po przeczytaniu tekstu egzorcyzmu prostego, który został zacytowany przez Andeja, można zauważyć, że nie służy on do modlitwy nad osobą opętaną, ani do odmawiania publicznego podczas zgromadzeń. Jest to modlitwa do prywatnego odmawiania, w której wierny zwraca się najpierw o wstawiennictwo Boga, Najświętszej Maryi Panny i świętych. Rozkazy, które padają w kierunku szatana nie dotyczą uwolnienia konkretnej osoby opętanej, a działalności złego ducha wśród wszystkich ludzi.

@Elizeja, w mojej ocenie nie masz się zatem o co martwić.

Elizeja
Początkujący
Początkujący
Posty: 58
Rejestracja: 6 sty 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Egzorcyzm do użytku domowego

Post autor: Elizeja » 2021-01-11, 08:42

@DariuszJ wobec tego bardzo dziękuję, poczułam ulgę.
W pewnym momencie, śledząc powyższe wpisy, zaczęłam się niepokoić, co z tego wyniknie.

ODPOWIEDZ